İslami Forum

Tam Görünüm: İmamHatip Mezunlarından Teklif
Şu anda Hafif Görüntüleme modundasınız. Siteyi normal görüntülemek için, Buraya Tıklayın
İmam hatip mezunlarından hastanede din hizmeti teklifi


Genel başkan Yusuf Ziyaettin Sula, dünya hastanelerindeki din hizmetlerine dikkat çekti.

İmam Hatip Liseleri Mezunları ve Mensupları Derneği (ÖNDER), hastanelerde dini görevli bulundurulmasını istedi. Genel Başkan Yusuf Ziyaettin Sula, bu hizmetin laikliğe aykırı hiçbir yönünün bulunmadığını belirtirken buna delil olarak Avrupa'daki uygulamaları örnek gösterdi.

Konuyla ilgili olarak hazırlanan "Dünya Hastanelerinde Din Hizmetleri Raporu"na göre ABD Etik Kurulları'nda 3 bin, İngiltere Etik Kurulları'nda 500'den fazla tam mesai çalışan din görevlisi bulunuyor. İmam Hatip Liseleri Mezunları ve Mensupları Derneği (ÖNDER) 3. Geleneksel İmam Hatipler Kurultayı ile 45. Genel Kurulu'nu bir arada yaptı. İstanbul Milli Eğitim Halk Merkezi binasında gerçekleştirilen organizasyona Anadolu'nun değişik şehirlerinden gelen imam hatip liseleri mezunları katıldı. Programda Şırnak'ta şehit düşen 12 asker için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Program, İstiklal Marşı'nın okunması ve Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başladı. ÖNDER Genel Başkanı Yusuf Ziyaettin Sula, yaptığı konuşmada yeni bir tartışma başlatacak "Dünya Hastanelerinde Din Hizmetleri Raporu"nu açıkladı. Rapor, Viyana'da eğitim gören ve doktor olan Ayşegül İlhan tarafından hazırlandı. ÖNDER Genel Başkanı Yusuf Ziyaettin Sula, dünyadaki hastanelerde insanların ibadetlerini yapabilmeleri için imkân sağlandığını, din görevlilerinin istihdam edildiğini ve bu kişilerin hasta ve yakınlarına moral verdiğini belirtti. Sula, Türkiye'de hastanelerde din hizmeti sunulmamasının büyük bir eksiklik olduğunu söyledi.

Hastanede ibadet yeri ayrılmış

Amerika, İngiltere ve Avusturya başta olmak üzere pek çok Batı ülkesindeki sağlık kuruluşlarında insanların ibadetlerini yapabilmeleri için ibadet yerleri ayrıldığına dikkat çekilen raporda, Türkiye'de ise "laikliğe aykırı" denilerek karşı çıkılması eleştiriliyor. Raporda ayrıca, Türkiye'deki hastanelerde ibadetlerin bodrum katında ya da kalorifer dairelerinde yapıldığı belirtiliyor.

Din görevlileri sağlık kadrosunda

Batı hastanelerinde ibadetler için kullanılan özel dini mekânların yanında, yine dini danışmanların hastalarla tek tek ya da grup halinde görüşmelerine imkan sağlayan çok amaçlı sohbet odaları bulunuyor. Hastanelerde görevlendirilmiş papaz, rahip ya da rahibeler sağlık kadrolusu olarak çalışıyor. Türkiye'de ise bu görevin, morgda çalışan elemanlara verildiği vurgulanıyor.

Tam veya yarım mesai çalışıyorlar

100 ve üzeri yatak kapasiteli hastanelerde tam gün çalışan din görevlileri mevcut. ABD'de her 108 hastadan birine 1 din görevlisi düşüyor. Tam mesaiyle çalışan din görevlilerinin yanında yarım mesai olarak çalışanlar da var. Bunlar İngiltere'de yaklaşık 4.500 (66 tane Yahudi ve 25 tane imam olmak üzere) olarak tahmin ediliyor. Hastanelerin hangilerinde din görevlisi istihdam edildiği tek tek yazılıyor.
teşkkürler.. gülücük
Referans Adresler