Gönder Konu Kapalı 

Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sakal farz mı sünnet mi?
Yazar Mesaj
Kabul Çevrimdışı
Acemi Üye
*

Rep Puanı: 0
Ruh Halim
Ruh Halim
Cilgin

Takımın:
Sakal farz mı sünnet mi?
Sakal bırakmak farz mı sünnet mi? Kesmekte bir sakınca var mı?
09-01-2017 09:48 AM
Tüm Mesajlarını Bul
Kabul Çevrimdışı
Acemi Üye
*

Ruh Halim
Ruh Halim
Cilgin

Takımın:
RE: Sakal farz mı sünnet mi?
Dalga mı geçiyorsun?
09-01-2017 09:55 AM
Tüm Mesajlarını Bul
kalemşör Çevrimdışı
هل أنا حقاً أنا ؟

Rep Puanı: 7283
Ruh Halim
Ruh Halim
Olgun

Takımın:
diger
Nebî sallallahu aleyhi ve sellem emrettiği için farzdır. Sakalını taammüden kesen masiyet ehli olur. Bu cumhurunda kavlidir.

Allah bir kavme verdiği nimeti onlar kendilerini değiştirmedikçe değiştirmez.(Enfal–53)
09-01-2017 11:53 AM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul
Kabul Çevrimdışı
Acemi Üye
*

Ruh Halim
Ruh Halim
Cilgin

Takımın:
Ben birçok siteye girdim farklı görüşler var. Farz diyen, sünnet diyen, kesmesi haram diyen, tenzihen mekruh diyen, tahrimen mekruh diyen var kafam karıştı bir de tutarsızlık var hanefi bir yerde haram diyor diyor bir yerde tahrimen mekruh diyor bazı sitelerde dört mezhep de haram diyor diyor bazı siteler mesela şafi tenzihen mekruh demiş diyor. Ben sakal bırakmak sünnet olarak biliyordum ama yanlış mı?
10-01-2017 08:45 AM
Tüm Mesajlarını Bul
Nazlıcan Çevrimdışı
Süper Moderatör

Rep Puanı: 21137
Ruh Halim
Ruh Halim
Oylesine

Takımın:
Fenerbahce
(09-01-2017 11:53 AM)kalemşör Yazılan: Sitemizden Programları indirebilmek Ve En İyi Şekilde Faydalanmak İçin Lütfen ÜYE Olunuz..Nebî sallallahu aleyhi ve sellem emrettiği için farzdır. Sakalını taammüden kesen masiyet ehli olur. Bu cumhurunda kavlidir.

buna deliliniz nedir hocam?

KaIp kör oIduktan sonra, gözIerin görmesinde hiçbir fayda yoktur!

[Resim: guzel-cocuk-resimleri47.jpg]

10-01-2017 07:23 PM
Tüm Mesajlarını Bul
ekberî Çevrimdışı
Forumcu

Rep Puanı: 168
Ruh Halim
Ruh Halim
Cilgin

Takımın:
Fenerbahce
Muhammed sav toplumun genel itibari ile yapması sünnet olan suret davranışlarını beyan buyurmuştur. Bu beyanlarını fıkhi alimler yorum getirdiler. Bunda ayrılık olması rahmettir, kesin hükümlere benzemez dilediği alime göre kalbe de danışarak uyulur. Faydaları çoktur bu durumun. Islam istikametine yönelmiş bir kişiye siz sakal farzdır tutumunu sergilerseniz ve tek hükmü buna bağlarsanız kendisinde doğal yobaz bir kişilik uyandıracaksınız ve saçma bir din anlayışını empoze etmiş olacaksınız. Durumu zorlaştırarak kolay olmayan bir hukuk dini gibi bir algı oluşturmaya çalışmak.. Bir de özel sünnetler var. Bunları da ehlullah belirlemiştir. Aslında bunlara sünnet denmez. Peygamberin yaptığı her şeyi yapmak denir. Her şey derken tabiki bunun ölçüsü var, komple bir insanı kopyalayamazsınız. Misal peygamber hanımına şu yemeği tavsiye etti gibi şeyler alakasız. Allah ehli sünnetin aslındadır. Peygamber Allah'a miraç etmiştir. Allah yardımı ile sen de edebilirsin gibi.

Alemin nakşını hep hayal gördüm
Ol hayal içre bir cemal görürüm
Heme alem çü mazhar-i Hak'tır
Anın içün kamu kemal gördüm
10-01-2017 07:43 PM
Tüm Mesajlarını Bul
kalemşör Çevrimdışı
هل أنا حقاً أنا ؟

Ruh Halim
Ruh Halim
Olgun

Takımın:
diger
(10-01-2017 07:23 PM)Nazlıcan Yazılan: Sitemizden Programları indirebilmek Ve En İyi Şekilde Faydalanmak İçin Lütfen ÜYE Olunuz..
(09-01-2017 11:53 AM)kalemşör Yazılan: Sitemizden Programları indirebilmek Ve En İyi Şekilde Faydalanmak İçin Lütfen ÜYE Olunuz..Nebî sallallahu aleyhi ve sellem emrettiği için farzdır. Sakalını taammüden kesen masiyet ehli olur. Bu cumhurunda kavlidir.

buna deliliniz nedir hocam?

Kisra'nın elçileri, Rasûlullah (s.a.v)’i Yemen’e götürmek için ve Kisrâ’nın tehditlerini içeren bir mesajla huzura çıktıklarında Rasûlullah (s.a.v) elçilerin bıyıklarını uzatıp sakallarını kısalttıklarını gördü, onlara bakmak istemedi ve şöyle dedi:
"Yazıklar olsun size! Bunu size kim emretti?"
Onlar: "Rabbimiz (yani Kisrâ) emretti." deyince,
Rasûlullah (s.a.v): "Lakin benim Rabbim bana sakalımı uzatıp bıyığımı kısaltmamı emretti." buyurdular.
(İbni Sa’d(1/449) Said Bin Mansur Musannef(172) İbni Kesir el Bidaye(4/264) Ebu Nuaym Delail(1/349) İbnu'l Cevzi el Vefa(2/460) Tarihut Taberi(2/654) Suyuti Durrul Mensur(1/276) Nebhani Huccetullah(1/521) Suyuti Esbabı Vurud(213) İbni Hacer Metalibul Aliye(2206)

Allah bir kavme verdiği nimeti onlar kendilerini değiştirmedikçe değiştirmez.(Enfal–53)
10-01-2017 08:02 PM
kalemşör Çevrimdışı
هل أنا حقاً أنا ؟

Ruh Halim
Ruh Halim
Olgun

Takımın:
diger
(10-01-2017 08:45 AM)Kabul Yazılan: Sitemizden Programları indirebilmek Ve En İyi Şekilde Faydalanmak İçin Lütfen ÜYE Olunuz..Ben birçok siteye girdim farklı görüşler var. Farz diyen, sünnet diyen, kesmesi haram diyen, tenzihen mekruh diyen, tahrimen mekruh diyen var kafam karıştı bir de tutarsızlık var hanefi bir yerde haram diyor diyor bir yerde tahrimen mekruh diyor bazı sitelerde dört mezhep de haram diyor diyor bazı siteler mesela şafi tenzihen mekruh demiş diyor. Ben sakal bırakmak sünnet olarak biliyordum ama yanlış mı?

Tutarsızlık yok, bazı hanefiler tahrimen mekruh ile haramı kast ediyorlar. Sadece şafiilerden bazıları haram olmadığını söylemiştir. Bunun dışında malikîler, Hanefî ve Hanbelîler sakal tıraşının haram olduğu konusunda ittifak halindeler.
Nebî sallallahu aleyhi ve sellemin sözü açıktır, bu bir emirdir.

10-01-2017 08:07 PM
Nazlıcan Çevrimdışı
Süper Moderatör

Rep Puanı: 21137
Ruh Halim
Ruh Halim
Oylesine

Takımın:
Fenerbahce

ehli sünnet mezhebine göre sakal sünnettir. videoda ilgili konu mevcut
kalemşör hocamızda zahiri görüşünü benimsiyor bu kadar gülücük

KaIp kör oIduktan sonra, gözIerin görmesinde hiçbir fayda yoktur!

[Resim: guzel-cocuk-resimleri47.jpg]

(Bu Mesaj 10-01-2017 08:41 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : Nazlıcan.)
10-01-2017 08:39 PM
Tüm Mesajlarını Bul
Kabul Çevrimdışı
Acemi Üye
*

Ruh Halim
Ruh Halim
Cilgin

Takımın:
(10-01-2017 08:39 PM)Nazlıcan Yazılan: Sitemizden Programları indirebilmek Ve En İyi Şekilde Faydalanmak İçin Lütfen ÜYE Olunuz..

ehli sünnet mezhebine göre sakal sünnettir. videoda ilgili konu mevcut
kalemşör hocamızda zahiri görüşünü benimsiyor bu kadar gülücük

Bırakmak sünnetse barakmamak caiz oluyor değil mi hocam?
11-01-2017 08:54 AM
Tüm Mesajlarını Bul
Gönder Konu Kapalı 

Forum'a Git:

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir
Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. 5651 sayılı yasaya göre bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. 5651 sayılı yasaya göre sitemiz mesajları kontrolle yükümlü olmayıp, şikayetlerinizi mail@islamiforum.net adresine yollarsanız, gerekli işlemler yapılacaktır. Dikkat: Bu site şikayet sitesi değildir, arızalı ürünleriniz ve diğer şikayetleriniz için bu email adresini kullanmayınız. Report Abuse, Harassment, Scamming, Hacking, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to mail@islamiforum.net