You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Selamün Aleyküm
Öncelikle herkese merhaba aranızda yeniyim, İsmim Cihan..

İçinde bulunduğum karmaşık duygu ve düşüncelerden sıyrılabilmek cevap bulamadığım sorulara cevap bulabilmek ümidiyle aranıza katıldım.. Biraz kendimden bahsedeyim. 23 yaşındayım, sıradan bir hayatım var. Kendimi geliştirmeyi seviyorum özellikle son 3 yılda bir çok şey öğrendim bi çok kitap okudum ancak yeni şeyler öğrendikçe kafamda bazı sorular oluştu ve bu durum zamanla içinden çıkamadığım bir hal aldı. Konuyu aile büyüklerime danıştım onların da akılları karıştı (benim gibi cahil oldukları için belki de..) Whatsapp üzerinden dini bir grup buldum sorularımdan bir kaçını orda dile getirdim grup birbirine girdi falan.. Sonra üzerinde durmamaya karar verdim ancak gördüm ki bu sorulara yanıt bulmadığım sürece gün geçtikçe inancım azalıyor...
Kafamda yanıt bulamadığım bazı sorular şunlar ;
1-) Kur-an'ı Kerim'in değiştirilmediğine nasıl emin olabilyoruz ?
(Sonuçta çok ama çok eskilere dayanıyor ucu ve son peygamberimiz olan hz.Muhammed (s.a.v) efendimiz den sonra bi çok devir yaşandı taş devri özellikle. Tarih kitaplarında böyle bir devirden bahsedilir hep yazının icadından vs vs kısacası insanların birbiriyle iletişim kurmaları için bile bir dil yokken kur-an'ı kerim nasıl yeniden ortaya çıktı hiç bir dil bilmeyen insanlar bunu nasıl çözüp çevirdi. Arapça yeniden nasıl bulundu...
2-) Allah'a ,peygamberlere ve kur-an'ı kerime inanıyorum ancak bunların birileri tarafından ortaya atılıp cehennem korkusu yayılarak insanlara korku yayıp bunlarla meşgul edilmeye çalışılmış olma ihtimali hep aklımın bir köşesinde.. Günümüz de de bunu sık sık yapıyorlar..
3-)Taş devri gibi bir devir olmamış olsa bu sefer de günümüz de olduğu gibi o dönemlerde de eminim çok ama çok kötü insanlar vardı kur-an'ı kerimi istedikleri gibi değiştirme fırsatları eminim olmuştur.. Kur-an'ı kerim'in türkçe mealini okuyorum orda da değiştirelemez olduğuna dair ayetler var biliyorum ancak nedense yine bunun imkansız olamayacığını düşünmeden duramıyorum..

Bu gibi sorunlar yüzünden inanılmaz rahatsızım nasıl olucakta bu sorulara yanıt bulup kafamdaki soru işaretlerini giderebileceğim konusunda hiç bir fikrim de yok... Konuyla ilgili bilgisi olan büyüklerimden görüşlerini rica ediyorm
Bunu ilk beğenen sen ol.
Yönetici
RE: Selamün Aleyküm
Aleyküm esselam. Hoşgeldin Cihan ksrdeşim.

Yazının bulunması taş devri gibi zamanlar çok eski.
İslam milattan sonra yani Hz İsa'dan 600 yıl sonra geldi.
Yani yazının icat edilmemesi gibi bir durum söz konusu değil.

Kuran'ın değiştirilmiş olduğuna dair bir delil bulamazsanız, bu değişmediği anlamına gelir.
İstersen bir araştır birbirinden farklı iki Kuran bulabilecek misin? Elbette bulamayacaksın.
Diğerleri iyi vatandaş, İslam iyi insan yetiştirmeyi amaçlar.

Herkes aynı fikirdeyse,
hiç kimse yeterince
düşünmüyor demektir.
Mevlana
Bunu ilk beğenen sen ol.
Bahsettiğim dönemlerin zamanları hakkında bilgim yok doğrusu tarih dersini de çok sevmezdim zaten.. delil olmaması nasıl değiştirilmediği anlamına gelir ki (yanlış anlamayın değiştirildi falan demiyorum sadece ikna olabileceğim mantığıma sığan bişeyler arıyorum) ve değiştirilmesinden kastım yakın zamanda değil birbirinden farklı iki kuranı kerim demek bu gün kaos demek sanırım gülücük daha da eskilerde bunu yapmak çok daha kolaymıştır buna eminim. Şöyle düşünelim mesela bize "A" bu a harfi diye öğretildi ve bu şekilde kabul edildi. bu gün çıkıp birisi dese ki "bu harf türkçe de a değil b olması lazım".. bu adama deli gözüyle bakarız hepimiz ? İş delile geldiğinde kanıtlayabilirmiyiz ? tamam a da neye göre kime göre a ...
Kuran'da Adem ile Havva'nın önce yerleştirildikleri, sonra da günahları yüzünden kovuldukları bir Cennetten söz edilmekle birlikte, Cennete bulundukları sırada yaklaşmamaları buyurulan ağacın adına, cinsine ya da rengine ilişkin Kuran'da ve güvenilir hadislerde hiçbir bilgi yoktur. İblis'in kılık değiştirerek, Cennete gizlice girdiği, Havva'yı kandırdığı, yılanla anlaştığı, yasak meyvenin elma olduğu yolundaki söylentilerin çoğu Tevrat'tan aktarılmıştır
şimdi oruç tutmayanlar fitre veriyor ve diyanet bunun için bi miktar belirliyor atıyorum günlük 10 tl. verdin diyelim 300 tl bu senin nefsini ölçermi oruç nefis ile alakalı 300 tl 30 gün oruca denk mi?
James Bedford isminde bir arkadaş var bu arkadaş 73 yaşında kendini dondurtmuş ve ileride bilim o aşamaya ulaştığında bu adamı çözücekler ve adam yaşamaya devam edicek sözde.. Eğer bu gerçek olur da bu adam 50 60 yıl sonra yeniden hayata dönerse bu adamın ruhu nerdeydi o kadar zamandır?
adem ile havvaya tekrar gelirsek sizi bir tek nefsten yaratan, ondan eşini vücuda getiren O'dur (Allah); size nefislerinizden, kendilerine ısınmanız için eşler yaratmıştır diye geçiyor kuranda havva geçmiyor o zaman havva insanların uydurması mı ?
şöyle bi iddia da var dünya güneşten kopmuş bir parça sönmüş sönmüş ve dünya haline gelmiş dünyanın ortası magma ile dolu yani güneşin dışı ile. çok mantıklı değil mi
ya insanlar korkularından namazı orucu uydurdularsa?

Gerçekten kafam da deli sorular :|
Bunu ilk beğenen sen ol.
Yönetici
Ben diyorum ki; Kuran değiştirilmemiştir.
Delil istiyorsan bütün Kuranları karşılaştırıp hiç birinini diğerinden farklı olmadığını görürsün.

Sen değiştirilmiş olabileceğini söylüyorsun, buna bir delil getirmelisin.
"Eskiden korumak zordu değiştirilmiş olabilir" demek delil olamaz.
Kendine birbirinden farklı Kuranlar bulabilirsen değiştirilmiş olduğunu iddia edebilirsin.

Herkes aynı fikirdeyse,
hiç kimse yeterince
düşünmüyor demektir.
Mevlana
Bunu ilk beğenen sen ol.
Yönetici
Kısıtlı bir zaman aralığında yazıyorum geniş yazamıyorum.
Müsait olursam daha geniş yazarım.

Son yazdıkların hakkında eğer kendine ait soru ve sorunlarsa ve gerçekten cevap arıyorsan teker teker sormalısın.

Herkes aynı fikirdeyse,
hiç kimse yeterince
düşünmüyor demektir.
Mevlana
Bunu ilk beğenen sen ol.
Ben diyorum ki birbirinden farklı olamazlar zaten, yüzyıllar öncesinden değiştirilmiş olup bu gün e bu haliyle gelmiş olamaz mı ? ben değiştirildiğini iddia etmiyorum sadece değiştirilmediğine dair emin olabileceğim bişeyler arıyorum.. Bundan bi kaç ay önce eski bir arkadaşımla görüşmüştüm onun da kafasında benzer sorular vardı yukarıda onları da dile getirmek istedim benim de çok fazla zamanım olmadığı ve çok yoğun olduğum için otuırup uzun uzun düşünerek yazamıyorum konuşmalarımızdan kopyalayıp yapıştırdım.. Sanırım bu yaşlarda çoğu kişi yaşıyor bu karmaşayı... Neyse yardımcı olmaya çalıştığınız için teşekkür ederim yine de
Bunu ilk beğenen sen ol.
Yönetici
Peygamberimiz hz. Muhammed aleyhisselatu vesselam zamanında Kuran bir kitap halinde değildi.
Parça parça halde yazılı ayetler vardı ve sahabelerin hafızasındaydı. Yani hafızların ezberindeydi.

İlk olarak Hz. Ebu Bekir zamanında büyük bir kurul kurularak sahabelerin katılımı ile kitap haline getirildi. Bir kopyası olmadan bu kitap muhafaza edilerek Hz. Osman zamanına kadar geldi.

Hz. Osman bu nüshadan çoğaltmalar yaptı. Bu kopyalardan 4 adetini dünyanın dört bir yanına gönderdi, bunu hem o bölgelerde yaşayan Müslümanların ihtiyacı sebebi ile ve hemde dördüne birden ulaşılıp değiştirilmesinin mümkün olmaması sebebi ile Kuran'ın korunması amacı ile yaptı. Şimdi ilk nüshayı imha etme zamanı gelmişti. Çünkü eğer ilk nüsha imha edilmezse O ilk nüshayı ele geçirebilecek art niyetli kişiler üzerinde tahrifatlar yaparak Kuran'ın değiştirilmiş olabileceği algısını oluşturabilirlerdi. Büyük bir istişare toplantıları sonucu Hz Osman zamanında ilk nüsha imha edilerek bu sorunun önüne geçildi.

Kuran metninin değiştirilmediği ortada. Son olarak şunu da söyleyeyim. Yazılı metin değiştirilebilir olsa bile, yani ihtimali olsa bile zihinlerdeki Kuran-Hafız sahabelerin zihnindeki Kuran'ın değiştirilebilme ihtimali olabilir mi?

Umarım bu konudaki soruna cevap olmuştur.

Herkes aynı fikirdeyse,
hiç kimse yeterince
düşünmüyor demektir.
Mevlana
Bunu ilk beğenen sen ol.
kitap haline getirilene kadar mümkün olmayabilir ancak kitap haline getirildikten sonra bence istenilse yapılabilirdi.. kesin bişey söylemek gerçekten zor, ne değiştirildi diyebiliyorum de değiştirilmedi... Peki bu insan dondurma olayı için ne düşünüyorsunuz ? bu gerçekleşirse bildiğimiz bir çok şeyin aslında yanlış olduğu anlaşılıcak akıllar bayağı karışıcak gibi duruyor
Bunu ilk beğenen sen ol.
Acemi Üye
aleykümselam kardesim.Alpi nin de dediği gibi Kuran hafızalarda korunarak gelmistir.Ortaya böyle bir iddia atıyorsun ama hiç bir hafız arasında ihtilaf olmamıstır.Gene sonuçta bu sureleri insanlar namazda okuyordu değil mi?yani sonuçta değişse onlar sıradan insanlar bile fark eder.ve olay olurdu.ayrıca kuranın hafızalarda kalan bir yönüde vardır.sen simdiki insanlara bakma daha bi telf numarası ezberleyemiyoruz.hafızayı kullanmadığımız için.körelmis.ama eskiden bilhassa araplar hafızaları çok güçlüydü.islam imamlarının da keza öyle bir sürü hadisi hafızadan ezbere şakk diye sayıyorlardı.ezberlemislerdi.sen bu köhne hafizan yanıltmasın.sen de de o potansiyel var ama kullanmaya kullanmaya hafiza yosun tuttmus.kaldı ki adamların dili arapça ezberledikleri sey az değisse hemen anlarlardı.
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İslami Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.