You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Rasulullah'ın Halası;

Rasulullah'ın Halası;

Yavuz Sultan Selim Han
Rasulullah'ın Halası;
Rasulullah'ın Halası;

--------------------------------------------------------------------------------

Rasulullah'ın Halası; Erva Binti Abdülmuttalib (r.a)

Erva binti Abdülmuttalibradıyalluhu anha Rasulullah sallahu aleyhi vesellem Efendimizin halası...

Oğlunun delaletiyle İslamla şereflenen bir hanım sahabi...

Çocuğuna devamlı nasihat eden, Rasulullah'ın yanından ayrılmamasını tenbih eden, ona destek olmasını isteyen faziletli bir anne...

O,Cahiliyye döneminde Umeyr bin Vehb ile evlendi. Ondan Tuleyb adında bir oğlu oldu.Tuleyb İslam'ın ilk günlerinde Erkam'ın evinde İslam'la şereflendi. Annesi Erva Hatunun da müslüman olması için dualar etti.

Birgün annesiyle karşılıklı olarak tatlı tatlı sohbet etti. Aralarında şöyle bir konuşma geçti:

"Bak anne! Ben müslüman oldum. Muhammed aleyhisselama uydum. Ona teslim oldum." dedi. Erva Hatun da:

"Hiç şüphesiz dayının oğlu, senin yardımına ve desteğine herkesten daha layıktır. Vallahi onu erkeklere karşı korumaya gücümüz yetseydi, her tecavüzden korurduk." dedi.

Tuleyb annesinin bu yumuşak davranışının destek manasına geldiğini anladı. Ona daha nazik davranmaya, sözlerine, hareketlerine daha önem vermeye çalıştı. Anneciğinin bir an önce küfür bataklığından kurtulmasını istiyordu. Bunun için zaman kolluyor, fırsat gözlüyordu.

İslamiyet gün geçtikçe Mekke'de yayılıyor ve müslümanlar çoğalıyordu. Mekke'nin ileri gelen gençleri hep müslüman olmuşlardı.Halkın arasında cesaretiyle, kahramanlığıyla tanınan bileği bükülmez, korkusuz yiğit Hz.Hamza da İslam'ın nuruna kavuşmuştu.

Tuleyb (r.a) bir an önce anneciğinin de cehalet karanlıklarından ve küfür bataklığından kurtulmasını arzu ediyordu. Bu sebeple gıyabında devamlı dua yapıyordu. Dayısının İslam'a girmesini fırsat bilerek anneciğine tatlı ve yumuşak bir üslup ile yalvarmaya başladı. Ona İslam'ın güzelliklerini anlattı.Şöyle dedi:

"Anneciğim! Seni müslüman olmaktan ve Rasulullah'a teslim olup ona uymaktan alıkoyan nedir? Bak kardeşin Hamza da müslüman oldu." dedi.

Erva Hatun oğlunun bu merhametli nazik davranışları karşısında dayanamadı. Gönlü ısındı ama teslim de olamadı."Oğlum! Kardeşimin yaptıklarına bakıyorum. Sonra onlardan biri olacağım" diyerek kadın safiyeti içinde bir cevap verdi.

Tuleyb (r.a) annesinin İslam'a hazır hale geldiğini fakat vaktini beklediğini hissetti. Onu üzecek bir harekette bulunmadan arzusunu tekrar etti ve "Öyle ise ey anneciğim! Sen Rasulullah'a gidip kelime-i şahadet getirinceye kadar ben de allah'a yalvarmaya devam edeceğim" diyerek üzerine düşen hizmete, duaya devam etti.

Oğlunun bu nazlı yakarışlarına, samimi davranışlarına gönlünün derinliklerinden gelen sevgisine dayanamayan Erva Hatun bu engin şefkat ve edeb karşısında teslim oldu ve kelime-i şahadet getirdi.

Erva Hatun İslam'la şereflendikten donra yeğeni Hz.Muhammed (s.a.v)'e daha çok yardımcı oldu. Oğlunu Rasulullah'ın yanından ayrılmaması için devamlı teşvik etti. İslam'ın yayılması konusunda destek olmasını istedi.

Birgün oğlu Tuleyb, Ebu Cehil'in Efendimize hakaret ettiğini, sövüp saydığını duydu. Onun bu kaba hareketine dayanaması. Eline geçirdiği deve kemiği ile koşup gitti ve Ebu Cehil'in başını yardı. Ebu Cehil'in avanesi Tuleyb'i tutup bağladılar. Dayısı Ebu Leheb araya girerek onun bağlarını çözdü ve yeğenini kurtardı. Sonra kızkardeşi Erva Hatun'un yanına geldi ve

"Tuleyb Muhammed için kendisini tehlikeye atıyor. Onun yaptıklarını görmüyor musun?" diyerek azarladı.

Erva Hatun ise sakin bir şekilde müşrik kardeşine şöyle cevap verdi:

"Onun günlerinin en hayırlısı, hayatının en şerefli dönemi dayısının oğlu Muhammed'i koruduğu ve ona yardım ettiği günlerdir. O, allah'tan hak ve gerçeği getirmiştir." diyerek oğlunu desteklediğini ifade etti.

Erva Hatun hem Cahiliyye döneminde hem İslam'la şereflendikten sonra şeref ve faziletiyle tanınan, görüşlerine başvurulan kavminin ileri gelen hanımlarından biriydi. Şair ruhlu olduğu için sözleriyle ve şiirleriyle Resul-i Ekrem Efendimizi ve müslümanları savunmaya gayret etmiştir.

Cenab-ı Hak cümlemizin kalblerini İslam'ı yaşama ve destekleme yolunda Erva binti Abdülmuttalib (r.anha)'nın aşkı, heyecanı , gayreti ve titizliği ile doldurmayı nasib eylesin.Şefaatlerine nail eylesin.

Amin!
Beni Bir Ben Bilirim, Birde Yaradan Bilir Bana Bir Ben Lazımım, Birde Anlayan
Bunu ilk beğenen sen ol.
Yavuz Sultan Selim Han
Cvp: RE: Rasulullah'ın Halası;
reyyan Adlı Kullanıcıdan Alıntı:AMİNN İNŞ. PAYLAŞIMIN İÇİN SAĞOL RABBİM RAZI OLSUN

amin inş.
Beni Bir Ben Bilirim, Birde Yaradan Bilir Bana Bir Ben Lazımım, Birde Anlayan
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İslami Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.