Gönder Cevapla
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
PEYGAMBERİMİZİN SABRI
Yazar Mesaj
Kayıtsız
Kayıtsız

 
Mesaj: #1
PEYGAMBERİMİZİN SABRI
Müşrikler, Resûl’ün yoluna dikenler döküyor, O’nun üzerine murdar şeyler atıyor, aleyhinde herşeyi söylüyorlardı. Bir defasında Hz. Muhammed namaz kılarken Ukbe bin Muayt, O’nun boynuna abasını atarak dolamış, dolamış, Peygamberi yere yıkacak ve boğacak duruma getirmişti. Kureyş, Hz. Muhammed’in bu eziyetlere tahammülünün sebebini anlamıyorlardı. Onların dar kafaları, bir kişinin bu gibi meşakkatlere ancak yüksek bir mevki elde etmek, yahut büyük bir servete konmak için tahammül edilebileceğine inanıyordu.

***

Resûl–i Ekrem’in bütün hayatı, O’nun ilahi emirleri harfi harfine tatbik ettiğine şahittir. Hz. Muhammed felaketler, hezimetler karşısında sabreder, bunun mukabili olarak bir lütuf ve bir nimete erdi mi şükrederdi. Resûl–i Ekrem bu iki vasfa eşit olarak haizdi. Bir hadis–i şerifte deniliyor ki: “Ashab’dan biri, bir gün Resûl–i Ekrem’e dünyada en büyük musibetlere kimlerin hedef olduklarını sordu. Buna cevap olarak herkesten ziyade Peygamberlerin her eziyet ve felakete maruz kaldıklarını, diğer insanların mertebeleri nisbetinde bu gibi imtihanlara uğradıklarını söyledi” (İbn–i Mâce).

Hz. Muhammed (sav) henüz validesinin rahminde iken babasını kaybetmek gibi bir felakete uğramıştı. Sonra daha çocuk iken validesi vefat etmiş, iki sene sonra dedesi vefat etmişti. Peygamberliğini muteakip Kureyş’e karşı O’nu himaye eden amcası Ebû Talip, hayat ortağı ve medâr–ı tesellisi olan Hz. Hatice de vefat etmişti. İnsan, anasından babasından sonra evlatlarını sever. Resûl–i Ekrem’in Hz. Fatıma’dan başka bütün çocukları, ya küçük yaşta, yahut gençlik çağında ölmüşlerdi. Bütün bu felaketler, yalnız O’nun gözlerini yaşartmış, fakat O’nun ağzından, mukadderatına hakim olan kudrete karşı şikâyet kelimesi duyulmamıştı. Hz. Peygamber, bütün bu felaketler karşısında sabretmiş, bütün bu felaketlerden dolayı sarsılmamıştı.

Peygamberimizin en büyük kızı Zeynep, Hicret’in 8. senesinde vefat etmiş, bizzat Peygamber O’nun defnedilmesi için talimat vermişti. Ceset kabre indirilirken Peygamberin gözlerinden yaşlar boşanmış, lakin ağzından bir kelime çıkmamıştı. Peygamberimizin bizzat yetiştirdiği Hz. Zeyd, candan sevdiği Hz. Cafer Mute savaşında şehit düşmüşlerdi. Resûl–i Ekrem, bu iki yâreninin ölümünden müteessir olmuş, ağlamış, fakat Cafer’in karısı feryad edince onu teskin etmiştir.

Peygamberimizin torunlarından biri can çekişme durumunda iken kerimesi kendisini çağırmış, Resûl–i Ekrem ona “Cenab–ı Hakk’ın aldığı, verdiği O’nundur. Allah’ın katında her varlığın muayyen bir eceli vardır. Sabredelim ve O’ndan iyilik niyaz edelim” tarzında cevap göndermiş, kerimesi O’nun gelmesi için ısrar edince bazı arkadaşları ile birlikte onun yanına gitmişti. Can verme ıstırabını çekmekte olan çocuk O’nun kollarına verilmiş, Resul–i Ekrem ağlamıştı. Ashab; “Ya Resûlallah! Niçin ağlıyorsunuz?” demişler, Resûl–i Ekrem şu cevabı vermişti: “Bu Cenab–ı Hakk’ın her insana verdiği sevginin eseridir. Başkalarına acıyana Cenab–ı Hakk da acır.”

Bir defa Resûl–i Ekrem, Sa’d bin Ubade’nin hatırını sormaya gitmişti. Sa’d, ölümle pençeleşiyordu. Resûl–i Ekrem ağlamış, Ashab da ağlamışlar, sonra Resûl–i Ekrem şöyle demişti: “İnsana ağlamaktan veya üzelmekten dolayı bir mesuliyet teveccüh etmez. Azaba ancak insanın dili sebebiyet verir.”

Hz. Peygamber, oğlu İbrahim’in ölümünden müteessir olarak şu sözleri söylemişti: “Göz yaşarıyor, kalp mahzun oluyor. Fakat Biz ancak Rabb’imizi hoşnut edecek sözler söyleriz. İbrahim! Senden ayrılmak bizi mahzun ve müteessir etmiştir.”

İnsan geçici felaketlere muvakkat darbelere tahammül eder. Fakat peşpeşe ve zincirleme felaketlere tahammül imkânsızdır. Halbuki Hz. Muhammed, Hicretten önceki 13 seneyi meşakkat, felaket ve ıstırap içinde geçirmişti. Mekke ve Taif’in katı yürekli şakileri tam 13 sene O’nunla alay etmişler, O’nu işkenceye uğratmışlar, O’na her türlü hakaret ve haksızlığı göstermişlerdi. Sonra Resûl–i Ekrem’i öldürmek için tertip edilen suikastleri, O’nu imha için hazırlanan savaşları hatırlayınız. Acaba bütün bu felaketlere mukavemet ve hepsini bertaraf eden âmil, Peygamberin sarsılmaz sabrı değil mi?
08-12-2007 03:00 PM
Alıntı Yaparak Cevapla
AtMaCa Çevrimdışı
Admin
*********

Mesajlar: 9,340
Üyelik Tarihi: Oct 2007
Rep Puanı: 1331
Ruh Halim
Ruh Halim
Sert

Takımın:
Fenerbahce
Mesaj: #2
RE: PEYGAMBERİMİZİN SABRI
peygamberimiz bir insana verilebilcek olan bütün faziletlere fazlasıyla sahipmiş gerçektende

R-U-H-U-M-U-Z ----- Y-E-T-E-R..........
08-12-2007 06:01 PM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
emre42 Çevrimdışı
Yeni Üye

Mesajlar: 2
Üyelik Tarihi: Mar 2008
Rep Puanı: 0
Ruh Halim
Ruh Halim
Olgun

Takımın:
Mesaj: #3
RE: PEYGAMBERİMİZİN SABRI
evet peygamber efendimizi en iyi şekilde örnek almalıyız
23-03-2008 06:39 PM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
gülsevra Çevrimdışı
Profesör
*******

Mesajlar: 7,373
Üyelik Tarihi: Nov 2007
Rep Puanı: 4357
Ruh Halim
Ruh Halim
Geveze

Takımın:
Fenerbahce
Mesaj: #4
RE: PEYGAMBERİMİZİN SABRI
teşekkürler paylaşım için..

Alnım rüzgarlara açık
Kor kaynar yüreğimde
Umutlar sevinç içinde
Kan dolan gözlerimde..
08-07-2010 10:01 PM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
gülsevra Çevrimdışı
Profesör
*******

Mesajlar: 7,373
Üyelik Tarihi: Nov 2007
Rep Puanı: 4357
Ruh Halim
Ruh Halim
Geveze

Takımın:
Fenerbahce
Mesaj: #5
RE: PEYGAMBERİMİZİN SABRI
Azaba ancak insanın dili sebebiyet verir.

konuyla alaksı yok ama benim dikkatimi daha çok şu cümle çekti.

Alnım rüzgarlara açık
Kor kaynar yüreğimde
Umutlar sevinç içinde
Kan dolan gözlerimde..
30-06-2011 12:09 AM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
Gönder Cevapla


Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir
Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. 5651 sayılı yasaya göre bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. 5651 sayılı yasaya göre sitemiz mesajları kontrolle yükümlü olmayıp, şikayetlerinizi mail@islamiforum.net adresine yollarsanız, gerekli işlemler yapılacaktır. Dikkat: Bu site şikayet sitesi değildir, arızalı ürünleriniz ve diğer şikayetleriniz için bu email adresini kullanmayınız. Report Abuse, Harassment, Scamming, Hacking, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to mail@islamiforum.net