Gönder Cevapla

Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Namaz Türkçe şekilde kılınabilir mi?
Yazar Mesaj
Ahnmet Çevrimdışı
Yeni Üye

Rep Puanı: 0
Ruh Halim
Ruh Halim
Mutlu

Takımın:
Namaz Türkçe şekilde kılınabilir mi?
Allah'ın selamı, rahmeti ve bereketi üzerinize olsun.

Benim sorum başlıktan da görüldüğü şekilde açıktır, Türkçe namaz olur mu?

Öncellikle Karıştırılma yapılmasın, ben Türkçe Ezanı değil Türkçe Namazı soruyorum.

Bildiğiniz üzere namaz akıl sahibi ve yetişkin bir müslümana günde 5 kez farz kılınmıştır.

Yine bildiğimiz üzere, yaratıcımız, yerin ve göğün yaratıcısı, Hamdın sahibi, tek kendisininden şefaat beklenen Yüce Rabbimiz tüm dilleri biliyor ve anlıyordur. Aksini söylemek Allah'ı küçük görmek yani şirk olur.

Bu durumda da Namazı Allah'a olan bağlılığımızdan kıldığımız için, Namazdaki dua ve ayetleri kendi dilimiz ile (Türkçe) ile söylememizin bir mahsuru var mıdır? Burada önemli olan Tanrımıza olan bağlılığımız ve ona şükretmemiz değil midir? Bu bağlılığımızı sadece Arapça olarak mı iletebiliriz? Farklı dillerin ne gibi bir mahsuru vardır? Lütfen Kaynak ve delil ile cevap verin.

Allah sizi sevsin ve merhamet etsin.
30-12-2018 08:24 PM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
blue Çevrimdışı
Üye
**

Rep Puanı: 40
Ruh Halim
Ruh Halim
Cilgin

Takımın:
RE: Namaz Türkçe şekilde kılınabilir mi?
namaz türkçe kılınmaz. nedeni ağırlıklı filolojik sebeplerdir.şurada ingilizce için bi çalışma var görüşlerini öz olarak bildirmişler.

Sitemizden Programları indirebilmek Ve En İyi Şekilde Faydalanmak İçin Lütfen ÜYE Olunuz.. burda sebebi anlatılmış : Sitemizden Programları indirebilmek Ve En İyi Şekilde Faydalanmak İçin Lütfen ÜYE Olunuz..

şurdada akademik (türkçe ) bir kaynak mevcut ama dolaylı olarak cevap alabilirsiniz tabi bu kaynaktan. Sitemizden Programları indirebilmek Ve En İyi Şekilde Faydalanmak İçin Lütfen ÜYE Olunuz..

selamlar
(Bu Mesaj 30-12-2018 11:00 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : blue.)
30-12-2018 10:59 PM
fure_06 Çevrimdışı
Üye
**

Rep Puanı: 48
Ruh Halim
Ruh Halim
Mutlu

Takımın:
(30-12-2018 08:24 PM)Ahnmet Yazılan: Sitemizden Programları indirebilmek Ve En İyi Şekilde Faydalanmak İçin Lütfen ÜYE Olunuz..Farklı dillerin ne gibi bir mahsuru vardır? Lütfen Kaynak ve delil ile cevap verin.

Allah sizi sevsin ve merhamet etsin.[/size][/b]

Kaynak : Kuran-ı Kerim

Delil : Hz. Muhammed Mustafa s.t.a.v efendimizin tebliği ve yaşantısı ...!

‘‘Andolsun ki, Resulullah sizin için, Allah’a ve ahiret gününe kavuşmayı umanlar ve Allah’ı çok zikredenler için güzel bir örnektir.’’
Ahzab 21

30-12-2018 11:02 PM
Ahnmet Çevrimdışı
Yeni Üye

Rep Puanı: 0
Ruh Halim
Ruh Halim
Mutlu

Takımın:
(30-12-2018 11:02 PM)fure_06 Yazılan: Sitemizden Programları indirebilmek Ve En İyi Şekilde Faydalanmak İçin Lütfen ÜYE Olunuz..
(30-12-2018 08:24 PM)Ahnmet Yazılan: Sitemizden Programları indirebilmek Ve En İyi Şekilde Faydalanmak İçin Lütfen ÜYE Olunuz..Farklı dillerin ne gibi bir mahsuru vardır? Lütfen Kaynak ve delil ile cevap verin.

Allah sizi sevsin ve merhamet etsin.[/size][/b]

Kaynak : Kuran-ı Kerim

Delil : Hz. Muhammed Mustafa s.t.a.v efendimizin tebliği ve yaşantısı ...!

‘‘Andolsun ki, Resulullah sizin için, Allah’a ve ahiret gününe kavuşmayı umanlar ve Allah’ı çok zikredenler için güzel bir örnektir.’’
Ahzab 21

Peygamberimiz, Muhammed (Allah'ın selamı üzerine olsun) Arap yarımadasına, Mekke'ye gönderildi. Ve o da sizin bizim gibi bir insandı, tek farkı Peygamber olması Arap Yarımadasına gönderildiği için doğal olarak Araptı ve Arapça konuşurdu dualarını Arapça bir şekilde ederdi. Ben tezden Namazda tek dilin Arapça olduğu kanısına varamıyorum. Bana göre bu ayette vurgulanan Peygamberimizin Ahlakı ve İbadetlerinin sıklığı ve güzelliğidir.
31-12-2018 01:25 AM
İMaM ŞaMiL Çevrimdışı
Acemi Üye
*

Rep Puanı: 22
Ruh Halim
Ruh Halim
Yorgun

Takımın:
Fenerbahce
Değerli kardeşim, sana bu konuda en vazıh ve mufassal açıklamayı şu linkte takdim ediyorum. Eminim sizi mukni kılmağa kifayet eder.

Sitemizden Programları indirebilmek Ve En İyi Şekilde Faydalanmak İçin Lütfen ÜYE Olunuz..
31-12-2018 02:21 PM
Gönder Cevapla

Forum'a Git:

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir
Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. 5651 sayılı yasaya göre bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. 5651 sayılı yasaya göre sitemiz mesajları kontrolle yükümlü olmayıp, şikayetlerinizi mail@islamiforum.net adresine yollarsanız, gerekli işlemler yapılacaktır. Dikkat: Bu site şikayet sitesi değildir, arızalı ürünleriniz ve diğer şikayetleriniz için bu email adresini kullanmayınız. Report Abuse, Harassment, Scamming, Hacking, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to mail@islamiforum.net