You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Yeni Üye
Vesvese
Selamun aleykum arkadaşlar, benim bir sorunum var bir sürü şey denediğim ama kurtulamadığım..Arkadaşlar itikadı konularla ilgili sıkıntı yaşıyorum uzun zamandır. Allah'İn varlığı ahiretin varlığı cennet cehennem islam din..Sanki inanmıyormuşum gibi hissediyorum. Hak olduklarını biliyorum ama bir türlü inanamıyormuşum gibu hissediyorum, dua ederken vs. hep bi emin olamama tedirginlik kaygı şüphe tarzı şeyler hissediyorum. Tv perde filan görüyorum mesela açık saçık insanlar vs kınamak için söylemiyorum ama "Allah nasip ederse olur Allah in izniyle vs." Filan diyorlar , onlar hiç şüphesiz iman ederken ben nasıl edemiyorum diyorum.sanki herkeş inanıyormuş ben inanmıyor muşum gibi.hep bu tarz şeyler aklıma geliyor. Vesvese olduğunu biliyorum ama atamıyorum bunları içimden .acaba gerçekten mi şüphe etmeye başladım inanmıyor muyum diyorum .hiç birsey den emin olamıyorum. Tamam diyorum bunlar vesvese takma düşünmeyin geçer dinle ilgili en ufak birşey duydugumda herşey yeniden başlıyor, aklım almıyor bazı şeyleri .tamam zaten her şeye aklımız yetmez ama bu bile beni rahatsız ediyor daha anlatamadığım bir sürü şey hissediyorum. Şu an finallerime bile çalışamıyorum. Bir işle uğraşırken diyorum bunlar dünyalık gereksiz sonra dini bir işle uğraşırken de şüphe tarzı şeyler düşünceler geliyor onu bırakıyorum. Çok sıkıntı dayım lütfen bir nasihat vs birşey söyleyin ne yapabilirim
Bunu ilk beğenen sen ol.
Profesör
Vesvese, OKB, Takıntı ve Kuruntudan Kurtulmanın Kesin Yolu
Vesveseyi 5 yönüyle inceleyeceğiz. Ama öncelikle genel hatlarından bahsedelim.

Vesvese, takıntı vs. genel olarak temizlik, kontrol, cinsel, dini, simetri/düzen, dokunma, sayma, biriktirme, saklama, batıl itikadlar, uğurlu ya da uğursuz sayı ve renkler gibi birçok durumdan gelebiliyor. Bazen bu durumlar içinden çıkılmaz bir hâl alıp, yaşantımızı büsbütün esir edip, hem bize hem çevremizdekilere ciddi zararlar verebiliyor, daha ilerledikçe kişi kendisine “Acaba ben aklımı mı yitiriyorum?” demeye başlıyor, hatta kendisini dış dünyadan soyutlayıp intihara kadar yönelebiliyor. Tabii bu saydıklarım ileri düzeydeki arkadaşlar için geçerli..

Günlük hayatta gelen vesveselerin tamamının çözümü için birkaç cümle var eğer o cümleleri hayatına geçirebilirsen anında vesvesenden kurtulursun. Vesveseye müptela olmuş ve kurtulamayan çaresiz arkadaş bil ki senin vesvesen içi boş bir balon gibidir şişirdikçe büyür şişirmezsen söner hiçbir değeri kalmaz ve bil ki vesveseler, kuruntular, takıntılar ve diğer tüm sıkıntılar şeytanın sözleridir mesela:

Temizlik
“Dur bir daha yıka tam temiz olmadı, bak şu köşe kirli gibi, yoksa misafirler fark edebilir.”

Simetri/Düzen
“Tam ortada olmadı gibi sanki eşit değil bak düzelt yoksa kötü görünür.”

Cinsellik
“Acaba hem cinsine mi ilgi duyuyorsun, yoksa sen? Eyvah!”
“Acaba cinselliğinde bir sıkıntı mı var?” ve benzeri…

Dini (En çok da buradan gelir çünkü şeytan boş eve girmez.)
“3. Rekat mı 4. Rekat mı kaçtaydın?”
“Acaba gusül abdestin oldu mu bak şuraya su değmedi gibi.”
Namazda gördüğün edepsiz resimler “Eyvah! Allah’a karşı edepsizlik ediyorsun hemen namazı bırak.”
“Sen acaba inançsız mısın neden içindeki ses “Acaba Allah yok mu?” diyor sen Müslüman değil misin?”

Bunlar ve daha da ağır durumların tamamı, kalbe yakın olan Lümmeyi Şeytaniye’den geliyor. Yani saydıklarımın hepsi şeytanın sözleridir. Sen kendi kalbine mal edip, uygulamaya çalışıyorsun hâlbuki şeytanın sözleri onlar. Bak kardeşim senin bu vesveselerin balon gibi demiştik en başta o balonlara şu mühim sözleri söyle ve kalbini rahatlat şu vesveselerinden kurtul! İşte o mühim bir kaç cümle:

“Ey maraz-ı vesvese ile mübtela! Biliyor musun vesvesen neye benzer? Musibete benzer. Ehemmiyet verdikçe şişer, ehemmiyet vermezsen söner. Ona büyük nazarıyla baksan büyür. Küçük görsen, küçülür. Korksan ağırlaşır, hasta eder. Havf etmezsen (korkmazsan) hafif olur, mahfî (gizli) kalır. Mahiyetini bilmezsen devam eder, yerleşir. Mahiyetini bilsen, onu tanısan gider.”

Demek ki hiç önemsemeyip vesveseymiş deyip umursamayacaksın ki sönsün, küçülsün, hafifleşsin ve gizli kalıp çekip gitsin. Ehemmiyet verdikçe şişer ehemmiyet vermezsen söner gider bir anda kurtulursun inşâallah.. (Risale-i Nur/Sözler/21. Söz/ 2. Makam’ın izahıdır yerinden okumanızı da tavsiye ederim.)

Vesvese daha çok dini konulardan gelir bu durumlarda ise bilgi sahibi olmak vesveseyi giderir. Önümüzdeki günlerde 5 ayrı bölümde vesveseyi inceleyip biraz daha detaylara gireceğiz:

1.Bölüm: Vesvese, OKB, Takıntı ve Kuruntudan Kurtulmanın Kesin Yolu
2.Bölüm: Namazda Hayale Gelen Çirkin Sözler, Küfürler ve Şeytanın İzlediği Yol
3.Bölüm: Namazda Hayale Gelen Edepsiz Görüntüler, Münafi Edep Çıplak Hâller..
4.Bölüm: Gördüğün En güzel Bir Şeyin Kirli Pis Bir Şeyi Hatırına Getirmesi (Mesela Kabe resmini gördüğünde aklına edepsiz bir durum gelmesi…)

5.Bölüm: Takvalı Olma Zannıyla Gelen Vesveseler (Yaptığım ibadet en iyi olsun derken harama düşülen durumlar…)

6.Bölüm: İman Noktasından Gelen Vesveseler (İnanç ile ilgili konularda şüphelere düşüp içinden çıkamamak…)

4, 5 ve 6. Bölümler için yazarla iletişime geçebilirsiniz.

2. Bölüm Namaz kılarken aklıma kötü kötü sözler geliyor acaba nedendir?
Evet en çok rastlanan vesvese türüdür namaza yeni başlayan hemen hemen herkeste görülür fakat bazen içinden çıkılmaz bir hâl alıp, başını secdeye vura vura ya da dilini ısırıp çenesini var gücüyle sıkarak namaz kılmaya kadar gider, hatta namazı bile terk ettirir..

Şeytan bu vesveseyi verirken nasıl bir yol izliyor, gelin bir bakalım:

Şeytan ilk olarak kalbe bir şüphe atar, kalp kabul etmeyip rahat bir şekilde namaza devam ederse, şeytanın attığı şüphe küfre, sövmeye ve edepsiz sözlere döner, hatta bazı pis hatıraları ve çirkin hâlleri aklında canlandırır. Ve namazın ortasında, kişinin aklından ağza alınmayacak derecede küfürler geçer. O küfürlerin ve edepsiz sözlerin de etkisiyle “Eyvah! Ben Rabbime karşı nasıl bir edepsizlik ediyorum derhal namazı terk etmeliyim.” der namazdan çıkar ve ümitsizliğe düşer. Bu durum daha da devam ederse namazı bütün bütün bırakır, gaflete dalar. Bu vesvesenin dermanı ise şudur:

Bu hâlleri yaşamış ve kurtulmak isteyen arkadaş! Telaş etme. Çünkü senin aklından geçenler gerçek bir küfür ya da edepsiz bir söz değil sadece hayaldir, ortada ne bir ses var ne bir hakikat sadece hayal. Hayal kurmanın hiç bir hükmü, geçerliliği olmadığı gibi bu kötü sözlerin hayalinden geçmesi de seni günaha sokmaz çünkü hükümsüzdür. Ayrıca o sözler senin kalbinin sözleri değil çünkü senin kalbin o sözlerden rahatsızlık duyuyor, belli ki kalbe yakın olan Lümmeyi Şeytaniye’den gelen şeytanın sözleri onlar. Vesvesenin asıl zararı ise: “Eyvah!” deyip, hiçbir hükmü olmayan, o vesveseyi yani şeytanın sözlerini kendi sözlerin zannedip, kalben rahatsız olmaktır. Şeytan da zaten bunu istiyor, rahatsız olup namazı bıraksın, huzurdan kaçsın istiyor. Üzülme o sözler senin değil, yani sen Rabb’ine edepsizlik etmiyorsun. (Risale-i Nur/Sözler/21. Söz/ 2. Makam/ 1. Vecih’inin izahıdır yerinden okumanızı da tavsiye ederim.)
Çözüm için ise şu sözleri hatırla:

“Ey maraz-ı vesvese ile mübtela! Biliyor musun vesvesen neye benzer? Musibete benzer. Ehemmiyet verdikçe şişer, ehemmiyet vermezsen söner. Ona büyük nazarıyla baksan büyür. Küçük görsen, küçülür. Korksan ağırlaşır, hasta eder. Havf etmezsen (korkmazsan) hafif olur, mahfî (gizli) kalır. Mahiyetini bilmezsen devam eder, yerleşir. Mahiyetini bilsen, onu tanısan gider.”

3. Bölüm Namaz Kılarken Gözümün Önüne Hoş Olmayan Görüntüler Geliyor

Normal yaşantınızda hiç yokken, namaza durduğunuz anda, anlatmaktan utanacağınız edepsiz hâller, resimler hatta videolar gözünüzün önünde canlanır. Yani “Manalar kalbden çıktıkları vakit, suretlerden çıplak olarak hayale girerler; oradan suretleri giyerler.”
Vesveseli kişi der ki: “Kalbim ne kadar bozulmuş, bu aşağılık, alçak ve sefil şeyler gözümün önünden hiç gitmiyor, demek ki ben Allah’ın huzuruna layık değilim..” der ve şeytan ise onu bu zayıf damarından yakalar namazdan uzaklaştırır.. Bu vesvesenin dermanı ise şudur:

Bu hâlleri yaşamış ve kurtulmak isteyen arkadaş! Nasıl ki namaz öncesinde yapılan temizliğe, iç dünyamızdaki bir kirlilik tesir etmez, namazı bozmaz, etkisi de olmaz. Aynen bunun gibi birden hayale gelen o görüntüler de ne bir beis, ne bir manevi kirlilik ne de bir zarar kesinlikle yoktur. Yalnız tehlike ise bütün dikkatini vermek ve onları zarar zannetmektir. Korkma o görüntüler senin değil, yani sen Rabb’ine edepsizlik etmiyorsun. (Risale-i Nur/Sözler/21. Söz/ 2. Makam/ 2. Vecih’inin izahıdır yerinden okumanızı da tavsiye ederim.)

Çözüm için ise şu sözleri hatırla:

Göz sayesinde görüyor olsaydın gece uyurken rüya göremezdin.
Demek ki görmüyorsun, sana gösteriliyor.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Acemi Üye
RE: Vesvese
İstemsiz düşünceleri asla yenemez ve durduramazsın.
Onları kabullen, onlarla savaşma.Savaştıkça, çırpındıkça boğulursun.Onu beslemiş olursun çünkü.
O düşünceleri hizaya getirmeye kalkma.
Sadece ibadetlerini yap ve hayatını yaşa.
Bu şüpheler geldiğinde, bir an duraksayp, acaba, dediğinde bile tuzağa düşmüşsün demektir.Bunu unutma.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Acemi Üye
BAKARA 45 ; Sabır ve namaz ile Allah'tan yardım isteyin. Şüphesiz o (sabır ve namaz), Allah'a saygıdan kalbi ürperenler dışında herkese zor ve ağır gelen bir görevdir.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Yeni Üye
İnşallah geçer ,imanımı hissedemiyormuşum gibi..sanki Allah in varlığını tam kabul etmeden ibadet ediyormuşum gibi hissediyorum haşa.Size de çok teşekkür ederim
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İslami Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.