Gönder Cevapla

Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Müslümanlar bilim de neden geri kaldı?
Yazar Mesaj
alihan381 Çevrimdışı
Yeni Üye

Rep Puanı: 0
Ruh Halim
Ruh Halim
Kaygili

Takımın:
Müslümanlar bilim de neden geri kaldı?
İlk öncelikle ben dinsiz biriyim.Tabii ki amacım burada sizlere hakaret ederek olay çıkartmak değil. Sizlere tabii ki muhalif olacağım ama kesinlikle hakaret etmeyeceğim.
Evet, Müslümanlar bir zamanlar bilimin öncülüğünü ederken ne değişti de şuanki bilime herhangi bir katkıları olmaz oldu? Sorun kimlerdeydi, kimler tembellik yaptı? Bu sorularda özellikle Osmanlı'yı kastediyorum. Bence bu soruların cevabı şu : İslam' ın ilk yıllarında tasavvuf denilen felsefe anlayışı çok gündem de değildi. Bu yüzden insanlar hem bu dünya hem de ahirete önem veriyorlardı. Tabii ahirete daha çok önem veriyorlardı.
Fakat İslam'ın doğasında olmayan, sonradan çıkan tasavvuf anlayışı Müslümanların bu dünya ile ilgisini kesti. İnsanlar her ne kadar müthiş bir insanlık örneğini gösterseler de maddeyle ilgilenmedikleri için en büyük hatayı yaptılar ve vahşi Batı'nın bilimdeki müthiş ilerlemesine karşı hiçbir ilerlemeyi göstermediler.

Sizce bu sorularımın cevabı nasıldır?
(Bu Mesaj 12-07-2018 05:46 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : alihan381.)
12-07-2018 05:44 PM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
blue Çevrimdışı
Üye
**

Rep Puanı: 40
Ruh Halim
Ruh Halim
Cilgin

Takımın:
RE: Müslümanlar bilim de neden geri kaldı?
merhabalar,

benim çeşitli yaklaşımlarım var öncelikle güzel bir konuya değinmişsiniz onu söyleyeyim ama klasikte kalmış çözümleriniz.

bir iki yaklaşımdan sözedeceğim ama tasavvuf ile kastedilen şey Muhammed (s.a.v.) nin yürüdüğü yoldan ayrılmak ise o zaman benim uzunca dolaylı olarak anlatacağım şey ile sizin dediğinizin aynı yola çıkmış olma ihtimali var.

bana göre insanlar şeytana (kısmen) uymuşlar uymaktadırlar ...ancak bunun bir kısmı bilinçsizce yapılmaktadır. daha doğrusu kontrolsuzce yapılmaktadır ancak bunların gelişimi çok çok uzun bir zaman dilimine yayıldığını da rahatlıkla söyleyebilirim ve uzunca gecen bu zaman dilimlerinin arkasından artık bu zararlı davranışlar "yaşam biçimi" yada "yaşamın bir(er) parçası " halini amıştır.

örneğin müzik yapmak ve dinlemek , örneğin dans etmek , örneğin camilerin süslenmesi bunların tamamı bidattir.

fakat bunu gösterebilmek için birkaç tane araç bilgi kullanmamız gerekmektedir.

şeytanın cinlerden olduğu bilgisi kehf suresinde geçmektedir. bu konuda hadis var mı bilmemekteyim (hatırlamıyorum var sanırım ama) tek bir şeytanın çok uzun ömürlü olduğunu düşünüyorum ancak bu sadece insan ömrü ile yapılan mukayese iledir. şeytanın cinlerden olması da bu bilginin elde var olan fakat ayetlerle doğrulanamayan cinlerin uzun ömürlü olması bilgisi ile paralellik göstermektedir.

o zaman şeytan uzun ömürlü ise mutlaka hedefleri vardır (ki varda!) ancak burada geçen hedef genelgeçer hedeflerden farklıdır (mesela insanı yoldan çıkarmak , insanların zarar görmesine neden olmak bunlar genel geçer hedefler)

birde özel olarak tasnif edilmesi gerekli olduğunu düşündüğüm hedefleri vardır ,mesela insan ömrünü ortalama 63-90 yıl olarak düşündüğümüzde ilk bugunkü bir genç 18-24 yalşarı arasında çok yüksek bir sıklık ile "mesleğini " yani ömrünün büyük bir bölümünü hangi meslekle geçireceğini belirlemektedir. yine bu yaşlarda bunun kadar sık olmasada kişi evlilik sürecini ayarlamaktadır.

o zaman kişinin "meslek belirlemek" özel tasnifte bir hedefidir. ya da kişilerin ortalama 55 yaşında (varsayımdır) emekli olmak bir hedeftir.

ömrün tamamını düşündüğünüzde kişi hiçbir zaman ölmeyecekmiş gibi hareket ettiği için çok çok anlamlı tek bir hedef çıkmaz ancak yine bu tasnifte bazı hedefler çıkar. mesela benim 2-3 evim olsun ,şu kadar param olsun ev ve çocuklarım olsun ,torunlarım olsun , şurayı şurayı gezmiş olayım ...vs bunlar birer özel tasnifte hedeflerdir.

kısaca söylemeye çalıştığım şey bizim 63-80 yıllık ömrümüzde belirli zaman aralıkları için belirlediğimiz bize özel hedefler mevcuttur. burada en önemli olan işaret ise kişinin olaya yaklaşırkenki "ben bugun bu işin şu kadarını yapsam benim için yeterli olacaktır" demesidir.

VERİLERİ TOPLAYALIM

1) şeytanda düşünce - mantık yürütme mevcuttur (bu cinlerde vardır! nefis vardır!)
2) şeytan uzun ömürlüdür (cinler uzun ömürlüdür bugün bazı cinlerin 800 ila 1500 hatta 2000 yıl yaşayabildiği iddia edilmektedir.
3) her mantık yürüten canlının belirli hedefleri vardır (bu hayvanlarda dahi vardır (dipnot: cinler hayvanlardan yaradılışça üstündür diyebiliriz çünkü cinler cennete girebilecektir ancak hayvanlar hesap tamamlanınca toprak olacaktır!)
4) her şeytanın kendisi için belirli zaman aralıkları için belirlediği özel hedefleri vardır!

son madde çok önemli ...ve etkili..

bütün bunların çoğu ayetlerle desteklenmediği için sanıyorum biraz da olsa havada kalan bilgiler , yorumlama ,mantık yürütme ve karar verme birazda açıkçası kişiye kalmıştır.

şimdi şöyle bir mantık yürütelim

2000 yıllık kocaman bir tablo var elimizde sizce tabloyu tepeden kim daha iyi görebiliyor (şeytan mı insan mı )

elbetteki insan daha güçlüdür ve daha kıymetli ve üstündür ancak şeytanın da birtakım çok güçlü niteliklerinin var olduğunu hatırdan çıkaramayız. eğer şeytan 2000 yıllık bir ömre sahip olabiliyorsa zaten 60 yıl ömürlü insan ile ..

ama burada insanın da bazı özellikleri var ki şeytanın (cinlerin) muhtemelen buna katlanması imkansızdır. şu an bunların tamamı tanımlanmış değildir. (en azından ben bilmiyorum hiç cin görmediğim için ve bu konuda çok az şey bildiğim için)

eğer desek :

bir şeytan bir tek insan için ben 60 yılda bu insana ne yaptırabilirim diye düşünse ,nasıl olsa şeytan 2000 yıllık şeytan , o zaman bizce hiçbir ehemmiyeti olmayan ancak şeytan katında çok çok ehemmiyetli çok kıymetli olan birşey düşünebilir pekala ,

mesela şeytan sadece bir tek insan için o insanın tüm hayatı boyunca "yahu ben 60 yılda şu insana bir tek kürdanı kaldırtsam ve istediğim bir yere koydurtsam bana yeter" demiş olabilir mi ?

pekala olabilecek birşey

çünkü şeytan 2 bin yıllık ( sıforları yazmaktan yorulduğum için yazıyla yazacam artık) neyse şimdi kürdenı kaldırıp ordan oraya koydurtmak bizce pek ehemmiyetli değil ama şeytan öyle düşünmüyor . bütün bunları gören ve sürekli kaydeden melekler acaba ne düşünür bunu bi yerden tutun da acaba bizi yaratan ve herşeyi tüm çıplaklığıyla gören ve tüm mekanizmaları elinde bulunduran ve hükmeden yaratcıı ne düşünür ...

ben mesela şunları düşünüyorum

1)kürdanı alıp oraya koyarken bir karıncayı incitti mi
2) değilse bir virüsü veya bakteriyi (bunlar aynı büyüklükte değil gerçi ama olsun ikisii de mikroskobik) öldürdü mü
3) veya transfer etti mi
4) kürdanı nereden eline aldı
5) kürdanı hangi eliyle tuttu
6) kürdanı sağ el ile mi sol eliyle mi ve hangi parmaklarıyla tuttu
7) kürdan bir yerine battı mı acaba
8) kürdanı nereye koydu
9) kürdanı alıp koyarken ayakta mıydı yoksa oturur vazyette miydi.
10) kürdanı alıp koyarken acaba çok tehlikeli bir virüsü mü transfer etti (suç işledi galiba!)
11) kürdanı birinin gözüne mi soktu (suç işledi galiba ek : maksadı neydi ki !)
12 en önemlisi kürdanı alıp ordan oraya koyarken acaba tam o esnada ne düşündü (mesela ayetler mi okudu , güzel bir kızı mı zikretti. vs. birsürü şey ama hangisi)

sadece düşündüklerimin bir düzinesini yazdım ...

hey güzel allahım sen nelere kaaadirsin bir küçücük kürdanda neler neler saklıymış güzel allahım sen büyüksün !

evet ..şimdi diğer yandan bütün bunlar aslında melekler tarafından bir bir kayolunuyor diğer yandan yani öylede bir durum var

neyse ...

demekki hiç önemsemediğimiz birşeyin aslında şeytanca çok kıymeti olabiliyormuş..

şeytanca düşününce tabi..

işte benim görüşüme göre bütün bunlar hep YAVAŞ YAVAŞ ,İLMEK İLMEK yapılageldiği için ...

kimse farkında değil...

(çok az kişi diyelim)

camilerin süslenmesi böyledir

canım ne var camilerin süslenmesinde , sende anlattın da anlattın ne var ki yahu camilerin süslemesi bu kadar mı önemli?

evet ,ashab söylüyorsa evet!

önemli!

hadi başlayalım camilerin süslenmesi ile neler yapılabilir

1) cinsel figürler nakşedilebilir ( nasıl mı ? nakışların arasına dikkatle bakarsanız ...çok karışık ,yoğun nakşedildiği için bazısı ne kadar bakarsanız bakın gene farkedilmez bugün bilinen illüzyon yöntemler var bu tarz motifler için üzerinde çizgi bulunmaz ,seramiktir ve çizgisizdir)

2) çince karakterler nakşedilebilir şimdi olayı sadece cinselliğe indirgemeyelim ne olsa evlenerek yaptığımızda yediğimiz hurmalardan daha lezzetli ve kuranda yer aldığı için usulune uygun yani kuran kurallarına riayet edildiğinde anamızın ak sütü gibi de helal!)

birde büyük büyük sözler var ki dağları eritir de...

mesela çince nir karakter o nakışların arasına öyle bir gizlenmiştir ki manası

"allah yoktur" demek tir.
yada

"allah ( haşa ) küçüktür"

anlamına gelmektedir.

(japonca , korece,rusça , gibi alfabeleri de dikkate alınız lütfen!!!)

müzik nasıl başlamıştı
çizgiler nasıl atıldı
nakış nasıl hayatımıza girdi
tezhip mübah mıdır ? bana kalırsa bulunduğu evde kılınan namaz çoğunlukla sahih olmaz!!!)

bazı yiyecekleri yemek de malesef böyledir ...yada çok yemek kesin böyledir. diyebiliriz sanırım

hadi canım hangi yemeklermiş onlar (çoğunluğu böyledir)

ÇÜNKÜ

bir insan ..

sizce dünyayı kirletme hakkına sahip midir ancak fazlaca yenildiğinde yada çoğu yemekler GAITA ya seebiyet verir

başka bir başlıkta Hz. Muhammed in ya çok az yemek yediğini yada hiç yemediğini iddia etmiştim

(gayet mantıklı onun mübarek bedeninden böyle bir şey sadır olmaz!)

sen kimden bahsetiğini düşünüyorsun koca alemlerin yaradılış sebebinden bahsediyorsun hiç sanıyor musun o bunları düşünmedi

herşeyi ince ince belki de yediği yemekteki glikoz miktarını bile biliyordu (tabi , yeteri kadar düşünürseniz glikozun kapalı formulunun fruktoz ile aynı olduğunu fakat açık fofmulunun farklı olduğunu da görürsünüz emin olun ! )

neyse

ilmek ilmek ,

yavaş yavaş ..

tane tane ..

yavaş...

yavaş ...

şşşş

yavaş ...

yavaş...

yani...

peki konumuzla nasıl bir alaksı oldu

tabloya tepeden bakmaya çalışırsanız anlaması basit

başka sorunuz olursa sorunuz lütfen müsaitsem cevaplarım ben.
13-07-2018 07:06 AM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
Gönder Cevapla

Forum'a Git:

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir
Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. 5651 sayılı yasaya göre bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. 5651 sayılı yasaya göre sitemiz mesajları kontrolle yükümlü olmayıp, şikayetlerinizi mail@islamiforum.net adresine yollarsanız, gerekli işlemler yapılacaktır. Dikkat: Bu site şikayet sitesi değildir, arızalı ürünleriniz ve diğer şikayetleriniz için bu email adresini kullanmayınız. Report Abuse, Harassment, Scamming, Hacking, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to mail@islamiforum.net