İslami Forum

Tam Görünüm: Sakal farz mı sünnet mi?
Şu anda Hafif Görüntüleme modundasınız. Siteyi normal görüntülemek için, Buraya Tıklayın
Sayfalar: 1 2
Sakal bırakmak farz mı sünnet mi? Kesmekte bir sakınca var mı?
Dalga mı geçiyorsun?
Nebî sallallahu aleyhi ve sellem emrettiği için farzdır. Sakalını taammüden kesen masiyet ehli olur. Bu cumhurunda kavlidir.
Ben birçok siteye girdim farklı görüşler var. Farz diyen, sünnet diyen, kesmesi haram diyen, tenzihen mekruh diyen, tahrimen mekruh diyen var kafam karıştı bir de tutarsızlık var hanefi bir yerde haram diyor diyor bir yerde tahrimen mekruh diyor bazı sitelerde dört mezhep de haram diyor diyor bazı siteler mesela şafi tenzihen mekruh demiş diyor. Ben sakal bırakmak sünnet olarak biliyordum ama yanlış mı?
(09-01-2017 12:53 PM)kalemşör Yazılan: Sitemizden Programları indirebilmek Ve En İyi Şekilde Faydalanmak İçin Lütfen ÜYE Olunuz..Nebî sallallahu aleyhi ve sellem emrettiği için farzdır. Sakalını taammüden kesen masiyet ehli olur. Bu cumhurunda kavlidir.

buna deliliniz nedir hocam?
Muhammed sav toplumun genel itibari ile yapması sünnet olan suret davranışlarını beyan buyurmuştur. Bu beyanlarını fıkhi alimler yorum getirdiler. Bunda ayrılık olması rahmettir, kesin hükümlere benzemez dilediği alime göre kalbe de danışarak uyulur. Faydaları çoktur bu durumun. Islam istikametine yönelmiş bir kişiye siz sakal farzdır tutumunu sergilerseniz ve tek hükmü buna bağlarsanız kendisinde doğal yobaz bir kişilik uyandıracaksınız ve saçma bir din anlayışını empoze etmiş olacaksınız. Durumu zorlaştırarak kolay olmayan bir hukuk dini gibi bir algı oluşturmaya çalışmak.. Bir de özel sünnetler var. Bunları da ehlullah belirlemiştir. Aslında bunlara sünnet denmez. Peygamberin yaptığı her şeyi yapmak denir. Her şey derken tabiki bunun ölçüsü var, komple bir insanı kopyalayamazsınız. Misal peygamber hanımına şu yemeği tavsiye etti gibi şeyler alakasız. Allah ehli sünnetin aslındadır. Peygamber Allah'a miraç etmiştir. Allah yardımı ile sen de edebilirsin gibi.
(10-01-2017 08:23 PM)Nazlıcan Yazılan: Sitemizden Programları indirebilmek Ve En İyi Şekilde Faydalanmak İçin Lütfen ÜYE Olunuz..
(09-01-2017 12:53 PM)kalemşör Yazılan: Sitemizden Programları indirebilmek Ve En İyi Şekilde Faydalanmak İçin Lütfen ÜYE Olunuz..Nebî sallallahu aleyhi ve sellem emrettiği için farzdır. Sakalını taammüden kesen masiyet ehli olur. Bu cumhurunda kavlidir.

buna deliliniz nedir hocam?

Kisra'nın elçileri, Rasûlullah (s.a.v)’i Yemen’e götürmek için ve Kisrâ’nın tehditlerini içeren bir mesajla huzura çıktıklarında Rasûlullah (s.a.v) elçilerin bıyıklarını uzatıp sakallarını kısalttıklarını gördü, onlara bakmak istemedi ve şöyle dedi:
"Yazıklar olsun size! Bunu size kim emretti?"
Onlar: "Rabbimiz (yani Kisrâ) emretti." deyince,
Rasûlullah (s.a.v): "Lakin benim Rabbim bana sakalımı uzatıp bıyığımı kısaltmamı emretti." buyurdular.
(İbni Sa’d(1/449) Said Bin Mansur Musannef(172) İbni Kesir el Bidaye(4/264) Ebu Nuaym Delail(1/349) İbnu'l Cevzi el Vefa(2/460) Tarihut Taberi(2/654) Suyuti Durrul Mensur(1/276) Nebhani Huccetullah(1/521) Suyuti Esbabı Vurud(213) İbni Hacer Metalibul Aliye(2206)
(10-01-2017 09:45 AM)Kabul Yazılan: Sitemizden Programları indirebilmek Ve En İyi Şekilde Faydalanmak İçin Lütfen ÜYE Olunuz..Ben birçok siteye girdim farklı görüşler var. Farz diyen, sünnet diyen, kesmesi haram diyen, tenzihen mekruh diyen, tahrimen mekruh diyen var kafam karıştı bir de tutarsızlık var hanefi bir yerde haram diyor diyor bir yerde tahrimen mekruh diyor bazı sitelerde dört mezhep de haram diyor diyor bazı siteler mesela şafi tenzihen mekruh demiş diyor. Ben sakal bırakmak sünnet olarak biliyordum ama yanlış mı?

Tutarsızlık yok, bazı hanefiler tahrimen mekruh ile haramı kast ediyorlar. Sadece şafiilerden bazıları haram olmadığını söylemiştir. Bunun dışında malikîler, Hanefî ve Hanbelîler sakal tıraşının haram olduğu konusunda ittifak halindeler.
Nebî sallallahu aleyhi ve sellemin sözü açıktır, bu bir emirdir.
ehli sünnet mezhebine göre sakal sünnettir. videoda ilgili konu mevcut
kalemşör hocamızda zahiri görüşünü benimsiyor bu kadar gülücük
(10-01-2017 09:39 PM)Nazlıcan Yazılan: Sitemizden Programları indirebilmek Ve En İyi Şekilde Faydalanmak İçin Lütfen ÜYE Olunuz..ehli sünnet mezhebine göre sakal sünnettir. videoda ilgili konu mevcut
kalemşör hocamızda zahiri görüşünü benimsiyor bu kadar gülücük

Bırakmak sünnetse barakmamak caiz oluyor değil mi hocam?
Sayfalar: 1 2
Referans Adresler