Gönder Cevapla

Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
muhtelif sorular
Yazar Mesaj
blue Çevrimdışı
Üye
**

Rep Puanı: 40
Ruh Halim
Ruh Halim
Cilgin

Takımın:
muhtelif sorular
lütfen soruları numara sırasına göre cevaplandırınız. bilmediğiniz sorunun soru numarası yanına "bilmiyorum" yazınız.

1) intihar edenin hükmü nedir? (bilgi: kişinin besmele çektikten sonra kelimei şehadet getirdiği ve öylece intihar ettiği varsayılsın)

2) bir kişi "ben erkek vücuduyla dünyaya geldim ancak sadece erkeklerden hoşlanıyorum." diyorsa , ve çocuk sahibi olabilmesi için tıbben bir sorun yok ise,kendisine nikah düşen bir hanım ile evlenirse haksızlık etmiş olur mu? (çünkü "ben hanımlara hiç ilgi duymuyorum" diyor.yani hanıma haksızlık etmiş olur mu?)

eğer haksızlık ise bu zatın ne yapması gerekmektedir , burada erkek erkeğe bir ilişkinin meşru olmadığı çok açık olduğuna göre, kişi ölene kadar bekar kalmalıdır diyebilir miyiz.

3) bir zat " peygamberi ayık iken, hayalen resulullahı gördüm" demiştir. bu zatın söylediği yanlış mıdır? yoksa doğru mu söylemiştir.

4) bunu bizaat soruyorum. peygamberimiz in bugun yediğimiz biçok yiyeceği bir sebepten dolayı yemediğini iddia ediyorum. çünkü yediğimiz yemeklerden abes olan bir meta üretiliyor halbuki peygamberin kıymetli vücudundan böyle bir şey sadır olmamıştır diyebiliriz (bunu da ben iddia etmekteyim,mantıken)

peki o halde peygamberimiz s.a.v nin kesin olarak yediği yiyecekler nelerdir.

5) zülkarneyn a.s. hayatta mıdır?

6) peygamberler masumdur ,iffetlidir, fetanet ve ismet sıfatları vardır . tamam peki peygamberler için bu değerlendirmeler neye göre yapılmıştır , faraza hala ve dayı ile evlilik bir peygamber ümmetine helal olabiliyorken muhammed s.a.v. ümmetine bu haram kılınmıştır. burada değerlendirmede bir çelişki mevcut mudur?

7) kehf suresinde belirtildiğine göre hz. Musa a.s. ile hz. salih arasında öyle hadiseler olmuştur ki ,hz.musa a.s. (ki büyük bir peygamberdir ,normalde emrine uymak icab eder) aslen günah olduğunu iddia ettiği şeyin meşru kılındığını görüyoruz. ve bunun da hz. salih a.s. ye indirilen bir ilim ile vakıf olduğunu okuyoruz.

peki bu durumda , orada belirtildiği gibi sonucu kestirme ile açık olan bir durum için aslen günah olan bir eylem , günah olmaktan çıkar diyebilir miyiz? ("salih a.s. günah işledi" diyemeyeceğimize göre (haşa))

teşekkürler.
(Bu Mesaj 19-02-2018 08:14 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : blue.)
19-02-2018 08:12 PM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
ilerizekalı Çevrimdışı
Yeni Üye

Rep Puanı: 0
Ruh Halim
Ruh Halim
Cilgin

Takımın:
RE: muhtelif sorular
1- İntihar hersekilde yasak.Ama ; Allah intihar eden ebedi cehennemliktir diye bir bilgi vermemiş.İmanı varsa cezasını çektikten sora cennete girebilir bence. Ama bu benim varsayımim Allah bilir.Bize ne yapacağını söylememiş intihar etmeyi yasaklamış sadece.
20-02-2018 02:53 PM
ilerizekalı Çevrimdışı
Yeni Üye

Ruh Halim
Ruh Halim
Cilgin

Takımın:
2-evlenmesin,yani evlenmeyip sabretmesi daha evla gibi
(Bu Mesaj 20-02-2018 02:56 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : ilerizekalı.)
20-02-2018 02:55 PM
ilerizekalı Çevrimdışı
Yeni Üye

Ruh Halim
Ruh Halim
Cilgin

Takımın:
3- Susması daha iyidir. Gördüğünün ne olduğunu kendide bilemez.Bu yüzden susup Allah'a siginmali, ben bilemem(gördüğünün ne olduğuna dair) deyip aczini itiraf etmeli.
20-02-2018 03:02 PM
ilerizekalı Çevrimdışı
Yeni Üye

Ruh Halim
Ruh Halim
Cilgin

Takımın:
4-Helal kılınmış herşey. Ama soğan ve sarmusak kötü olduğundan değil sürekli melekut alemi ile muhatap olduğundan onlar rahatsız olmasın diye yemiyodu .belki arada bir yiyordur bilemeyiz.Neyse sonuçta bunun birşeyı yok.helal olan herşey.
(Bu Mesaj 20-02-2018 03:10 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : ilerizekalı.)
20-02-2018 03:06 PM
blue Çevrimdışı
Üye
**

Ruh Halim
Ruh Halim
Cilgin

Takımın:
(20-02-2018 03:02 PM)ilerizekalı Yazılan: Sitemizden Programları indirebilmek Ve En İyi Şekilde Faydalanmak İçin Lütfen ÜYE Olunuz..3- Susması daha iyidir. Gördüğünün ne olduğunu kendide bilemez.Bu yüzden susup Allah'a siginmali, ben bilemem(gördüğünün ne olduğuna dair) deyip aczini itiraf etmeli.

bu soru hakkında başka bilgisi/fikri olan var mı ? yada peygamber efendimizi rüyada görmüş biri var mı?
05-03-2018 09:22 PM
blue Çevrimdışı
Üye
**

Ruh Halim
Ruh Halim
Cilgin

Takımın:
(20-02-2018 03:06 PM)ilerizekalı Yazılan: Sitemizden Programları indirebilmek Ve En İyi Şekilde Faydalanmak İçin Lütfen ÜYE Olunuz..4-Helal kılınmış herşey. Ama soğan ve sarmusak kötü olduğundan değil sürekli melekut alemi ile muhatap olduğundan onlar rahatsız olmasın diye yemiyodu .belki arada bir yiyordur bilemeyiz.Neyse sonuçta bunun birşeyı yok.helal olan herşey.

Heal kılınmış herşeyi bence yememiştir. hz. ademin cenneten atılmasına sebep olan neydi bunu bi incelemek lazım mesela , bildiğim kadarıyla bu karnın şişmesine sebep olmuştu (yani abes bir şey üremişti bundan ve cennetten çıkarımışlardı..

yani helal olsa dahi peygamberimzin sırf inisiyatif olarak kendisi yüksek ihtimal yememiş idi. bilimsel olarak incelemeye değer bir konudur bu bence.

son nefesinde "namaz ..namaz ..namazı kılın , namazı kılmaya devam ederseniz die bağlanırsınız" diyerek ve yanında bir MİSVAKLA bu dünyadan göçmüş olduğunu biliyorum.

ama hz. ademin cennetten çıkarılmasına sebep olan şeyin mubarek vücuduna hiç girmediğini düşünüyorum ben...
05-03-2018 09:39 PM
blue Çevrimdışı
Üye
**

Ruh Halim
Ruh Halim
Cilgin

Takımın:
neticede evlendikten sonra boşanmak da helaldir ama kimse de bunu sebepsiz yapmak istemez...
05-03-2018 09:40 PM
Nurcu Genç Çevrimdışı
Yeni Üye

Ruh Halim
Ruh Halim
Zararsiz

Takımın:
Uzun bir cevap yazmıştım ama maalesef yanlışlıkla sildim

1)Cenaze namazı kılnır

2)olmaz

3)olabilir yavuz sultan selime olmuştur

4)tiriti veinciği çok severdi efendimiz (sav)

5)Buna dair şer'i bir delil yoktur risalelerden zülkarneyn meselsini okumanızı tavsiye ederim

6) Biz bir âyeti değiştirip yerine başka bir âyet getirdiğimiz zaman -ki Allah, neyi indireceğini gayet iyi bilir- onlar Peygamber’e, “Sen ancak uyduruyorsun” derler. Hayır, onların çoğu bilmezler. (nahl suresi)

7)Hz hızır asv ledün ilmine sahiptir bundan dolayı bizim yapmamız doğru olmaz
27-06-2018 12:36 AM
Gönder Cevapla

Forum'a Git:

Konuyu görüntüleyenler: 2 Misafir
Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. 5651 sayılı yasaya göre bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. 5651 sayılı yasaya göre sitemiz mesajları kontrolle yükümlü olmayıp, şikayetlerinizi [email protected] adresine yollarsanız, gerekli işlemler yapılacaktır. Dikkat: Bu site şikayet sitesi değildir, arızalı ürünleriniz ve diğer şikayetleriniz için bu email adresini kullanmayınız. Report Abuse, Harassment, Scamming, Hacking, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to [email protected]