Gönder Cevapla

Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Recm hakkında
Yazar Mesaj
blue Çevrimdışı
Üye
**

Rep Puanı: 40
Ruh Halim
Ruh Halim
Cilgin

Takımın:
Recm hakkında
gerçekten islamda bu var mı ?
sadece merak ettim
yani biz şeytanı taşlarken küçük küçük taşlar atıyoruz oysa zina etmiş insana büyük büyük taşlar atıyoruz. (tabi evli kimse için bu)

recm cezası gerçek olmayada bilir mi?
"euzu billahi mineşeytaniracciym" derken recm ile ne kstediliyor?

yani nur suresinin ilk 5 ayetinde zina mevzusu geçiyor ancak ben meal okuyorum

yani onu küçük taşlarla vurup uzaklaştırma ile cezalandırmak ,bu olabilir mi? (ilgili ayette bu kastedilmiş olabilir mi)

böyle bir yaklaşıma bir gerekçem daha var. şimdi asrı saadette her şeyin en güzeli vardı. mutluluk vardı ,çünkü o vardı..

neyse zaman geçtikçe birşeyler değişti , mesela ashab vardı ama sonra tabiin oldu şeytan insanlar arasına birşeyler ,fitneler sokmaya başladı böylece birşeyleri değiştirdi. bazı şeyleri değştirip dini kötü gösterdi belkide ...

bilmiyorum yani bu kastedilmese bile bu tarz şeyler var.

ama özel olarak bu soruyu sormak istedim ;

islamiyette bilinen haliyle "recm" cezası var mıdır?
13-03-2018 07:53 PM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
blue Çevrimdışı
Üye
**

Ruh Halim
Ruh Halim
Cilgin

Takımın:
RE: Recm hakkında
(not: 80 değnek (had cezası da var ama bu hangi değnek mesela ,aceba bununlada "misvak" ağacının değneği kastedilmş olabilir mi? (80 tane))
13-03-2018 07:55 PM
blue Çevrimdışı
Üye
**

Ruh Halim
Ruh Halim
Cilgin

Takımın:
(Bilgi: bu metinde açıkça bir iddia bulunmamaktadır ,yalnızca olabilrlikler üzerinde durulmuştur)
13-03-2018 08:12 PM
hayalperest Çevrimdışı
Acemi Üye
*

Rep Puanı: 0
Ruh Halim
Ruh Halim
Cilgin

Takımın:
Fenerbahce
Dostım zina ne demek ki?Zina ne demek belli değilki recm uygulansın.Öpüşmek zina mı?Göz zinası, kulak zinası,dil zinası bir sürü zina var islamda bunlara recm mi uygulanacak şimdi zina ettiler diye.
14-03-2018 02:21 PM
kalemşör Çevrimdışı
هل أنا حقاً أنا ؟

Rep Puanı: 7377
Ruh Halim
Ruh Halim
Olgun

Takımın:
diger
Recm gibi uygulamalar, muasır bilginler gelene kadar - ümmet arasında - tartışma konusu olmamıştır. Şeyh Muhammed Gazali bu konuyla camiayı oldukça meşgul etti, halbuki ben anlamakta gerçekten güçlük çekiyorum. Bunun nesine itiraz ediliyor, âyeti gerekçe gösteren hiç bir kimse âyeti mutlak bir şekilde kabul etmiyor, bu tahsisin sünnet ile gerçekleşmiş olması hak olan, itiraza imkan bırakmayan bir husustur. Diğer taraftan dört eşi olup keyfince zina eden bir kimse ile bekar olup şehvetinin galebe çalması nedeniyle gaflete düşüp zina eden kimseye aynı cezanın verilmesi, ne kadar makul dür?
Makul olmaması bir yana, sünnetin teşrî edip İcmâ'nın muvâfakat ettiği bir uygulamaya karşı direnmek nasıl makbul olabilir?
Ayrıca böyle konuların tartışılması teorik düzeyde kalmakta ve birer reklam malzemesi olarak kullanılmaktadır. Aynı şekilde İslami hükümlerin güncellemesi üzerine oluşturulan gündemler, birer siyasi manevra gibi görünmektedir. Nitekim mensuh dahi olsa uygulanan herhangi bir hüküm bulunmamaktadır.
14-03-2018 03:57 PM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
blue Çevrimdışı
Üye
**

Ruh Halim
Ruh Halim
Cilgin

Takımın:
(14-03-2018 03:57 PM)kalemşör Yazılan: Sitemizden Programları indirebilmek Ve En İyi Şekilde Faydalanmak İçin Lütfen ÜYE Olunuz..Recm gibi uygulamalar, muasır bilginler gelene kadar - ümmet arasında - tartışma konusu olmamıştır. Şeyh Muhammed Gazali bu konuyla camiayı oldukça meşgul etti, halbuki ben anlamakta gerçekten güçlük çekiyorum. Bunun nesine itiraz ediliyor, âyeti gerekçe gösteren hiç bir kimse âyeti mutlak bir şekilde kabul etmiyor, bu tahsisin sünnet ile gerçekleşmiş olması hak olan, itiraza imkan bırakmayan bir husustur. Diğer taraftan dört eşi olup keyfince zina eden bir kimse ile bekar olup şehvetinin galebe çalması nedeniyle gaflete düşüp zina eden kimseye aynı cezanın verilmesi, ne kadar makul dür?
Makul olmaması bir yana, sünnetin teşrî edip İcmâ'nın muvâfakat ettiği bir uygulamaya karşı direnmek nasıl makbul olabilir?
Ayrıca böyle konuların tartışılması teorik düzeyde kalmakta ve birer reklam malzemesi olarak kullanılmaktadır. Aynı şekilde İslami hükümlerin güncellemesi üzerine oluşturulan gündemler, birer siyasi manevra gibi görünmektedir. Nitekim mensuh dahi olsa uygulanan herhangi bir hüküm bulunmamaktadır.

Yok ben istem biliniyorsa kuranın dediği şekilde hareket etmekten yanayım. ancak mesela burada Sitemizden Programları indirebilmek Ve En İyi Şekilde Faydalanmak İçin Lütfen ÜYE Olunuz.. ilk ayette hapis ten bahsedilmiştir. aceba hangisi uygulanacak (yani normalde uygulanmalı) her ikisi birden mi?

diğer taraftan elimizde 2 bilgi daha var. önce islamiyet içersinde huşu ve ubudiyetin yayılmasını herkes ister yada istemelidir aslına bakılırsa belkide temel sıkıntı budur da. insanlar namazdan uzaklaşıyor (diğer başlıkta belirtilmiş) halbuki asil peygamber namaz namaz diyerek son nefesini verdi...namaza bağlanırsanız dine bağlanırsınız demişti son nefesinde bu şekile tembih etti ama insanlar namazdan uzaklaştıkça farkında omadan gayrimeşru işlere yöneldirler..

kişinin zina cezası bilinen adıyla "recm" olacaksa ,o kişinin başkada bir ibadet yapma şansı kalmıyor , yani bilmiyorum ...

eğer kuran böyle demişse bence uygulanmalıdır ama muhkem ve muhkem olmayan ayetler var sanırım ayrıca şeytanı küçük taşlarla vuruyoruz , ama insanı büyük taşlar ve koca değnekler ... (buna ne dediniz?)

güncelleme yok bence kuran ne diyorsa o yapılmalıdır

aslında mesela namaza ,zekata , oruç gibi ibadetlere ve ilim öğrenmeye bir teşvik olsaydı bence gayet güzel olurdu ama böyle birşey yok malesef.

gün geçtikçe de yeni gelen nesil adına üzülüyorum şahsen
(Bu Mesaj 14-03-2018 04:40 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : blue.)
14-03-2018 04:36 PM
blue Çevrimdışı
Üye
**

Ruh Halim
Ruh Halim
Cilgin

Takımın:
(14-03-2018 02:21 PM)hayalperest Yazılan: Sitemizden Programları indirebilmek Ve En İyi Şekilde Faydalanmak İçin Lütfen ÜYE Olunuz..Dostım zina ne demek ki?Zina ne demek belli değilki recm uygulansın.Öpüşmek zina mı?Göz zinası, kulak zinası,dil zinası bir sürü zina var islamda bunlara recm mi uygulanacak şimdi zina ettiler diye.

zina bellidir dostum. zina :aralarında nikah olmadığı halde bir kadın ile bir erkeğin arasındaki cimadır. göz zinası , kulak zinası bunlara had cezası veya recm uygulanmaz. hatta anlatıldığına göre peygamberimize bir zat gelip zina ettiğini ikrar edince asil peygamber ona "emin misin ,belki de onu sadece çimdikledin" demiştir. burada elle yapılan ancak cinsel ilişkiye varmayan bir birlikteliğin de zina olmadığı anlaşılıyor.

şimdi diyeceksin ki göz zinası , kulak zinası , bunların cezası nedir?

BİLMİYORUM..

iamam - azam ın kullandığı sözü kullanmayı tercih ediyorum: "bilmediğim şeyleri ayaklarımın altına alırsam belki göğe değer başım"

ama şimdi birde , bunların ukbadaki cezaları da kat kat oluyor. muhtemelen biri zina işlemiş ve burda o cezası uygulanmamışsa ,ahirete gidince keşke burda iken uygulansaydı diyecektir.ilave bilgi için gazzaliyi okuyun.
14-03-2018 04:46 PM
kalemşör Çevrimdışı
هل أنا حقاً أنا ؟

Rep Puanı: 7377
Ruh Halim
Ruh Halim
Olgun

Takımın:
diger
(14-03-2018 04:36 PM)blue Yazılan: Sitemizden Programları indirebilmek Ve En İyi Şekilde Faydalanmak İçin Lütfen ÜYE Olunuz..
(14-03-2018 03:57 PM)kalemşör Yazılan: Sitemizden Programları indirebilmek Ve En İyi Şekilde Faydalanmak İçin Lütfen ÜYE Olunuz..Recm gibi uygulamalar, muasır bilginler gelene kadar - ümmet arasında - tartışma konusu olmamıştır. Şeyh Muhammed Gazali bu konuyla camiayı oldukça meşgul etti, halbuki ben anlamakta gerçekten güçlük çekiyorum. Bunun nesine itiraz ediliyor, âyeti gerekçe gösteren hiç bir kimse âyeti mutlak bir şekilde kabul etmiyor, bu tahsisin sünnet ile gerçekleşmiş olması hak olan, itiraza imkan bırakmayan bir husustur. Diğer taraftan dört eşi olup keyfince zina eden bir kimse ile bekar olup şehvetinin galebe çalması nedeniyle gaflete düşüp zina eden kimseye aynı cezanın verilmesi, ne kadar makul dür?

Yok ben istem biliniyorsa kuranın dediği şekilde hareket etmekten yanayım. ancak mesela burada Sitemizden Programları indirebilmek Ve En İyi Şekilde Faydalanmak İçin Lütfen ÜYE Olunuz.. ilk ayette hapis ten bahsedilmiştir. aceba hangisi uygulanacak (yani normalde uygulanmalı) her ikisi birden mi?

diğer taraftan elimizde 2 bilgi daha var. önce islamiyet içersinde huşu ve ubudiyetin yayılmasını herkes ister yada istemelidir aslına bakılırsa belkide temel sıkıntı budur da. insanlar namazdan uzaklaşıyor (diğer başlıkta belirtilmiş) halbuki asil peygamber namaz namaz diyerek son nefesini verdi...namaza bağlanırsanız dine bağlanırsınız demişti son nefesinde bu şekile tembih etti ama insanlar namazdan uzaklaştıkça farkında omadan gayrimeşru işlere yöneldirler..

kişinin zina cezası bilinen adıyla "recm" olacaksa ,o kişinin başkada bir ibadet yapma şansı kalmıyor , yani bilmiyorum ...

eğer kuran böyle demişse bence uygulanmalıdır ama muhkem ve muhkem olmayan ayetler var sanırım ayrıca şeytanı küçük taşlarla vuruyoruz , ama insanı büyük taşlar ve koca değnekler ... (buna ne dediniz?)

güncelleme yok bence kuran ne diyorsa o yapılmalıdır

aslında mesela namaza ,zekata , oruç gibi ibadetlere ve ilim öğrenmeye bir teşvik olsaydı bence gayet güzel olurdu ama böyle birşey yok malesef.

gün geçtikçe de yeni gelen nesil adına üzülüyorum şahsen

Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’in beyanına ittiba edilirse herhangi bir işkal kalmıyor.
أَوْ يَجْعَلَ اللَّهُ لَهُنَّ سَبِيلا [ سورة النساء الآية:15] Allâh subhanehu ve teala bize çıkış yolu gösterene kadar onları evlerde tutmamızı, emretmiştir.
Nitekim Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem "Allah size çıkış yolunu gösterdi, evli ise recm bekar ise celde cezası" buyurmuştur.

Dövmenin ya da öldürmenin keyfiyeti bize bildirilmiştir. Bundaki gaye emrin ifa edilmesidir, bu ise recm edilen kişinin kefaret ile temizlenmesi, celde cezası verilen kişinin ise edeplendirilmesidir.
Öldürme fiili en güzel şekilde ifa edilmelidir, bunun için gerekli olan yapılır. Ha keza celde cezası alan kişinin bu cezası onun edeplenmesi içindir yani hafif olmasın ki amaç hasıl olsun, katı olmasın ki had aşılmış olmasın.
Bu cezalar maruf olan uygulamalardır, bilinmeyen şeyler değildir.
14-03-2018 06:05 PM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
hayalperest Çevrimdışı
Acemi Üye
*

Ruh Halim
Ruh Halim
Cilgin

Takımın:
Fenerbahce
(14-03-2018 04:46 PM)blue Yazılan: Sitemizden Programları indirebilmek Ve En İyi Şekilde Faydalanmak İçin Lütfen ÜYE Olunuz..zina bellidir dostum.

Dostım göz zinası niye diyorlar öyle ise?

Bakmak zina ise ve zinanın hükmü de recm ise göz zinası yapanda recm edilmeli değil mi?

Zina ve recm uygulaması gerektiren zina farklı şeyler için kullanılıyor demektir senin dediğine göre.
14-03-2018 06:10 PM
hayalperest Çevrimdışı
Acemi Üye
*

Ruh Halim
Ruh Halim
Cilgin

Takımın:
Fenerbahce
(14-03-2018 04:36 PM)blue Yazılan: Sitemizden Programları indirebilmek Ve En İyi Şekilde Faydalanmak İçin Lütfen ÜYE Olunuz..güncelleme yok bence kuran ne diyorsa o yapılmalıdır

Dostım din "güncellenmez" diyen kara cahilin ta kendisidir.Ondan aslandan kaçar gibi kaçmalısın.

4 imam bile dini güncellemiş.Sen şu anda güncellenmiş bir dinin uygulaması ile amel etmektesin.4 imamın güncellediği birçok mesele var abdest nasıl alınırdan tut namaz nasıl kılınıra kadar.

Ve demişler hata edebiliriz yanlışımızı görürseniz dönün diye. Mesela namaz kılmayanın öldürülmesi ve cariye ile ilişki yanlış.Gene varda neyse..
14-03-2018 06:20 PM
Gönder Cevapla

Forum'a Git:

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir
Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. 5651 sayılı yasaya göre bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. 5651 sayılı yasaya göre sitemiz mesajları kontrolle yükümlü olmayıp, şikayetlerinizi mail@islamiforum.net adresine yollarsanız, gerekli işlemler yapılacaktır. Dikkat: Bu site şikayet sitesi değildir, arızalı ürünleriniz ve diğer şikayetleriniz için bu email adresini kullanmayınız. Report Abuse, Harassment, Scamming, Hacking, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to mail@islamiforum.net