Gönder Cevapla

Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
yaklaşımımda hata var mı?
Yazar Mesaj
blue Çevrimdışı
Forumcu

Rep Puanı: 40
Ruh Halim
Ruh Halim
Cilgin

Takımın:
yaklaşımımda hata var mı?
Merhaba,

Kur-anı kerimde birçok yerde resulullah övülmekte hatta
enbiya suresi 107. ayette , "rasulum , seni ancak alemlere rahmet olarak gönderdim" demiş.

peki ,elimizde var olan şu tarz ilginç bilgiler de mevcut : örneğin hz.suleyman (a.s.) ve hz.davud (a.s.) ye farklı tasnifte ilimler nasip olmuş idi.

peki rasulullah çok büyük bir peygamber ve allah tarafından en çok sevilen kul olduğuna göre ona ümmet olmuş bazı şahsiyetlere de bu tarz ilimler nasip olur mu yada olmuş mudur?

biz sadece yaşanmış olayların zahirini bilmekte ve genellikle de bunlarla sorgulanmaktayız. ancak belki gerçekler farklı idi. ben bir vakıada hz.ali a.s. nin cinlerle görüşmüş olduğunu okumuştum

biraz daha cüretkar davranmak istiyorum ve hz.zülkarneyn a.s. ve hz. hızır a.s. salih kullarına inen ilmin de inmesini muhtemel / mümkün görmekteyim...

burada bir yanlış var mıdır ?

hatta gelmiş geçmiş tüm peygamberlere inen ilimlerden ya kısmi yada aynısının tek tek Muhammed (s.a.v.) ümmetinden bazı şahsiyetlere inmiş olabileceğini yada bunun gelecekte gerçekleşebileceğini iddia ediyorum.

bence ben yaklaşımımda doğruyum ama sizlerin de görüşlerini merak ettim.

selamlar
(Bu Mesaj 12-01-2019 12:55 AM değiştirilmiştir. Değiştiren : blue.)
12-01-2019 12:52 AM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
cosmos Çevrimdışı
Acemi Üye
*

Rep Puanı: 10
Ruh Halim
Ruh Halim
Cilgin

Takımın:
RE: yaklaşımımda hata var mı?
Hadi diyelim dediğin gibi olsun. Eski insanlar ilim-bilim biliyordu.Peki bilim niye son 200 yılda gelişti?

İnsanlık tarihi nerdeyse 250 bin yıllık ve daha yeni yeni teknoloji gelişmeye başladı.Bilimin tarihçesini biraz araştır. Eski insanların fizik-kimya-biyoloji bildiklerini sanmıyorum. Öyle olsa geleneksel tıbbı kullanmazlardı.Uzay çalışmaları çoktan başlamış olurdu.

Sonra bilim dediğin kalem ile olur. İlk kurşun kalem ise 17.yy da yapılmışken bu asırdan önce veya milattan önce ilim -bilim nasıl yapacaklar?Daha kalem yapmasını bilmiyorlarmış demek olmaz mı?Bilseler niye 17.yy a kadar bekledik.

Evet buna mantıklı cevabın var mı?

Sitemizden Programları indirebilmek Ve En İyi Şekilde Faydalanmak İçin Lütfen ÜYE Olunuz..
12-01-2019 11:02 AM
Abdulhamithan Çevrimdışı
Forumcu

Rep Puanı: 44
Ruh Halim
Ruh Halim
Zararsiz

Takımın:
diger
Din namına okuduğunuz şeyin kaynağı onaylı değilse bu rivayetleri kabul etmek dininizi yaralar.
Kendi zanlarınızı din telakki etmeyi bir kenara bırakın lütfen.
Din adına Din düşmanlarınca uydurulmuş bir çok hadis var iken alimler hadislerin sıhhatini tespit etmeden rasgele hadisler ile amel edip inanmayı caiz görmezken falanca şunu demiş filanca bunu yapmış bence şu şöyle diye yeni dini telakkiler ortaya atmak cahil cesaretidir kusura bakmayın.
Hz ali şöyle demiş
Filanca hz buyurmuş

Senedi tutulmayan sözler kitaplar rivayet edilen şahsa ait olmayabilir hatta rivayet edilen şahsa ait olan her sözde Kuran ve Sahih hadis ile doğruluğu ortaya konmadıkça kabul edilmez.Din kimsenin şahsi kanaatlerini yamayacağı bir serbest düşünce alanı değildir din adına konuşmak için çok ciddi eğitimin olmalı.

-- Şeytanlaşmış kafirlerden Allaha sığınırız biz cosmos!Ne kendi iman eder nede kimsenin iman etmesine razı olur bu kafirler!

﴾nisa 115﴿
Yolun doğrusu kendine apaçık belli olduktan sonra Resûlullah’a karşı çıkan ve müminlerin yolundan başkasını izleyen kimseyi saptığı yönde bırakırız ve onu cehenneme atarız. Orası varılacak ne kötü bir yerdir!
14-01-2019 11:29 AM
Abdulhamithan Çevrimdışı
Forumcu

Rep Puanı: 44
Ruh Halim
Ruh Halim
Zararsiz

Takımın:
diger
tüm peygamberlere inen ilimlerden ya kısmi yada aynısının tek tek Muhammed (s.a.v.) ümmetinden bazı şahsiyetlere inmiş olabileceğini yada bunun gelecekte gerçekleşebileceğini iddia ediyorum.

Bu tehlikeli bir söz Sizin iddianız bizim için zerre ifade etmez fakat vahiy yada benzerinin birine gelecekte inebileceğini iddia etmek katıksız küfürdür.

Küfür dinden çıkarır umarım kastınız bu değildir eğer bunu ima ediyorsanız tövbe edip kelimeyi şehadeti manasını bilerek tekrarlayın küfür ve şirk nedir öğrenin itikat ilmi farzdır hemde namazdan önce zira kişi nasıl bir ilaha ibadet ettiğini bilmiyor onun ilahlığını zedeleyici inançlara sahip ise onun ibadeti makbul olmaz.

örneğin bugün mevlana kardeşler adı ile meşhur bir delalet cemaati vardır lüks otellerde toplanırlar şuan birisine vahiy yazdırıldığını iddia ederler tabi şeriat ahkamı ile hareket etmeyen bir ülkede istedikleri gibi faliyet gösteriyorlar bu grup islam ile bağı olmuyan bir gruptur.

﴾nisa 115﴿
Yolun doğrusu kendine apaçık belli olduktan sonra Resûlullah’a karşı çıkan ve müminlerin yolundan başkasını izleyen kimseyi saptığı yönde bırakırız ve onu cehenneme atarız. Orası varılacak ne kötü bir yerdir!
(Bu Mesaj 14-01-2019 12:06 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : Abdulhamithan.)
14-01-2019 12:01 PM
Gönder Cevapla

Forum'a Git:

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir
Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. 5651 sayılı yasaya göre bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. 5651 sayılı yasaya göre sitemiz mesajları kontrolle yükümlü olmayıp, şikayetlerinizi mail@islamiforum.net adresine yollarsanız, gerekli işlemler yapılacaktır. Dikkat: Bu site şikayet sitesi değildir, arızalı ürünleriniz ve diğer şikayetleriniz için bu email adresini kullanmayınız. Report Abuse, Harassment, Scamming, Hacking, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to mail@islamiforum.net