You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Müslümanlar bilim de neden geri kaldı?

Müslümanlar bilim de neden geri kaldı?

Cezalı Üye
RE: Müslümanlar bilim de neden geri kaldı?
Dini ve kültürel açıdan haklı olabilirsin ama bilimsel bilgi bakımından dil bütünlüğü olmaması sıkıntıdır. Ki öylede olmuştur. Hem eserleri türkçeye çevrilmiş haliyle okuyabilirsin. Bu bir bahane değildir. Zira batı öyle yapmış. Farklı dildeki eserleri çevirtip üniversitelerinde okutturmuş.

Çok istiyorsan git osmanlıca öğren. Tutan yok.Böylece dedelerimizin mezar taşında yazanları okuyabilirsin ama o taşlarda veya mektuplarda,şiirlerde,kitaplarda uzay mekiğinin nasıl yapılacağı yazmıyor. Bilime ne faydası olacak o eserleri okumanın?

Kişilerin görüşüne saygı duyarım ama dünya globalleşiyor.Yenilik,değişim böyle bir dünyada kaçınılmaz.Evet.Sen manevi açıdan bakıyorsun ama gerçekler hiçte öyle değil. Bugün ingilizce bilmeyen bilimsel makaleleri, modern bilimdeki yeni gelişmeleri takip edemiyor. Ve üstelik teknoloji çağında yaşamamıza rağmen. Herneyse.işte, o günde halk dil bütünlüğü olmadığı için aynı sorunu yaşıyordu.Hatta halkın konuştuğu dil ile saray dili bile farklıymış.e bu kadar farklılık olursa bilimde, fen de geri kalınır heralde.

Atatürk o günün sisteminde yetişmiş ve bütün bunları yakından gördüğü içinde, ileriyi düşünerek böyle bir sistematik düzenlemeye gitmiş. Dünyanın ; küreselleşip, değişeceğini kestirmiş, öngörmüş.

Hem senin o hacı,hoca,şeyh dediğin kişilerin çoğu git çarpım tablosunu bilmez,fizik bilmez, kimya bilmez. Sen de şöyle bir algı varki iki kurandan kelam etti, arpça biliyor ovvvv çok değerli alim vesselam. Önce alimlik bu değildir onu öğren.Öyle olsa arapların şimdiye süper güç olması lazımdı.

Sanayi devrimi,gelişen teknoloji, modern fizik, küreselleşen dünya.... bazı şeyleri gerekli yapmış.

Ayrıca harf inkılabı yapıldı diye de kimsenin dininden koptuğu yok. Aradan kaç yıl geçmiş bir sürü eser kaleme alınmış. Mealler yazılmış.Kuranı millet daha iyi anlamaya ve araştırmaya başlamış.Aksine millet dinini daha iyi öğrenmiş ve öğreniyor bunlar bahane değil.İnanan gene inanır, inanmayan gene inanmaz. Abartı bu son dediklerin.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Acemi Üye
Cosmos, sana tatava yapıyorsun derken bir kez daha haklı olduğumu anladım. Ya okuduğunu anlamıyorsun, ya anlamak istemiyorsun ya da karşıdakini ille de çürütmek, ona muhalefet etmek için farklı anlamlar yükleyerek kendine payanda etmeye çalışıyorsun. İnönüden alıntı yapmıştım, oraya hiç değinmemişsin bile... İşine gelmiyor çünkü!

Saçmaladığın bir başka konu halkın konuşma diliyle bilim dilinin aynı olmaması konusu. Dünyanın her yerinde halk diliyle bilim dili aynı olmaz kardeşim, olamaz. Hukuk'un dili başkadır, bilimin dili başkadır. Sosyolojinin dili çok daha başkadır. Aynı jargonla konuştuklarında hepsi sıradanlaşır, bütünüyle özelliğini yitirir zaten. Osmanlıyı boşver, bu günümüzde de böyle değil midir? Bir astronomi jargonuyla dini bir mevzuya nasıl açıklık getirebilirsiniz?

"Mutlaka ben haklıyım" modundan çıkarsanız konuşulan biri olabilirsiniz. Vesselam.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Son Düzenleme: 23-01-2019, Saat:12:08 PM, Düzenleyen: İMaM ŞaMiL.
Cezalı Üye
Ayrıca arapçanın zengin ve köklü bir dil olduğunu biliyorum. Cennet dilide arapça ama bu kudret aleminde olacak bişey. O yüzden burda imkanı mümkünde görünmüyor(olmayacak bişey). İncil aremice-tevrat, zebur ibranice.bunların karışımı gibi bişey arapça heralde Hz.Ademe kadar gidiyor sanırım. Herneyse;

Ama konu Osmanlı'da bilim ve Osmanlı arapça konuşmuyordu. Dil bütünlüğü yoktu.Bu yüzden harf inkilabı kötü oldu denmez.

Sen yani ne diyorsun anlamadım. Arapça konuşup yazsaydık mı diyorsun? e gene eski eserleri anlamayacaktın.

Bu arada cennet'te arapça konuşulacak hadisi sahih mi bilmiyorum ama doğru olabilir.ibranice, aremice, arapça birbirinden türemiş, gelişmiş gibi.Nebati dilide arapçanın bir formu gibi.O yüzden Hz.Adem de sanırım arapçanın bir formunu konuşuyordu.Diğer tüm peygamberler de arapça türevi bişey konuşmuş olabilir.

Karışık işler.Eski kavimler heralde arapçaya yakın konuşuyordu sanırım.Neyse ama işte burda olmayacak bişey. Bir sürü dile ayırmış insanları; Allah.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Forumcu
merhabalar

@cosmos

üzgünüm ama referansların hemen hemen yok. (yani tek bir referans görmüştüm ama o da lise mezunlarına hitap edecek şekilde(fen bilimleri,lise))

yani söylemlerin bana göre temelsiz.

ha bilimde iddialı mısınız (mesela ben öyleyim) o zaman bilim dergileri hemen her istekliye kucak açmış durumdadırlar gidin o mecralarda oynayın. . .

yayınlatın yazılarınızı indexlensin ,yinede ben sanmıyorum yapabileceğinize çünkü dediğim gibi söylemleriniz temelsiz

...
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İslami Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.