Gönder Konu Kapalı 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
cehennem ebedimi gercekten???
Yazar Mesaj
combaba Çevrimdışı
Yeni Üye

Mesajlar: 6
Üyelik Tarihi: Apr 2019
Rep Puanı: 0
Ruh Halim
Ruh Halim
Melek

Takımın:
Mesaj: #11
RE: cehennem ebedimi gercekten???
(13-04-2019 10:15 AM)alpi Yazılan: Sitemizden Programları indirebilmek Ve En İyi Şekilde Faydalanmak İçin Lütfen ÜYE Olunuz..@blue, Allah lafzını yazarken ilk harfini büyük yazmalısın. Lütfen bunu bir daha tekrar etme.
İnsana verilen ihtiyar iyi ile kötüyü seçmek ve ayrıca hatta aslında iyi ile en iyiyi, kötü ile en kötüyü ayırt edebilmek ihtiyarıdır.
Buradaki soruda bir tercih hakkımız yok.
Sorular çok açık;

1-Cehennem geçici mi?
2-Müslüman olmayanlar Cennete girecek mi?
3-Allah bütün insanları en sonunda Cennete mi alacak.
4-Yoksa en sonunda insanlar yok mu olacak?

Bu sorular tefekkür ederek, fikir yürüterek cevapları bulunabilecek şeyler değil.
Her hangi bir kişi kendi düşüncesini bu sorulara cevap olarak veremez. Çünkü soruların muhatabı Müslümanlar yada insanlar değil İslamdır. Cevabı İslam vermelidir. Kardeşimiz İslam'ın hükmünü soruyor, bizim fikrimizi değil.

Soruya İslam'ın cevabı verilmelidir. Yok ben kendi fikrimi söyleyeceğim dersen o zaman Allah'ın hükmünü benimsememiş ve ondan daha iyi fikirlere sahipmiş gibi davranmış olursun. Çünkü sorunun cevabı bir hükmü bildirir. Bir düşünce eseri değildir. Üstüne üstlük bir de bunlar itikadi konulardır ki, benim fikrime göre Cennet şöyle Cehennem şöyle demek Müslümanın imanını yok eder.

En başta yazdığın "dinde zorlama yoktur, insanlar bu dünyada özgürce yaşayabilirler" demişsin. Bunun konumuzla hiçbir alakası yok ama burada da bir şeyler söylemek isterim

Dinde yani İslam'da zorlama yoktur evet ama bu zorlama Müslüman olmayanlar içindir. Müslümanlar üzerinde İslam'ın zorlayıcı ve bağlayıcılığı varır. Söz gelimi bir Müslüman namaz kılmıyorsa İslam devleti ona namaz kılmayı ve hikmetlerini öğretmekle birlikte eğer yine de o ibadeti yerine getirmezse ceza vermekle yükümlüdür(sorumludur, zorunludur).

Son olarak şunu da söylemek isterim, bir soruya cevap verirken soruyu soranı da tahlil etmek gerekir. Sorudan belli olduğuna göre yukarıda da dediğim gibi "Belli ki soruyu soran kardeşim İslam hakkında pek bir şey bilmiyor ve öğrenmek istiyor." o halde onun seviyesine uygun cevap verilmeli. Cevabın içerisine kendi düşüncelerimizi katarsak kardeşimizin kafasını karıştırabiliriz ki bu bence seninde istemeyeceğin bir şeydir.

Bu konu dışında, düşünmek ve fikir yürütmek gerektiğini de yazmışsın. Evet Tefekkür farz olduğuna göre tabi ki düşüneceğiz ve kendimize ait fikirlerimiz olacak. Fakat İslam'ın açık hüküm ve ayetlerinin aksini söyleyen fikirlerimiz olmamalı.

İslam dünyasında ne kadar sıkıntı varsa yazmışsınız. Blue nikli arkadaş çok net bir öneride bulunmuş. Sonuna kadar katılıyorum. Özgürlük.

gelelim sana.

"Cevabı İslam vermelidir. Kardeşimiz İslam'ın hükmünü soruyor, bizim fikrimizi değil.

Soruya İslam'ın cevabı verilmelidir."

diyorsun. Sanki İslam kendi başına bir varlık, aklı fikri var. Ona soracağız. İslam dediğin olay insandır ya hu. İnsan olan sadece ve sadece algılarıyla vardır. Senin anladığın veya anladığını sandığın evrensel değildir. Kişinin bütün karakteri bilgisi coğrafi şartları kişisel anlamayı etkileyen koşullardır. Tarihin her döneminde böyle olmuştur. O halde söyle bana. İslam nasıl cevap verecek? Senin büyük dediğin zatlardan birinin o konu hakkında ki görüşleri cevap olacak. O zatın görüşlerini İslam diye etiketlemek İslamı hafife almak demek değil midir?

Ve bir sözde blue ya..

özgür olmak konusunda sonuna kadar devam et.
17-04-2019 11:50 PM
Tüm Mesajlarını Bul
Abdulhamithan Çevrimdışı
Forumcu
***

Mesajlar: 340
Üyelik Tarihi: Nov 2018
Rep Puanı: 50
Ruh Halim
Ruh Halim
Zararsiz

Takımın:
diger
Mesaj: #12
RE: cehennem ebedimi gercekten???
combaba mısın ne zerzevatsın İslami bir konu islamdan azade yorumlanıyorsa bunun adı özgürlük değil nedir bunu çok iyi bildiğimiz için durduğumuz yeri baktığımız noktayı ağzımızdan çıkan lafzı tartmak zorundayız küfrü özgürlük sanıp desteklemek ve bunu islam sanmak cehaletin hangi boyutu acaba!
Şimdi sen git taksim yürüyüşünde özgürlük arayan zihniyetle çayını yudumla ;küfür savaşçıları kendini özgürlük savaşçısı sanmaya devam ediyor...

﴾nisa 115﴿
Yolun doğrusu kendine apaçık belli olduktan sonra Resûlullah’a karşı çıkan ve müminlerin yolundan başkasını izleyen kimseyi saptığı yönde bırakırız ve onu cehenneme atarız. Orası varılacak ne kötü bir yerdir!
18-04-2019 07:59 AM
Tüm Mesajlarını Bul
combaba Çevrimdışı
Yeni Üye

Mesajlar: 6
Üyelik Tarihi: Apr 2019
Rep Puanı: 0
Ruh Halim
Ruh Halim
Melek

Takımın:
Mesaj: #13
RE: cehennem ebedimi gercekten???
(18-04-2019 07:59 AM)Abdulhamithan Yazılan: Sitemizden Programları indirebilmek Ve En İyi Şekilde Faydalanmak İçin Lütfen ÜYE Olunuz..combaba mısın ne zerzevatsın İslami bir konu islamdan azade yorumlanıyorsa bunun adı özgürlük değil nedir bunu çok iyi bildiğimiz için durduğumuz yeri baktığımız noktayı ağzımızdan çıkan lafzı tartmak zorundayız küfrü özgürlük sanıp desteklemek ve bunu islam sanmak cehaletin hangi boyutu acaba!
Şimdi sen git taksim yürüyüşünde özgürlük arayan zihniyetle çayını yudumla ;küfür savaşçıları kendini özgürlük savaşçısı sanmaya devam ediyor...

Öncelikle İslami denilen bir konuda yazı yazıyorsan, karşındaki muhatabına inandığını ve ait olduğunu iddia ettiği dinin çerçevesinde olsun saygı göstermek zorundasın. Hadi dinin birbirinize olan saygın davranın emrini geçtin, insan olarak olsun saygı çok mu zor.

Ben zerzevat değilim!

Konu burada kapanmıştır aslında. Ama aynı konu ikimiz arasında olan iletişimsizlikten öte olduğu için cevap hakkımı kullanacağım.

Özgürlük hakkında hiç bir bilgisi olmayan birinin fikrinin de olmaması gayet normaldir. Esir alınmış beyinlerle ne kuranı ne de Allah'ı olması gereken şekliyle anlamanız zaten bekleyemem.

Saygılar
18-04-2019 10:01 AM
Tüm Mesajlarını Bul
alpi Çevrimdışı
Yönetici
*******

Mesajlar: 5,349
Üyelik Tarihi: Jun 2015
Rep Puanı: 4898
Ruh Halim
Ruh Halim
Israrci

Takımın:
diger
Mesaj: #14
RE: cehennem ebedimi gercekten???
#Combaba, İslam capcanlıdır. Canlı canlı ve taptaze cevaplar verebilir. Hepsi Kuran ve Sünnette mevcuttur. Siz o dahi beyninizi-nefsinizi-aklınızı taltif etmek için boşuna yorulmayın. İslam'ın pek âlâ cevapları vardır ve kimsenin aklına uyması şart değildir.

Konu kilit. Çünkü konuyu açan ahmak aklı sıra bir şeyler yapmaya çalışıyor. Mükerrer üyelik açmış. Böylesine ahmakları forumda görmek istemediğim için iki yüzünü de banladım. Ve tüm konuları kilit.

....


Herkes aynı fikirdeyse,
hiç kimse yeterince
düşünmüyor demektir.
Mevlana
19-04-2019 11:06 AM
Tüm Mesajlarını Bul
Gönder Konu Kapalı 


Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir
Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. 5651 sayılı yasaya göre bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. 5651 sayılı yasaya göre sitemiz mesajları kontrolle yükümlü olmayıp, şikayetlerinizi mail@islamiforum.net adresine yollarsanız, gerekli işlemler yapılacaktır. Dikkat: Bu site şikayet sitesi değildir, arızalı ürünleriniz ve diğer şikayetleriniz için bu email adresini kullanmayınız. Report Abuse, Harassment, Scamming, Hacking, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to mail@islamiforum.net