You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

۞Zariyat 56-57-58۞

۞Zariyat 56-57-58۞

Forumcu
۞Zariyat 56-57-58۞
بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيمBismillahirrahmanirrahim

۞Zariyat 56-57-58۞

وما خلقت الجن والإنس إلا ليعبدون ۞۞۞

Ben cinleri ve insanları ancak bana kulluk etsinler diye yarattım

ما أريد منهم من رزق وما أريد أن يطعمون إن الله هو الرزاق ذو القوة المتين

Ben onlardan bir rızık istemiyorum. Beni doyur­malarını da istemiyorum. Şüphesiz ki rızıklandıran, güç ve kuvvet sahibi olan Allah'tır.

وقال علي بن أبي طلحة ، عن ابن عباس : ( إلا ليعبدون ) أي : إلا ليقروا بعبادتي طوعا أو كرها وهذا اختيار ابن جرير .

İbn Abbâs'tan rivayetle Ali İbn Ebu Talha, Bana kul­luk etsinler diye yarattım.» kısmını şöyle açıklar: İsteyerek veya iste­meyerek Bana ibâdeti kabul ve ikrar etsinler diye yarattım. İbn Cerîr de bu açıklamayı tercih ediyor.
وقال ابن جريج : إلا ليعرفون . وقال الربيع بن أنس : ( إلا ليعبدون ) أي : إلا للعبادة . وقال السدي : من العبادة ما ينفع ومنها ما لا ينفع ، ( ولئن سألتهم من خلق السماوات والأرض ليقولن الله ) [ لقمان : 25 ] هذا منهم عبادة ، وليس ينفعهم مع الشرك . وقال الضحاك : المراد بذلك المؤمنون .

İbn Cüreyc ise: Ancak beni tanısınlar diye yarattım, şeklinde açıklar. Rebî' İbn Enes burayı: Ancak ibâdet et­sinler diye yarattım, şeklinde tefsir etmiştir. Süddî der ki: İbâdetin fay­da vereni de, fayda vermeyeni de vardır. «Andolsun ki onlara: Gökleri ve yeri kim yarattı? diye sorsan, muhakkak: Allah, derler.» (Lokman, 25) İşte bu, onlar için bir ibâdettir. Ancak şirk ile beraber olduğu için on­lara fayda verecek değildir. Dahhâk der ki: Burada kasdedilenler müminlerdir.
ما أريد منهم من رزق وما أريد أن يطعمون إن الله هو الرزاق ذو القوة المتين

Ben onlardan bir rızık istemiyorum. Beni doyur­malarını da istemiyorum. Şüphesiz ki rızıklandıran, güç ve kuvvet sahibi olan Allah'tır.

اَلرَّازِقُ
REZZÂK

el-Hattâbî şöyle der : “Rezzâk, rızık vermeyi üslenen ve her can­lının ayakta kalmasını sağlayacak azığı verendir. Mübah olsun olmasın, her yönden gelen ve canlıya yarar sağlayan her şey Allah’ın verdiği rızıktır. Özetle canlıların varlıklarını devam ettirmelerini sağlayan her şey, her azık, rızıktır. Zira Yüce Allah şöyle buyurmaktadır: “Ve gökten mübarek (bereket ve rah­met yüklü) su indirdik; böylece onunla bahçeler ve biçilecek taneler, birbiri üstünde dizilmiş tomurcuk yüklü yüksek hurma ağaçları bitirdik. Kullara rızık olmak üzere. Kâf, 9-11. “Gökte rızkınız vardır.”Zariyat, 22. Ancak alınmasına ve yararlanılma­sına müsaade edilen şeyler, helâl; müsaade edilmeyen­ler de haramdır. Fakat hepsi de rızıktır

عن عبد الله بن مسعود قال: أقرأني رسول الله صلى الله عليه وسلم: "إني أنا الرزاق ذو القوة

المتين

Abdullah İbn Mes'ûd'dan rivayetlerine göre o, şöyle demiş­tir: Allah Rasûlü bana âyeti şöyle okuttu: «Şüphesiz ki Ben rızıklandıran, güç ve kuvvet sahibi olanım.(Hasen Sahih) Ahmed b Hanbel Müsned 1/394 Ebu Davud 3989 Tirmizi 2940 dedi ki; Hasen Sahih,tir

عَنْ أَبِي هُرَيْرَةَ ، عَنِ النَّبِيِّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ قَالَ : إِنَّ اللَّهَ تَعَالَى يَقُولُ : " يَا ابْنَ آدَمَ تَفَرَّغْ لِعِبَادَتِي أَمْلَأْ صَدْرَكَ غِنًى وَأَسُدَّ فَقْرَكَ ، وَإِلَّا تَفْعَلْ مَلَأْتُ يَدَيْكَ شُغْلًا وَلَمْ
أَسُدَّ فَقْرَكَ "

Ebu Hüreyre'den rivayetine göre Allah Rasûlü (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurmuştur: Al­lah Teâlâ buyurdu ki: Ey Ademoğlu ibâdetle meşgul ol ki, senin göğsünü zenginlikle doldurayım ve fakirliğini gidereyim. Şayet böyle yapmayacak olursan gönlünü meşguliyetle doldurur, fakirliğini gidermem.

(Sahih,tir) Tirmizi 2466 İbn Hibban Sahih 393 İbn Adiy El-Kâmil fî ma'rifet-id-Duâfâ 4/309 Ebu Nuaym Hilye 2/344 İbnül Cevzi İlelül Mütenahiye 2/802 Munziri Tergib 4/129 İbn Hacer Askalani Tahrici Mişkat 5/8 Suyuti Camıu,s-Sağır 1925 Ahmed b Hanbel Müsned 16/248 Elbani Tahriçu Mişkat 5100 Sahih İbn Hibban 3331 Sahih Tirmizi 2466 Sahiha 1359 Sahih Tergib 3165 Sahıhu,l-Camiu 1914 Hadis hakkında: Munziri Sahih İbn Hacer Askalani Hasen Suyuti Hasen Şeyh el-Elbani Sahih Ahmed Şakir Sahih hükmünü vermiştir. Allah onlardan razı olsun...
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İslami Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.