Gönder Cevapla

Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SÖZLER...
Yazar Mesaj
çakyamuni Çevrimdışı
General

Rep Puanı: 1118
Ruh Halim
Ruh Halim
Supheli

Takımın:
diger
RE: SÖZLER...
‘’’’Düşündükçe; huzursuz olma, itiraz etme, uyumsuz olma ve huzursuz etme kapasiteniz de artar. Kendi başınıza düşünmeniz, kendi başınıza kararlar almanız; kendi başlarına düşünme ve kararlar alma kabiliyeti olmayanları çıldırtır, çileden çıkarır.’’’’

Dücane Cündioğlu

‘’’’Hukuk, güçlünün değil zayıfın silahıdır.’’’’

Aliya İzzetbegoviç

NOT: Peki gerçekte kimin silahı hukuk? Bu sorunun cevabını bulabilecek beynimiz ve bulduğumuz cevabı kabullenebilecek yüreğimiz var mı? Yoksa eğer, yaşadığınız gibi yaşamaya layıksınız. Ne diyelim!

VATAN-AHLAK-ADALET.
DÜŞÜNCEYLE SAVAŞMAK YÜCELTİR.
07-04-2018 10:32 PM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
çakyamuni Çevrimdışı
General

Ruh Halim
Ruh Halim
Supheli

Takımın:
diger
‘’’’Biliyorum, hayallerimiz olmadığı için yaşamasını bilmiyoruz. Bizler, bedenlerinde canlılık hissettiği için yaşadığını sananlarız. Yaşamaktır diye, canlılığa kananlarız. Oysa yaşamak canlı olmak demek değildir. Bizler, canlı ölüleriz! Yaşamak, için peşinden koşacağımız bir hayalimiz yok çünkü. Hayal kurabilecek cesaretimiz, gücümüz, zekâmız, duygumuz yok çünkü. Eğer ki, hayallerimiz olsaydı, muhakkak yaşamında şifrelerini çözerdik. Çünkü peşinden koşacağımız bir şeyler olurdu ve koşmak için neler yapabileceğimizi düşünmeye başlardık. Düşününce de anlardık ki yaşamak için bir sebebimiz var, belki bin sebebimiz var. Çünkü aradığınız zaman adanır, adandığınız zaman yaşama tutunur, yaşama tutunduğunuz kadar yaşadığınızı anlarsınız. Yaşadığınıza inandıkça da yaşamaya daha çok sevdalanır ve yeni hayaller kurarsınız ve durmadan koşarsınız kurduğunuz hayallerin peşinden. İşte o zaman, dağları deler, patikaları yol yapar, nehirleri yarar geçer, karanlığın perdesini yırtar, denizleri aşarsınız. Çünkü bir hayaliniz vardır ve o hayal uğruna canınızı bile ortaya koymaktan çekinmezsiniz. Gövdenizi eritirsiniz, ayaklarınızı patlatırsınız, gözleriniz kapanasıya kadar bakarsınız, düşesiye kadar koşarsınız. Ve gördüğünüz zaman inanacağınıza inanmaz, inandığınız zaman görebileceğinize inanırsınız. İnsan hayalleriyle yaşar ve ölür, öldüğünde hayalleri de!’’’’

Bendeniz

“”Cehennem nedir diye sordu aklım birdenbire, yolda deruni yolculuktayken. Cehennem dedi sustu kalbim ve bir daha aynı şeyi terennüm etti en diplerden; cehennem dedi... Aklım zorladı ve cevap verdi kalbim; -cehennem dedi, vicdanını yitirmiş bir insan ve merhameti çekilmiş bir dünya dedi. Ve tüm gövdem çöktü kaldı, derin bir sessizliğe büründü. Öyleyse dedi aklım; biz ne yapacaz? Kalbim acı içinde sustu!””

Bendeniz

‘’’’İnsanların, varoluşlarından neşet eden ve mutlak doğal hakları olan hayatlarını çalıyoruz. Aydınlar (!), politikacılar, sanatçılar (!), kompradorlar, ideologlar vb. olarak. İnsanlara bunu anlama fırsatı vermemeliyiz! Yaşamak için niye ölmek zorunda kaldıklarını ya da yaşamlarının niye ve nasıl kendileri gibi olan birileri tarafından çalınabildiğini sorgulatmamalıyız, bunun normal bir şey olduğunu, bu hayatın kanunu olduğunu söylemeliyiz, buna ikna etmeliyiz ve oyalamalıyız onları, boş sözlerle, yalancı yazılarla ve nutuklarla, sporla, seksle, maddeyle, eğlenceyle. Elbirliğiyle uyutmalıyız insanları! Bana hayatı vermeyenler, verilmiş hayatı nasıl, hangi hakla ve sebeple çalabilirler sorusunu sordurtmamalı ve daha derinlere inmelerine fırsat vermemeliyiz, mütemadiyen meşgul etmeliyiz. Uyuşturmalıyız onları uyuşturabildiğimiz kadar, afyon niyetine zerketmeliyiz damarlarına haddizatında onları kendileri yapacak olan büyük insanlık değerlerini. Ve cahil kaldıkları, farkında olma ve anlama kabiliyetlerini yitirdikleri, akıllarını bizlere teslim edip bilinçlerini ölüme terk ettikleri için teşekkür etmeliyiz onlara. Yaşamak sevincinin ne demek olduğunu asla bilmemeliler insanlar! Bilakis ötesi karanlık!’’’’

Bendeniz

‘’’’Görüntü görüntüyü, ses sesi yer. Aşk dedikleri işte böyle bir yer. Herkes gibi olmak, olmayacak bir şey. Herkes gibi olmak, olmamak gibi bir şey.’’’’

Sezai Karakoç

‘’’’Bütün dertler, bilgi ve şuurdan kaynaklanmaktadır. Bilmeyen ve görmeyen, ne eziyet ne de ızdırap sahibidir. Dünyanın bütün ağırlığını, insanın omzuna yükleyen; şuurdur.’’’’

Ali Şeriati

‘’’’Peygamber sadece iki eli öpmüştür; biri kadın, diğeri işçi. İşte çalışmanın İslam'daki kutsallığı! Oysa hem kadın, hem de işçi, bütün düzen, uygarlık ve kültürlerde; zillet, hakaret ve yoksulluğun alabildiğine üzerinde odaklaştığı insan simalarıdır.’’’’

Ali Şeriati

“”Felsefem yok, duygularım var benim...””

Fernando Pessoa

“”Yaşayarak öğrenmek, bedeli en yüksek öğrenme biçimidir.””

Napolyon

‘’’’Bir insanın, bildiğini zannettiği bir şeyi öğrenmesi imkânsızdır.’’’’

Epiktetos

‘’’’Senin fikrin kibir ve üstünlüğü kalbine işler. Benimkisi, barış sevgisini ve özgürlük isteğini kalbimde büyütür.’’’’

Halil Cibran

‘’’’Senin fikrin, ne fırtınanın ne de şimşeğin yıkamayacağı bir kale. Benim fikrim ise her yöne savrulan ve savrulmaktan da mutluluk duyan narin bir yaprak.’’’’

Halil Cibran

‘’’’Hukuk, güçlünün değil zayıfın silahıdır.’’’’

Aliya İzzetbegoviç

‘’’’Suçumuz, suçluların suçunu yüzlerine vurmaktır.’’’’

İsmet Özel

“”Dünyaya ayak uyduramayan kişi, kendi kendini bulmaya yakın olandır. Dünyaya ayak uyduran kişiyse kendini bulamaz ama parlamentoda bir milletvekili olabilir.””

Hermann Hesse

‘’’’İçimizden kendi kendimize yaptığımız konuşmalarda başkalarının onurunu pek korumuyorsak, halk içinde pek dürüst kişiler değiliz demektir.’’’’

Friedrich Nietzsche

‘’’’Dünya, zengin din adamlarının, yoksul ve aç insanlara erdem üzerine vaaz ettikleri bir rezillik yeridir.’’’’

Umberto Eco

“”Eğer bu hayat söylenildiği kadar güzel olsaydı insanlar sevinç içinde uyanır, istemeyerek uyurdu. Oysa durum tam tersi.””

Arthur Schopenhauer

“”Yaşamaya zaman ayırın, zira zaman bunun için yaratılmıştır… Düşünmeye zaman ayırın, başarının bedeli budur… Sevmeye zaman ayırın, güçlü olmanın kaynağı budur… Etrafınıza bakmaya zaman ayırın, günler bencilliğinize yetmeyecek kadar kısadır… Terbiyeli olmaya zaman ayırın, insan olabilmenin sembolü budur.””

Franz Kafka

‘’’’Zamanı saçlarından yakalamak, yayından fırlayan oku tutmaktan güç. Ya sen onu heykel yapacaksın, şiir yapacaksın, beste yapacaksın; ya bir avuç toprağa kalbedecek zaman seni.’’’’

Cemil Meriç

‘’’’Beşer; koşulların tutsağıdır. Biz; zincirlerini kırana insan diyoruz.’’’’

Dücane Cündioğlu

‘’’’Bir şehirde dilenci gördün mü, orada hırsızlar, yankesiciler, dinsizler, kanlı katiller de vardır.’’’’

Platon

“”İnsanlar, toplum içinde yaşamanın bütün zevkini yüreğimden söküp aldılar.””

Jean Jacques Rousseau

‘’’’Dünya, düşünenler için bir komedi, hissedenler içinse bir trajedidir.’’’’

Zygmunt Bauman

VATAN-AHLAK-ADALET.
08-05-2018 06:55 PM
çakyamuni Çevrimdışı
General

Ruh Halim
Ruh Halim
Supheli

Takımın:
diger
‘’’’Bugün, içimizde, yapmak, yaratmak, yaşatmak ideali nedir bilmeyerek, sırf kazanmak, apartman, otomobil sahibi olmak için yaşayanlar çoğalmaktadır. Medeniyet satın alınır zannettik, elbiseyi aldık, insanı göremedik bile ve hazır aldığımız bu teknik, sahibi tarafından kullanılamayan, sahibine yabancı bir gizli el tarafından, sahibinin hesabına ve onun varlığında kullanılan bir bıçak gibi, benliğimizde derin yaralar açtı. Biz, ağacı yetiştirmeden, meyvesini toplamaktan zevk aldık. Hakikat aşkını duymuş nesiller yetiştirmeden, insan hayatının değerine dair bir cümle öğretmeden, ilmin meyveleri ve hakikatin yemişleri olan teknik vasıtaları memlekete doldurduk. Netice ne oldu? Memleketin büyük kütlesi adeta mağara devrinin hayatını yaşarken, iki şehir teknik harmanı haline getirildi. Üniversitelerine dünyanın her tarafından mütehassıslar getirilen milletin genç nesilleri bünyesiz, çelimsiz ve öksürüklü bir hale geldi. Avrupa ve Amerika'nın üniversiteleriyle kendi üniversitelerinden şu son devirde binlerce mühendis çıkarmış olan bir millet, kendi yolsuz yurdunda kuşlar gibi uçmak ihtiyacındadır.’’’’

Nurettin Topçu

‘’’’Şehrin dışında dolaşıyorum. Bir adam gördüm; elinde fenerle bir şey arıyor gibiydi. Yaklaştım; ne arıyorsun? Dedim. Bir şey mi yitirdin? Adam cevap verdi; hayır. Vahşi hayvanlar arasında yaşamaktan usandım; insan arıyorum. Zavallı dedim, beyhude yoruluyorsun. Onu asla bulamazsın. Ben diyarımı terk ettim de yine bulamadım. Evine git! Rahatına bak... Adam cevap verdi: Bulamayacağımı bende biliyorum. Lakin ben onu aramakta vecd buldum. Bana dokunma. Bulmasam da arayacağım.’’’’

Nurettin Topçu

‘’’’Sen, insana ulaşmadan, Allah'ı nasıl arıyorsun?’’’’

Muhammed İkbal

‘’’’Yemin ederim ki, dünyanın bütün toprakları bir tek insanın kanını akıtmaya değmez.’’’’

Mahatma Gandhi

‘’’’Çok şeyi var şimdi insanın; ama mutluluğu azaldı.’’’’

Dostoyevski

‘’’’Ne doymaz bir varlıktır insan! Ulaştığı her tatmin yeni bir arzunun tohumudur. Dolayısıyla onun doyurulamaz arzularının sonu yoktur.’’’’

Arthur Schopenhauer

‘’’’Kurtuluşu bir başkasında görmek, yıkılmanın en güvenli yoludur.’’’’

Simone de Beauvoir

‘’’’-Öğrenmek, zalimlerin yağma edemeyecekleri tek zenginliktir. -Bilginin içinizde yanan kandilini söndürecek tek güç ölümdür... Eğer bilginiz size nesnelerin değerini öğretmiyor ve sizi maddiyata bağımlılıktan kurtarmıyorsa, Gerçek’in tahtının yamacına hiç bir zaman varamazsınız.’’’’

Halil Cibran

‘’’’Mutluluğumdan yaralandım ben: tüm acı çekenler hekim olsun bana!’’’’

Friedrich Nietzsche

‘’’’Eşya insan ile izah edilecek yerde, insan eşya ile izah edilmeye başladı.’’’’

Nurettin Topçu

‘’’’Cahilin elinde din, ineğin önüne konmuş yasemin gibidir.’’’’

Muhammed İkbal

‘’’’Toplum, aptal kafaların sığ ve yavan gevezeliklerini, büyük beyinlerin düşüncelerinden daha ikna edici bulur.’’’’

Arthur Schopenhauer

‘’’’Bizde henüz insan yok, aydın-cahil, ilerici-gerici var.’’’’

Nurettin Topçu

‘’’’Zulüm; bilerek, isteyerek, başkasının ruh bedenine acı çektirilmesidir. Merhametsiz kalplerde filizlenir, gelişir, açığa çıkar. Kaynağı ise, hırs, haset, menfaat ve kin duygusu gibi bütün hayvani ihtiraslardır.’’’’

Nurettin Topçu

‘’’’Açları besleyen, kendi ruhunu ferahlatmış olur. Hikmetin gereğidir bu...’’’’

Friedrich Nietzsche

‘’’’Kahpe, pespaye, müptezel ve melun Siyonizm, emin ol ki; insanlık uyanıp dirildiğinde, senin kanlı ve kirli ellerin, insanlığın üzerinden çekilecek, düşecek ve sen gebereceksin!’’’’

Bendeniz

RAMAZANINIZ MÜBAREK OLSUN. HAYIRLI, BEREKETLİ, HUZURLU GEÇSİN.

VATAN-AHLAK-ADALET.
16-05-2018 12:03 AM
çakyamuni Çevrimdışı
General

Ruh Halim
Ruh Halim
Supheli

Takımın:
diger
‘’’’Kendin kötü olduğun için, iyi birine bir kulp takıp (bu kulp her ne olursa olsun fark etmez) tecziye etmek mi (bu tecziye etmek hangi şekilde olursa olsun fark etmez) yoksa iyiye bakıp, bu bakışla kötülüğünü görüp, sende olmayan iyiliğe temayül etmek mi? Maalesef biz iyiyi tecziye etmek yolunu intihap ediyoruz, maalesef. Anlıyor musunuz? Bendenizi ancak ve ancak, Kur’an’ı gönderen Allah’a, Kur’an’ı getiren Peygambere ve açıp okumadığımız ama inandığımızı söylediğimiz ve sürekli okunmasını tavsiye ettiğimiz Kur’an’a inananlar ama gerçekten inananlar anlar, inananlar yani ve bir de kadim insanlık yasalarını bihakkın içselleştirmiş olanlar, gerçekten içselleştirmiş olanlar anlar, içselleştirmiş olanlar yani (bu bir kibir ifadesi değildir, çünkü bunu söyleyen kişi kibirlenecek kadar alçak ve şerefsiz değildir). Bendenizin ağzı her kulağa hitap etmez, her ağız da bendenizin kulağına hitap edemez.’’’’

Bendeniz

“”Bu dünyada, bir çocuğun gözlerinin ve yüzünün gülmesine, yüreğinin yaşamak sevincini hissetmesine ve mutluluktan kanatlanmasana, sudan bir sebeple de olsa sevinç çığlıkları atmasına adanmayacak ömre tüküreyim.””

Bendeniz

‘’’’İnançlarınız hakkında ne söylerseniz söyleyin, gerçeği meydana getiren uygulamalarınızdır. Sadece konuşmak hiç bir anlam taşımaz.’’’’

Mevdudi

‘’’’Kişiler, matematik gibi formel bir bilim dalına ait herhangi bir soruyu çözmek için uzmanlık isterken, hayatlarının anlamını devşirdikleri kutsal metinler için aynı duyarlılığı göstermemektedir. Nasıl ki, bakkal hesabı bilmek matematik bilmek değilse, ilmihal bilgisi de dinin kendisi değildir.’’’’

İhsan Fazlıoğlu

‘’’’Talebe, hakikatler peşinde koşmayı meslek edinen insandır, gayesi manevî olgunlaşma olan bir mesleğin insanıdır, mekteplerin diploma müşterisi ve istikbalin mevki dilencisi değil.’’’’

Nurettin Topçu

‘’’’Memleketi imar etmenin yegâne yolu adâlettir. Adâlet, halk arasında konulmuş bir terazidir. Bunu koyan da Rab'dır.’’’’

İbn-i Haldun

‘’’’Eğer bir kimseye, sana teşekkür etsin veya Tanrı hoşnut olsun diye bir iyilik edersen, bir tür ticaret yapmışsın demektir.’’’’

Ali Şeriati

‘’’’Senin onsuz edemediğin kurdele, köleliğin simgesidir. Özgürlüğün kurdelelerden çok daha değerli olduğunu kafan almıyor mu?’’’’

George Orwell

‘’’’Şüphesiz bu din, insan hayatını düzenlemek için konulmuş olan ilahî bir nizamdır.’’’’

Seyyid Kutub

‘’’’Annemin bana öğrettiği ilk cümle: Allah, şahdamarımdan yakın bana benim içimde.’’’’

Sezai Karakoç

‘’’’Biz alevden iki ırmak gibi birbirimize karıştık. Daha yanacağız sevgilim!’’’’

Cemil Meriç

‘’’’Dünyanın en yoksuI insanı, paradan başka hiçbir şeyi oImayandır.’’’’

Arthur Schopenhauer

‘’’’Her çocuk bir bakıma bir dahi ve her dahi bir bakıma bir çocuktur.’’’’

Arthur Schopenhauer

‘’’’Âdem ihtiyarladı ama Lât ve Menât henüz gençtirler, her asırda elbiselerini değiştirip karşımıza çıkarlar.’’’’

Muhammed İkbal

‘’’’Tanrı’nın, kendilerinden başka hiç kimseye doğru yolu göstermediğini düşünen kavimlerde doğmuş olmak acı verir insana.’’’’

İbn-i Sina

‘’’’Sabit fikir, sahibini hapseder.’’’’

Nietzsche

‘’’’Bir ülkede akıl ve sanattan daha çok servete değer verilirse, bilinmelidir ki; orada keseler şişmiş, kafalar boşalmıştır.’’’’

Nietzsche

‘’’’Her doğan çocuk dünyaya tertemiz geliyor. Onu biz kirletiyoruz. Hırs ile, vahşetle, mal-mülk derdi ile.’’’’

Mustafa Kutlu

‘’’’İş insanı yormaz, gönül yorgunluğu bezdirir.’’’’

Mustafa Kutlu

‘’’’Kapitalizm; okutarak cahilliği, çalıştırarak fakirliği, uygarlık diyerek barbarlığı ve barış diyerek ölümü artırmaktır. Yeryüzünde, Kapitalizm ve Emperyalizm ile sorunu olmayan bir kişinin, ‘insan-ca’ yaşıyor olduğuna inanmak için, hiç bir nedenimiz yoktur.’’’’

İhsan Fazlıoğlu

‘’’’Tutkulardan kurtulmuş bir zihin, kale gibidir.’’’’

Zygmunt Bauman

‘’’’Hayatından memnun olan insan veya sınıf düşünmez. Her düşünce bir kopuştur. Düşünce bir bedduadır, rahatsız eder, yaralar.’’’’

Cemil Meriç

‘’’’Muallim sadece bir memur değildir, belki genç ruhları kendilerine mahsus manadan bir örs üzerinde döverek işleyen bir demircidir.’’’’

Nurettin Topçu

‘’’’Şuursuzluk da, şerefsizlik kadar suçtur!’’’’

Ali Şeriati

VATAN-AHLAK-ADALET.
(Bu Mesaj 21-05-2018 08:49 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : çakyamuni.)
21-05-2018 08:49 PM
çakyamuni Çevrimdışı
General

Ruh Halim
Ruh Halim
Supheli

Takımın:
diger
‘’’’Ey iman edenler! Adaleti ayakta tutan ve kendiniz, ana - babanız ve yakın akrabanız aleyhine de olsa, yalnız Allah için şahitlik eden kimseler olunuz. Zira zengin de olsa, fakir de olsa, Allah ikisine de (sizden) daha yakındır. Nefsinizin arzusuna uyarak adaletten uzaklaşmayın. Eğer (şahitlik ederken) dilinizi eğer, bükerseniz veya çekinirseniz, şüphesiz Allah yaptıklarınızdan haberdardır.’’’’

NİSA-135

‘’’’Dünyada ki en sağır edici ses; acı çeken bir mazlumun suskunluğudur.’’’’

Hz. Ali

‘’’’Dedim: Artık bilgiden yana eksiğim yok;
Şu dünyanın sırrına ermişim az çok.
Derken aklım geldi başıma, bir de baktım:
Ömrüm gelip geçmiş, hiçbir şey bildiğim yok.’’’’

Ömer Hayyam

‘’’’Zengin ve güçlü olanlara hayranlık duyup onlara neredeyse taparken, fakir ve muhtaç durumdakileri hor görme veya en azından görmezden gelme eğilimi ahlak anlayışımızı çökerten en büyük ve en yaygın nedendir.’’’’

Adam Smith

‘’’’Bir ülkede, edebiyat ve sanattan çok siyaset konuşuluyorsa, o ülke üçüncü sınıf bir ülkedir.’’’’

Friedrich Nietzsche

‘’’’Ben; Tanrı'dan korkmam, o anlar ve bağışlar. İnsanlardan korkarım ben; onlar anlarlar ama bağışlamazlar.

Nikos Kazancakis

‘’’’Bize kalmayacak dünya için, bize kar kalmayacak günahlar biriktiriyoruz.’’’’

Malcolm X

‘’’’Düşünme gücünde denge: HİKMET. Arzu gücünde denge: İFFET. Öfke gücünde denge: CESARET. Üç gücün üçünde denge: ADALET. İnsan ADALET için yaşar!’’’’

Dücane Cündioğlu

‘’’’Sevemiyorsan, dayanışmıyorsan, bir şiirden, bir kitaptan, bir müzikten keyif alamıyorsan, türkü mırıldanmıyorsan, dostluk geliştiremiyorsan, canı yananların sesine sağır kesilmişsen, aklı başında olmanın ne manası var.’’’’

Ali Şeriati

‘’’’Hiç tereddüt etme, Cenab-ı Hak sadece fillerin, kurtların, çakalların değil; karıncaların, arıların, kuşların da Rabbidir.’’’’

Dücane Cündioğlu

‘’’’Düşünmek; caddelerden, dikenli sarp keçi yollarına sapmaktır. Zirvelere, ana caddelerden gidilemez ki.’’’’

Cemil Meriç

‘’’’Bugün İslam'a neler borçlu olduğumuzu bilmek, kesinlikle tarihçinin uzmanlık alanı, meraklının hobisi veya hayalperestin zevki meselesi değil, aksine mutlu bir geleceğin kurulması için çırpınan, çabalayan ve fikirler üreten herkesin görevidir.’’’’

Roger Garaudy

‘’’’Her sabah nereye gittiğini bilmeden bir işe giden, her akşam nereden çıktığını bilmeden bir işten çıkan, sevmediği hayatı yaşayan, sevmediği işi yapan, sevmediği kişilerle yaşayan, kalabalıklar yüzünden yaşamaya karşı ne bir sevgi, ne de bir sevgisizlik işareti olmadan gelip geçen, her akşam evinin dört duvarı arasına sanki bir mezara girermiş gibi giren, gecelerini bir sıkıntı yorganının altında yalnız ya da yanındaki yabancı gövdeyle geçiren bütün ölü kentlerin, ölü doğmuş çocukları gibiyiz!’’’’

Maksim Gorki

‘’’’Bir toplum, gerçeklerden ne kadar uzaklaşırsa, gerçeği söyleyenlerden o kadar nefret eder.’’’’

George Orwell

‘’’’Sizin istediğiniz gibi konuşup yaşamaktansa, kendi istediğim gibi konuşup ölmeyi tercih ederim.’’’’

Sokrates

‘’’’Şimdi kafanı koy yastığa, vicdanını sardığın örtüyü yırt ve vicdanının sesine kulak ver. Yoksulluğu anlatsın sana. Bir çocuğun açlık çığlıklarını anlatsın mesela. Terin, yaşın, emeğin ne olduğunu anlatsın. Bir çocuk nasıl büyür anlatsın mesela. Bir ana evladını nasıl büyütür, bir baba evladına nasıl bakar, bir kardeş bir kardeşi nasıl sarar anlatsın. Kader neyle çizilir ve kim çizer kaderi anlatsın. Kul, kulun kaderini çizer mi aklına sorgulatsın. Doyumsuzluk nedir, kötülük nedir anlatsın. Yoksullar nasıl sığar yoksul bir eve ama nasıl sığmaz kodaman büyük bir eve anlatsın. Yoksullaştıkça insan, küçülür mü ve sığar mı küçücük yere anlatsın. Acı çeken yürek nasıl ve niye susar anlatsın. İnsanlar niçin korkunçtur mesela anlatsın. Dinleyebilir misin? Kulaklarını kapama sakın. Kapatamayacağın günler de gelir, söyler sana vicdanın. Örtme onu olur mu? Örttün mü ölürsün, hissedemezsin öldüğünü!’’’’’

Bendeniz

‘’’’İnsanların yüzlerinin, gözlerinin içinin gülmesi, olabildiğince içten ve samimi, tüm benlikleriyle ve doğallık içerisinde gülmesi ne güzeldir değil mi? İnsanların gözlerinde kalplerini, yüzlerinin kalpleri olduğunu görmek ne kadar güzeldir değil mi? Solgun yüzler hep yüreğimi yakar, vicdanımı ağlatır. Yanmasın yürekler, vicdanlar ağlamasın. Gülmek; uçup gelse, konsa… gülsem…’’’’

Bendeniz

‘’’’Yüreğin türküsü susturulamaz adamım. Yüreğin türküsü, özgürlüğün türküsüdür, o türkü kırlangıç gibidir. Zincir vurulamaz, kelepçe takılamaz, önüne barikat kurulamaz. Yüreğin türküsü sustuğu zaman konuşan hiçbir şey olmaz. Türküsü susan yürek, çorak toprak gibi dağılır gider. Türküler, yüreğin yağmurudur. O türkü terennüm edildiği müddetçe yaşıyor olacaksın adamım. Türküler susarsa, insan yaşar mı sanırsın?’’’’

Bendeniz

''''Maddeye temayül arzusunu ruhundan söküp atan, dünya hırsını benliğinde eritip yok eden birini, ne maddeyle köleleştirebilir ne de maddeyle korkutabilirsiniz. O, varolanla iktifa etmeyi bilen ve artık maddenin hiçliğini içselleştirmiş biridir. Sırtını maddeye dönmüş birine yüz çevirmek, onun kalbine acıdan oklar saplayarak ruhuna zulmedip izzet-i nefsini çiğnemek, ancak çevrilen yüzleri karartır ve acıdan oklar saplayanları utanç içinde bırakır. Zira kaybedecek şeyleri olmayanlar değil, kaybedecek kadar çok şeyi biriktirmiş olanlar korkmalıdırlar.’’’’

Bendeniz

VATAN-AHLAK-ADALET.
23-05-2018 04:57 PM
Gönder Cevapla

Forum'a Git:

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir
Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. 5651 sayılı yasaya göre bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. 5651 sayılı yasaya göre sitemiz mesajları kontrolle yükümlü olmayıp, şikayetlerinizi [email protected] adresine yollarsanız, gerekli işlemler yapılacaktır. Dikkat: Bu site şikayet sitesi değildir, arızalı ürünleriniz ve diğer şikayetleriniz için bu email adresini kullanmayınız. Report Abuse, Harassment, Scamming, Hacking, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to [email protected]