You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

kalem suresi (36-37-38-39)

Yeni Üye
Ne oluyorsunuz? Ne biçim hükmediyorsunuz?Yoksa okuduğunuz bir kitabınız mı var?Seçtikleriniz herhalde orada olacaktır.Yoksa aleyhimizde, kıyamet gününe kadar süre gidecek ahidleriniz mi var ki, kendinize hükmettikleriniz sizin olacaktır?(kalem 36-37-38-39)

nasıl hüküm veriyorsunuz hüküm koymada tağutlara başvuruyorsunuz onlara müraacat ediyor çözümleri onlarda arıyorsunuz.Allahın hüküm koyma yetkisini sınırlıyorsunuz.hayatınızın belirli bölümlerinde Allahın hükümlerini alırken geri kalan kısmında hükümleri kimden alıyorsunuz.

Allahı yaşantımıza karışırmadan hakimiyeti kullarda yasalarda görerekmi hüküm veriyorsunuz.kulların yasalarını Allahın yasalarının önüne geçiriyorsunuz nasıl hüküm veriyorsunuz.

bu hükümleri verirken Allahın kitabından başka bir kitabınızmı var ona eş ortak denk bir kitabınızmı var Allah sizlere başka bir kitap göndedide bu hükümleri oradanmı çıkarıyorsunuz.Allah bizim böyle yaşamamızı istiyor bizim için en iyi sistem demokrasi laiklik sosyalizm v.s dir giyemi yazıyor kitabınızda.Allah size ne böyle bir kitap göndermiş nede size bu konularda izin vermiştir

yoksa sizin kitabınızda size hoşgelen istediğinizi seçebilceğiniz tercihler sunan keyfinize hangisi uyuyorsa onu kullandığınız istediğiniz şeyleri içine kattığınız bir kitabınzmı var Dilediğiniz gibi hukuk yapın, istediğiniz gibi miras uygulayın, hangi yazıyı, hangi alfabeyi beğenirseniz onu kullanın, nasıl bir ekonomik sistem hoşunuza giderse onu uygulayın, istediğiniz yerden kazanıp dilediğiniz yerlerde harcayın, ister balerin olun, ister artist olun, ister Budist olun fark etmez diyen bir kitabınız, ya da kitaplarınız mı var.

Yoksa sizin Allah’la kıyamete dek sürecek anlaşmalarınız mı var Allah böyle bir söz mü verdi size Dilediğiniz gibi yaşayın, dilediğiniz gibi giyinip soyunun, dilediğiniz gibi hukuk yapın, nasıl bilirseniz öylece yaşayın mı dedi Allah size? Bunları size Allah mı dedi Yoksa bütün bu konularda size söz verenler ilahınızmı

Yani siz bir kere böyle iddia ediyorsunuz, istediğiniz gibi hükmediyor, istediğiniz gibi karar veriyor, dilediğiniz her şeyi yapıyor, sonra da utanmadan Allah’ımız böyle istiyor diyorsunuz.

Allah sizlere böyle izin vermediğine göre yoksa siz kendinize başka Allah mı bulunuz? Başka ilah mı buldunuz? Yoksa sizler kendinize başka ilahlar buldunuz da, Allah’ı mı şartlandırıyorsunuz? Allah’a yol mu gösteriyorsunuz? Allah’a akıl vermeye mi kalkışıyorsunuz
Bunu ilk beğenen sen ol.
General
RE: kalem suresi (36-37-38-39)
bazı müslümanlar var

bu iş kurana uyarmıdan çok

demokrasiye uyar mı kıstasını gözönünde tutuyor maalesef

demokrasi havarisi oldular

niye derseniz

bence şeriatı uygulamaya yürekleri zaten yetmez

ama inanmaya bile yetmiyor
AKLI YETEN GÖRDÜGÜNE İNANIR
YÜREGİ YETEN GÖRMEDİGİNE

Bunu ilk beğenen sen ol.
Yeni Üye
yürekleri yetmiyor.feda edebilecekleri şeyleri hesaplıyorlar.ağır geliyor.rabbim taşıyamıyacağımz yükü yükleme ağır imtihanlarla imtihan etme yapayacağımız şeyleri söylemememize fırsat verme ayaklarımızı her imtihanda dinin üzere sabit kıl amin
Bunu ilk beğenen sen ol.
Cezalı Üye
Allah nasil yasamamiz gerektigini eksik olmayan Kuranda belirtmistir.

Bu yaziyi hadiscilerin iyi okumasi gerekiyor.

Allahin Kuranda belirtmedigi bir seyi haci hoca nasil dine ilave eder veya eksiltir?

Siz nasil hukum veriyorsunuz?

Din insanlarin nasil yasamasi gerektigi bir sistem iken, dini alfabede filan arayanlara ne demeli? Hala aklini kullanmayacakmisiniz? Sakal birakarak kabak yiyerek sevap mi kazanacaksiniz gercekten? Allah Kuranda bazi namaz kilanlara vay onlarin haline demisken bile mi?

Yine Allah demiyor mu aklini kullanmayana pislik yagdiririz diye. Peki Islam dunyasinda kac kisi dusunuyor aklini kullaniyor? Bir haci bir hoca herneyse dedigini kayitsiz sartsiz dindir diye kabul etmiyor mu buyuk cogunluk? Hadisler birbiriyle cekisirken nasil bunlari dinin temeli yapacagiz? Bugunku dini hacilar hocalar bize acikladiysa, niye Allah Kuranda aklini kullan diyor? Ne gerek var ozaman?
Bunu ilk beğenen sen ol.
Üye
elbette belirtmiştir en eskiksiz bir şekilde hemde

وَمَا آتَاكُمُ الرَّسُولُ فَخُذُوهُ وَمَا نَهَاكُمْ عَنْهُ فَانتَهُوا

“Peygamber size ne verirse onu alın, neyi yasaklarsa ondan da kaçının!” [Haşr sûresi (59), 7].

قُلْ إِن كُنتُمْ تُحِبُّونَ اللّهَ فَاتَّبِعُونِي يُحْبِبْكُمُ اللّهُ وَيَغْفِرْ لَكُمْ ذُنُوبَكُمْ

“De ki: Allah’ı seviyorsanız, bana uyunuz ki, Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın” [Âl-i İmrân: (3), 31].

لَقَدْ كَانَ لَكُمْ فِي رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ لِّمَن كَانَ يَرْجُو اللَّهَ وَالْيَوْمَ الْآخِرَ وَذَكَرَ اللَّهَ كَثِيراً

“Allah’a ve kıyamet gününe kavuşacağını uman sizler için Allah’ın Resûlü’nde güzel bir örnek vardır” [Ahzâb sûresi (33), 21].

فَإِنْ تَنَازَعْتُمْ فِي شَيْءٍ فَرُدُّوهُ إِلَى اللّهِ وَالرَّسُولِ إِنْ كُنتُمْ تُؤْمِنُونَ بِاللّهِ وَالْيَوْمِ اْلآخِرِ

“Allah’a ve ahiret gününe inanıyorsanız, anlaşmazlığa düştüğünüz konuları Allah’a ve Resûlü’ne arz ediniz!” [Nisâ sûresi (4), 59].

فَلاَ وَرَبِّكَ لاَ يُؤْمِنُونَ حَتَّىَ يُحَكِّمُوكَ فِيمَا شَجَرَ بَيْنَهُمْ ثُمَّ لاَ يَجِدُوا فِي أَنْفُسِهِمْ حَرَجًا مِّمَّا قَضَيْتَ وَيُسَلِّمُوا تَسْلِيمًا

“Hayır Rabbine andolsun ki onlar, aralarında çıkan anlaşmazlıklarda seni hakem tayin edip verdiğin hükmü, içlerinde hiç bir sıkıntı duymadan kabul edip teslim olmadıkları sürece tam mü’min olamazlar” [Nisâ sûresi (4), 65].

وَإِنَّكَ لَتَهْدِي إِلَى صِرَاطٍ مُّسْتَقِيمٍ

“Gerçekten sen, doğru yola, Allah’ın yoluna çağırıyorsun” [Şûra sûresi (42), 52].

فَلْيَحْذَرِ الَّذِينَ يُخَالِفُونَ عَنْ أَمْرِهِ أَن تُصِيبَهُمْ فِتْنَةٌ أَوْ يُصِيبَهُمْ عَذَابٌ أَلِيمٌ

“Peygamber’in emrine muhâlefet edenler, fitneye ya da can yakıcı bir azaba uğramaktan çekinsinler” [Nûr sûresi (24), 63].

مَّنْ يُطِعِ الرَّسُولَ فَقَدْ أَطَاعَ اللّهَ

“Kim Peygamber’e itaat ederse, Allah’a itaat etmiş olur” (Nisâ sûresi (4), 80(.

Hz. Peygamber şöyle buyurmaktadır:

فَمَنْ رَغِبَ عَنْ سُنَّتِي فَلَيْسَ مِنِّي

‏ “..Kim benim sünnetimden (yaşama tarzımdan) yüz çevirirse benden değildir” (Buhârî, Nikâh 1; Müslim, Nikâh 5).
Bunu ilk beğenen sen ol.
Cezalı Üye
Peygambere uyacagiz. Peki soru su: Peygamberimiz neye uymustur?

De ki: Ben sizi yalnızca vahiy ile uyarıp korkutuyorum.

21-Enbiya Suresi 45

Onlara bir ayet getirmediğin zaman, “Şuradan buradan derleseydin ya” derler. De ki: “Ben sadece Rabbim’den bana vahiy edilene uyuyorum. Bu, Rabbiniz’den olan kavrama yeteneğidir, iman edecek bir toplum için doğruya iletilme ve rahmettir.”

7-Araf Suresi 203

De ki: “Sizi ve kime ulaşırsa kendisiyle uyarmam için bana bu Kuran vahyedildi.”

6-Enam Suresi 19

Ayetlerde cok acik Peygamber vahiye uymustur diyor yani Kurana. Peygambere gelen vahiyler Kurana toplanmistir. Allah bize ne emrettiyse Kitaptadir. Peygamberi anlamak icin demekki. Kurana bakacagiz. Orda namaz zekat sabir adalet ne geciyorsa isye Peygamberimiz bunlara uymustur.

Enam 19 aslinda herseyi acikliyor. Insanlari uyarmam icin Kuran bana vahyedildi diyor. Dikkat edin, sunnetim demiyor Kuran diyor. Eger sakal birakmak kabak yemekte din olsaydi buda Kuranda olurdu. Allah neden Kuranin yaninda bide hadisler kitabi veya herneyse olusmasina izin versin? Allah Kuranda demiyor mu Allah kelimeleri sonsuzdur diye? Ozaman Allah simdiki Kurani iki uc kat daha kalin yapardi hersey tek kaynakta toplanirdi. Neden. Kuran disinda hadis sunnet fikihnicma vs var? Yuce Allahin dini bukadar mi hasa belirsizdir? Size kolaylik sundum demisken niye zorluk cikarmis insanlar?

Burda samimi sekilde tartismak istiyorum. Burda fitneci diyenler var, Allah hakkimda kim ne dusunuyorsa iki katini versin. Niyetimi Allah biliyor. Bende annemden babamdan gordugum Islamla buyudum, ama dinimi arastirdikca tutarsizliklar celiskiler gordum. Yani aklimi kullandikca ki Allahin emridir bunlari gordum.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Üye
Andolsun ki, Allah'ın elçisinde sizin için, Allah'a ve ahiret gününe kavuşmaya inanan ve Allah'ı çok anan kimseler için en güzel bir örnek vardır. ahzap 21
Bunu ilk beğenen sen ol.
Cezalı Üye
Hanzala, yeni birsey yazmamisin. O ornegin ne oldugunu sana Kurandan ayetlerle gosterdim. Buna karsilik ayet vererek olmaz.

Yani ornekten kasit nedir burda? Sakal birakmak, kabak yemek, zina yapani taslamak vs bunlar mi kastettigin ornek? Yoksa bu ornek Kuranda gecen iyilikler namaz zekat adalet sabirmidir?
Bunu ilk beğenen sen ol.
Cezalı Üye
Basamaklari teker teker cikalim.

Benim yazdiklarim ortada. Katilmadigin konu nedir?

Eger yazdiklarimda bir yanlislik gormuyorsan hadise zaten gerek yok.

Yani sence nerde yanlis yazmisim yanlis dusunuyorum?

Ben diyorum ki Peygamber Kurana uymustur. Onu anlamak icin Kurana bakacagiz. Kuranda yazanlar ona bildirilmistir oda insanlari uyarmistir. Peygambere gelen her vahiy Kurandadir demiyorum, belki Kuranda olmayan vahiy gelmistir. fakat eger boyle birsey varsa bu din disidir yoksa suphesiz eksiksiz olan. Kuranda bunlarda yazardi. Allah kolaylik sundu dolayisiyla hadis kitaplarina girmesini anlamsizdir.

Dedigim gibi enam 18 cok aciktir. Bizi Kuranla uyariyor. Onun disinda ekleme yapilmiyor.
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İslami Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.