Gönder Cevapla

Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rasûlüllâh (s.a.v.)’den 3 Hadîs-i Şerîf
Yazar Mesaj
EmriMaruf Çevrimdışı
Yeni Üye

Rep Puanı: 0
Ruh Halim
Ruh Halim
Olgun

Takımın:
1- Âdem Oğlunun İki Vâdi Dolusu Malı Olsa, Üçüncü Bir Vâdi Daha İsterdi. Âdem Oğlunun Karnını Topraktan Başka Bir Şey Dolduramaz. Allâh, Tövbe Edenin Tövbesini Kabul Eder. (Buhârî, Rikâk: 10; Müslim, Zekât: 39; İbn-i Mâce, Zühd: 27)
2- Zenginlik Mal Çokluğuyla Değildir. Gerçek Zenginlik Gönül Zenginliğidir. (Buhârî, Rikâk: 15; Müslim, Zekât: 40; İbn-i Mâce, Zühd: 9)
3- Âdem Oğlu ‘Malım, Malım!’ der. Ey Âdem Oğlu! Senin Malının, Yiyip Tükettiğinden, Giyip Eskittiğinden veya Sadaka Olarak Verdiğinden Öte Sana Bir Faydası Var mı? (Müslim, Zühd: 3; Tirmizî, Zühd: 31)
(Bu Mesaj 23-04-2019 07:39 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : EmriMaruf.)
23-04-2019 07:32 PM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
alpi Çevrimdışı
Yönetici

Rep Puanı: 4904
Ruh Halim
Ruh Halim
Israrci

Takımın:
diger
RE: Rasûlüllâh (s.a.v.)’den 3 Hadîs-i Şerîf
Mal biriktirme sevdası ile, ekonomik güç elde etmeye çalışmak arasındaki fark ayırt edilmeli. Hadislerde mal biriktirme sevdasına-hırsına dikkat çekilmiş.
Bir insanın bir ekmeği varken ihtiyacı olmadığı halde ikincisini elde etmek için hırsla çabalaması ile bir ev yeterli olurken üç, dört ev sahibi olmak için hırs ile çabalaması arasında bir fark yok. Yani mal sevdası çokluk ile değil sevda ve hırs ile ölçülür.

Diğer tarafta kimseye muhtaç olmamak için yada Allah rızasını gözeterek ekonomik güç elde etmek için gösterilen çaba yerilmemiş hatta övülmüştür.
Dikkat ederseniz sahabeler arasında çok zengin olanlar vardı.
Her Müslüman en azından kimseye muhtaç olmayacak kadar zengin olmalı ve hatta aile, efradına ve İslam'a faydalı olabilmek adına zengin de olmalı.

....

Herkes aynı fikirdeyse,
hiç kimse yeterince
düşünmüyor demektir.
Mevlana
(Bu Mesaj 24-04-2019 09:48 AM değiştirilmiştir. Değiştiren : alpi.)
24-04-2019 09:47 AM
blue Çevrimdışı
Forumcu

Rep Puanı: 40
Ruh Halim
Ruh Halim
Cilgin

Takımın:
RE: Rasûlüllâh (s.a.v.)’den 3 Hadîs-i Şerîf
merhabalar,

ilginç konulardan biridir. mal mülk malesef etkili gibi. ama tabi burdada bence çok hassass ,gözardı edilen noktalar var gibi. siz nasıl ki iki kişinin arasını bulurken çok dikkatli davranmanız gerekiyor ise bu konu bence belki de daha hassas.

Allah'a isnad edilen bir söz var denilmş ki "Ben ilmi dileyene ,mülkü dilediğime veririm."

bu tam olarak ne anlama geliyor ,çalışan karşılığını alamayablir cümlesini de içine dahil ediyor mu acaba ,işte burası çok hasssas.

Allah dilediğine ikramda bulunur ,dilediğini de esirger ,zaten tanım olarak evrendeki herşeyin sahibi odur ,dolayısyla tam olarak biz çalışmakla bir iş karşılığında bir şey kazanmaktan ziyade belki de Allah'ın bir taltifi ile bize hediye etmesi yada ikramda blunması demek daha doğru gibi.

içimi acıtan bir şey olmuştu doğrusu. lisans eğitiminde çok çalıştım. ama nerdeyse hiçbir mal mülk kazanamadım ertesi 5 yıllık zaman dilminde ..

şekva-i şikayetim elimde bir malımın olmamasından ziyade onu biriktirdiği halde nasıl harcayacağını bilmeyen ve bana bu sebepten gazap etmiş olanlara.

çok ilim talep eden bir kmseyim.

ilim bana göre latif ve soyut bir cisimdir bu yüzden talep ederim.

diğer taraftan yine çalışan ve aslen bir miktar ilim elde etmiş kimselerin

savunmamdaki (sanırım buda hadis ve mantıklı bulduğum için beni çalışırlarken "hocam neden bu kadar çok çalışıyorsunuz amacınız nedir?" sorularına cevaplarımdan biri (çünkü onlarda dünya malı ile beni köşeye sıkıştırdılar ) bende

dedim ki

yüce allah

"biriniz ilim görmeye istekli olsun,uğraşsın onun rızkına ben kefilim"

demiştir dediğimde bana "hocam biz ilimle uğraşan ama akşama kadar bir simitle dayanan arkadaslarımız oldu" dediler
birşey diyemedim

ancak sükut etmek bence cevabı olmamak değil.

cevabım vardı sadece ifade edemedim ve üstteki açılamalar geçerlidir.
24-04-2019 07:11 PM
Gönder Cevapla

Forum'a Git:

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir
Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. 5651 sayılı yasaya göre bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. 5651 sayılı yasaya göre sitemiz mesajları kontrolle yükümlü olmayıp, şikayetlerinizi mail@islamiforum.net adresine yollarsanız, gerekli işlemler yapılacaktır. Dikkat: Bu site şikayet sitesi değildir, arızalı ürünleriniz ve diğer şikayetleriniz için bu email adresini kullanmayınız. Report Abuse, Harassment, Scamming, Hacking, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to mail@islamiforum.net