You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Sakal farz mı sünnet mi?

Sakal farz mı sünnet mi?

Acemi Üye
Sakal farz mı sünnet mi?
Sakal bırakmak farz mı sünnet mi? Kesmekte bir sakınca var mı?
Bunu ilk beğenen sen ol.
هل أنا حقاً أنا ؟
RE: Sakal farz mı sünnet mi?
Nebî sallallahu aleyhi ve sellem emrettiği için farzdır. Sakalını taammüden kesen masiyet ehli olur. Bu cumhurunda kavlidir.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Acemi Üye
Ben birçok siteye girdim farklı görüşler var. Farz diyen, sünnet diyen, kesmesi haram diyen, tenzihen mekruh diyen, tahrimen mekruh diyen var kafam karıştı bir de tutarsızlık var hanefi bir yerde haram diyor diyor bir yerde tahrimen mekruh diyor bazı sitelerde dört mezhep de haram diyor diyor bazı siteler mesela şafi tenzihen mekruh demiş diyor. Ben sakal bırakmak sünnet olarak biliyordum ama yanlış mı?
Bunu ilk beğenen sen ol.
Profesör
Göz sayesinde görüyor olsaydın gece uyurken rüya göremezdin.
Demek ki görmüyorsun, sana gösteriliyor.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Forumcu
Muhammed sav toplumun genel itibari ile yapması sünnet olan suret davranışlarını beyan buyurmuştur. Bu beyanlarını fıkhi alimler yorum getirdiler. Bunda ayrılık olması rahmettir, kesin hükümlere benzemez dilediği alime göre kalbe de danışarak uyulur. Faydaları çoktur bu durumun. Islam istikametine yönelmiş bir kişiye siz sakal farzdır tutumunu sergilerseniz ve tek hükmü buna bağlarsanız kendisinde doğal yobaz bir kişilik uyandıracaksınız ve saçma bir din anlayışını empoze etmiş olacaksınız. Durumu zorlaştırarak kolay olmayan bir hukuk dini gibi bir algı oluşturmaya çalışmak.. Bir de özel sünnetler var. Bunları da ehlullah belirlemiştir. Aslında bunlara sünnet denmez. Peygamberin yaptığı her şeyi yapmak denir. Her şey derken tabiki bunun ölçüsü var, komple bir insanı kopyalayamazsınız. Misal peygamber hanımına şu yemeği tavsiye etti gibi şeyler alakasız. Allah ehli sünnetin aslındadır. Peygamber Allah'a miraç etmiştir. Allah yardımı ile sen de edebilirsin gibi.
Deliye her gün  bayram...
Bunu ilk beğenen sen ol.
Profesör

ehli sünnet mezhebine göre sakal sünnettir. videoda ilgili konu mevcut
kalemşör hocamızda zahiri görüşünü benimsiyor bu kadar gülücük
Göz sayesinde görüyor olsaydın gece uyurken rüya göremezdin.
Demek ki görmüyorsun, sana gösteriliyor.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Son Düzenleme: 10-01-2017, Saat:09:41 PM, Düzenleyen: Nazlıcan.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İslami Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.