Gönder Cevapla
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Türk Dünyası
Yazar Mesaj
AtMaCa Çevrimdışı
Admin
*********

Mesajlar: 9,358
Üyelik Tarihi: Oct 2007
Rep Puanı: 1331
Ruh Halim
Ruh Halim
Sert

Takımın:
Fenerbahce
Mesaj: #1
Türk Dünyası
Klasik dünya düzeni içinde Sovyetler Birliğinin dağılma sürecinde dengeler bozulup yeni oluşumlar ortaya çıkmıştır.Başta ekonomik ve siyasal etkileşimlerde hız alan değişim süreci hemen ardından sosyal-kültürel alanlarda yeni arayışları-özlemleri gündeme getirmiştir.

Hiç kuşkusuz Sovyetler Birliğinin dağılması başta Türkiye'yi etkilemiştir.Bağımsızlığını ilan eden Kazakistan, Kırgızistan,Özbekistan,Türkmenistan ve Azerbaycan yeni dünya düzeni içinde,tarihsel birliktelikten kaynaklanan Türkiye Cumhuriyeti ile ilişkilerini özellikle kültürel boyutta geliştirmişlerdir.

Türkiye bu kısa süreç içerisinde kültür politikasına yeni bir yön vermiş ve bağlantılarını ekonomik siyasi boyutlara taşımıştır.Karşılıklı imzalanan eğitim,kültür,ekonomik,işbirliği gibi anlaşmalar güncelleştirilmiş ve doğal olarak yeni kurum, kuruluş,dernek,vakıf,üniversite gibi birlikte yürütülen projelere dönüşmüştür.

Bu gelişime paralel olarak Kültür Bakanlığı Halk Kültürlerinin Araştırma ve Geliştirme Genel Müdürlüğü bünyesinde Türk Dünyası Araştırma Şubesi kurulmuş,bunu Dışişleri Bakanlığı Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı (TİKA),Türk Kültür ve Sanatları Ortak Yönetimi (TÜRKSOY) gibi yeni kurumlar izlemiştir.

Türk Dünyası Araştırma Şubesi çalışmalarını Türkiye dışında yaşayan Türk toplum ve topluluklarıyla ilgili kültürel boyutlu araştırma ve yayınlarla sürdürmektedir.

Bunun yanı sıra 1950'lerden sonra Türkiye'ye göç eden Kazak,Kırgız,Türkmen,Özbek ve Uygur toplulukları ile ilgili envanter çalışması ve geleneksel özelliklerinin incelenmesi ile ilgili araştırmalarını sürdüren şube 1999 yılında Türkiye'de Yaşayan Kazaklar başlıklı bir özel sayı çıkarmıştır.

Önümüzdeki yıllarda Özbek,Kırgız,Türkmen ve Uygurlarla ilgili projeler güncelleştirilerek yayına dönüştürülecektir.Yine 1999 yılı içerisinde "Gagavuz Halk Kültürü" adlı (Türkçe-İngilizce) prestij kitap yayınlayarak kamuoyunun bilgisine sunulmuştur.

Türk Dünyası Araştırma Şubesi, yine aynı adla "Anayurttan Ata Yurda Türk Dünyası" Dergisini yayınlamaktadır.3 er aylık periyotlarla yayınlanan dergi,bilim-kültür-sanat ağırlıklı olup Türkiye içinde dışında yaşayan Türk toplum ve topluluklarıyla ilgili bilimsel nitelikli yazılara yer vermektedir.Türk Dünyası dergisi 17.sayıyla yayın hayatını sürdürmektedir.

Türk Dünyası Araştırma Şubesi, dergi yayıncılığı, alan araştırmaları ve envanter çalışmalarının yanı sıra yerli ve yabancı bilim adamı,uzman ve ilgili kişilerle Türk Dünyasını ilgilendiren kültürel konularda danışmanlık hizmeti de vermektedir.

Türk Dünyası Araştırma Şubesinin Doğrudan Ya Da Koordinatörlüğünde Gerçekleştirilen Çalışmalar

1)"İpek yolu Halk Kültürü Alan Araştırmaları" (1992-93-94-95-96)

2)"Türk Lehçe ve Şiveleri Sözlüğü ve Alan Araştırması"

3)"Türk Dünyası Nevruz Kutlamaları" (1993-94-95-96-97-98-99) Nevruz kutlamaları ile ilgili yurtdışı araştırmalarının yanısıra Türk Dünyası Nevruz özel sayısı, afiş, broşür gibi yayınlar da bulunmaktadır.

4)"Türk Cumhuriyetlerinde Kültür Profili Araştırması" SİAR tarafından hazırlanıp yayınlandı.

5)"Merv'in 2500. Yılına Armağan" prestij eser projesi (1995-96) yayına hazır hale getirildi.

6)"Manas Destanının 1000. Yılı Uluslararası Sempozyumu" (1995) yapıldı. Ayrıca Türk Dünyası Manas özel sayısı hazırlandı.

7)"Türk Dünyası Fotoğraf Sergisi" 1992-1996 yılları arasında yurtiçi ve yurtdışında sergilendi.

R-U-H-U-M-U-Z ----- Y-E-T-E-R..........
21-11-2007 12:56 AM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
artwinli Çevrimdışı
Forumcu
***

Mesajlar: 665
Üyelik Tarihi: Oct 2007
Rep Puanı: 17
Ruh Halim
Ruh Halim
Kimsesiz

Takımın:
Mesaj: #2
Cvp: Türk Dünyası
Saolasın bilgi için...

>>>Artwinli Copyright © 1990 - 2009 ®<<<
21-11-2007 02:07 AM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
AtMaCa Çevrimdışı
Admin
*********

Mesajlar: 9,358
Üyelik Tarihi: Oct 2007
Rep Puanı: 1331
Ruh Halim
Ruh Halim
Sert

Takımın:
Fenerbahce
Mesaj: #3
Cvp: Türk Dünyası
rica ederizgülücük

R-U-H-U-M-U-Z ----- Y-E-T-E-R..........
24-11-2007 01:11 AM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
Gönder Cevapla


Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir
Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. 5651 sayılı yasaya göre bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. 5651 sayılı yasaya göre sitemiz mesajları kontrolle yükümlü olmayıp, şikayetlerinizi [email protected] adresine yollarsanız, gerekli işlemler yapılacaktır. Dikkat: Bu site şikayet sitesi değildir, arızalı ürünleriniz ve diğer şikayetleriniz için bu email adresini kullanmayınız. Report Abuse, Harassment, Scamming, Hacking, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to [email protected]