You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Gönenli Mehmet Efendi'den

General

Büyük ikramdasınız. Kur'an sofrasını kurup bereketini verenler, gelenlere gidenlere hazırlıyorlar. Allah ecirler mükafatlar verecektir. Allah (c.c) arzumuza göre hayırlar nasip etsin. Uzun geceleri ganimet bilip kalkıp 2 rekat namaz kılmalı. Gündüz kılınan namaza verilen sevap 2 ise gece kılınana 2000 sevap verilir.

Ne dedi Allahu Teala Peygamber (s.a.v)'e Tevbe -40 " Korkma Allah (c.c) bizimle beraber." dedi. İşinin sağlamlığına bak. Allah ile beraber olduğunu hatırla, korkma. Allah'ımızın sevgilileri vardır. Herkes bilmez onları, bildirmez. Onlar yüzu suyu hürmetine diye dua et. Ya Rabbi has kulların hürmetine diye dua et. Aç dur da helal lokma al. Dünyaya heves etmeyin camiye gelin , dünya dolusu altından daha kıymetlidir.

Rabbim cümlemizi, kazalardan belalardan muhafaza eylesin.Az Sadaka büyük belaları def eder. Bir Kardeşine Göstereceğin Güleryüz Sadakadır. Yaptıklarımızın hepsi defter yaprağı gibi yazılıyor. Helal lokma alın teriyle kazanılandır. Yalnız bedeninizi abdestsiz olarak değil de abdestli olarak yorunuz.Bir hurmanın yarısını yiyorsan,yarısını yedir de sana faydası olsun. sadakan olsun.

iyilik edersek, iyilik buluruz.Cenabı Hak ne buyurur ayeti celilesinde; " SİZ VERİRSENİZ BEN DE VERİRİM" Her gün gökten 2 melek inermiş ; birisi: " Ya Rabbi verene ver" dermiş. Diğeri de "Vermeyenden al" dermiş. Gökteki melekler bile yeryüzündeki alış-verişlere müdahale ediyorlar. Peygamber (s.a.v)Efendimiz ne buyurmuş; "Ver ki sana da verilsin." Vaktiyle ektin mi Allah herkese göre verir. Ne ekerse insan onu biçer. Allah-u teala cümlemizi iyilik peşinde koşan iyiliklerle uğraşan kullarından eylesin.

işlerinin arasında, iki rekatçık namaz kılıp, ahiretin için de bir şeyler kazanmaya çalışmalısın. "Bu günkü ömrünü boşa salma, geçmişe dalma, geleceğe aldanma" Bu gününü boşa sanma. Evvela başkalarını düşün, darda kalanları unutma, önce onlar için dua et.

En güzel iş ,vaktinde namaz kılmaktır. Ezan okunurken, her işini bırak Rabbim beni çağırıyor deyip, namazına koş.

Camiye gelmek için yola çıktığında "nereye gidiyorsun?" diye sorarlarsa "Allah'ıma" diyebilirsin. Camiden daha büyük okul var mı? Dünyanın telaşı bitmez, işlerinin arasında, iki rekatçık namaz kılıp, ahiretin için de bir şeyler kazanmaya çalışmalısın. "Bu günkü ömrünü boşa salma, geçmişe dalma, geleceğe aldanma" Bu gününü boşa sanma. Evvela başkalarını düşün, darda kalanları unutma, önce onlar için dua et.

SIKINTI İÇİN ÇEKİLECEK TESBİHLERDEN: Ve la havle ve la kuvvete illa billahi'l Aliyyi'l Azim Meali:Yüce ve yüksek olan Allah dışında hiç bir güç ve kudret yoktur.
Her Sıkıntı için "FEİNNE MEAL USRİ YUSRA, İNNEMEAL USRİ YUSRA" İNŞİRAH Sur. 5 ve 6 . ayetleri oku"

'Ya Aziz Celle şanühü' tesbihini çok çekersen nefsine üstün olursun. Abdestin sonunda bir yudum su içip Ya Rab ben dışımı temizledim, sen de içtiğim bir yudum su ile içimi temizle diyeceksin

İbadetlerinin kabul olduğunu nasıl anlıyacaksın? Abdestli yaşarsan ,ezan okunur okunmaz namazını kılarsan ,tesbihini çekersen cennetlik olduğuna alamettir. içinde namaza karşı iştahın var mı ?iştahın kesilmesin. Hatta ezandan evvel abdest alıp namazını kılmaya hazırlanacaksın.

Hiçbir zaman gelirim, yaparım deme, İnşaallah de, Allah’ını unutma. Çok mecbur dahi olsan içinden: “Ya Rabbi mecbur kaldım da söyledim’de. Daima, hatanı anlayınca Rabbinden özür dile tövbe et. Sofrada iken besmele çekmeyi unutup yemeğe başladın, hatırladığın zaman derhal besmeleni çek ve Rabbinden özür dile. İmanlı insanlara başka türlü davranış yakışmaz.

Rabbim : "Namazı ,Beni hatırlamak için Beni anmak için kıl" demiş. Allah'ını unutmassan her hareketin ibadet sayılr. Eğer Allah'ını unutursan ne yaparsan yap ibadet olmaz. Yemek içmek mübahtır. Ancak yediklerine şükreder ve Hakk'ı düşünürsen , yemek yerken ki hareketlerin bile ibadettir.

.Hepiniz birbirinizin eli ayağı gibisiniz. Bir araya gelmişsiniz. Allah'ı arıyorsunuz.Kul kusursuz olmaz. Hiç olmazsa kusurlarımızı biliyoruz. " Ya Rabbi ! Bazı kullarına karşı kusurum var,Pişman oldum." Onlar da beni affetsin" diye Allah'ına yalvar.İnsan yüz yüze gelemez. Pişman olur, Bir fatiha okursun. Ya Rabbi ! Bei affet onun da bana olan hakkını helal etmesini nasib et dersin. Cenab-ı Hak da Helal ettirirmiş.

Allah-u Teala "Siz asi olmadıkça sizin dualarınız ibadetlerinizin kalesidir. Dualarınz olmasa ibadetleriniz kabul olmaz" buyurdu. Hiç Duasız kalma

Peygamberimiz (s.a.v) haber verdi, gece yatarken okumadan yatmayın. 21 Besmele 3 İhlas 1 Felak 1 Nas, 1 Fatiha 1 Ayetel kürsi, bütün peygamberlere salat-ü selam oku. La ilahe illallahu vahdehu la şerike leh lehül mülkü ve lehül hamdü ve hüve ala külli şeyin kadir. Yatmadan bunları oku. GECE BELLİ BİR SAATTE UYANMAK İÇİN : Yatarken 3 defa kevser suresini inanarak okuyan gece istediği saatte uyanır.

(İşyerini Açarken) YA MÜFETTİHAL-EBVAB İFTAH LENA HAYRAL-BAB, demelidir. Meali: Ey kapıları açan Allahım, bize hayır kapıları aç. (SABAH VE AKŞAM 1 TESBİH " YA REZZAK CELLE ŞANÜHU " Çekilirse rizkın artmasına vesile olur.

Seher vakti kalk dua et, duan kabul olur. Allah (c.c) seher vakti kullarıyla konuşur ve dermiş ki "Yok mu şifa isteyen, yok mu rızık isteyen vereyim." Rabbim bizi her yerde hayırlarla karşılaştırsın, imanları sabit olanlardan eylesin, duaları kabul olanlardan eylesin. Amin

"Müjdeler olsun nefsine hakim olana!.. Müjdeler olsun (misafir kabul etme hususunda) evini geniş ve müsait tutana!.. Müjdeler olsun hataları karşısında gözyaşı dökene!.."

Peygamber Efendimiz (s.a.v) buyurdular ki; "Kişinin gece (teheccüd) namazına kalkması ve Yasin-i Şerif okuması üç kalbin birleşmesine vesiledir." Bunlar gece yarısı, gecenin kalbi, Kur'anın kalbi, Yasin-i Şerif ve namaza kalkan müminin kalbi. Teheccüd namazına kalktığımızda Yasin-i Şerifi okursak üç kalbi birleştirmiş oluruz. Bu üç kalbin birleştiği noktada yapılan dualar reddedilmez, bütün dualar kabul olur. O saat duaların kabul saatidir " GECENİN YARISINDN SONRA VEYA GECENİN 3' TE 2 SİNDEN SONRA KILINIR. teheccüt 2 rekattan 12 rekata kadar ikişer rekat olarak diğer nafileler gibi kılınır. Suresi imsak bitene kadardır.Kur'anı Kerim'de bahsedilen bu nafile namazı kılmak çok sevaptır. Bir haceti, niyeti sıkıntısı olan teheccütten sonra Yasini şerif okuyup dua etmelidir.

Evlatlarınıza Besmele çekmeyi, seccadeyi serip de sevgi ile namaz kılmayı , hürmetle seccadeyi bir kenara koymayı öğretin. Dinlerini öğrensinler. Cami, cemaat, Kur'an ezan hürmetini bilsinler.Rabbim ezan okunurken dinlemek nasip etsin,dinleyin, dinletin.

Gönenli Mehmet Efendi
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İslami Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.