You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

SELMÂN-I FÂRİSÎ’NİN (R.A) TEVÂZUU

Profesör
Bir adam atı için bir miktar yem satın aldı. O vakit Medâin vâlisi bulunan Selmân-ı Fârisî (radıyallâhü anh) Hazretlerini tanımayıp ona:

“Ey Farslı, gel de şunu taşı” dedi.

Hazret-i Selman çuvalı yüklenip onu takip etti. İnsanlar Hazret-i Selman'ı (radıyallâhü anh) gördükçe selâm veriyorlardı. Adam onlara:

“Bu zât kimdir?” diye sorunca,

“Selmân-ı Fârisî'dir” dediler. Adam hemen özür dileyerek: “Efendim, vallâhi sizi tanıyamadım, çuvalı bana veriniz” dedi. Lâkin Selman (radıyallâhü anh) şöyle buyurdu:

“Hayır, ben bu yaptığımla üç türlü hayır kazanacağımı umuyorum.

Birincisi, kibirden kurtulmuş oluyorum.

İkincisi, bir Müslümanın ihtiyâcını karşılamakta ona yardımcı oluyorum.

Üçüncüsü, eğer senin dediğin şeyi yapmamış olsam, sen onu benden daha zayıf kimseye taşıtacaktın. Ben o zayıfı korumuş oluyorum.”

(Hilyetü'l-Evliyâ)

*
Göz sayesinde görüyor olsaydın gece uyurken rüya göremezdin.
Demek ki görmüyorsun, sana gösteriliyor.
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İslami Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.