Gönder Cevapla
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Selam Vermek...
Yazar Mesaj
belginmelis Çevrimdışı
Yeni Üye

Mesajlar: 1
Üyelik Tarihi: Jul 2019
Rep Puanı: 0
Ruh Halim
Ruh Halim
Neseli

Takımın:
Mesaj: #1
Selam Vermek...
Bir selamla selamlandığınızda, siz ondan daha güzeliyle selam verin ya da aynıyla karşılık verin. Şüphesiz, Allah her şeyin hesabını tam olarak yapandır.
(NİSA SURESİ / 86)

Ey iman edenler, Allah yolunda adım attığınız (savaşa çıktığınız) zaman gerekli araştırmayı yapın ve size (İslam geleneğine göre) selam verene, dünya hayatının geçiciliğine istekli çıkarak: “Sen mü’min değilsin” demeyin. Asıl çok ganimet, Allah katındadır, bundan önce siz de böyle idiniz; Allah size lütufta bulundu. Öyleyse iyice açıklık kazandırın. Şüphesiz Allah, yaptıklarınızdan haberi olandır.
(NİSA SURESİ / 94)

Ey iman edenler, evlerinizden başka evlere, yakınlık kurup (izin almadan) ve (ev halkına) selam vermeden girmeyin. Bu sizin için daha hayırlıdır; umulur ki öğüt alıp düşünürsünüz.
(NUR SURESİ / 27)

O Rahman (olan Allah)ın kulları, yeryüzü üzerinde alçak gönüllü olarak yürürler ve cahiller kendileriyle muhatap oldukları zaman “Selam” derler.
(FURKAN SURESİ / 63)

Evlere girdiğiniz vakit, Allah tarafından kutlu, güzel bir yaşama dileği olarak birbirinize selam verin. İşte Allah, size ayetleri böyle açıklar, umulur ki aklınızı kullanırsınız.
(NUR SURESİ / 61)

İman edip salih amellerde bulunanlar, Rablerinin izniyle altından ırmaklar akan, içinde ebedi kalacakları cennetlere konulmuşlardır. Orada birbirlerine olan dirlik temennileri: “Selam“dır.
(İBRAHİM SURESİ / 23)

Bizim ayetlerimize iman edenler sana geldiklerinde, onlara de ki: “Selam olsun size. Rabbiniz rahmeti kendi üzerine yazdı ki, içinizden kim bir cehalet sonucu bir kötülük işler sonra tevbe eder ve (kendini) ıslah ederse şüphesiz, O, bağışlayandır, esirgeyendir.”
(EN’AM SURESİ / 54)

selamlar...
07-07-2019 09:18 AM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
camici Çevrimdışı
Üye
**

Mesajlar: 157
Üyelik Tarihi: Nov 2016
Rep Puanı: 70
Ruh Halim
Ruh Halim
Oylesine

Takımın:
Mesaj: #2
RE: Selam Vermek...
Allah razı olsun...
Ben de bu konuda birşeyler ilave edeyim:

Selam vermek sünnettir, selamı almak ise (Yukarıda belirttiğiniz ayetlerde apaçık olduğu gibi) farzdır.

Fakat; genel olarak farzlar önce, sünnet sonra gelmesine rağmen hemen hemen sevabı farzdan fazla olan tek sünnet selam vermektir. Yani verilen selamı almak farz, ama selam vermek daha çok sevaptır.

Eğer verdiğimiz selam bir şekilde alınmamışsa veya alınma imkanı yoksa (mesala kabristana girdğinizde kabir ehline selam verdiğinizde) "ve selamün aleyna" diyerek selamınızı kendimiz alarak farzı yerine getirir, selamı boşta bırakmayız.

Selam konusu gerçekten çok önemli ve geniş bir konudur. Müslümanların da çok önem vermesi, selam adaplarını öğrenmesi hele hele günümüzde çok önemlidir. (Malesef günümüzde özellikle gençlerimiz selama gereken hassasşyeti göstermemekte, neredeyse unutulan, terk edilen bir sünnet haline gelmek üzere)
Bu konuyu açtığınız için ayrıca teşekkürler.
08-07-2019 09:39 AM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
Gönder Cevapla


Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir
Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. 5651 sayılı yasaya göre bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. 5651 sayılı yasaya göre sitemiz mesajları kontrolle yükümlü olmayıp, şikayetlerinizi mail@islamiforum.net adresine yollarsanız, gerekli işlemler yapılacaktır. Dikkat: Bu site şikayet sitesi değildir, arızalı ürünleriniz ve diğer şikayetleriniz için bu email adresini kullanmayınız. Report Abuse, Harassment, Scamming, Hacking, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to mail@islamiforum.net