Gönder Cevapla
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Windows Xpyi HızLandırmak ve koLayLıkLarı
Yazar Mesaj
artwinli Çevrimdışı
Forumcu
***

Mesajlar: 665
Üyelik Tarihi: Oct 2007
Rep Puanı: 17
Ruh Halim
Ruh Halim
Kimsesiz

Takımın:
Mesaj: #1
Windows Xpyi HızLandırmak ve koLayLıkLarı
WINDOWS MEDIA PLAYER TAMPON BELLEĞİNİN BOŞALTILMASI
Dikkatinizi çekti mi bilmem* ama Windows XP altında Media Player'e disklerinizdeki tüm multimedya dosyalarını arama komutu verdiyseniz ve disklerinizde de binlerce MP3* ufak video gibi dosyalar varsa başınıza ciddi bir iş aldınız demektir. Çünkü Win-dows Media Player* tüm bu dosyalan ve özelliklerini kendi oluşturduğu bir veri tabanında depolar. Bu veri tabanı da* es kaza benim gibi 60GB'lık içi dolu diskİ taratma gafletinde bulunduğunuzda 2oMB'lık bir tampon bellek dosyası olarak karşınıza çıkar. Sonuçta Windows Media Player* her çalıştırıldığında ne var ne yok bakma niyetiyle bu dosyaya yöneldiğinden dolayı* Windows Media Player'in simgesine bastıktan sonra aşağıya ekmek almaya inip döndüğünüzde bile hala açılamadığını görürsünüz.
Sorun can sıkıcı* ama çözüm de bir o kadar kolay: Wlndows Media Player tampon bellek içeriğini tutan dosyayı silmek. Bu dosya* tam olarak wmplibrary_v_o_12.db adını taşıyor ve silmenizinbir sakıncası yok.Fakat bu dosya
yı sildiğinizde*disk taramasıyla tanıttığınız multimedya dosyalarına ait listenin kaybolacağını unutmayın.

AYNI UYGULAMAYA AİT SİMGELERİ GRUPLANDIRMAK
Masaüstünüzde açık olan on tane internet Explorer penceresinde on farklı site
gezdiğiniz*diğer yandan da beş farklı Word dökümanını incelediğinizi varsayalım.Bu kullanım senaryosunun görev çubuğundaki yansımasını hayal edebiliyor musunuz? Açık olan 15 pencere ait toplam 15 simge* üstelik de bir araya tıkışmaya çalıştıkları için hiçbirinin başlığı okunmadığından hangisinde ne olduğu da belli değil. Windows XP ile gelen yeni özelliklerden biri de* aynı uygulamaya ait görev çubuğu simgelerinin bir araya toplanabilmesi. Bu özellik sayesinde örneğin 10 tane internet Explorer penceresi açıksa* görev çubuğunda siz sadece bir tane IE simgesi göreceksiniz ve bunun üzerine bastığınızda lE'ye ait 10 pencere üst üste sıralanacak.
Bu fonksiyonu açık hale getirmek için Taskbar (görev çubuğu) üzerinde herhangi bir boş alana sağ tıklayarak Properties (Özellikler) kısmına gelin. Açılan pencerede Group Similar Taskbar Buttons (benzer görev çubuğu simgelerini gruptandır) gibi bir seçenekle karşılaşacaksınız. Bu seçeneğin yanındaki kutuya bir işaret koyduğunuzda iş tamamdır.

JAVA DESTEĞİNİN EKLENMESİ
Windows XP* Sun Microsystems ile arasındaki bazı ihtilafların geldiği nokta itibariyle* Windows XP ve internet Explorer 6 açısından oldukça radikal bir karar alarak Java desteğini çıkardığını açıkladı. Bu durum da Java teknolojilerini kullanan birçok kişi için ciddi bir problem yarattı. Üstelik olayların son gelişimiyle beraber Microsoft* önce Web üzerinden sunduğu Java desteği kurulum dosyasını da kaldırdığını ve bunu Windows XP SPl'e dahil edeceğini açıkladı.
Ancak bütün bu karmaşık durumlara rağmen* Java isteyen sizler eminim ki basit bir çözümün peşindesiniz. Bunun için sadece Java destek paketinin yüklenmesi yeterli* ancak o da Microsoft'un sitesinden kaldırıldığına göre her hangi bir arama motorundan MSJAVX86XP.EXE yazıp aratırsanız Java desteğine kavuşacaksınız.

WINIPCFG ARACINA YENİDEN KAVUŞMAK
Windows XP altında* Windows 98 serisinde olduğu gibi IP ayarlarını gösteren Winipcfg programı yok. Ancak sevenleri* Microsoft'un Windows XP için sunduğu araçtan faydalanabilirler. Tam linki http:// download.microsoft.com/download/ win2000platform/wntipcfg/1.00.0. l / nt5/en-us/WntIpcfg_setup.exe şeklinde.
Peki mevcut İP adresininizi Winipcfg olmadan nasıl öğreneceksiniz? Basit: Sağ alt köşeye yerleşen bağlantı simgenize tıklayarak açın ve üstteki tablardan sağdakine geçin* işte IP adresiniz karşınızda.

DIR KOMUTUNUN DAVRANIŞINI DEĞİŞTİRMEK
Windows XP komut isteminde herhangi bir klasöre gidip DIR komutunu kullandıysanız* dosya isimlerinin alıştığınızın aksine ortada değil de sağ tarafta konuşlandığını fark etmişsinizdir. Bu durumu eski haline döndürmek* yani listedeki isimleri tekrar ortaya almak için şu ipucundan yararlanabilirsiniz: My Computer (Bilgisayarım) simgesine sağ tıklayarak Properties (Özellikler) kısmına girin.
Advanced(Gelişmiş)bölümüne gidin ve alttaki Environment Variables(Çevre Değişkenleri)butonuna tıklayın.
Açılan menüde System Variables(Sistem Değişkenleri)bölümünün altındaki New(Yeni)butonuna basın.
Değişkenin istemini dircmd*değerini de /-n olarak tanımlayıp onaylayın.

BAŞLANGIÇ PROGRAMLARI
Bilgisayarı açtığımızda işletim sistemi yüklenirken bazı programlarda açılışta yüklenmek ister(örneğin icq netdetect agent)* bunu engellemek için Start > Run > msconfig komutunu çalıştırın. "System Configuration Utility" karşımıza gelmiş oldu* buradan startup sekmesine gelip* başlangıçta yüklenmesini istemediğimiz programları seçebiliriz* programlan seçtikten sonra "apply" butona basıp sistemi yeniden başlatmak gerekiyor.

HIZLI KAPATMA
"start > run -regedit" ' deyip Regedit'e giriyoruz* burada "HKEY_CURRENT USER\Control Panel\Desktop" anahtarına gidin* ve "AutoEndTask" DWORD değerinin değerini "1" yapın.

DAHA ÇOK HIZLANSIN
Windows XP'de NTFS dosya sistemi her dosya ve klasör için son erişim ve son güncelleme bilgilerini tutar. Bu özellik kullanışlı olsa da normal bir kullanıcı için çoğu zaman pek bir anlam ifade etmiyor. Bu özelliği kapatmak için Regedit'e girip "HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\ Control\FileSystem" anahtanna gidip "NtfsDisableLastAccessUpdate" değerini bulun ve değerini "1" yapın.

SADECE WINDOWS'U YENİDEN BAŞLATIN
WindowsXP'de yaptığınız bazı değişikliklerden sonra bilgisayarı yeniden başlatmanız gerektiğini söyler* ama bilgisayarı yeniden başlatıp zaman kaybetmeden sadece WindowsXP'yi yeniden başlatmak istiyorsanız "shutdown" butonuna basarken "shift" tuşuna da basılı tutun* böylece bilgisayarı yeniden başlatmadan WindowsXP'yi yeniden başlatmış oluyorsunuz* bu özellik "Hot Reboot" olarak ta biliniyor.

AÇILIŞ SÜRESİNİ KISALTIN
NTFS dosya sistemli işletim sisteminizde "NTFS Check"e yapacağınız ufak ayarla bilgisayarın açılışını hızlandırabilirsiniz. "CHKNTFS" komutu "AUTOCHK" başlangıç sayım zamanının kullanım komutudur. Normalde 9 saniye olan bu zamanı 4 saniyeye düşürmeniz mümkün* bunun için komut satırına CHKNTFS/T:4 yazmanız yeterli böylece "AUTOCHK" süresi 4 saniye olacaktır.

XP'Yİ HIZLANDIRIN
Windows XP'nin yavaş çalıştığını düşünüyor ve hızlandırmak istiyor olabilirsiniz* işte size bir ayar. Regedit'e girip "HKEY_LOCAL_MACHINE
\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\PriorityControl" anahtarına gidin* burada sağ tıklayıp "new > DWORD value" deyin isim olarak ta "IRQ8Priority" deyin* ve değerini "1"(BİR) yapın.

PREFETCH'İ SİLİN
İlk defa Windows XP'de gördüğümüz "Prefetch" yeni ve kullanışlı bir teknik olarak karşımıza çıkıyor. Fakat bazen Windows XP'yi kullandığımızda "Prefetch"in kullanılmayan linklerle dolduğunu görürüz ve bu da bilgisayarı yavaşlatır. Size önerim "Prefetch" klasörünü ayda bir kez silmeniz* bunun için "c:\windows\prefetch" adresinden "Prefetch" klasörünün içinde ne varsa silin ve bilgisayarı yeniden başlatın. Bilgisayarınız bir nebze olsun hızlanacaktır.

SİSTEM PERFORMANSI
Sistemin doğru ve performanslı çalışmasını sağlamak için düzenli olarak defrag et-mekte fayda vardır. Ama eğer sistem gereksiz özelliklerle meşgul tutuluyorsa defrag'da anca bir yere kadar yardım edebilir. Bu püf noktası DOS tabanlı program ve Win95'ten öncesiyle hiç ilgilenmeyenler için. Windows XP'de bir dosya/klasör için iki isim yaratılır* bunlardan ilki gördüğünüz isim bir diğeri ise DOS için hazırlanmış ismidir(DOS la düzgün çalışması için). Bu isim çalışması CPU ve sabit disk gibi sistem kaynaklarını boşa uğraştırmış olur.Sadece bununla da kalmayıp yapmış olduğunuz MFT kullanımını da düşürür. Bunu engellemek için Regedit'e girip "HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet \Control\FileSystem" anahtarına gidin* burada "NtfsDisable8dot3NameCreation" DWORD anahtarını bulun ve değerini "1"(BİR) yapın.

RUN(ÇALIŞTIR)LİSTESİNİ SİLMEK
Regedit* ya da "cmd.exe"yi çalıştırırken "start > run" deyip isimlerini yazarız* bir süre sonra bu liste oldukça kabarır. Bu listeyi silmek için "start > run -regedit" deyip "HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\ Curr e ntVersion\Explorer \RunMRU" anahtarına gidin* burada ki tüm değerleri silebilirsiniz

BAŞLAT MENÜSÜNÜ HIZLANDIRMAK
MenüLerin daha hızlı açılmasını istiyorsanız Regedit'e girip "HKEY_CURRENT_USER\ Control Panel\Desktop\"anahtarına gidin ve "MenuShowDelay" değerini "1" yapın.

INTERNET EXPLORER HIZLI AÇILSIN
Internet Explorer açılırken "anasayfa" olarak belirttiğiniz adresi açmaya çalışır* buda internet Explorer'un yüklenmesinde biraz gecikmeye sebep olur. internet Explorer'un hızlı bir şekilde açılmasını istiyorsanız "Görev Çubuğu"ndaki (taskbar) internet Explorer simgesine sağ tıklayıp "properties"i seçin burada "target" olarak "c:\Program Files\Internet Explorer\IEXPLORE.EXE" yazar* bunun sonuna "-nohome" satırını ekleyin(tırnaklar olmadan). Eklediğiniz zaman "target" şöyle gözükmeli "c:\Program Files\Internet Explorer\IEXPLORE.EXE" -nohome". Böylece internet Explorer açılırken bir Websitesi açmaya çalışmayacaktır(about:blank olsa bile)

GÖRSEL EFEKTLERİ DEĞİŞTİRMEK
Windows XP* menü gösterim animasyonlarindan simgelerin gölgelendirilmesine kadar bir çok görsel efekt barindiriyor. Ancak bunlarin ayarlandigi bölge biraz degisik bir yerde oldugu için dikkatlerden kaçmasi kolay. Bu efektlerle ilgili seçeneklere ulasabilmek için su yolu takip etmeniz lazim:
My Computer (Bilgisayarim) simgesine sag tiklayarak Properties (Özellikler) bölümüne girin.
Açilan sistem özellikleri penceresinden Advanced (Gelişmiş) bölümüne geçin.
Performance (Performans) bölümünün hemen altindaki Settings (Ayarlar) butonuna tiklayin. Görsel efektlerle ilgili genis ayarlara imkan veren seçenekleri karsinizda bulacaksiniz.
Bu seçeneklerin hepsini birden isaretli tutmak* zayif makineler için performans sorunlarina yol açabilir. Görsellik ve performans arasinda ince bir denge kurmanizi gerektirecek bir zevke ve bilgisayara sahipseniz*buradaki ayarlar
oldukça isinize yarayacaktir.
Yine açilan bu görsel ayar penceresinin üstünden erisebileceginiz Advanced (Gelismis) bölümünde yer alan iki seçenek de* bu püf noktasiyla ilgisi olmamakla birlikte ilginizi çekebilir.

BAŞLANGIÇ PROGRAMLARI
Bilgisayarı açtığımızda işletim sistemi yüklenirken bazı programlarda açılışta yüklenmek ister(örneğin icq netdetect agent)* bunu engellemek için Start > Run > msconfig komutunu çalıştırın. "System Configuration Utility" karşımıza gelmiş oldu* buradan startup sekmesine gelip* başlangıçta yüklenmesini istemediğimiz programları seçebiliriz* programlan seçtikten sonra "apply" butona basıp sistemi yeniden başlatmak gerekiyor.

HIZLI KAPATMA
"start > run -regedit" ' deyip Regedit'e giriyoruz* burada "HKEY_CURRENT USER\Control Panel\Desktop" anahtarına gidin* ve "AutoEndTask" DWORD değerinin değerini "1" yapın.

EXPLORER KENDİSİ ÇALIŞSIN
Explorer.exe'nin kendi halinde çalışmasını ve böylece hata verdiği zaman tüm sistemin hata vermemesini istiyorsanız* işte size göre bir püf noktası. Regedit'i açıp (start > run -regedit) "HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows \CurrentVersion \Explorer\Advanced" anahtarına gidin. Burada "Separate Process" DWORD değerini bulun ve değerini "1" yapın(eğer bu anahtar mevcut değilse sağ tıklayıp new > DWORD value deyip adını "Separate Process" yapın ve değerini "1" yapın). Eğer Regedit'le uğraşmak hoşunuza gitmiyorsa şu yolu izleyerekte yapabilirsiniz; My Computer'a girip Tools > Folder Options oradan View segmesine gelin. Burada "Launch folder windows in a separate process"i tıklayın "OK" basın. İşletim sisteminiz daha "sağlam" çalışacaktır fakat biraz performans düşüklüğü olacaktır.

DAHA ÇOK HIZLANSIN
Windows XP'de NTFS dosya sistemi her dosya ve klasör için son erişim ve son güncelleme bilgilerini tutar. Bu özellik kullanışlı olsa da normal bir kullanıcı için çoğu zaman pek bir anlam ifade etmiyor. Bu özelliği kapatmak için Regedit'e girip "HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\ Control\FileSystem" anahtanna gidip "NtfsDisableLastAccessUpdate" değerini bulun ve değerini "1" yapın.
Masaüstünde XP sürümünü otomatik olarak görüntüleme
İşletim Sistemi: Windows XP/ Windows Server 2003
Kategori: Windows İpuçları
Masaüstünde Windows XP sürümünü görüntülemek ister misiniz?.
Aşağıdaki işlemlerin başarı ile gerçekleşmesi durumunda masaüstü araç çubukları üstünde
Windows XP sürümünüz yer alacak. Örneğin Windows XP SP2 sürümü kullanıyorsanız masasütünde
Windows XP Professional
Build 2600.xpsp_sp2_rtm.040803-2158 (Service Pack 2)
olarak görünecektir. (Resimde olduğu gibi)

Önce Başlat > daha sonra Çalıştır butonuna tıklayın ve önünüze gelen pencereye regedit yazıp onaylayın.
Daha sonra HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop bölümüne gidin. Bu bölümde sol taraftaki
dizinlerde PaintDesktopVersion adında olan anahtarı bulun ve üzerine çift tıklayın.
Bu anahtarın ön tanımlı değer verisi 0 dır ve XP sürümünün masaüstünde görüntülenmeyeceğini belirtir.
Bu değer verisini 1 olarak değiştirdiğiniz takdirde Windows XP sürümünüzü masaüstünde görebileceksiniz.
Sisteminizi tekrar başlatmayı unutmayın.

BOOT RESMİNİ KALDIRMAK
Windows XP'nin yüklenmesi sırasında karşınıza çıkan resmi görmek istemiyorsanız*
ufak bir ayarla bu işi halledebilirsiniz:
Start-Run (Başlat-Çalıştır) bölümüne girin ve MSCONFIG yazıp OK'e basın.
Sistem ayarlarına dair araç karşınıza geldiğinde buradan Boot.ini yazılı ayıracı
seçin.
/NOGUIBOOT yazılı seçeneği işaretleyin.

BOOT DOSYALARIYLA AÇILIŞ
Regedit'e girip (start > run -regedit) "HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft \Dfrg\BootOptimizeFunction" anahtarına gidin* burada "Enable" adındaki string anahtarı bulun ve değerini "Y" yapın. Bu açılış zamanını hızlandırma da yardım edecektir.

SABİT DİSK PERFORMANSI
Eğer Windows XP'de NTFS kullanıyorsanız
(eğer kullanmıyorsanız şiddetle tavsiye ederim) diskinizin 12*5% kadarını MFT için kaydeder.(MFT = Master File Table) MFT fragmantasyonu sistem performansının orantılı biçimde düşmesine neden olabilir. Örneğin bilgisayarınızda yüzlerce program yükleyip kullanıyorsanız MFT kullanımı daha yüksek olacaktır* bu yüzde duruma göre 25% çıkması daha faydalı olacaktır. Eğer yüzdeyi bu değere çıkarmak istiyorsanız Regedit'e girip "HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\C ontr o l\FileSystem" anahtarına gidin* sağ tıklayıp "new > DWORD value" deyip yeni bir DWORD değeri oluşturun ve isim olarak "NtfsMftZoneReservation" verin* değer olarak 2 yazın( 1=12*5% * 2=25%)

BSOD ÇIKTIĞINDA YENİDEN BAŞLASIN
Her ne kadar Windows XP'nin en güvenli* en hatasız Windows olarak lanse edilse de buna inananların sayısı bir elin beş parmağını geçmez sanırım. Bilgisayarınızın olası bir "sistem çökmesi" ya da "BSOD" olayında (BSOD Blue Screen of Death yani ünlü mavi ekran) sistemi otomatik olarak yeniden başlatması için Regedit'e girip "HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\C ontr o l\CrashControl" anahtarına gidin ve "AutoReboot" anahtarını bulun ve değerini "1" yapın.

SCHEDULE TASK'I KAPATMAK
I.E 6 sunucuya her bağlandığında "schedule task" çalıştırmak ister* bu da kullanıcıya Internet'te yavaş surf olarak geri dönmektedir* zaten yavaş olan internet bağlantısını daha da yavaşlatmamak için bu özelliği kapatmakta fayda var. Bunun için; "HKEY_LOCAL_MACHINE/Software/Microsoft/ Windows/CurrentVersion/Explorer/RemoteComputer/NameSpace" anahtarında ki "{D6277990-4C6A-11CF-8D87-OOAA0060 F5BF}" alt anahtarını silin.

INTERNET EXPLORER HIZLI AÇILSIN
Internet Explorer açılırken "anasayfa" olarak belirttiğiniz adresi açmaya çalışır* buda internet Explorer'un yüklenmesinde biraz gecikmeye sebep olur. internet Explorer'un hızlı bir şekilde açılmasını istiyorsanız "Görev Çubuğu"ndaki (taskbar) internet Explorer simgesine sağ tıklayıp "properties"i seçin burada "target" olarak "c:\Program Files\Internet Explorer\IEXPLORE.EXE" yazar* bunun sonuna "-nohome" satırını ekleyin(tırnaklar olmadan). Eklediğiniz zaman "target" şöyle gözükmeli "c:\Program Files\Internet Explorer\IEXPLORE.EXE" -nohome". Böylece internet Explorer açılırken bir Websitesi açmaya çalışmayacaktır(about:blank olsa bile)
Windows XP* Microsoft'un antialiasing font görüntüleme teknolojisi olan ClearType ile birlikte geliyor. Ancak bu özellik* maalesef default olarak aktif değil. Ancak çarpıcı bir teknoloji olduğu için* mutlaka denemenizi öneririz* özellikle de DOS altında. Bunun için öncelikle masaüstüne sağ tuş ile tıklayıp*
Özellikler/Gö-rünüm/Efektler seçeneğini seçin.
Burada alttaki açılır menüden ClearType'ı seçin ve seçimi de hemen üstte yer alan kutucuğu işaretleyerek aktif hale getirin. Genelde en iyi sonuç taşınabilir bilgisayarlarda alınacaktır.
ClearType'ı açılış ekranında da kullanmak istiyorsanız* bu durumda registry üzerinde de küçük bir değişiklik yapmanız gerekir. Başlat/Çalıştır altından regedit komutunu kullanarak* kayıt düzenleyiciyi açtıktan sonra* buradan HKEY_USERS/.DEFAULT/Control Panel/Desktop anahtarı altındaki FontSmoothingType dize değerini 2 olarak değiştirin.
Disketi disket sürücünüze takın.. formatlayın.daha sonra “Create MS-DOS Startup Disk” i çalıştırın.
XP’nin Firewall Özelliğini Kapatmak
Bu özellik o kadar büyük bir koruma sağlamamakla internet bağlantısının hızınıda büyük oranda düşürür. Bunu kapatmak için: Start-Connect to-Show All Connection (Başlat-Bağlan- Bütün Bağlantıları Göster) bölümüne girin. Firewall koruması olan bağlantılar üzerinde bir kilit işareti görürsünüz. Bu bağlantıya sağ tıklayın ve Properties (özellikler) sekmesine girin. Daha sonra Advanced (Gelişmiş) sekmesine girin. Daha sonra Internet Connection Firewall aktif halden çıkarın.

Windows XP’yi Hızlı Kapatma
Regedit “HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop” anahtarına gidin ve “AutoEndTask” DWORD değerini “1” yapın.

Daha da Hızlansın
Windows XP de NTFS dosya sistemi her dosya ve klasör için son erişim ve son güncelleme bilgilerini tutar. Bu özellik kullanışlı olsa da normal bir kullanıcı için pek bir anlma ifade etmez. Bunu kapatmak için Regedit den“HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\ Co ntrol\FileSystem” anahtarına ulaşın ve “NtfsDisableLastAccessUpdate” değerini bulun ve “1” yapın.

Açıklama Yapmasın
Windows XP Mouse okuyla bir dosyanın yada klasörün üzerine gittiğinizi zaman o dosya/klasör bilgilerini verir. Bu özelliği kapatmak için “HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows \Curr entVersion\Explorer\Advanced” anahtarını bulun ve “ShowInfoTip” DWORD değerini bulup değerini “0” yapın.

Bilgisayar Otomatik Kapanmıyor
Windows XP’den çıkarken bazen bilgisayarın otomatik kapanmadığı olur. Bu sorunu halletmek için Regedit’den “HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop” anahtarına ulaşın ve “PowerOffActive” DWORD değerini bulup değerini “1” olarak değiştirin.

Açılış Süresini Kısaltın
NTFS dosya sistemli işletim sisteminizde “NTFS Check” e yapacağınız ufak ayarla bilgisayarınızın açılış süresini kısaltabilirisiniz. “CHKNTFS” komutu “AUTOCHK” başlangıç sayım zamanının kullanım komutudur. Normalde 9 saniye olan bu zamanı daha aşağıya çekmeniz mümkün. Bunun için komut satırına
“CHKNTFS/T:4”

Boot Dosyaları İle Açılışı Hızlandırın
Regedit’e giirp “HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Dfrg\B ootOp timizeFunction” anahtarına gidin* burada “Enable” adındaki string anahtarını bulun ve değerini “Y” yapın.

Windows XP’yi Hızdan Uçurun
Regedit’den “HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\ Contr ol\PriorityControl” anahtarına ulaşın. Boş bi yere sağ tıklayıp yeniden DOWRD değeri deyin ve isim olarak IRQ8Priority verin.. oluşturduğunuz bu DOWRD değerinin değerini “1” yapın.
Sistemin Klavye Yardımıyla Yeniden Başlatılması
Genellikle yeni sistem kurulduğunda veya bazı boot gerektiren programlar kurulduğunda bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekir. Buna bi klavye kısayolu atamak için Regedit’den “HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Window s\Cur rentVersion\Winlogon” anahtarına ulaşın. Yeni bir Dize Değeri oluşturun ve isim olarak “EnableQuickReboot” yazın ve dize değerini açın değer olarak “1” verin. Bundan sonra bilgisayarınızı Ctrl+Shift+Alt+Del tuş kombinasyonu ile kapatabilirsiniz.
Bir Explorer Hatasında Tüm Explorer’ları Kaybetmeyin
Bunu yapmak için herhangi bir Windows penceresinde üsteki menüden Araçlar-Klasör Seçenekleri-Görünüm sekmesi içinde Gelişmiş Ayarlar ‘da “Klasör Pencerelerini Ayrı Bir İşlemde Başlat” seçeneğini aktif hale getirin.

Sisteminizi Sunucuya Çevirin
Bunu yaparak sisteminizin bir sunucu performansında ve bir sunucu olarak çalışmasını sağlayabilirsiniz. Fakat bunun için 512 MB ve üstü bellek tavsiye ediliyor. Bunu yapmak için Regedit’den “HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\ Contr ol\Session Manager\Memory Management” anahtarına ulaşın ve “LargeSystemCache” DWORD değerinin değerini “1” yapın.
Explorer Gibi Masaüstünüzde Ayrı Çalıştırın
Bunu yapmak için Regedit’ den “HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows \Curr entVersion\Explorer” anahtarına ulaşın ve bu anahtar altında yeni bir DWORD değeri oluşturun. İsim olarak “DesktopProcess” yazın ve değerini “1” yapın.
Gereksiz Servislerden Kurtularak Performansı Arttırın
Bunu yapmak için Başlat-Çalıştır ‘a “services.msc” yazın. Daha sonra Burada işinize yarmayan servisleri kapatarak hızınızı arttırın. Servisleri yukarıdaki Durum çubuğu ile çalışma durumuna göre sıralayabiliriz. Servisleri kapatmak için ise çift tıklayıp Başlangıç Türünüde Devre Dışı Veya Elle olarak Seçebilirsiniz. Şimdi Bazı servislere ve görevlerine bakalım.
a-DHPC İstemcisi : Eğer Bilgisayarınız otomatik olarak IP almıyorsa* bunu kapatabilirsiniz.
b-DNS İstemcisi : Yerel ağınızda DNS sunucusu yoksa bu servisi kapatabilirsiniz.
c- Nvidia Driver Help Service : Nvidia ‘nın yardım Servisi eğer gerek duymuyorsanız ki pek gerekli bir şey değil hemen kapatın.
d- Internet Bağlantı Güvenlik Duvarı (ICS) : Eğer firewall kullanmıyorsanız ve Internet paylaşımı yapmıyorsanız bunu iptal edebilirsiniz.
e- Görev Zamanlayıcı : Görev zamanlayıcı kullanmıyorsanız kapatabilirsiniz.
f- Kablosuz Sıfır Yapılandırma: Kablosuz ağlarla herhangi bir ilginiz yoksa kapatın gitsin.
g- Taşınabilir Ortam Seri No : Bu servis portatif müzik çalarınızın seri numarasını alıyor. Sık kullanmıyorsanız durdurun. (Ne olduğunu bilmiyorsanız hemen durdurun)
h- Terminal Hizmetleri : Bilgisayarınıza uzaktan erişim yapan kimse yoksa ve sizde bunu kullanmıyorsanız kapatın.
j- Hata Bildirim Hizmeti : Bir çok kullanıcı gibi hoşunuza gitmiyorsa durdurun.
k- Otomatik Güncelleştirme : Windows’un otomatik güncelleştirilmesini istemiyorsanız durdurun.
l- Messenger: Eğer bir Windows2000 domain’e bağlı değilseniz durdurun.

Sistemi Hızlı Kapatın
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Control\Wa itToKillServiceTimeout anahtarındaki değeri düşürün.
Sistemdeki gizli programlar
Sesli okuyucu system32 nin içinde narrator.exe
Windows kısa kapan aç logon.exe
Yazı karakteri oluşturucusu eudcedit.exe
Gerçek bağlantı kurduğunuz yerin IP adresini bulun nslookup.exe
Paylaşılan klasör oluşturmak için shrpubw.exe
Windows şifreleme syskey.exe (not şifreyi bir kez girerseniz bir daha devre dışı bırakamazsınız)
Sistemi 60 saniyede kapatır C:\WINDOWS\system32\tsshutdn.exe
Sistemdeki diyalogları siler kurar C:\WINDOWS\system32\webfldrs
Sistemdeki .dll .exe .inf vs.. uzantılı dosyaları listeler C:\WINDOWS\system32\attrib.exe
Windows Tanıtım Animasyonu C:\WINDOWS\Help\Tours\mmTour\tour.exe

NTFS çok iyi bir sistem olmasına rağmen* bazı değişiklikler ile daha iyi bir duruma gelebilir.. Normal olarak* NTFS kullanan sistemler* gereksiz olduğu halde sistem içerisinde zaman güncellemesi yaptığından bilgisayarı yavaşlatıyor. Bunu iptal etmek için;
HKEY_LOCAL_MACHINE/SYSTEM/CurrentControlSet/Control/FileSystem
ve 'DisableNTFSLastAccessUpdate' i (1) olarak degiştirebilirsiniz.
(Parantez kullanmayın)
İnternet'ten veya başka kaynaklardan elde ettiğiniz XP Temaları (XP Themes) komple bir paket halinde Windows XP'ye yükleyip çalıştırabilmeniz için C:WINDOWS/Resources/Themes yolunu izlemeniz gerekmektedir.
Elde etmiş olduğunuz tema paketi ''Setup'' dosyası halinde ise bu yolu izlemenize gerek kalmayacaktır.Çünkü genelde (Setup) halinde gelen dosyalar* temaları otomatik olarak ilgili klasöre ekleyecektir. Fakat elde etmiş olduğunuz temalar veya paketler *.zip uzantılı ise* bu dosyaların herhangi bir zip yazılımı ile açılması gerekir.
Bunu gerçekleştirmek için zip'li klasörü açın ve klasör içerisindeki tüm dosyaları seçili hale getirip extract butonuna tıklayın..Açılan pencerede "extract to" yazan bölümün altındaki kutucuğa C:WINDOWS/Resources/Themes klasörünüzün adı yolunu izleyerek dosyaları extract' yolu ile açın. Buradaki Klasörünüzün adı bölümü sizin yüklemek istediğiniz temanın *adını taşımalıdır.
Daha sonra zip klasörünü kapatıp masaüstünde boş bir alana Farenizin sağ tuşuna tıklayın* açılan menüden Özellikler (Propertıes) yazan buton ile Windows temalarını liste halinde görebileceğiniz bölüme gidin. Burada yüklemiş olduğunuz temanın eklendiğini göreceksiniz..Temanızı seçtikten sonra Uygula ve Tamam butonlarına sırasıyla
FAT 32 formatında olan hardiskinizin* yüksek performansta çalışmasını sağlamak için NTFS formatına dönüştürebilirsiniz. Bunu başarmanın en kısa yolu öncelikle Komut penceresini (Command Prompt) açmak olacaktır. Daha sonra
Convert C:/FS:NTFS yazıp onaylayın. (Yandaki C: değeri formatlamak istediğiniz hardiskinizdir.C: ile (/) arasında boşluk bırakmayı unutmayın.)
Bu işlemlerden sonra onaylama sorusu geliyor. 'Y' ile onayladıktan sonra sisteminiz seçmiş olduğunuz hardiskinizi formatlamak için oturumunuzu tekrar başlatacaktır.( Bu işlemler sadece Windows XP Home ve Pro sürümleri için geçerlidir.)

Ayrıntılı Bilgiler
Windows Xp'de formatlamaya son...
İşletim Sistemi: Windows Xp home edition
Kategori: Windows İpuçları
Windows'un yeniden kurulumu kuşkusuz tüm ayarların kaybedilmesi anlamına geliyor. Ancak küçük bir hile yardımıyla Windows'u yeniden kurabilir ve buna rağmen yapılandırma bilgilerinizi de koruyabilirsiniz.
Bunun için XP CD'nizi sürücüye yerleştirin ve Başlat / Çalıştır komutu ile ekrana gelen penceredeki Aç kutusuna aşağıdaki ifadeyi girdikten sonra Tamam düğmesine tıklayarak çalıştırın:
D : i386 Winnt32. unattend
Bunun sonucunda kurulum işlemi başlayacak ve tüm önemli dosyaları onaracaktır.
Ayrıntılı Bilgiler

Windows XP Kolay ve İnce Ayar >>>Tıkla<<<

Windows xp internet hız sınırlamasını kaldırmak
Dikkat !! Sadece Windows Xp professional için Windows xp prof. sadece 80 % internet hızını kullanıyor. İnternetinizin hızını 20 % coğalta bilirsiniz.
Bunun için : Başlat >çalıştır >gpedit.msc >bilgisayar yapılandırıcısı >yönetim şablonları >ağ >Qus paket zamanlayıcısı >ayarlanabilen bant genişliğini sınırla >etkin >bant genişlik sınırı = 0 >uygula >tamam yapmanız yeterli.

MICROSOFT BİLGİ SORGULAMASINI KAPATMAK : XP
Hoş değil:Bilgisayarınızla her internete bağlandığınızda sisteminiz Microsoft tarafından sorgulanır.Bu işlem sistem kayıt defterindeki RegDone değeri "1" e ayarlanmadığı sürece
böyle devam eder . Windows Update sırasında bilgisayarınızla ilgili tam olarak hangi bilgilerin karşıya gönderildiğini ise sadece Microsoft bilmektedir. Eğer bilgisayarınızla ilgili bilgilere bakılmasını istemiyorsanız: sistem kayıt defteri düzenleyicisini açın. "HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows NT\C u rrentVersion" altında "RegDone" değerine çift tıklayın Çıkan kutuya "1" değerini girin.

MENÜLERDE GEZİNME HIZININ ARTTIRILMASI
Menülerde gezinirken kısa bir gecikme yaşanır bunu regitry'de ki bir ayarın değiştirilmesiyle giderilebilir. Bunun için kayıt defteri düzenleyicisini açın"HKEY_CURRENT_USER\ControlPanel\Destop"altıdak i"MenuShowDelay"dizesine çift tıklayıp 400 olan değeri "0"olarak atadığınızda sorun çözülecektir...

KİLİTLENME SONRASINDA OTOMATİK RESTART
XP'nin ne kadar güvenli çalıştığını duymuşsunuzdur. Ancak bu işletim sistemi de çeşitli sorunlardan ötürü kilitlenebilir ve tabii ki aksi yönde her hangi bir şey yapılmadığında hareketsiz kalabilir .
İpucu:Sistem kilitlendiğinde bilgisayarın otomatik olarak yeniden başlatılmasını sağlayan fonksiyonu etkinleştirin. Bunun için ilk olarak"Başlat/Denetim" Masası penceresindekiSistem simgesini çalıştırın ve ekrana gelen pencere üzerindeki Gelişmiş kartını aktif hale getirin ."Başlangıç ve kurtarma"başlığı altında bulunan ayar düğmesine tıklayın ve "Otomatik olarak yeniden başlat"seçeneği'nin üzerine tıklayarak işaretleyin. Bu sayede bilgisayar* sitem kilitlendiğinde sizin bir şey yapmanıza gerek kalmadan otomatik olarak yeniden başlar...

DÜZENLİ INTERNET EXPLORER UPDATE'lerini ENGELLEMEK
Windows XP dahilindeki Internet Explorer 6.0 her 30 günde bir kendisi için yeni bir güncelleme olup olmadığını kontrol eder . Gerçekten bir güncelleme varsa ve bu yüklenmezse * XP yeni bir hatırlatma penceresiyle devamlı olarak karşınıza çıkar .
İpucu : Eğer gerekli olursa güncellemeleri manuel olarak başlatmanız daha iyi olacaktır . Bunun için "Başlat /Çalıştır" komutunu çalıştırın ve "Gurup ilkesi" penceresine ulaşmak için "gpedit.msc" dosyasını açın .Önce* bu penceredeki "Bilgisayar yapılandırması /Yönetim Şablonları/Windows Bileşenleri/Internet Explorer" başlığını ve ardından *burada bulunan "Internet Explorer yazılım güncelleştirmeleri için Dönemsel Denetlemeyi devre dışı bırak"seçeneğini aktif hale getirin ...

XP BİLEŞENLERİNDEN KURTULMAK
Başlat / Deneti masası/Program Ekle/Kaldır /Windows bileşenlerini ekle/ Kaldır üzerinden çoğu yardımcı programı* mesela Messenger'ı kaldıramıyor musunuz ? . Bunun gibi Programları silmek için küçük bir hileye başvurmanız lazım : Önce Windows gezginini ve sonra
" C:\Windows\inf " dizinini açın . Tüm dosyaları görünür yapın : Araçlar/Klasör seçenekleri/Görünüm ile gizli dosya ve klasörler altında gizli dosya ve klasörleri göster seçeneğini işaretleyin. Notepad gibi bir editörle düzenlemek için " sysoc.inf " dosyasına çift tıklayın .
[Components]altında bazı kayıtlarda "hide"ifadesini göreceksiniz . Bu dört harfi silin * ( mesela "msmsgs" ile başlayan satırda ) . Şimdi bu bileşeni normal bir şekilde silebilirsiniz .

HATA BİLDİRİMİNİ ENGELLEMEK
XP* bir program kilitlenecek olursa* NT'den tanıdığımız Dr. Watson hata raporcusunu otomatik olarak çalıştırır. Ancak bu araç önceki versiyonundan farklı olarak her seferinde hafızanın bir kopyasını da Microsoft'a göndermek istiyor...
İpucu : "Başlat/Denetim Masası" penceresinde * "Performans ve Bakım" bağlantı altında bulunan "sistem" üzerine tıklayın. Ekran gelen pencere üzerinde bulunan "Hata bildirimini devre dışı bırak" seçeneğini işaretleyin ve "Önemli hata oluştuğunda bana bildir" seçeneğindeki işareti kaldırın...

INTERNET VE YEREL AĞ ÜZERİNDE GEZİNME HIZININ ARTTIRILMASI
Bu ipucu * üzerinde Internet Explorer 4 * 5 ve 6 kurulu tüm sistemlerde işe yarayacaktır. Registry'de yapacağınız küçük bir değişiklikle Internet üzerinde yada yerel ağda gezinme hızınızı* bir çok MS Windows 32 bit bilgisayarlarda kolay bir şekilde arttırabilirsiniz . Bu işlem bir hatayı onaracaktır.
Önce regedit'i çalıştırıp buradan"HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Wind ows\Curr entVersion\Explorer\
RemoteComputer\NameSpace anahtarını bulun .Sağ tarafta ki panelde* {D6277990-4C6A-11CF-8D87-00AA0060F5FB} dizesini üzerine sağ tuşla tıklayıp silin. "Tamam" tuşuna tıkladığınızda sorun çözülecektir . Bu işlemi yapmadan önce* anahtarın bir yedeğini alırsanız bir sorun durumunda geri yükleyebilirsiniz ...

GEÇİCİ DOSYALARI SİLİNMESİ
Aslında Internet Explorer 6 geçici Internet dosyalarını her kapandığına otomatik olarak siler. Ancak* bu özellik defualt olarak kapalıdır. aktif hale getirmek içini* önce "browser"iaçın ve Araçlar menüsü altından Internet seçenekleri"ni seçin. Buradan "Gelişmiş" kartına gelin ve "Tarayıcı her kapatıldığında Temporary Files klasörünü boşalt" işaretleyin ...

GÖNDER MENÜSÜNE YENİ KAYITLAR EKLEMEK
Explorer'da bir dosyaya sağ tuşla tıklayın. Şimdi bu dosyayı kısa yol menüsündeki "Gönder"komutuyla bir diskete "Belgelerim"dizinine veya masaüstüne kopyalayabilir veya E-Mail ilegönderebilirsiniz . Bu "Gönder" menüsünü yeni kayıtlarla genişletmeniz mümkün * mesela bir Text dosyasını Word Pad ile açabilirsiniz. WORDPAD.EXE\Program files\Donatılar gurubundabulunuyor."WordPad"e bir kısa yol oluşturun ve"C:\Documents and Settings\kişisel hesabınız\SendTo" dizinine kopyalayın.Kısa yol artık sağ tuşla tıklayınca açılan kısa yol menüsünde otomatik olarak görünecektir...

BAŞLANGIÇ DOSYALARINA DEFRAG
Windows XP'de ki hoş özelliklerden biri de açılış dosyalarını sabit diskin başlangıcına yerleştirme imkanı. Bu sayede sistem açılışı daha hızlı gerçekleşebiliyor. Başlat menüsünden Çalıştır ile regedit'e girinHKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Dfrg\Bo otOpt imizeFunction anahtarına girin. Burada "Enable"açift tıklayın. Değer olarak" Y "girin...

ÇİFT TIKLAMAYLA DOSYA ÖZELLİKLERİNİ ÇAĞIRMA
Bazı kullanıcılar sıkça belli dizin veya dosya özelliklerini çağırırlar* mesala yazma koruma özelliklerini değiştirmek veya office belgelerine bakmak için .
Bunun için normalde sağ fare tuşu ile ilgili nesne üzerine tıklamak ve kısa yol menüsündenÖzellikleriseçmek gerekir. Bu prosedürden tasarruf edebilirsiniz. [Alt]basılı tuşuna basılı tutupdosya veya dizine çift tıklarsanız hemen "Özellikler"penceresi açılacak ve istediğiniz bilgilere hemen baka bileceksiniz...

PAYLAŞIMLARI BİLGİSAYARIM 'dan KALDIRMAK
Bilgisayar'ım da ki paylaşım listesine isteyenler rahatlıkla ulaşabilirler. Bu liste ne kadar uzunsa o kadar karmaşık görünür.
İpucu aylaşım simgelerini rahatlıkla silebilirsiniz. Bunun için ilk olarak kayıt defteri düzenleyicisini çalıştırın. Ekrana gelen pencere üzerindeki "HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows \Cur r entVersion\Explorer
\MyComputer\NameSpace\DelegateFolders anahtarını aktif hale getirin ve hemen altındaki {59031a47-3f72-44a789c5-5595fe6b30ee}öğesini silin .Windows XP'yi yeniden başlattıktan sonra paylaşım simgeleri artık bilgisayarım penceresinde görünmeyecektir...

PROGRAMLARIN TIMEOUT SÜRESİNİ DEĞİŞTİRMEK
Şayet bir program* işletim sistemine uzun süre bilgi vermezse * XP bu programın kilitlendiğini farz edecektir. Söz konusu "Timeout"süresini değiştirebilirsiniz.
İpucu:Timeoutsüresini değiştirmek için ilk olarak kayıt defteri düzenleyicisini çalıştırın ve "HKEY_CURRENT_USER\ControlPanel\Desktop" anahtarını aktif hale getirin. Burada bulunan "HungApp-Timeout" öğesini değiştirmek için üzerine iki kere tıklayın ve bunu sonucunda ekrana gelen pencere üzerindeki değer verisi kutusuna Milisaniye olarak istediğiniz bir değer girin.

DÜŞÜK SABİT DİSK ALANI MESAJINI ENGELLEMEK
Sabit disk'inizin boş alan oranı düşecek olursa* XP devamlı olarak diskinizi temizlemenizi isteyecektir.
İpucu : Tabii ki bu isteği de engelleyebilirsiniz. Bunun için kayıt defteri düzenleyicisini daha önce anlatıldığı şekilde çalıştırın ve "HKEY_CURRENT_USER\Sofware\Microsoft\Windows\C urre n tVersion\Policies\Explorer" anahtarını aktif hale getirin farenin sağ düğmesini kullanarak pencerenin sağ tarafındaki boş bir alana tıklayın ve bunu sonucunda ekrana gelen nesne menüsünde ki "Yeni/DWORD" değeri komutunu kullanarak yeni bir değer oluşturun. Bu yeni öğeyi isim olarak "NoLowDiskSpaceChecks" girin ve üzerine iki kere tıklayarak değer verisini "1"olarak değiştirin. Kayıt defteri düzenleyicisi'ni kapatın ve bilgisayarı yeniden başlatın...

SES AYAR DÜĞMESİNİ ETKİNLEŞTİRMEK
Windows XP* ses ayarı düğmesini normalde görev çubuğu üzerinde görüntülemiyor. Ancak bu durumu rahatlıkla değiştirebilirsiniz.
İpucu :"Başlat/Denetim Masası" komutunu çalıştırın* ekrana gelen pencere üzerinde ki "Ses*Konuşma ve Müzik Aygıtları" bağlantısına tıklayın ve son olarak "Ses efektleri ve Ses" Aygıtları" simgesini çalıştırın. ileride ses ayarına daha rahat ulaşabilmek için "Görev çubuğuna Ses ayarı simgesi yerleştir" seçeneğini işaretleyin...

DİSK ÖN BELLEĞİNİ AYARLAMAK
Microsoft* Windows işletim sistemini ön bellek değerleri için standart değerlere ayarlayıp öyle sunar.Sisteminizden Maksimum verim almak için bu değerlerin sisteminize göre kendiniz ayarlayabilirsiniz.
Başlat menüsünden Çalıştır ile regedit'i çalıştırın. HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Contro l\SessionManager\
MemoryManagemenet" anahtarına girin "IoPageLockLimit"e çift tıklayın ve aşağıdaki listeden uygun değeri buraya girin Tamam ile onaylayın. Ram bellek Büyüklüğü Registry'deki
(MByte) optimum değer
64
1.000
128
4.000
256
10.000
512 veya üstü
40.000

>>>Artwinli Copyright © 1990 - 2009 ®<<<
08-11-2007 03:41 PM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
Gönder Cevapla


Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir
Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. 5651 sayılı yasaya göre bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. 5651 sayılı yasaya göre sitemiz mesajları kontrolle yükümlü olmayıp, şikayetlerinizi [email protected] adresine yollarsanız, gerekli işlemler yapılacaktır. Dikkat: Bu site şikayet sitesi değildir, arızalı ürünleriniz ve diğer şikayetleriniz için bu email adresini kullanmayınız. Report Abuse, Harassment, Scamming, Hacking, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to [email protected]