You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

ben günah işlerken biri görürse ve günahıma razı olursa diye korkuyorum öyle bir şey

ben günah işlerken biri görürse ve günahıma razı olursa diye korkuyorum öyle bir şey

Acemi Üye
ben günah işlerken biri görürse ve günahıma razı olursa diye korkuyorum öyle bir şey var mı?İnsanları dinlerinden etmek istemiyorum.(Başlık için özür dilerim ve diğer konuda kimse görmediği için yeni konu açtım)
Bir de Babam içkinin azının haşa haram olmadıını söylüyor ve annem müziğin haram olduğunu kısmen reddediyor gibi. Ben babamı uyardım annemi de amam kabullenmediler.Ama onlar azap görmelerini ... lütfen yardım edin
Bunu ilk beğenen sen ol.
Son Düzenleme: 22-03-2018, Saat:07:17 PM, Düzenleyen: ygtbhc3.
هل أنا حقاً أنا ؟
RE: ben günah işlerken biri görürse ve günahıma razı olursa diye korkuyorum öyle bir şey
Bazı sarhoşluk veren içkilerin sarhoşluk vermeyecek kadarının içilmesinin haram olmadığını söyleyen mezhepler var, Fakih Ebu Hanife'den de böyle bir görüş gelmiş lakin böyle fetvalar, Nebî sallallahu aleyhi ve sellemden gelen açık habere muhaliftir, böyle diyen kimse - eğer tevili yoksa - harama helal dediği için küfre girer. Bu konuda, hata eden fakihleri ilimsizce taklit etmekte kişiyi küfre düşürebilir.
Ala kulli hal, cahil babana söyle ayağının kaymasını istemiyor ise inancını düzeltsin, ilimsizce söylemiş olduğu sözden ötürü Allah'a tevbe etsin.

Müzik konusuna gelince bunun haram olduğuna dair bir icma yoktur, bu nedenle kişi delilleri inceleyip bir karara vararak, haram ya da helal olduğuna inanıyor ise Allah subhanehu ve teala'nın bundan dolayı azab etmeyeceğine inanıyoruz, belki duruma göre ecir de alabilir. Lakin - Allâh en doğrusunu bilir - sahih olan görüş müziğin helal olduğudur. Çünkü onun haram olduğuna dair ortaya konulan delillerin - kat'iyyet bağlamında - hiç bir değeri yoktur. Sahabeden müzik dinlemeyenler, dinleyenleri eleştirirken, müziğin terk edilmesinin evla olduğunu ifade etmişler, yahut müzik dinlenilen meclisleri terk ederek fiili bir tavır takınmışlardır.
Haramı ise Allah subhanehu ve teala belirler, Nebî sallallahu aleyhi ve sellem de bize bunu beyan eder. Ne Allah subhanehu ve teala'nın kitabında ne de Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’in sünnetinde müziğin haram olduğuna dair sahih ve sarih bir delil mevcut değildir.

Birilerinin senin günahına şahit olmaları, onların senin günahından razı olduğu ya da olacağı anlamına gelmez. Bu bir vesvese, ve onu ilim ile yok edebilirsin. Böyle soru(n) lardan kurtulmak için kuran ve hadis oku, günahın açığını da gizlisini de terk et.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Son Düzenleme: 25-03-2018, Saat:01:30 AM, Düzenleyen: kalemşör.
Yönetici
RE: ben günah işlerken biri görürse ve günahıma razı olursa diye korkuyorum öyle bir şey
Diğerleri iyi vatandaş, İslam iyi insan yetiştirmeyi amaçlar.

Herkes aynı fikirdeyse,
hiç kimse yeterince
düşünmüyor demektir.
Mevlana
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İslami Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.