You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

cennette ölüm-kıyamet varmıydı?

Forumcu
arkadaşlar bugün bakara suresindeki şu ayeti incelerken aklım bi soruya takıldı.
ayet şu:

30.Hani Rabbin meleklere: "Muhakkak Ben, yeryüzünde bir halife var edeceğim" demişti. Onlar da: "Biz Seni şükrünle yüceltir ve (sürekli) takdis ederken, orada bozgunculuk çıkaracak ve kanlar akıtacak birini mi var edeceksin?" dediler. (Allah: ) "Şüphesiz sizin bilmediğinizi Ben bilirim" dedi.
[/color]
tabi kafamı karıştıran tam olarak bu ayet değil. kuranda anlatılan insanlık öncesi tarihin kronolojik gidişatı...

şimdi sizleri biraz gerilere götürmek istiyorum.hz. Adem ve tabiki insanlık yaratılmadam önceleri Dünya Gezegenindeyiz.

olay1:
Dünyada hakim varlık cinler (bazı tefsircilere göre cinlerin bir çeşit ırkı) ve bunlar azmışlar bozgunculuk v.s. yapıyorlar.

olay2:
İblis komutasında bir melek ordusu Allah tarafından bunları cezalandırmak için gönderilir.savaşı kaybeden cinler dünyadaki adalara ve dağ tepelerine v.s. kaçacak delik ararlar.orduları dağıtılır.

olay3:
Allah cinlerin yerine yeryüzünde halife yaratacağını söyler.(bakara 30. daki olay)
ademi yaratır.meleklere Ademi halife olarak tanımalarını emreder.
ama İblis savaş kazanmanın da verdiği gazla kibirlenir.ve Ademi halife olarak tanımaz.

olay4:
HİCR SURESİNDEN:

29 - Ben, onun yaratılışını tamamladığım ve ona ruhumdan üflediğim zaman, siz hemen onun için secdeye kapanın."

30 - Bunun üzerine meleklerin hepsi toptan secde ettiler.

31 - Yalnız İblis hariç. O secde edenlerle beraber olmaktan çekinmişti.

32 - Allah buyurdu ki: "Ey İblis! Ne oluyor sana da, secde edenlerle beraber olmuyorsun?"

33 - İblis şöyle dedi: "Kuru bir çamurdan, şekillenmiş bir balçıktan yarattığın bir insana secde edemezdim."

34 - Allah şöyle buyurdu: "Öyle ise oradan çık! Sen, artık kovulmuş birisin."

35 - "Kıyamet gününe kadar lanet senin üzerindedir."

36 - İblis: "Rabbim! Öyle ise insanların kabirlerinden kaldırılacakları güne (kıyamete) kadar bana mühlet ver" dedi.

37 - Allah buyurdu ki: "Sen mühlet verilenlerdensin."

38 - "Allah katında bilinen vaktin gününe kadar..."

39 - İblis şöyle dedi: "Rabbim! Beni saptırdığın için, mutlaka ben de yeryüzünde onlara günahları süsleyeceğim ve onların hepsini mutlaka azdıracağım!"

şimdi n son anlatılan olaylara bakarsak:
HZ.Adem yaratılmış (havva nın yaratıl yaratılmadığı net değil) ama cennetten kovulma safhasına daha gelinmemiş.
ama bu durumda iblis kıyamet gününden söz ediyor

bu durumda aklıma bikaç olasılık geliyor:
1:iblis levhi mahvuzu okumuş olabilir (ama tabiki Allah buna izin vermez)

2:Allah iblise kendi olacakları kendi anlatmış olabilir (ama böyleysede iblisin özgür iradesiyle secdeyi reddetmesi çelişki yaratıyor.olamaz.)(çok küçük ihtimal danışıklı dövüş, bncede saçma ama olasılık aklıma gdiği için yazıyorum.)

3:kıyamet günü hem cinler hem insanlar için olduğu için.yani daha insan yaratılmazdan evvel kıyamet günü vardı.

bir farkı nüansla: cinler dünyada. insanlar cennette (kuranda da birden fazla cennetten söz dildiği için.başka bi gezgende de diyebiliriz.belkide dünya ya da hakim konumda olacak bir konumda gezegen olabilir.yada dünyanın belirli bir bölgeside olabilir olasılık olarak) bolluk içinde tabi bir ağaca dokunmadıkları sürece bekleyecklerdi kıyameti
ama olaylar böyle gelişmedi ve insanlar bolluk içinden çıkarıldılar.yaşamak için çalışmak zorundalardı artık.

ancak bu hipotzimde tam olarak sığdaramadığım nokta.Allah madem yeryüzünde halife yaratacaktı.neden başta cennete koydu.
bunuda şöyle açıklıyorum:
HZ.Ademin konulduğu cennet aslında dünyada belli bir bölgede oluşturulmuş bir bolluk bölgesi.veyahut dünyaya yakın seyreden(dünyaya hakim olabilecek) bir gezegen.zaten cennetlerin sayısının birdn çok olduğu kuranda geçiyor.

oh. bitti bi saattir yazıyom be.battlestar galaktica gibi oldu biraz ama neyse konunun özünü anlattığımı düşünüyom.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Son Düzenleme: 18-10-2008, Saat:07:01 PM, Düzenleyen: Zefyhr.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İslami Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.