Gönder Cevapla
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
PEYGAMBERLER KABİRLERİNDE DİRİDİRLER
Yazar Mesaj
Nazlıcan Çevrimdışı
Süper Moderatör
*******

Mesajlar: 39,072
Üyelik Tarihi: Mar 2013
Rep Puanı: 26483
Ruh Halim
Ruh Halim
Oylesine

Takımın:
Fenerbahce
Mesaj: #1
Rose PEYGAMBERLER KABİRLERİNDE DİRİDİRLER
Peygamberler Aleyhimüsselam vefâtlarından sonra rûhları kendilerine iâde olunur. Onlar şehîdler gibi Hak Teâlâ katında diridirler. Hadîs-i şerîfte şöyle buyuruldu: “Muhakkak peygamberler kabirlerinde kırk günden fazla bırakılmazlar. Lâkin onlar sûra üfürülünceye kadar Hak Teâlâ huzûrunda namaz kılarlar.” İmâm Beyhakî buyurdu ki: Bu takdîrce onlar diğer diriler gibi olurlar, Allâhü Teâlâ'nın onları indirdikleri yerlerde bulunurlar.

Resûlullâh Efendimiz (s.a.v.) Hazretleri Mi'râc'da Beytül-Makdis'de diğer peygamberler ile bir araya gelmiş, onlara imam olarak namaz kıldırmıştır. Semâya yükselirken de bazısıyla görüşmüştür.

Resûlullâh Efendimiz (s.a.v.): “Muhakkak peygamberler diridirler, kabirlerinde namaz kılarlar” buyurdular. Mi'râc gecesi Mûsâ Aleyhisselâm'ı kabrinde namaz kılarken gördüklerini bildirdiler.

Allâhü Teâlâ peygamberlerin cesedlerini toprağa haram kılmıştır. Yani toprak onların cesedini yemez. Onların mübarek naaşları çürümez. Bizim okuduğumuz salevât-ı şerîfeler Peygamber Efendimize okuyanın isim ve babasının adı ile arzolunmaktadır. Hadîs-i şerîfte buyuruldu: “Sizin en faziletli gününüz Cuma günüdür, siz o günde bana çok salevât getiriniz. Zira sizin salevâtlarınız bana arzolunur.”

“Yâ Resûlallah, toprak olduktan sonra bizim salevâtlarımız size nasıl arzolunur?” denilince: “Muhakkak Allâhü Teâlâ, toprağa peygamberlerin cisimlerini (naaşlarını) yemeyi haram kılmıştır” buyurdular.

Diğer hadîs-i şerîfte de: “Kim benim kabrim yanında bana salevât okursa, ben onu duyarım. Kim de uzaktan salevât okursa o bana ulaştırılır” buyurdular.

Bizim Peygamberimiz Muhammed Mustafa Aleyhisselâm henüz yaratılmadan önce Allâhü Teâlâ katında nebî ve resûl olarak yazılı idi.

Mübârek rûhu kabzolunduktan (vefâtlarından) sonra da Allâh'ın nebîsi, resûlü, mahlûkatının en hayırlısıdırlar.

Onun peygamberliği ve dîninin hükümleri kıyamete kadar geçerlidir.

Yâ Rabbi, bizi onun sünneti üzere yaşat, dîni üzere vefât ettir, dünyâ ve âhirette bizi onunla birleştir.


(İnbâü’l-Ezkiyâ bi-Hayâti’l-Enbiyâ, İmam Suyûtî)

Göz sayesinde görüyor olsaydın gece uyurken rüya göremezdin.
Demek ki görmüyorsun, sana gösteriliyor.
21-09-2017 12:05 AM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
duadaş Çevrimdışı
Profesör
*******

Mesajlar: 6,205
Üyelik Tarihi: Oct 2014
Rep Puanı: 6131
Ruh Halim
Ruh Halim
Mutlu

Takımın:
Trabzonspor
Mesaj: #2
RE: PEYGAMBERLER KABİRLERİNDE DİRİDİRLER
Amin amin amin

Sitemizden Programları indirebilmek Ve En İyi Şekilde Faydalanmak İçin Lütfen ÜYE Olunuz..

RABBİME muhabbet ve nuruna emanet olun,
dualarınızı beklerim.

Yollar boşaldı artık, Yolcular buldu vaha
Yolcular gitmesede yollar gider ALLAHA
21-09-2017 12:31 PM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
Gönder Cevapla


Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir
Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. 5651 sayılı yasaya göre bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. 5651 sayılı yasaya göre sitemiz mesajları kontrolle yükümlü olmayıp, şikayetlerinizi mail@islamiforum.net adresine yollarsanız, gerekli işlemler yapılacaktır. Dikkat: Bu site şikayet sitesi değildir, arızalı ürünleriniz ve diğer şikayetleriniz için bu email adresini kullanmayınız. Report Abuse, Harassment, Scamming, Hacking, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to mail@islamiforum.net