Gönder Cevapla

Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
gizli şirk dinden çıkarır mı?
Yazar Mesaj
ygtbhc3 Çevrimdışı
Acemi Üye
*

Rep Puanı: 0
Ruh Halim
Ruh Halim
Kederli

Takımın:
Fenerbahce
gizli şirk dinden çıkarır mı?
1)gizli şirk dinden çıkarır mı.
2) başkası olmadan yapamam yaşayamam falan demek gizli şirk mi?
3)Eğer bir insan gizli şirke düşerse mesela diğer insanlar için yaşarsa o kişi kafir mi?
17-03-2018 10:48 AM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
ygtbhc3 Çevrimdışı
Acemi Üye
*

Ruh Halim
Ruh Halim
Kederli

Takımın:
Fenerbahce
RE: gizli şirk dinden çıkarır mı?
birde hayata falan kusursuz demek günah mı?(çok güzel anlamında)
17-03-2018 11:35 AM
alpi Çevrimdışı
Yönetici

Rep Puanı: 4866
Ruh Halim
Ruh Halim
Israrci

Takımın:
diger
Nereden buluyorsunuz böyle soruları hayret ediyorum.

....

Herkes aynı fikirdeyse,
hiç kimse yeterince
düşünmüyor demektir.
Mevlana
17-03-2018 11:53 AM
ygtbhc3 Çevrimdışı
Acemi Üye
*

Ruh Halim
Ruh Halim
Kederli

Takımın:
Fenerbahce
Sitemizden Programları indirebilmek Ve En İyi Şekilde Faydalanmak İçin Lütfen ÜYE Olunuz..
bu siteden gizli şirk konusunu gördüm ama haşa direk şirk affedilmez falan diyorlardı ben de tereddütlü yaklaştım size de sorayım dedim
17-03-2018 11:59 AM
hayalperest Çevrimdışı
Acemi Üye
*

Ruh Halim
Ruh Halim
Cilgin

Takımın:
Fenerbahce
Bu sorularında ki gizli şirk neresinde ki? kahkaha
17-03-2018 01:22 PM
blue Çevrimdışı
Üye
**

Rep Puanı: 40
Ruh Halim
Ruh Halim
Cilgin

Takımın:
(17-03-2018 10:48 AM)ygtbhc3 Yazılan: Sitemizden Programları indirebilmek Ve En İyi Şekilde Faydalanmak İçin Lütfen ÜYE Olunuz..1)gizli şirk dinden çıkarır mı.
3)Eğer bir insan gizli şirke düşerse mesela diğer insanlar için yaşarsa o kişi kafir mi?

1) şirk allah'a ortak koşmak veya bir şey/kimseyi ona denk görmektir.gizli şirk ise bunu gizli yapmaktır. bence şirk bilgsizlikten ileri gelir yahut nefsinin başkaldırısındandır. şirk koşmak dinden çıkmaya sebeptir. kişinin tekrar müslüman olması için mutlaka tek yaratıcının ve tek güç sahibinin Allah olduğuna ikna olmuş olması gerekir.daha sonra kelimei şehadet ve diğerleri takip eder..

2) bu daha çok ifrat konusuna girer,haddinden fazla aşırıya kaçılırsa evet şirk ile dinden çıkmış olur ama aleni olabileceği gibi gizliden de yapılabilir. mesela sözdiziminde gördüğümüz "bir allaha taptım bir sana taptım ..." demek şirktir.

3)siz günlük yaşam ile fikir hayatını birbirine karıştırmışsınız. önce iman gerekri ve sonra insan elbette diğer insanlarla birlikte onlara faydalı olabilmek içinde yaşar. burada önemli olan ifrata kaçmamaktır. yani allahı inkar edip sırf "ben sadece insanlar faydalı olmak için varım" yada "hayatın kuralı diğer insanlara faydalı olmaktır. allah diye birşey yoktur " demek veyahut " ben ateistim,allaha inanmıyorum ,diğer insanlara faydalı olmaktır benim hedefim" demek zaten müslüman olmamak demek ,sapkımlığa uğramış ve sonrası evreyi yaşamktır.

NOT: bu tarz konular o kadar kolay değildir. ayırt edilmesi de çoğunlukla zordur. anahtar kelime bence namazdır. yani şifası. namazı ve içindekileri güzelce öğrenin.
(Bu Mesaj 17-03-2018 01:50 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : blue.)
17-03-2018 01:49 PM
blue Çevrimdışı
Üye
**

Rep Puanı: 40
Ruh Halim
Ruh Halim
Cilgin

Takımın:
(17-03-2018 11:35 AM)ygtbhc3 Yazılan: Sitemizden Programları indirebilmek Ve En İyi Şekilde Faydalanmak İçin Lütfen ÜYE Olunuz..birde hayata falan kusursuz demek günah mı?(çok güzel anlamında)

bu soruya bende hayret ettim gülücük ama nerden baktığına bağlı olarak değişebilir.biraz daha bilgi bırakırsanız yorumlanabilir.
(Bu Mesaj 17-03-2018 01:54 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : blue.)
17-03-2018 01:53 PM
kalemşör Çevrimdışı
هل أنا حقاً أنا ؟

Rep Puanı: 7377
Ruh Halim
Ruh Halim
Olgun

Takımın:
diger
(17-03-2018 10:48 AM)ygtbhc3 Yazılan: Sitemizden Programları indirebilmek Ve En İyi Şekilde Faydalanmak İçin Lütfen ÜYE Olunuz..1)gizli şirk dinden çıkarır mı.

Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem - mana olarak-gizli ve açık şirk şeklinde taksim de bulunmuştur. Şirkin hafi olan yönü bir açıdan nisbidir. Bu nedenle hafi olan şirk çeşidini tespit ederken genel olarak konuşabiliriz. Nokta atışı yapmak mümkin olmayabilir. Nitekim Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem bize şöyle dua etmeyi öğretmiştir "Ebu Musa el Eşari radiyallahu anh dedi ki:
"Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem bize vaazetti ve şöyle dedi: "Ey insanlar! Şu şirkten sakının! Muhakkak ki o, karıncanın sessiz ve yumuşak yürüyüşünden daha gizlidir."Bunun akabinde, Allah’ın dilediği bir kimse Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem’e şöyle sordu:
"Karıncanın sessiz yürüyüşünden daha gizli olan bu şirkten nasıl sakınacağız?"
Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle cevap verdi:
"Şöyle deyin: Ey Allah’ım! Muhakkak ki biz, bildiğimiz şeylerde şirk koşmaktan sana sığınıyoruz vebilmediğimiz şeylerde senin affını istiyoruz."

Bu dua göstermektedir ki, hafi olan şirk, "Allah şirki affetmez, bunun dışında olanı dilediği kimse için..." ayetinde ifade buyurulan, şirkten başka bir şirktir. Bunun sebebi, bilinmiyor olması/kapalı olmasıdır, cehalet mazeret midir, tartışmasına girmeden şunu söyleyebiliriz, Allah subhanehu ve teala kişiye kapalı kalan bazı şirk türlerini affedebilmektedir.

Dolayısıyla birinci sorunun cevabı olarak, bu şirk türünün kişiyi dinden çıkarmadığını söyleyebiliriz, zaten bu hususta bir ihtilaf bulunmamaktadır.

İkinci soruna gelince eğer bu cümleyi kuran kişi bunu mutlak anlamda söylüyorsa "yaşama sebebinin x kişisine bağlı olduğunu, hayatını ondan aldığını, ona muhtaç olduğunu, onsuz var olamayacağını, varlık sebebinin o olduğunu kast ediyorsa" bu büyük bir şirktir, ve onu dinden çıkarır.
Eğer bunu kayıtlı olarak söylüyor ise kurmuş olduğu cümle hatalıdır, düzeltmesi gerekir.
Üçüncü soruna gelince bu kendi içerinde çelişki ihtiva eden bir sorudur, bu soruya cevap vermek hatadır.
(Bu Mesaj 17-03-2018 08:45 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : kalemşör.)
17-03-2018 08:41 PM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
Gönder Cevapla

Forum'a Git:

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir
Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. 5651 sayılı yasaya göre bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. 5651 sayılı yasaya göre sitemiz mesajları kontrolle yükümlü olmayıp, şikayetlerinizi mail@islamiforum.net adresine yollarsanız, gerekli işlemler yapılacaktır. Dikkat: Bu site şikayet sitesi değildir, arızalı ürünleriniz ve diğer şikayetleriniz için bu email adresini kullanmayınız. Report Abuse, Harassment, Scamming, Hacking, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to mail@islamiforum.net