You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

...Ne Ehemmiyetimiz Var?

...Ne Ehemmiyetimiz Var?

Kıdemli Üye
...Ne Ehemmiyetimiz Var?
"Dua, "kul" olan insanin, "Sultanlar Sultani"nin huzuruna cikip perdesiz ve hailsiz olarak istek ve arzularini dile getirmesidir."

Insan, fitrat itibariyle aciz, zayif ve kendisinden daha yuce olup ihtiyaclarina cevap verebilecek birisine muhtac olarak yaratilmistir. Bu ozelliklerinden dolayi hayati boyunca, elde etmek istedigi fakat gucunun yetmedigi seyler icin kendisinden daha buyuk ve yuce olarak kabul ettigi bir kisim ilahlar edinmis, onlara yalvarip yakararak dua etmis ve yardim istemistir.

Dua, diger insanlar icin oldugu gibi, Mu'minler icin de cok onemlidir. Cunku dua, bir ibadettir ve kullugun ozudur. Cenab-i Hakk da "Dua edin kabul edeyim" buyurarak bizleri duaya tesvik etmis ve "Duaniz olmasa ne ehemmiyetiniz var!" buyurarak, duanin bizim icin ne kadar onemli oldugunu bildirmistir.

Peygamberlerin Hayatlarinda Dua

Peygamber Efendilerimiz ve evliya-i izamin hayatlarina baktigimizda duanin cok buyuk bir ehemmiyete haiz oldugunu goruruz. "Rabbimiz, biz kendimize zulmettik, eger bizi bagislamaz ve bize acimazsan, muhakkak ziyana ugrayanlardan oluruz!" diyerek dua eden Hz. Adem (a.s); "..Senden baska ilah yoktur.Senin sanin yucedir, ben zalimlerden oldum" ifadeleri ile inleyip baligin karnindan kurtulan Hz.Yunus(a.s);"Rabbim, bana katindan temiz bir nesil ver. Sen duayi isitensin." nidasiyla Rabbinden "temiz bir nesil" isteyen Hz.Zekeriya(a.s); "Bu dert bana dokundu, Sen merhametlilerin en merhametlisisin" eniniyle Rabbinden sifa isteyen Sabir Kahramani Eyyub(a.s) ve diger peygamberler daima Allah'a yalvarmis ve O'ndan imdat istemislerdir. Cunku "...Mulkun sahibi olan, diledigine mulku veren, dilediginden alan; diledigini yukselten, diledigini alcaltan; hayir (mal) elinde olan ve herseye kadir olan" O'dur (c.c). Yine "Ben yenik dustum, yardim et" diyerek tazarru ve niyazda bulunan Hz.Nuh(a.s); "Rabbim, beni ve zurriyetimden bir kismini namazi kilan yap; Rabbimiz, duami kabul buyur. Rabbimiz, hesabin gorulecegi gun, anami-babami ve Mu'minleri bagisla!" nidalariyla vadileri inleten Hz. Ibrahim(a.s) ve "Allah'im, gucsuzlugumu, za'fimi ve insanlar nazarinda hakir gorulmemi Sana sikayet ediyorum. Ya Erhamerrahimin! Sen hor-hakir gorulen bicarelerin Rabbisin. Benim de Rabbimsin.. beni kime birakiyorsun? Kotu sozlu, kotu yuzlu uzak kimselere mi, yoksa isime mudahil dusmana mi? Eger bana karsi gazabin yoksa, cektigim mihnetlere, belalara hic aldirmam. Ancak afiyetin arzu edilecek sekilde daha ferah-feza, daha genistir. Ilahi, gazabina giriftar yahut hosnutsuzluguna ducar olmaktan, Senin o zulmetleri paril paril parlatan dunya ve ahiret islerinin medar-i salahi Nur-u Vechine siginirim. Ilahi, Sen razi olasiya kadar Senin affini muhtazirim! Ilahi, butun havl ve kuvvet sadece Senin elindedir." seklindeki ferah-feza ifadeleriyle sikayetini Allah'a arzeden Insanligin Iftihar Tablosu (s.a.s) ayni "Maliku'l Mulk"e teslimiyetlerini dile getiriyorlardi.

Her Yerde "O" Var!

Insan, karanlik gecelerde-aydinlik gunduzlerde, yazda-kista, dagda-ovada, koyde-sehirde, her nerede ve ne zaman olursa olsun daima kendisiyle beraber olan alemlerin Rabbi'ne muhtactir. Bundan dolayi Mu'min, melce ve mence olarak yalniz O'nu bilir, O'nu tanir ve O'ndan baskasina boyun egmeyi O'na vefasizlik sayar. O bilir ki, "Rabbinize yalvararak ve gizlice dua edin, cunku O, haddi asanlari sevmez. Yeryuzu duzeltildikten sonra onda bozgunculuk yapmayin, korkarak ve umarak O'na dua edin. Muhakkak ki,Allah'in rahmeti iyilik edenlere yakindir"

"En guzel isimler Allah'indir. O halde O'na onlarla (o guzel isimlerle) dua edin" "Kafirlerin hosuna gitmese de siz, dini yalniz Allah'a halis kilarak O'na yalvarin."; ".. Bana dua edin, size icabet edeyim (duaniza cevap vereyim)." buyurarak kendisine dua edilmesini emreden Hz. Allah (c.c), kapisina gelip kullugunu ilan eden ve kendisine el acip yalvaranlari huzurundan bos cevirmeyecektir.

Dua Ruhun Gidasidir!

Insan, duaya muhtactir. Cunku dua, ruhun gidasidir. O, iradeyi kanatlandiran bir buyudur ve mudavimlerinden baskasi da onun bu guclu sirrini anlayamaz. Dua, esbabi asarak hem Allah'in kudretine itimadi, hem de beseri za'fi ilandir. Demek ki, insanin vazife-i fitriyesi; taallumle tekemmul ve dua ile ubudiyettir. Cunku insan bu aleme, ilim ve dua vasitasiyla tekemmul etmek icin gelmistir.

Bir kutsi hadiste de ifade edildigi gibi; biz genis zamanimizda Allah'i hatirlarsak Allah da bizi hatirlayacak ve Hz. Ibrahimvari en zor ve sebeplerin tamamen sukut ettigi anlarda bize yardim elini uzatacak, atesleri bile berd u selama cevirecektir. Onun icin bizim, gerek sahsi kemalatimiz, gerekse toplumun tekemmulu adina, tam bir teslimiyet icinde her seyi O'na havale edip, yalniz O'na siginmamiz gerekmektedir.

Problemlerin Cozum Kaynagi

Dua butun problemlerin cozum kaynagidir. Kucuk-buyuk butun problemler, O Muskil-kusa'ya havale edilerek ve O'na siginilarak cozulebilir. Zira bizi hic yoktan yaratan ve bize yol gosteren O'dur. Bizi yedirip iciren; hastalandigimiz zaman bize sifa veren O oldugu gibi; bir gun bizi oldurecek ve tekrar diriltecek de yine O'dur. Nerede olursak olalim, bizimle beraber olan O'dur ve nerede, ne yaparsak yapalim butun yaptiklarimizi gormektedir. Dolayisiyla, iyilikleri elde edip kotulukleri def edebilmemiz icin; "Rabbini, icinden yalvararak ve korkarak, yuksek olmayan bir sesle sabah-aksam an, gafillerden olma!" emrine uyarak gece-gunduz devamli duayla mesgul olmaliyiz.

Rabbin azameti karsisinda aczimizi ve fakrimizi iliklerimize kadar hissederek kalp kapilarimizi O'na acmali; Veysel Karani gibi,"Ilahi! Sen benim Rabbimsin ben de kulunum. Sen, Halik'sin, ben de mahlukum. Sen Razik'sin, ben merzukum. Sen Malik'sin, ben memlukum. Sen Aziz'sin, ben zelilim. Sen Zengin'sin, ben fakirim. Sen Veren'sin, ben dilenciyim. Sen dualara icabet eden'sin ben de dua edenim" demeli ve hacalet icinde Hakk'in kapisinda azad kabul etmez bir kul oldugumuzu ilan etmeliyiz. Ne basarilar bizi simartip O'nu unutturmali; ne de musibetler O'na karsi isyana vesile olmalidir. Kul, daima Sultan'in kapisinda kullugunun idrakinde olmali ve O'ndan gelen her seyi cana safa bilmelidir.

Iradenin Guc Kaynagi

Dua, zaman ve hadiselerin butun yipraticiligina karsi insan iradesine guc ve kuvvet kazandiran temel dinamiklerden birisidir. Insan, dua sayesinde esya ve hadiselerin bogucu atmosferinden ferah-feza bir iklime kavusur; kendisini bir kere daha yeniler ve metafizik gerilime gecer.

Dua, ser kapilarini kapatip hayir kapilarini acan tilsimli bir anahtardir Mu'min icin. Ayni zamanda dua, ilahi inayetin devamliligi icin gerekli olan hamd, sukur, tesbih u ta'zim ve istigfar icin kelimelerle orulmus zebercet bir kiliftir. Bundan dolayi nimetler arttikca, kendi acziyetimiz altinda kalip ezilmememiz icin dualarimizin da artmasi gerekir. Cenab-i Hakk, fetihle istigfari birbiriyle irtibatlandirmis ve Efendimiz (s.a.v)'e; "Allah'in yardimi ve fetih geldigi ve insanlarin dalga-dalga Allah'in dinine girdiklerini gordugun zaman, Rabbini overek tesbih et, O'ndan magfiret dile" buyurmustur. Efendimiz (s.a.v) de hayati boyunca sabah-aksam "Ya Hayyu ya Kayyum, Senin rahmetini dilerim. Butun ahvalimi islah eyle ve goz acip kapayincaya kadar olsun, beni nefsimle basbasa birakma";
"Allah'i tesbih ederim, hamdler Allah'adir, Allah'tan baska ilah yoktur. Allah en buyuktur." diyerek dua etmis, Allah'a olan minnetini tesbih ve tazimlerle dile getirmistir.

Bir hadis-i serifin ifadesiyle "Allah, (dua edip) kendisinden (bir seyler) istemeyene gadap eder." Insana isteme duygusunu veren Cenab-i Hakk, ibadetler icinde en halis olani diyebilecegimiz duaya karsilik verecek ve kulunun isteklerini yerine getirecektir. Hele Rabb'ine en yakin oldugu secdeye basini koyup; gozyaslari, hislerine tercuman olunca, Alvarli'nin "Keremkare yakisir mi, kerem kesmek gedalerden?" dedigi "Keremkar", kuluna rahmetiyle tecelli buyurup onu mahzun etmeyecektir.

Dua Hakkinda Bir Kac Prensip

Kavli, fiili ve hali gibi cesitlere ayrilan duanin muessiriyeti acisindan uyulmasi gereken bir kisim prensipleri vardir. Bunlari maddeler halinde su sekilde ozetleyebiliriz:

1- Herseyden once, dua ile istenecek mevzuda, sebepler adina yapilabilecek her sey yapilmali.

2- Dua, sidk ve samimiyetle, mubarek zaman ve mekanlarda yapilmaya calisilmali.

3- Duada denge korunarak istenilen seyin Allah'in rizasina ve hikmetine uygun olmasina dikkat edilmeli.

4- Kur'an'da bize ogretilen ve Efendimiz (s.a.v)'den rivayet edilen ifadelerle dua etmeye calisilmali.

5- Duada, Allah adina yapilan en halis isler, sefaatci yapilmali.

6- Dua, acz ve fakr icinde, kalbin kirik oldugu, gonlun panjurlarinin otelere acik oldugu anlarda yapilmali.

7- Dua edilecegi vakit, once istigfar ile temizlenerek makbul bir dua olan salavat-i serifeyi sefaatci olarak zikretmeli ve duaya yine salavatla son verilmeli.

8- Salih kisilerden dua istenmeli.

9- Namazlarin ardindan, Cuma gunu, Kabe goruldugu zaman, gurbette iken, hasta iken yapilan dualarin; anne-babanin evladina, Mu'minin Mu'mine yaptigi dualarin kabul edilme ihtimali yuksek dualar oldugu bilinmeli ve cok iyi degerlendirilmelidir.

Dua, "kul" olan insanin, "Sultanlar Sultani"nin huzuruna cikip perdesiz ve hailsiz olarak istek ve arzularini dile getirmesidir. Insan, dua sayesinde amudi olarak yukselir.. yukselir ve "kendisine sah damarindan daha yakin olan"a muhatab olma ve "Sen" diyebilme serefine erisir.

..Ve Bir Dua Kahramani

Hakk'a yakin bazi kullar vardir ki, onlarin dualarina melekler istirak ederek "amin" der ve Hakk katinda hemen kabul gorur. Iste Asim b. Sabit(r.a), kendisi gibi daha niceleriyle birlikte, iman ettikten sonraki butun hayatini, Allah ve Rasulu'nun yolunda gecirip her seyini bu yolda feda eden dua kahramanlarindan sadece birisidir.

Asim b. Sabit (r.a), Akabe Biati'ndan once Musluman olmus bir sahabiydi. Bedir savasina katilmis ve musriklerden bir cogunun canini almisti. Uhud savasindan sonra Rasulullah'a gelerek kendilerine Islam'i ogretecek bir heyet gonderilmesini isteyen Adel ve Kare kabilelerine, beraberindeki heyetin kumandani olarak Rasulullah'in emriyle teblig icin yola cikmis ve yolda tuzaga dusurulmuslerdi. Kendilerini Mekke musriklerine satip para kazanmak isteyen bu insanlar tarafindan Reci mevkiinde cevreleri sarildi. Hz. Asim (r.a) yanindakilerle birlikte musriklere karsi savasti ve oklari bitince kilicini siyirip, "Allah'im! Ben, gunun basinda Senin dinini korudum. Sen de, gunun sonunda benim vucudumu koru! Cesedime musrikleri dokundurma!"diyerek dua etti. Daha sonra musrikler, Asim b. Sabit (r.a) basta olmak uzere yedi arkadasi sehit ettiler. Musrikler, Hz. Asim'in basini kesip, Bedir'de oldurdugu Sa'd b. Suheyd'in kizina goturerek ondan mukafaat almak istiyorlardi. Fakat birden Hz. Asim'in etrafinda bir ari toplulugu zuhur etti ve Asim'in cesedine yaklasanlarin yuzlerine, gozlerine yapisarak onlarin cesede yaklasmalarina mani oldu.Kafirler, ne yapacaklarini dusunduler ve sonunda aksami bekleyip arilar dagilinca Hz. Asim'in basini kesmeye karar verdiler. Ancak aksam olunca, nerede olursa olsun her seye nigahban olan Cenab-i Hakk, aniden siddetli bir yagmur yagdirdi ve yagmurla meydana gelen sel, Hz. Asim'in (r.a) cesedini alip bilinmezlere dogru goturdu. Sagliginda vucuduna musriklerin necis ellerinin degmesine kendisi mani olan Asim b. Sabit'in vucudu, sehid edildikten sonra da O'nu duyup duasina icabet eden Allah (c.c) tarafindan korunmustu.

Dua konusunda yuce Rabbimiz soyle buyuruyor: "Habibim, kullarin sana benden sorunca haber ver ki, ben onlara yakinimdir. Bana dua edince ben dualarini kabul ederim." (Bakara-186)

Peygamber efendimize; "Hangi dua daha kabuldur diye soruldugunda - Gecenin ortasinda ve bes vakit namazdan sonra yapilan duadir" buyurmuslardir. (Tirmizi, Daavat,3421/3503)

Allah(c.c.) Hz. Musa'ya: "Ya Musa, bana gunahsiz bir agizla dua et" buyurdu. Musa (a.s.) "Ya Rabbi, nasil gunahsiz bir agizla dua edeyim, benim oyle bir agzim yok ki" dedi. Allah u Teala "Baskalarinin agziyla dua et, cunku sen baskalarinin agziyla gunah islemis olmazsin. Oyle hareket et ki, insanlar gece gunduz sana dua etsinler. veya kendi agzini temizle. Allah'in (c.c.) adi temizdir, onu zikreden agiz temizlenir." buyurdu.

DUALARINIZDA BIZLERI DE UNUTMAMANIZ DILEGIYLE...
"Aç açabildiğin kadar sineni ummanlar gibi olsun...
İnançla geril ve saygı duy..
kalmasın el uzatmadığın ve alaka duymadığın
mahzun bir gönül... "
M.F.G

ÖFKELERİMDE BİLAL'İN SESİ YANKILANIR "EHAD ALLAH" DİYE...
BİR HİCRET YALNIZLIĞA BÜRÜNÜR...
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İslami Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.