Gönder Cevapla

Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
büyük şüpheye düştüm, inançlı sayılıyor muyum? ibadetlerim sakatlanır mı?
Yazar Mesaj
oddpith Çevrimdışı
Yeni Üye

Rep Puanı: 0
Ruh Halim
Ruh Halim
Yorgun

Takımın:
büyük şüpheye düştüm, inançlı sayılıyor muyum? ibadetlerim sakatlanır mı?
selamın aleyküm arkadaşlar. şimdi üye oldum. bu soru benim için çok önemli. yalnızca kapsamlı bilgiye sahip arkadaşlarımdan yanıt bekliyorum.

çok şükür, oldukça inançlı biriyim. Allah'ı ve peygamberimizi çok seviyorum. inancımız üzerine sıklıkla tefekkür ederim. vesilemle, pek çok arkadaşımın imanı sağlamlaştı, birkaç inançsız arkadaşta imana kavuştu. fakat şu an, buraya yazmak istemediğim çeşitli sebeplerden ötürü ciddi biçimde inancım sarsılmış vaziyette.

inanıyorum ki, Allah'ın da izniyle sorularıma bir yanıt bulacağım. şimdiye dek hep buldum. fakat öyle sorular ki bunlar, eski hissiyat ve algım tamamen darma duman oldu. neredeyse bir ateist gibi algılamaya başladım hayatı. ne yapsam, ne etsem buna engel olamıyorum. gerçekten elimde değil.

lütfen beni yargılamayın ve soruların ne diye sormayın değerli arkadaşlar. niyetim tamamen olumlu, inancımı geri kazanmak istiyorum. bunun için dua da ediyorum. fakat dua ederkenki hissiyat ve algım tamamen yok olmuş vaziyette. devamlı şahadet getiriyor ve dua okuyorum ama sanki sadece kendi kendime konuşuyormuşum gibi geliyor. tek sebebi henüz çözemediğim sorularım. niyetim ve düşüncem tamamen inançlı olmaya yönelik.

sorumu yanıtlamak için kapsamlı bir araştırma yapmam gerekiyor ve bunu yapabilecek vakti ancak 1 ay içinde bulabileceğim. yaklaşan çok kritik sınavlarım var. kendimi şu an sorumu yanıtlamaya adarsam 1 yılım ziyan olacak. Allah bu niyetimden ötürü, hissiyatım oluşmasa bile ibadetlerimi kabul eder mi? teşekkürler
09-01-2017 07:08 AM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
camici Çevrimdışı
Acemi Üye
*

Rep Puanı: 8
Ruh Halim
Ruh Halim
Oylesine

Takımın:
RE: büyük şüpheye düştüm, inançlı sayılıyor muyum? ibadetlerim sakatlanır mı?
Genel olarak vesvese imandandır. Yani imanın sağlam olmasa vesvese duymaz, hemen inancından vazgeçerdin.
İnan ki birçok kişi senin yaşadıklarının benzerini yaşar. İmanı sağlam olan bunu aşar. Kafasındaki soruların tam cevabını bulamasan bile bu ancak kendi eksikliğimizdir. Rabbim mutlaka hiç ummadığın bir zamanda ve ya mekanda kafandaki soruları giderir.

64-Teğabun/11- Allah'ın izni olmayınca hiç bir musibet isabet etmez. Kim Allah'a inanırsa, Allah onun kalbini doğruya götürür. Allah her şeyi bilendir.

Bu ayette ayrıca şu konu da dikkati çekmektedir.
“Allah bir kişi için hayır murat etmişse, o kişiyi Fakih yapar” Hadis...

Yani kişi samimi Allah yolunda olursa, bilmediği veya şaşırdığı bazı konularda ona yardım eder, bazen doğrudan hidayet ve ilham verir, bazen bir sebep yaratarak ona doğruyu gösterir.

Rabbimin vaadi haktır. Sabret inşaallah Rabbim yardım edecektir.
Allah'a emanet...
09-01-2017 08:42 AM
oddpith Çevrimdışı
Yeni Üye

Ruh Halim
Ruh Halim
Yorgun

Takımın:
(09-01-2017 08:42 AM)camici Yazılan: Sitemizden Programları indirebilmek Ve En İyi Şekilde Faydalanmak İçin Lütfen ÜYE Olunuz..Genel olarak vesvese imandandır. Yani imanın sağlam olmasa vesvese duymaz, hemen inancından vazgeçerdin.
İnan ki birçok kişi senin yaşadıklarının benzerini yaşar. İmanı sağlam olan bunu aşar. Kafasındaki soruların tam cevabını bulamasan bile bu ancak kendi eksikliğimizdir. Rabbim mutlaka hiç ummadığın bir zamanda ve ya mekanda kafandaki soruları giderir.

64-Teğabun/11- Allah'ın izni olmayınca hiç bir musibet isabet etmez. Kim Allah'a inanırsa, Allah onun kalbini doğruya götürür. Allah her şeyi bilendir.

Bu ayette ayrıca şu konu da dikkati çekmektedir.
“Allah bir kişi için hayır murat etmişse, o kişiyi Fakih yapar” Hadis...

Yani kişi samimi Allah yolunda olursa, bilmediği veya şaşırdığı bazı konularda ona yardım eder, bazen doğrudan hidayet ve ilham verir, bazen bir sebep yaratarak ona doğruyu gösterir.

Rabbimin vaadi haktır. Sabret inşaallah Rabbim yardım edecektir.
Allah'a emanet...

Allah razı olsun hocam, içimi ferahlattınız.. benim için o kadar önemli bir yanıttı ki.. çok sağolun
(Bu Mesaj 09-01-2017 10:35 AM değiştirilmiştir. Değiştiren : oddpith.)
09-01-2017 10:32 AM
camici Çevrimdışı
Acemi Üye
*

Ruh Halim
Ruh Halim
Oylesine

Takımın:
(09-01-2017 09:45 AM)impressivo Yazılan: Sitemizden Programları indirebilmek Ve En İyi Şekilde Faydalanmak İçin Lütfen ÜYE Olunuz..Sitemizden Programları indirebilmek Ve En İyi Şekilde Faydalanmak İçin Lütfen ÜYE Olunuz... Bu sitede tüm sorularına cevap var. Tüm dinlerin yalan olduğu ispatlanmıştır. Biraz daha cesaretli ol. Tanrı diye birşey yok. Sadece korkaklar tanrıya inanır,ya da allah'a her neyse.

Neyin peşindesin? biz senin sitene gelip küfür, saygısızlık ediyor muyuz?
Git kendi çöplüne...
09-01-2017 10:53 AM
SerkanKOSE Çevrimdışı
Acemi Üye
*

Rep Puanı: 4
Ruh Halim
Ruh Halim
Mutlu

Takımın:
Fenerbahce
Şüphe çok güzel bir asansördür. Havada asılı kalmış bir asansör. Ya aşağıdakilerin atla demesini dinlersin ya da seni yukarı çekmek için hazır bekleyene dua edersin. Sonsuza dek orada kalmayacaksın.

Allah diyor ki:
"Errahman + 'alleme lkurân"

Ve Rahman süresi boyunca tekrar tekrar öğretiyor. Bıkmadan, usanmadan. Hani birinden bir şeyi tekrar anlatmasını istersin. Sonra anlamadım der tekrar anlat dersin. Üç kere, beş kere, yedi kere anlatır ama sonunda sabrı taşar o öğretmenin. Ama Allah diyor ki Errahman + 'alleme lkurân

Kahhar ismiyle değil Rahman ismiyle öğretiyor ve tekrar tekrar bıkmadan usanmadan öğretiyor. Sen yeter ki öğrenmek iste.

Aşağıdakiler atlaman için mantıklı sebepler sunacaktır. Rahman'ın mantığı hepsinden üstündür. Sen O'na güven. Sen anlatmasını iste. Sonra yükseleceksin. "Şüphe asansörü"ne bindiğin o kattan daha yükseğe.
09-01-2017 11:58 AM
camici Çevrimdışı
Acemi Üye
*

Ruh Halim
Ruh Halim
Oylesine

Takımın:
Konuyla ilgili hadisin tam metnini yeni buldum.
Faydalı olur inşaallah

VESVESE

Kütübü-sitte 10. (36)- Ebu Hüreyre (radıyallahu anh) anlatıyor: Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm)'in ashabından bir kısmı ona sordular:
"Bazılarımızın aklından bir kısım vesveseler geçiyor, normalde bunu söylemenin günah olacağına kaniyiz." Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm):
"Gerçekten böyle bir korku duyuyor musunuz?" diye sordu. Oradakiler
Evet! deyince:
"İşte bu (korku) imandan gelir (vesvese zarar vermez)" dedi.
Diğer bir rivayette: "(Şeytanın) hilesini vesveseye dönüştüren Allah'a hamdolsun" demiştir.
Müslim'in İbnu Mes'ud (radıyallahu anh)'dan kaydettiği bir rivayet şöyledir: "Dediler ki:
"Ey Allah'ın Resulû, bazılarımız içinden öyle sesler işitiyor ki, onu (bilerek) söylemektense kömür kesilinceye kadar yanmayı veya gökten yere atılmayı tercîh eder. (Bu vesveseler bize zarar verir mi?)". Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm):
"Hayır bu (korkunuz) gerçek imanın ifadesidir" cevabını verdi."
09-01-2017 04:15 PM
oddpith Çevrimdışı
Yeni Üye

Ruh Halim
Ruh Halim
Yorgun

Takımın:
çok teşekkür ederim değerli arkadaşlar. iyi ki buraya üye olup konu açmışım. Allah sizlerden razı olsun. lütfen benim için dua edin
10-01-2017 12:51 AM
Gönder Cevapla

Forum'a Git:

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir
Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. 5651 sayılı yasaya göre bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. 5651 sayılı yasaya göre sitemiz mesajları kontrolle yükümlü olmayıp, şikayetlerinizi mail@islamiforum.net adresine yollarsanız, gerekli işlemler yapılacaktır. Dikkat: Bu site şikayet sitesi değildir, arızalı ürünleriniz ve diğer şikayetleriniz için bu email adresini kullanmayınız. Report Abuse, Harassment, Scamming, Hacking, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to mail@islamiforum.net