Gönder Cevapla

Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
resûlullah'ın (s.a.v.) gözleri
Yazar Mesaj
blue Çevrimdışı
Üye
**

Rep Puanı: 40
Ruh Halim
Ruh Halim
Cilgin

Takımın:
resûlullah'ın (s.a.v.) gözleri
camilerimiz...

kir,pislikler içerisinde bana göre..
acaba neden içlerinde namaz kılan cemaatleri yok ya da az sayıda cemaatleri var. bi düşünmek lazım.

küçükken babam bana camideyken şunu söylemişti.

oğlum...biliyor musun ,caminin içinin temiz olması gerekli, küçücuk bir tozu camiden çıkarmak onu resûlullah (s.a.v.) nin gözlerinden çıkarıp atmak gibidir.

göz hassas değil mi? niye kirletiyoruz ,niye içini süslemelerle kirletiyoruz öyleyse?

2-3 tane kanıtım var.

1) önce bunlar subliminal mesajlar vermektedir. bunu daha önce anlattık yani anlatmaya çalıştık. hatta bir halı deseninin üzerinde gül motifleriyle muhammed isminin arapça yazılışını gördüm (yakınsama ile böyleydi). hiç hoş değildi bu ,halının üzerine muhammed yazmak o isme bas çiğne demek. bunu kim bilmeden yaptıysa hiç hoş değil. çok kırıcı.

ama okumuyoruz yeterince. bu konular hakkında yeterince bilgi sahibi olmuyoruz belki olmak istemiyoruz. bunlar da islam aleminde kırıcı.inhirafa sebebiyet veriyor çünkü birçok yerde.

2) çince çalışıyorum ben ve şunu gördüm bazı çince karakterler de motifler arasına gizlenmiştir.

tabi henüz bilmediğim bazı dilleri saymıyorum ,mesela korece ,burmaca.thaice..(bunlarda (alfabeleri nedeniyle) özel tasnifte bazı diller)

ve bence camilerde süslemenin doğru olmadığını kabul etmek lazım.

resulullahın gözlerinin temizlenmesi için (camilerin temizlenmesi için) ne yapabiliriz acaba?
14-11-2018 10:18 PM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
alpi Çevrimdışı
Yönetici

Rep Puanı: 4866
Ruh Halim
Ruh Halim
Israrci

Takımın:
diger
RE: resûlullah'ın (s.a.v.) gözleri
Halıları açık renk ve desensiz, duvarları beyaz boyalı bir cami var Tuzla'da çok farklı bir atmosferi vardı.
Gerçekten sadelik çok yakışmıştı camiye.

....

Herkes aynı fikirdeyse,
hiç kimse yeterince
düşünmüyor demektir.
Mevlana
15-11-2018 10:38 AM
camici Çevrimdışı
Üye
**

Rep Puanı: 12
Ruh Halim
Ruh Halim
Oylesine

Takımın:
evet ben de aynı fikirdeyim, Süslemeyi çok abartıyorlar, insanların huşusu kayboluyor. Kiliselere döndüler mubaraklar
15-11-2018 03:21 PM
blue Çevrimdışı
Üye
**

Ruh Halim
Ruh Halim
Cilgin

Takımın:
(15-11-2018 10:38 AM)alpi Yazılan: Sitemizden Programları indirebilmek Ve En İyi Şekilde Faydalanmak İçin Lütfen ÜYE Olunuz..Halıları açık renk ve desensiz, duvarları beyaz boyalı bir cami var Tuzla'da çok farklı bir atmosferi vardı.

caminin ismi var mı hocam tarif ederseniz istanbula tekrar yolum düştüğünde mutlaka gidip görmek isteyeceğim bir yer.

inşallah tüm camilerimiz temizlenir ,pırıl pırıl olur.

bunlar kime neye hizmet zaten anlamıyorum. belki de hristiyanlığın bozulmasının ilk evresi bununla ilgilidir

bir gün bir arkadas şöyle bir vaka anlatıyor.

" minik öğrencilerim bir gün bizi kiliseye götürür müsünüz hocam diye direttiler. tamam dedim götürdüm onları gezdik .

papazla minik öğrencilerim arasında şöyle bir muhabbet geçti.

minik öğrencim sordu

"efendim siz ibadetlerinizi nasıl napıyorsunuz? ortak bir ilaha inanıyoruz bakın bizde durum şöyle

hepimiz güzelce abdest alır ,pisliklerden arınırız ve halıların üzerine temiz ayakla basar öyle ibadetimizi eda ederiz , sizde durum nedir , burası bir ibadet yeri değil mi?

temiz bir yer var mıdır?"

papaz cevap veremedi...

bu çok hoşuma giden bir hikayedir. ancak zihnen de temiz olmaya ihtiyacımız var. kuşkusuz resûlullah (s.a.v.) döneminde camiler pırıl pırıl idi. insanlar huşû içinde namazlarını eda ediyorlardı hiç şüphesiz ,

zaten sahabeler de yıldızlar gibi ....ve haber verilmişti camilerin içlerinin süslenmemesi gerektiğine dair.

üstelik yığınla para veriliyor bu işe.
15-11-2018 10:15 PM
blue Çevrimdışı
Üye
**

Ruh Halim
Ruh Halim
Cilgin

Takımın:
(15-11-2018 03:21 PM)camici Yazılan: Sitemizden Programları indirebilmek Ve En İyi Şekilde Faydalanmak İçin Lütfen ÜYE Olunuz..evet ben de aynı fikirdeyim, Süslemeyi çok abartıyorlar, insanların huşusu kayboluyor. Kiliselere döndüler mubaraklar

hocam, diyanete bir mektup yazmış olduğumu hatırlıyorum ama ne yapmak gerekli aceba başka, bir fikriniz var mı?

desteğiniz için teşekkürler.
(Bu Mesaj 15-11-2018 10:23 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : blue.)
15-11-2018 10:16 PM
alpi Çevrimdışı
Yönetici

Rep Puanı: 4866
Ruh Halim
Ruh Halim
Israrci

Takımın:
diger
(15-11-2018 10:15 PM)blue Yazılan: Sitemizden Programları indirebilmek Ve En İyi Şekilde Faydalanmak İçin Lütfen ÜYE Olunuz..
(15-11-2018 10:38 AM)alpi Yazılan: Sitemizden Programları indirebilmek Ve En İyi Şekilde Faydalanmak İçin Lütfen ÜYE Olunuz..Halıları açık renk ve desensiz, duvarları beyaz boyalı bir cami var Tuzla'da çok farklı bir atmosferi vardı.

caminin ismi var mı hocam tarif ederseniz istanbula tekrar yolum düştüğünde mutlaka gidip görmek isteyeceğim bir yer.

inşallah tüm camilerimiz temizlenir ,pırıl pırıl olur.

bunlar kime neye hizmet zaten anlamıyorum. belki de hristiyanlığın bozulmasının ilk evresi bununla ilgilidir

bir gün bir arkadas şöyle bir vaka anlatıyor.

" minik öğrencilerim bir gün bizi kiliseye götürür müsünüz hocam diye direttiler. tamam dedim götürdüm onları gezdik .

papazla minik öğrencilerim arasında şöyle bir muhabbet geçti.

minik öğrencim sordu

"efendim siz ibadetlerinizi nasıl napıyorsunuz? ortak bir ilaha inanıyoruz bakın bizde durum şöyle

hepimiz güzelce abdest alır ,pisliklerden arınırız ve halıların üzerine temiz ayakla basar öyle ibadetimizi eda ederiz , sizde durum nedir , burası bir ibadet yeri değil mi?

temiz bir yer var mıdır?"

papaz cevap veremedi...

bu çok hoşuma giden bir hikayedir. ancak zihnen de temiz olmaya ihtiyacımız var. kuşkusuz resûlullah (s.a.v.) döneminde camiler pırıl pırıl idi. insanlar huşû içinde namazlarını eda ediyorlardı hiç şüphesiz ,

zaten sahabeler de yıldızlar gibi ....ve haber verilmişti camilerin içlerinin süslenmemesi gerektiğine dair.

üstelik yığınla para veriliyor bu işe.

Haritadaki camilerden biriydi.
Sitemizden Programları indirebilmek Ve En İyi Şekilde Faydalanmak İçin Lütfen ÜYE Olunuz..
Hangisi olduğunu tam hatırlayamıyorum. O zamanlarda (1998) tersanede çalışıyordum, işyeri servisi ile cuma namazına gidiyorduk. O zaman gitmiştim. Şu anki halini bilemiyorum ama o zaman cami yeniydi.

....

Herkes aynı fikirdeyse,
hiç kimse yeterince
düşünmüyor demektir.
Mevlana
16-11-2018 10:07 AM
blue Çevrimdışı
Üye
**

Ruh Halim
Ruh Halim
Cilgin

Takımın:
bu konuyu daha önce buraya yazdığım makalenin buyuk bir kısmını da ekleyerek akademik makale formatında yazıp AL-QANATIR dergisine submit ettim. umarım bi şekilde bir dergide yayınlatırım.

yalnız red alma ihtimalim de yüksek tabi çünkü makale kısa (yaklaık 1600 kelimelik) ve bu dergi daha önce bu uzunlukta yayın yapmamış.

bilgili biri varsa kısa makaleleri de yayın eden bir dergi varsa bizimle paylaşabilir mi ben sadece kısa bir araştırma yaptım ,daha bilmediğim dergilerde vardır. (google 8. sayfaya kadar baktım)

birde google scholar da indexli olması benim için şu an yeterli. zaten zygon ve sage nin religious studies dergileri inappropriate olduğundan reddetti.

(ssci-ahci indexli olmasını da çok istemiyorum artık açıkçası. çünkü bu yazdığım yeni fikir onlara felsefik olarak ters duruyor kanımca. netivede tezhip ,minyatür , vb süslemeleri övücü bir sürü yayın var. benim amacım ise islamiyete girmiş ve bilinçaltı olarak insanları kötü yönde etkilemekte olan bir hatayı düzeltmek -düzelttirmek ama sanmıyorum ki müslüman olmayan biri bu amaca hizmet etsin... yinede allah islamiyeti korusun ve müslümanlar içersindeki kötülükleri gidersin. amin amin . allah bir şey yaptıysa yada birşeyin vuku bulmasına izin verdiyse mutlaka o onu ,içersindekileri ve beraberindekileri en iyisiyle ve layıkıyla bilendir...)
(Bu Mesaj 19-11-2018 08:03 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : blue.)
19-11-2018 07:57 PM
Gönder Cevapla

Forum'a Git:

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir
Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. 5651 sayılı yasaya göre bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. 5651 sayılı yasaya göre sitemiz mesajları kontrolle yükümlü olmayıp, şikayetlerinizi mail@islamiforum.net adresine yollarsanız, gerekli işlemler yapılacaktır. Dikkat: Bu site şikayet sitesi değildir, arızalı ürünleriniz ve diğer şikayetleriniz için bu email adresini kullanmayınız. Report Abuse, Harassment, Scamming, Hacking, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to mail@islamiforum.net