Gönder Cevapla
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Namazı Cemaatle Kılmayana Zekât Verilir mi?
Yazar Mesaj
Ebu Mehmet Çevrimdışı
Üye
**

Mesajlar: 216
Üyelik Tarihi: Mar 2016
Rep Puanı: 44
Ruh Halim
Ruh Halim
Oylesine

Takımın:
Mesaj: #1
Namazı Cemaatle Kılmayana Zekât Verilir mi?
Allâme Şeyh Abdullah b. Muhammed b. Humeyd rahimehullah'a soruldu:

Soru: Bir komşum var, onun sadaka ve zekâta ihtiyacı olduğuna inanıyorum. Ancak o cemaatle namaza katılmıyor. Bu durumda zekât veya sadakadan ona bir şeyler vermem câiz midir?

Cevap: Ona nasîhat etmeli ve zekâtından da vermelisin. Umulur ki Allah senin sebebinle ona hidâyet verir. Ancak eğer aslen namaz kılmıyorsa, ona herhangi bir şey vermen câiz olmaz. Çünkü bu adam kâfirdir, herhangi bir özrü söz konusu değildir. Eğer evinde namaz kılıyorsa, âsi ve suç işleyen biridir. Ona nasîhat etmen gerekir. Eğer fakîr ve muhtaç ise –ve ondan daha muhtacı yoksa- ona zekât vermende bir mahzur yoktur. Ancak aslen namaz kılmıyorsa ona verme!


el-Fetâvâ ve'd-Durûs fi'l-Mescidi'l-Harâm (s: 441)

Peygamber (s.a.v) Cuma günü şöyle hitap ediyordu: 'Sözün en hayırlısı Allah'ın Kitâbı'dır. Rehberliğin en hayırlısı Muhammed (s.a.v.)'in rehberliğidir. (Dînî) işlerin en kötüsü sonradan icat edilenlerdir. Sonradan icat edilen her şey bid'attir, her bid'at bir sapıklıktır. Her sapıklık da ateştedir.' (Müslim)
03-04-2016 06:39 PM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
Gönder Cevapla


Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir
Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. 5651 sayılı yasaya göre bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. 5651 sayılı yasaya göre sitemiz mesajları kontrolle yükümlü olmayıp, şikayetlerinizi mail@islamiforum.net adresine yollarsanız, gerekli işlemler yapılacaktır. Dikkat: Bu site şikayet sitesi değildir, arızalı ürünleriniz ve diğer şikayetleriniz için bu email adresini kullanmayınız. Report Abuse, Harassment, Scamming, Hacking, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to mail@islamiforum.net