You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Kayıtsız
Ziyaretçi
Kabirden Kalkarken
Kabirden Kalkarken

Hz. Muaz, Nebe suresinin (Sura üflendiği gün takım takım kabirlerden kalkıp Mahşere geleceksiniz.) mealindeki 18. ayet-i kerimenin tefsirini Peygamber efendimize sormuş ve şu cevabı almıştır:

(Kıyamette ümmetim 12 sınıf olarak haşredilecektir:

1-Kabrinden karnı yılan ve akreplerle dolu hasredilecek olan, zekât vermiyen.
2-Domuz suretinde hasredilecek olan, namaza gevşeklik gösteren.
3-Ağzından kan gelerek hasredilecek olanlar, alış-verişte yalan söyleyip aldatanlardır.
4-El ve ayakları kesik hasredilecek olan, komşularına eza edendir.
5-Leşten daha pis kokar hâlde hasredilecek olanlar, Allahü teâlâdan korkmayıp gizlice günah işleyendir.
6-Dili kesik hasredilecek olan, yalan söyleyen, yalancı sahidliği yapan.
7-Dilsiz hasredilecek olan, haklı bir şahidliği yapmıyan.
8-Avret yerinden irin akarak hasredilecek olan, zina eden.
9-Karnı ateşle dolu hasredilecek olan, haksız yere yetim malı yiyen.
10- Yüzleri kızarmış; gözleri yerinden fırlamış; dişleri öküz boynuzu gibi sivrilmiş;
dudağı karnına, karnı da uyluğuna sarkmış bir şekilde hasredilecek olanlar, içki
içenlerdir.
11- Cüzzamlı, baraslı hasredilecek olan, ana-babasına asi olan.
12- Yüzü dolunay gibi hasredilecek olan, Sıraı şimşek gibi geçip, iyi işler yapan,
namazı cemaatle kılan ve günaha tevbe edip ölendir.) [Tibyan]

Burada bildirilenler, günah işleyip de tevbe etmeden ölenler içindir. Tevbe edenler veya sevabı günahından daha fazla olan kimseler o şekilde hasredilmezler.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Forumcu
RE: Kabirden Kalkarken
allah razı olsun kardeşim hadisin nerde geçtiğini de yazsaydın daha güzel olurdu...
İman edenler Allah yolunda savaşırlar, inanmayanlar ise tâğut (bâtıl davalar ve şeytan) yolunda savaşırlar. O halde şeytanın dostlarına karşı savaşın; şüphe yok ki şeytanın kurduğu düzen zayıftır. (Nisâ: 76)

(üm)metin sana muhtaç ya Rasulullah...
Bunu ilk beğenen sen ol.
Göğe Bakma Durağı.
RE: Kabirden Kalkarken
Bunlardan sakinip, onlardan olmayiz insAllah.

"Ezanı duyunca müziğin sesini kısmaması normaldir,
        Ben ezanı duyunca namaz kılmayan insanlar gördüm..!!"

"Ezana hürmetin esaslısı davete icabetle olur şarkıyı kapatmakla değil -dedi biri, haklıydı."
H
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İslami Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.