You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Namaz Türkçe şekilde kılınabilir mi?

Yeni Üye
Allah'ın selamı, rahmeti ve bereketi üzerinize olsun.

Benim sorum başlıktan da görüldüğü şekilde açıktır, Türkçe namaz olur mu?

Öncellikle Karıştırılma yapılmasın, ben Türkçe Ezanı değil Türkçe Namazı soruyorum.

Bildiğiniz üzere namaz akıl sahibi ve yetişkin bir müslümana günde 5 kez farz kılınmıştır.

Yine bildiğimiz üzere, yaratıcımız, yerin ve göğün yaratıcısı, Hamdın sahibi, tek kendisininden şefaat beklenen Yüce Rabbimiz tüm dilleri biliyor ve anlıyordur. Aksini söylemek Allah'ı küçük görmek yani şirk olur.

Bu durumda da Namazı Allah'a olan bağlılığımızdan kıldığımız için, Namazdaki dua ve ayetleri kendi dilimiz ile (Türkçe) ile söylememizin bir mahsuru var mıdır? Burada önemli olan Tanrımıza olan bağlılığımız ve ona şükretmemiz değil midir? Bu bağlılığımızı sadece Arapça olarak mı iletebiliriz? Farklı dillerin ne gibi bir mahsuru vardır? Lütfen Kaynak ve delil ile cevap verin.

Allah sizi sevsin ve merhamet etsin.
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İslami Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.