Gönder Cevapla

Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Muhibban-ı kütüp Abdulkadir Dede
Yazar Mesaj
buzdağı Çevrimdışı
Kıdemli Üye

Rep Puanı: 2110
Ruh Halim
Ruh Halim
Cilgin

Takımın:
Galatasaray
Sitemizden Programları indirebilmek Ve En İyi Şekilde Faydalanmak İçin Lütfen ÜYE Olunuz..

“Okuduğum tüm kitaplar ve dergiler, satın aldığım ya da hediye gelen plak ve kasetler eve sığmaz oldu. Emekli olunca, bakkal dükkanımı kapatarak kütüphaneye dönüştürdüm. Kütüphanemde 1343 kitap, 357 dergi var.”

Hatay’ın Erzin ilçesinin Başlamışlı köyünde yaşayan Abdulkadir Doğan, bakkallıktan emekli olduktan sonra, kitap sevgisi dolayısıyla dükkanını kütüphaneye dönüştürdü. Gününün tamamını kütüphanesinde geçiren 74 yaşındaki Doğan, 60 yıldır okuduğu tüm kitap ve dergiler ile sahip olduğu plak, kasetleri dükkanında kurduğu kütüphanede muhafaza ettiğini söyledi.
Doğan, her gün işe geldiği gibi kütüphanesine geldiğini, burada kitap okuyarak ve müzik dinleyerek vakit geçiriyor. Okumaya ortaokul yıllarında başladığını ve okuma sevgisini Türkçe öğretmenine borçlu olduğunu anlatan Doğan, "Okuduğum tüm kitaplar ve dergiler, satın aldığım ya da hediye gelen plak ve kasetler eve sığmaz oldu. Bakkal dükkanından emekli olunca bir süre daha dükkanımı işlettim. 6 yıl önce de bakkal dükkanımı kapatarak kütüphaneye dönüştürdüm" dedi.
Kitap ve dergilerinin tamamını sınıflandırarak ve numaralandırarak kayıt defterini tuttuğunu aktaran Doğan, şöyle konuştu: "Hayatım boyunca okuduğum hiçbir kitabı kaldırıp atmadım. Kütüphanemde 1343 kitap bulunuyor. Kitaplarım genellikle din, tarih, edebiyat, kültür ve roman türünde. Arşivimde 357 dergi var. Bunlar, Diyanet İşleri Başkanlığının çıkardığı dergiler ile dini içerikli dergiler. Ayrıca müziğe de merakım var. Kütüphanemde halk ve sanat müziği ile mahalli sanatçılara ait 2500 kadar kaset ve plak var. Kendime burada bir dünya kurdum. Kitaplar en iyi dostum oldu. Bazen arkadaşlarım yanıma gelir, bazen de mahallenin çocukları gençleri gelir. Köye ilk defa yolu düşenler dükkan görünümlü kütüphane görünce şaşırıyor. Köylüler ise bu duruma alıştı."
Yeni nesilde okuma alışkanlığının zayıf olduğundan yakınan Abdulkadir Dede, "Maalesef, televizyon, bilgisayar ve internet okumayı olumsuz etkiliyor. Bizim dönemimizde bilgiye ulaşmak için kitap, dergi ve gazeteden başka seçenek yoktu. Şimdiki kuşak akıllı telefonu, interneti tercih ediyor. Televizyon ise kitap ve okuma sevgisini olumsuz etkiliyor" diye konuştu.
08-10-2017 09:15 PM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
Nazlıcan Çevrimdışı
Süper Moderatör

Rep Puanı: 26245
Ruh Halim
Ruh Halim
Oylesine

Takımın:
Fenerbahce
RE: Muhibban-ı kütüp Abdulkadir Dede
maşallah dedeme gülücük

Göz sayesinde görüyor olsaydın gece uyurken rüya göremezdin.
Demek ki görmüyorsun, sana gösteriliyor.
08-10-2017 09:27 PM
MahAs Çevrimdışı
Forumcu

Rep Puanı: 466
Ruh Halim
Ruh Halim
Oylesine

Takımın:
RE: Muhibban-ı kütüp Abdulkadir Dede
Bilgiye saygısına saygı duyulası bir insan.
Teşekkürler paylaşım için.
09-10-2017 05:48 PM
Gönder Cevapla

Forum'a Git:

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir
Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. 5651 sayılı yasaya göre bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. 5651 sayılı yasaya göre sitemiz mesajları kontrolle yükümlü olmayıp, şikayetlerinizi mail@islamiforum.net adresine yollarsanız, gerekli işlemler yapılacaktır. Dikkat: Bu site şikayet sitesi değildir, arızalı ürünleriniz ve diğer şikayetleriniz için bu email adresini kullanmayınız. Report Abuse, Harassment, Scamming, Hacking, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to mail@islamiforum.net