Gönder Cevapla
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mübarek günler ve geceler
Yazar Mesaj
Murataltug Çevrimdışı
Uzman
*****

Mesajlar: 2,191
Üyelik Tarihi: Nov 2017
Rep Puanı: 68
Ruh Halim
Ruh Halim
Oylesine

Takımın:
Fenerbahce
Mesaj: #141
RE: Mübarek günler ve geceler
Kaynak timetürk.com

İşçi ve işçilik
   
Hazreti Muhammed: “İşçinin ücretini alın teri kurumadan önce ödeyiniz.”buyuruyor 1 Mayıs İşçi Bayramı, dünya çapında kutlanan, birlik, dayanışma ve haksızlıklarla mücadele günüdür Dünyada resmî tatildir. Türkiye’de ilk kez 1923′te resmî olarak kutlanmıştır. 2008 Nisan’ında, “Emek ve Dayanışma Günü” olarak kabul edilmiştir. 22 Nisan 2009 da TBMM’de kabul edilen yasa ile 1 Mayıs resmi tatil ilan edilmiştir. 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramına destek olan bir çok müslüman vardır 
İslam’da zenginin  fakirin işverenin ve, işçinin de yeri vardır İslam tam bir adalet,  diyor çünkü eşitlik her zaman adalet olmaz. Güçlü deveyle zayıf deveye 50’şer kilo  vursan eşitlik olur adalet olmaz,  zayıfa güçlü kadar yük vurulmaz. Herkes eline geçen her şeyi verirse o zaman işçi de bulunmaz, herkes ağa olur “Sen ağa ben ağa inekleri kim sağa?!” derler. ve  dünyanın nizamı bozulur.

ayette Ey mülkün sahibi  Allah’ım! Sen mülkü dilediğine verirsin. Dilediğinden çeker alırsın. Dilediğini aziz edersin, dilediğini zelil edersin. Hayır sendedir. Şüphesiz sen her şeye hakkıyla gücü yetensin.” (Al-i İmran 26) Allahu Teala Müslümanlara zekat ve sadaka müessesi getirip fakirlerin ihtiyacını gidermiştir. Sadakalar  -Allah’tan  farz olarak- yalnızca fakirler düşkünler  kalbleri ısındırılacaklar köleler borçlular Allah yolunda olanlar ve yolda kalmışlar içindir. Allah bilendir hüküm ve hikmet sahibidir.” (Tevbe)
Peygamber Efendimiz işçinin ücretinin vaktinde ödenmesini emretmekte, işçiyi çalıştırıp ücretini ödemeyenlerin hasmı olduğunu beyan buyurmaktadır. 

Nebi (s.a.v.) şöyle buyurduğunu “Allah Teâlâ buyurur ki: Üç kimse vardır ki, Kıyamet günü  onların hasmıyım. Ben,  kimin hasmı olursam, onu helak ederim. O üç kimse şunlardır: Bana karşı söz verip, sonra  dönen, ,Hür kimseyi köle gibi  satarak parasını yiyen, işçi çalıştırarak ondan istifade edip de ücretini vermeyen kimsedir.”  hadis-i şerifler ve İslâmiyet alın terine büyük ehemmiyet vermiştir. İslâmiyette emeğe saygı vardır. Karşılıklı anlayış ve işbirliği vardır. İşveren  emanetçidir. Mülkün hakiki sahibi Allahu Teâlâ’dır. patronun  serveti “ameli”dir. Ne kadar zengin olursa olsun mezara  kefenle onun için çalıştırdığı kişilere imkanları ölçüsünde en iyi ücreti verecek, onu muhtaç düşürmeyecektir. İşçi o işyeri sanki kendisininmiş gibi çalışacaktır.

Müslüman olarak "Merkezinde insan ve insanlık olmayan, refahı topluma yaymayan sadece ülke ekonomisini büyütmeye kilitlenmiş  politikanın uygulandığı, Vergi yükünün emekçi sırtına yüklendiği, işçilerin asgari ücretle çalışmaya mahkûm edildiği, yüksek işsizlik oranları,  kadınların ve çocukların ucuz işgücü olarak sömürüldüğü, Yetersiz tedbirler ve çalışma şartları nedeniyle iş kazalarının arttığı, binlerce işçinin hayatını kaybettiği sakat kaldığı bir memlekette sosyal barış tesis edilemez." Hayreddin Karaman işçi hakları konusunda şunları yazıyor: İslâm'da işçi iş akdi, " ele alınmıştır; işçi, emeğini kiraya verendir. sermaye-emek toprak- emekten bahsedilmiştir.

iş yapan zanaatkârlar, sanâyiciler, doktor, avukat serbest meslek sahipleri işçidirler işlerini yaparken başkalarının emeğinden istifade ediyor, yani işçi kullanılıyorsa, işverendirler işçi, emeği karşılığında ücret yerine, üretim ve gelirden pay alıyorsa, l işverendir işçi-işveren anlayışı İslâm'da sınıf çatışmasını önlemiş, işçinin işe sahip çıkarak üretimi arttırmasını, işveren olma ümidiyle  verimli olmasını sağlamıştır. İslâm hukukunda  iş akdi  rızâ ve irade iledir. İşin meşrû ve mübah olması, işçinin yapacağı iş ve hizmetin -müddeti  ücreti istifade edeceği haklar iş akdinin şartlarıdır.

işe ilk girişte sözleşme ve akit yapılırken, sonra, işçi ve işveren temsilcileri arasında toplu sözleşmeye gidilmektedir? Toplu sözleşmenin  meşrû olabilmesi için, sözleşmeyi yapanlara işçilerin ve işverenin, serbest irade ve rızâlarıyla temsil  selâhiyeti vermiş olmaları, tarafların kabul veya red muhayyerliklerinin bulunması gerekir. Tehdit, zorlama ve tazyikte kalan taraf veya tarafların yaptıkları akit ve sözleşme meşrû ve sahih değildir. Bir başkasına çalışmak veya hizmet  suretiyle üretim kâr yahut  refah ve huzurua katkıda bulunan bir kimsenin, bundan dolayı kendisine menfâatler sağlaması tabiî hakkıdır;  İnsanın  gelişmesi, huzur ve mutluluğa ermesi istediği işte, kabiliyetlerini geliştirebileceği sâhada çalışma imkân ve hürriyetine bağlıdır.

İslâm, kişinin sınıfına  bakmaksızın ona, güç ve kabiliyetine uygun her işte hürriyet tanımıştır. Hiçbir kimsenin, örf-âdete veya iktidara dayanarak bir işe girme imtiyazı yoktur; iş ve çalışmada fırsat eşitliği vardır; öncelik hakkı ehliyet ve kabiliyete bağlıdır: 
Rasûlullâh (sav) "Emanet  iş ehline değil ehli olmayana verilince kıyâmetin kopmasını bekle" buyurmuş İslâm'ın "insanlar arasında eşitlik" prensibine işaret etmiştir çalışma hayatında fırsat eşitliği ve hürriyet -prensiplerine ve  iş sâhasına  bağlıdır. İstediği işi bulamayan veya ekmek bulamayan kimsenin iş hürriyetinden bahsedilemez. İslâm, devlete, herkese iş bulma vazifesini vermemekle beraber, gerekli tedbirleri almasını ve iş bulamayan kimselerin geçimlerini sağlamasını  istemektedir. 
26-06-2018 06:46 AM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
Murataltug Çevrimdışı
Uzman
*****

Mesajlar: 2,191
Üyelik Tarihi: Nov 2017
Rep Puanı: 68
Ruh Halim
Ruh Halim
Oylesine

Takımın:
Fenerbahce
Mesaj: #142
RE: Mübarek günler ve geceler
Kaynak vikipedi.com

1 Mayıs İşçi Bayramı


1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı, işçi ve emekçiler tarafından dünya çapında kutlanan, birlik, dayanışma ve haksızlıkla mücadele günüdür Dünyada resmî tatildir Türkiye'de ilk kez 1923'te resmî olarak kutlanmıştır. 2008 Nisan'ında, "Emek ve Dayanışma Günü" olarak kabul edilmiştir. 22 Nisan 2009 da TBMM'de kabul edilen yasa ile 1 Mayıs resmi tatil ilan edilmiştir.Uluslararası emek hareketine dikkat çekmek için 1 Mayıs 1886'da Şikagolu işçilerin sekiz saatlik iş günü için greve gitmesiyle başlayan ve dördü işçi, yedisi polis on bir kişinin ölümüyle sonuçlanan Haymarket Olayı'nı anma 1977 yılında Taksim'de 34 kişinin öldüğü, 136 kişinin yaralandığı Kanlı 1 Mayıs'ı anmak için gösteriler yapıldı

İlk kez 1856'da Avustralya'nın Melbourne kentinde taş ve inşaat işçileri, günde sekiz saatlik iş günü için Melbourne Üniversitesi'nden Parlamento Evi'ne kadar bir yürüdüler 1 Mayıs 1886'da Amerika İşçi Sendikaları Konfederasyonu için işçiler 12 saat, haftada 6 gün olan çalışma takvimine karşı, günlük 8 saat talebiyle iş bıraktılar. Şikago'daki gösterilere yarım milyon işçi katıldı. Kentakide 6 binden fazla siyah ve beyaz işçi, yürüdü. O dönemde Luizvil'deki parklar, siyahlara kapalıydı. İşçiler, Ulusal Park'a girdi. Her eyalet ve kentte, siyah ve beyaz işçilerin birlikte yaptığı gösteriler, gazeteler tarafından, ön yargı duvarı yıkıldı şeklinde yorumlanmıştı.gösteriler 1 Mayıs'ı izleyen günlerde devam etti ve 4 Mayıs'ta kanlı Haymarket Olayı'na yol açtı.

yasal baskılarla gösteriler engellendi. 14 Temmuz-21 Temmuz 1889'da toplanan İkinci Enternasyonal'de Fransız bir işçinin önerisiyle 1 Mayıs tüm dünyada "Birlik, mücadele ve dayanışma günü " olarak kutlandı ikinci gösteri 1890 da yapıldı Zamanla 8 saatlik işgünü birçok ülkede kabul edildi. 1 Mayıs işçilerin birlik ve dayanışmasını yansıtan bayram niteliği kazandı. sosyalist Çin, Kuzey Kore, Vietnam, Laos, Küba,  Venezuela, Nepal, Bolivya ve birçok ülkede tatil günü 1 Mayıs'ı işçiler büyük kitlelerle kutlar; ve 1 Mayıs siyasal bir eylem biçimini alır.
26-06-2018 06:47 AM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
Murataltug Çevrimdışı
Uzman
*****

Mesajlar: 2,191
Üyelik Tarihi: Nov 2017
Rep Puanı: 68
Ruh Halim
Ruh Halim
Oylesine

Takımın:
Fenerbahce
Mesaj: #143
RE: Mübarek günler ve geceler
Kaynak islamveihsan.com Osman Nûri Topbaş
 
İSLAM’DA İŞÇİ HAKLARI

Osman Nûri Topbaş: Bizler fakir-fukarâya acırız. Aslında en çok acınacak olanlar, işçisine zulmeden zalim patronlardır. Onlara acımak ve irşâd etmek lâzım. bugün yaşanan problemlerin büyük bir bölümü, zalim patronlardan kaynaklanıyor.
zalim patron, işçisine  kapımdan ekmek yiyorsun.” diyor. Bunu demeye ne hakkı var? ona ne kadar ekmek veriyor ki Rasûlullah Efendimiz vefat ânında sesi kısılmıştı, sesi duyulmaz hâldeydi buna rağmen Allah Rasûlü sözlerini tekrar tekrar söylüyordu.”Cenâb-ı Hakk’a karşı kulluk vazifemiz olan “Namaz, namaz, namaz!”“Emriniz altındakilerin hukukuna dikkat edin!” buyuruyordu. Ashâb-ı kirâm sırf bu hukukla birçok harp esirini âzâd etti

Hasis sarraf, kendine bir başka kese diktir!
Mezarda geçer akça neyse, onu biriktir!..
(Necip Fâzıl Kısakürek) Müslüman iş adamı emrindekilere yediğinden yedirecek, içtiğinden içirecek. Aşırı yük vermeyecek. bu hukuku, İslâm yalnız insanlara değil hayvanlara bile verdi. Efendimiz binek hayvanları üzerinde oturmuş, bir grup gördü. Onlara:“Hayvanlarınıza yormadan güzelce binin ve kullanmadığınız zaman güzelce istirahat ettirin. Onları yollardaki ve sokaklardaki konuşmalarınız için kürsü edinmeyin sırtlarında durarak sohbet etmeyin Nice binilen hayvan vardır ki, sırtına binenden daha hayırlıdır buyurdu.
müslüman bir patronun işçisine davranışında hassas olması gerekiyor?

Hucurât Sûresiʼnde; “…Allâhʼın huzûrunda en ekreminiz en değerliniz en çok takvâ sahibi olanınızdır…” âyetinin iniş sebebi bir köledir. O dönemde esirler köle diye satılıyordu Müslüman kölenin tek isteği Allah Rasûlü’nün arkasında namaz kılmaktı Efendimizin gözü gönlü ravzada köleyi arıyordu bir gün kölenin sahibi Yâ Rasûlâllah, canı gırtlakta, sekerat hâlinde.diyince Efendimiz tüm sahabelerle mübarek köleyi ziyarete giddi Vefat edinceye kadar köleden ayrılmadı. Ve o mübarek köleye Efendimiz tarafından yıkattırılıp defnedilmek nasip oldu

Gül, Hazret-i Peygamber Efendimiz’in sembolüdür. hayat dershânesindeki en mühim tahsil; Güller Şâhı’nı tanıyabilmek Gül’ün latîf kokusundan ve rûhânî dokusundan nasîb alabilmek Gül’ün yaprağında bir şebnem tânesi olabilmektir…“
Ensar ve Muhâcirler Biz îmânımızı korumak için, evimizi terk ettik, can ve malımızı fedâ ettik, Allah Rasûlü’nün köleye alâkası bizden fazla oldu.” dediler. Bunun üzerine;…Allah katında sizin en ekreminiz en çok takvâ sahibi olanınızdır…” 
(Hucurât) âyeti nâzil oldu. Yani bu âyet, yüksek mevkî sahibi, varlıklı bir kişi için inmedi. Bir köle için indi. Zâhiren bir köle idi, hakîkatte takvâ sultânı idi.o köle ücret olarak? Allah Rasûlü ile beraberliği istedi. Bu beraberliği Allah Rasûlü ile beraber secde edebilmek için istedi.
26-06-2018 06:47 AM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
Murataltug Çevrimdışı
Uzman
*****

Mesajlar: 2,191
Üyelik Tarihi: Nov 2017
Rep Puanı: 68
Ruh Halim
Ruh Halim
Oylesine

Takımın:
Fenerbahce
Mesaj: #144
RE: Mübarek günler ve geceler
Kaynak vikipedi.com


Kanlı 1 Mayıs veya 1 Mayıs Katliamı,1 Mayıs 1977 günü Taksim Meydanı'nda kutlanan İşçi Bayramı'nda 34 kişinin hayatını kaybetmesi ve 136 kişinin yaralanması ile sonuçlanan olaydır. Türkiye'de 1 Mayıs İşçi Bayramı, ilk defa 1911 de Osmanlı İmparatorluğu sınırlarındaki Selanik'te kutlanırken İstanbul'daki ilk kutlama 1912 de gerçekleştirildi.1923 yılında 1 Mayıs'ın yasal olarak İşçi Bayramı ilan edilmesinden bir yıl sonra hükümet, kutlamaların yasakladı. 1925 te çıkarılan Takrir-i Sükûn Kanunu ile  İşçi Bayramı tamamen yasaklandı.Cumhuriyet ile yüksen işçi hareketi ile birlikte uzun yıllar kutlanamayan 1 Mayıs, ilk defa 1976 da Devrimci İşçi Sendikaları DİSKböncülüğünde 200 bin kişinin katılımı ile Taksim Meydanında gerçekleştirildi

1977 ye gelindiğinde Devrimci İşçi Sendikaları kitlesel kutlama hazırlıklarına başladı İstanbul Valiliği ve İstanbul Emniyeti ile anlaştılar. Taksim Meydanı'nın ulaşımca rahat ve merkezi olması sebebiyle kutlama yeri yapıldı 1 Mayıs karşıtı Maoist sol gruplar da katılmak istedi DİSK, olay çıkartma olasılığı ve disiplinlerini bozacağını düşündüğü grupları kutlamaya almak zorunda kaldı.1 Mayısta olay çıkacağı, insanların ölebileceğini yazarlar yayınlamaya başladı.Tercüman Gazetesi'nden Ahmet Kabaklı köşe yazısında Yarın 1 Mayıs. DİSK, TİP ve CHP militanları, yarın İstanbul, Ankara ve yurdu kana bulaması mümkün kışkırtma hareketlerine girişebileceklerdir. Polisle vuruşmalar muhtemeldir, cinayetler işlenebilir, mallara canlara kıyabilirler. Taktik icabı, aralarında dövüşebilirler, saf vatandaşlar ölebilir." cümlelerine yer vermişti.

Rauf Tamer ise 1 Mayıs 1977 de "Arabalar tahrip edilecek. Camlar kırılacak. İnşallah aldanırız, ama kanlar akacak" cümlelerine yer vermişti
1 Mayıs 1977  İşçi Bayramı'nda 500 bin kişi Taksimdeki kutlamalara katıldı 19.00 da DİSK başkanı Kemal Türkler silah sesleri duymaya başladı.Marmara Otelinden ateş açıldı polis ses bombaları ve panzerlerle müdahale etdi Kalabalık, kaçıp Kazancı Yokuşu'na yöneldi kamyonun yolu tıkaması ezilmelere sebep oldu. 28 kişi ezilme ve boğulma 5 kişi silahla vurulma, 1 kişi de panzer altında kalarak 34 kişi yaşamını yitirdi, 130 kişi yaralandı. DİSK 36 kişinin öldüğünü belirtti.

Olay sonrası 470 kişi göz altına alındı fakat serbest bırakıldılar. bazı sendika ve sol gruplardan 98 kişi hakkındaki yargılamalar 14 yıl sürdü. kimse ceza almadı. Emniyet veya devlet yetkililerinden herhangi birinin yargılanmadığı dava zamanaşımına uğradı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne taşındı.ateşi kimlerin açtığı belirlenememiş ve olay aydınlatılamamıştır
26-06-2018 06:47 AM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
Murataltug Çevrimdışı
Uzman
*****

Mesajlar: 2,191
Üyelik Tarihi: Nov 2017
Rep Puanı: 68
Ruh Halim
Ruh Halim
Oylesine

Takımın:
Fenerbahce
Mesaj: #145
RE: Mübarek günler ve geceler
Kaynak doğru haber.com

İslam`da işçi hakkı

İslam, sermaye sahipleri ve kabile büyüklerinin cahiliye döneminde, kibir, açgözlülük ve hırsla işçi ve köleleri sömürdükleri zulmelerini altüst etmiştir.
Yeryüzünde Allah`ın emirleriyle şekillenen sosyal adalet sistemi oluşturmuştur. Zenginliği ve fakirliği imtihan sebebi kabul etmiştir. İşçilerin sömürülmesini önleyerek sınıfsız toplum geliştirmiştir. Müslümanlar arasında işverenler, işçilerden daha aziz ve değerli değildir. İşçiler de işverenlere nazaran kıymetsiz ve değersiz değildir. İslam`da üstünlük takva iledir. İlim ve amelce ilerde bulunan ve Allah`a saygı hisleriyle dolu olan kimse üstündür islamda, işçiye gücünü aşan iş yüklenemez. “Allah hiç kimseyi güç yetiremeyeceği bir şekilde yükümlü tutmaz.” (Bakara) ayet-i kerimesi, müminlere ilahî ahlakı öğretmektedir.

Peygamber Efendimiz, bir hadis-i şerifte, buyuruyor İşçi kardeşleriniz işlerinizi yapan kimselerdir. Allah onları ellerinizin altına verdi; dileseydi sizi onların eli altına sokabilirdi. Öyleyse, işçi çalıştırıyorsanız, yediğinizden yedirin, giydiğinizden giydirin. güçlerini aşan bir iş teklif etmeyin zor bir iş isterseniz, siz de onlara yardım edin!” İnsanları ancak yapabilecekleri işlerden sorumlu tutan herkesin, konumunu gözeten İslam, prensibini çocuklar hakkında da öne çıkarmış ve onların çalıştırılamayacağı hükmünü koymuştur. Onların önce eğitimlerini tamamlamaları gerektiğini belirtmiş İslam`a göre, çocuklar ancak velilerin ve idarecilerin izniyle bir sanat öğrenmek için çalıştırılabilirler. anne-baba ücret mukabilinde kendi evlâdını kendi işyerinde çalıştırabilir; fakat çocukların kendi anne-babalarını ücretle çalıştıramaz İslam reşit ve imkan sahibi çocuklara anne-babalarına bakma mükellefiyeti yüklemiştir.

İşçinin sağlığı ile oynayan hiçbir iş kolu, İslam`da uygun görülmez. bir insanın hayatı, Allah katında bütün insanların hayatı kadar değer ve kıymete sahiptir (Maide). yüzde yüz emniyet ve yüzde yüz sıhhat kazandırılmadıkça, İslam işçiyi yerin derinliklerine salıp oralarda çalıştırmaya razı olmaz. şuurlu hiçbir Müslüman işveren, böyle bir vebali göze alamaz. Bu mesele hiçbir zaman ferdin inisiyatifine de bırakılamaz. iş yerlerini denetim ve kontrol kurumların vazifesidir.
İşçiler, namaz ve oruç gibi farz ibadetleri yerine getirme hakkına sahiptirl işverenin, işin yoğun olması sebebiyle vakit namazlarında işçiyi camiye göndermeyip işyerinde ibadet etmesini istemeye hakkı vardır. Fakat cemaatle eda edilmesi gereken cuma ve bayram namazları bundan müstesnadır.

işveren, vakit kaybı oluyor gibi bahanelerle işçisinin ibadetlerine mani olmamalı ve dinî görevlerini yapabilmesi hususunda imkân tanımalı; işçi hoşgörüyü istismar etmeden kulluk ve işçiliğinin hakkını vermelidir. İslam fıkıhçıları, fertler çalışacak iş bulamazlarsa, devletin onlara iş bulmak ve geçimlerini sağlamak zorunda olduğunu belirtirler. Devlet, dilenmeyi, rüşveti, faizi ve kumarı yasaklayıp mani olmalı; diğer yandan çalışmayı emrederek herkese uygun iş sahaları açmalıdır. Hastaların, yaşlıların, kimsesizlerin ve yoksulların geçimini garanti altına almak devletin vazifelerindendir
26-06-2018 06:48 AM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
Murataltug Çevrimdışı
Uzman
*****

Mesajlar: 2,191
Üyelik Tarihi: Nov 2017
Rep Puanı: 68
Ruh Halim
Ruh Halim
Oylesine

Takımın:
Fenerbahce
Mesaj: #146
RE: Mübarek günler ve geceler
Kaynak dinimizislam.com

Zilhicce ayının fazileti


Kurban Bayramı’nın bulunduğu ay zilhiccedir Zilhicce ayının ilk on günündeki ibadetlerin kıymeti çoktur. hadis-i şerifler şöyledir

Zilhiccenin ilk günlerinde tutulan oruç, bir yıl oruç tutmaya bedeldir. Bir gecesini ihya etmek  Kadir Gecesi’ni ihya etmek gibidir.[İbni Mace]

Zilhiccenin ilk on gecesinde yapılan amel için, 700 misli sevab verilir. [Beyhekî]

Terviye günü Arefe’den önceki gün oruç tutup, günah söz söylemeyen Müslüman Cennete girer.
[Ramuz]

Zilhiccenin ilk 9 günü oruç tutan, her günü için yüz köle azat etmiş veya cihad edenlere yüz at vermiş yahut Kâbe’ye kurban için yüz deve göndermiş gibi sevab alır. [R. Nasıhin]

Zilhiccenin ilk 9 günü oruç tutana, her günü için bir yıllık oruç sevabı verilir. [Ebul Berekat]

Zilhiccenin ilk on günü, fazilette bin güne, Arefe günü ise on bin güne eşittir. [Beyhekî]

Zilhiccenin ilk on gününde yapılan amellerden daha kıymetlisi yoktur.[Taberani]

Allah indinde zilhiccenin ilk on gününde yapılan amellerden daha kıymetlisi yoktur. Bugünlerde tesbihi, tahmidi, tehlili ve tekbiri çok söyleyin [Taberani]

Tesbih: Sübhanallah,Tahmid: Elhamdülillah,
Tehlil: Lâ ilâhe illallah,Tekbir: Allahü ekber, demektir.

efendimiz sav  Zilhiccenin ilk on gününde yapılan amellerin, diğer aylardaki amellerden daha kıymetli olduğunu bildirmiştir

Eshab Ya Resulallah, zilhicce ayındaki ameller, Allah yolundaki cihaddan kıymetlimidir diye sorunca efendimiz Evet, cihaddan kıymetlidir, ancak canını, malını esirgemeden savaşıp şehit olanın cihadı daha kıymetlidir buyurdu. (Buhârî)

Zilhiccenin ilk 9 günü oruç tutmalı, çok sadaka vermeli, dua ve istigfar etmelidir, çünkü Resulullah, Bu on günün hayır ve bereketinden mahrum kalana yazıklar olsun buyurdu.

Zilhiccenin ilk 9 günü oruç tutanın ömrü bereketli olur, malı çoğalır, çoluk çocuğu belalardan muhafaza olur, günahları affolur, iyiliklerine kat kat sevab verilir, ölürken kolay can verir, kabri aydınlanır. Cennette yüksek derecelere kavuşur. 

Her hafta saç, sakal, tırnak kesmek sünnettir. İbni Âbidin hazretlerine göre Zilhicce ayının ilk on günü, bu sünnetler geciktirilmemelidir Kurban kesecek kimse, Zilhicce ayında, saçını ve tırnağını kesmesin hadis-i şerifi, emir değildir. Bunları, kurban kesinceye kadar geciktirmek müstehabdır Kurban kesenin, Zilhicceden, kurban kesinceye kadar, saçını, sakalını, bıyık ve tırnağını kesmemesi müstehabdır; fakat vacib değildir. Bunları kesmesi günah olmaz ve kurban sevabı azalmaz.Bu on gün hasta ziyaret eden, Allah dostlarının hatırını sormuş ziyaret etmiş gibi olur. Bu on gün  Ehl-i sünnet’e uygun bir din kitabı okumak  sevabdır. Din ilmini, Ehl-i sünnet itikadını öğrenmek, farzdır. Çocuklara öğretmek, birinci görevdir.

Zilhiccenin ilk dokuz gününde oruç tutmak ve ibadet etmek sevab olduğu gibi, onuncu günü ve bayram günleri ibadet etmek sevabdır Zilhiccenin onu, bayramın birinci günüdür. hadis-i şerif meali:

Rahmet kapıları dört gece açılır. O gecelerde yapılan dua, tevbe reddolmaz. Ramazan ve Kurban Bayramı'nın birinci geceleri, Berat Gecesi ve Arefe Gecesi.[İsfehani]

Bayram gecelerini ihya edenin kalbi, kalblerin öldüğü gün ölmez.) [İbni Mace]

Zilhicce, hac ibadetini yaptığımız ve kurban kestiğimiz aydır ve mübarek aydır fazileti  büyüktür. hazret-i Âdem'in tevbesi Muharrem veya Zilhicce ayında kabul buyurulmuştur. Buharide

Hiçbir ibadetin kıymeti, Zilhicce ayının ilk on gününde yapılan ibadetlerin kıymeti gibi olamaz
Buhari

Hadisi şerifte Zilhicce ayının onuna kadar olan günler Ramazan-ı şerifi gibi ayrı ayrı fazilet ve kıymetleriyle bildirilmiş ve onuncu gün için şöyle buyurulmuştur Zilhiccenin onuncu günü Kurban bayramı günüdür. Her kim, bayram namazından gelip kurbanını boğazlayıncaya kadar  yemeyip, iki rekat namaz kılsa, kurbanının kanı yere düşmeden, günahı ve ana-babasının günahları, ailesinin ve akrabalarının günahları sevaba çevrilir.

kim, Zilhiccenin ilk on gününde fakirlere yardım etse, Peygamberlere hürmet etmiş olur. kim bir hasta ziyaret etse, Allahü teâlânın dostlarının  hatırını sormuş ve ziyaret etmiş  olur. Bu on günün ibadeti, diğer günlerdeki  ibadetlerden çok  üstün ve fazla sevaba vesile olur. Bu on günde din ve ilm meclisinde bulunan , Peygamberler toplantısında bulunmuş gibi olur.

Hadîs-i şerifte buyuruldu ki Allahü teâlâ, ibadetler içinde, Zilhiccenin ilk on gününde yapılanları daha çok sever. bir gün oruca, bir senelik nafile oruç sevabı verilir. Geceleri kılınan namaz, Kadir gecesindeki namaz gibidir. Bu gün çok tesbih ediniz Sübhanallah, tehlil  Elhamdülillah ve tekbir söyleyiniz!

İmâm-ı Rabbânî ra buyuruyor ki Ramazan-ı şerifin son on günü yapamamış olduğunuz itikafın kazası olmak için niyet ederek, Zilhiccenin ilk on günü itikaf ediniz. Böyle niyet ederek, sünnet sevabına kavuşursunuz. Allahü teâlâya, boyun bükerek, ağlayarak, sızlayarak, kusurların affı için çok yalvarınız! Zilhicce aynda oruçlara, herkes kendi durumuna göre, nafile, kaza, adak ve yemin kefareti orucu olarak, istediği niyeti yapabilir.

Kaynak muhammed.gen. tr


Zilhicce Ayı İle İlgili Hadis-i Şerifler

Efendimiz sav. Buyurmuştur

“ZİLHİCCENİN İLK ON GÜNÜ TUTULAN ORUCUN HER BİRİ BİR SENELİK NAFİLE ORUCA DENKTİR. ON GECENİN TAMAMINI İHYA ETMEK KADİR GECESİNİ İHYA ETMEYE DENKTİR.” 
TEFCİRUT-TESNİM S.170


ON GÜN ORUCNUN HER GÜNÜ 100 KÖLE AZAT ETMİŞ, 100 DEVE KURBAN ETMİŞ VE 100 ATI ALLAH YOLUNDA HİBE ETMİŞ GİBİ SEVAP OLUR.

TEVRİYE GÜNÜNÜN 8. GÜNÜN ORUCUNDA 1000 KÖLE AZAD ETMİŞ, 1000 DEVE KURBAN ETMİŞ VE 1000 ATI ALLAH YOLUNDA HİBE ETMİŞ GİBİ SEVAP ALIR.

AREFE GÜNÜNÜN ORUCUNDA 2000 KÖLE AZAT ETMİŞ, 2000 DEVE KURBAN ETMİŞ VE 2000 ATI ALLAH YOLUNDA HİBE ETMİŞ GİBİDİR.”BUYURMUŞTUR.
TEFCİRUT-TESNİM S.169


EBÛ HÜREYRE RA RİVAYETİNE GÖRE RESULULLAH BUYURUYOR;

ALLAH’A İBADET EDİLECEK GÜNLER İÇİNDE ZİLHİCCE’NİN İLK ON GÜNÜNDEN DAHA SEVİMLİ GÜN YOKTUR O GÜN TUTULAN HER  ORUC BİR SENELİK ORUCA, HER GECE KILINAN NAMAZ KADİR GECESİNE DENKTİR”
İBNİ MÂCE, SIYAM: 39RESULULLAH SALLALLÂHU ALEYHİ VESELLEM ZİLHİCCE AYININ DOKUZ GÜNÜNÜ, ÂŞURA GÜNÜNÜ, HER AYDAN ÜÇ GÜN VE AYIN İLK PAZARTESİ VE PERŞEMBE GÜNÜNÜ ORUÇLU GEÇİRİRDİ”EBÛ DÂVUD, SAVM: 61


“ZİLHİCCENİN İLK 9 GÜNÜ ORUÇ TUTMALI, ÇOK SADAKA VERMELİ, ÇOK DUA VE İSTİĞFAR ETMELİDİR. ÇÜNKÜ RESULULLAH SALLALLAHU ALEYHİ VE SELLEM:

BU ON GÜNÜN HAYIR VE BEREKETİNDEN MAHRUM KALANA YAZIKLAR OLSUN” BUYURDU. 

ZİLHİCCE’NİN İLK DOKUZ GÜNÜ ORUÇ TUTANIN, ÖMRÜ BEREKETLİ OLUR, MALI ÇOĞALIR, ÇOCUĞU BELÂLARDAN KORUNUR, GÜNAHLARI AFFEDİLİR, İYİLİKLERİNE KAT KAT SEVAB VERİLİR, ÖLÜM ANINDA RUHUNU KOLAY TESLİM EDER, KABRİ AYDINLANIR, MİZAN’DA SEVABI AĞIR BASAR VE CENNETTE YÜKSEK DERECELERE KAVUŞUR”
ŞİR’A


“ALLAH İNDİNDE ZİLHİCCENİN İLK ON GÜNÜNDE YAPILAN AMELLERDEN DAHA KIYMETLİSİ YOKTUR BUGÜNLERDE TESBİHİ (SÜBHANALLAH), TAHMİDİ (ELHAMDÜLİLLAH), TEHLİLİ (LA İLAHE İLLALLAH) VE TEKBİRİ (ALLAHU EKBER) ÇOK SÖYLEYİN!”
HUMEYD, MÜSNED, 1-257


RESULULLAH SAV buyurdu

SALİH AMEL İŞLENEN GÜNLERİN ALLAH’A EN SEVİMLİSİ ZİLHİCCE’NİN İLK ON GÜNÜDÜR’

SAHABELER:−YA RESULALLAH ZİLHİCCE AYI ALLAH YOLUNDA YAPILAN CİHAD DAN SEVİMLİMİDİR DİYE SORDULAR.RESULULLAH ‘EVET, ALLAH YOLUNDA YAPILAN CİHAD DAN SEVİMLİDİR ANCAK CANI VE MALI İLE CİHADA ÇIKIP DA GERİ DÖNMEYEN ŞEHİD OLAN HARİÇ’ DİYE CEVAP VERDİ.”EBU DAVUD BUHARİ TİRMİZİ İBNİ MACE

“RASULULLAH (SALLALLAHU ALEYHİ VE SELLEM): ‘DÜNYA GÜNLERİNİN EN FAZİLETLİSİ ZİLHİCCE’NİN İLK ON GÜNÜDÜR…’ BUYURDU.”
TERĞİB VE TERHİB 3/22, İBNİ HİBBAN

NEBİ RESULULLAH ZİLHİCCE’NİN DOKUZ GÜNÜ, AŞURE GÜNÜ, HER AYDAN ÜÇ GÜN VE AYIN İLK PAZARTESİ VE PERŞEMBESİ ORUÇ TUTARDI.”
EBU DAVUD 2437, NESEİ 2410

Zilhicce ayı, kamerî ayların on ikincisi ve haram aylardan Zilkâde, Zilhicce, Muharrem, Receb aylarının ikincisidir.  önemli günleri vardır. Bunlar Kurban bayramı arefe günü, terviye ve teşrik günleridir. Zilhicce ayı mübarek aylardandır
Zilhiccenin sekizinci gününe “terviye”, dokuzuncu gününe “arefe”, kurban bayramı olan onuncu gününe “nahr”, bundan sonraki üç güne teşrik günleri denir. Bayramın iki, üç ve dördüncü günlerine teşrik günleri denmesinin sebebi, teşrik tekbiri getirilmesidir. Teşrik tekbirleri, Kurban bayramının arefe günü sabah namazından başlayarak bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar, toplam 23 vakit, her farzın selâmından sonra kadın-erkek, seferî ayırımı olmaksızın her mükellefe vaciptir.

Teşrik tekbiri şöyledir: “Allahü Ekber, Allahü Ekber. Lâ ilahe illâllahu vallâhu ekber. Allâhü Ekber ve lillâhilhamd.”  Peygamber Efendimiz şöyle buyurdu
Zilhicce ayı mübarek aylardandır. İLK ON GÜNDEKİ  İBADETLER DİĞER AYLARDAKİ İBADETLERDEN, MAKBULDÜR” BUYURMUŞTUR Zilhicce ayının ilk on gününe Kur’an-ı Kerim’de yemin edilmiş; hadislerde  on günün faziletine işaret edilmiştir. Ayette O on geceye yemin olsun” (Fecr Suresi, 89\2) buyrulmuştur. Zilhicce’nin on günü içerisinde arefe günü olması sebebiyle, Ramazan’ın son on günü de oruç ve Kadir gecesi sebebiyle efdaldir.”mümine düşen bu on güne kavuştukça, sevap  mağfiret ve berekete ermek için ibadetlerle, istiğfarlarla.. salih amellerle ihya etmekdir.

Zilhiccenin başında dokuz gün oruç tutmak müstehaptır. zilhiccenin ilk on günü hadislerde salih amellerle geçirilmesi tavsiye edilir. Peygamberimiz  buyurmuşturki ONDAKİ HER GÜNÜN ORUCU BİR YILLIK ORUCA EŞİTTİR. ONDAKİ BİR GECE KIYAMI KADİR GECESİNİN KIYAMINA EŞİTTİR. Bu gün oruca niyet ederken nafile oruca veya kaza orucuna niyet edilebilir. Önemli olan bu günlerin oruçla geçirilmesidir. Zilhicce orucuna, Zilhiccenin birinde başlanıp dokuzuna kadar tutulabilir. Bayramın birinci günü Zilhicce’nin onuncu günü oruç tutmak haramdır. bugün Müslümanların bayramıdır.Zilhicce’nin ilk on gününde arefe, terviye ve nahr günleri bulunmaktadır.

Arefe gününden önceki güne Zilhicce’nin sekizinci gününe terviye günü denir. Terviye günü, hacılar Mekke’den Mina’ya çıkar. Bu güne “Terviye” denmesinin sebebi, hacıların zemzem suyundan çok içip kanmalarıdır. terviye düşünme, tefekkür manasına gelir, Terviye gününü oruçla geçirmenin; ibadet yapmanın, günahlardan sakınmanın sevabı büyüktür. Arefe, haccın en önemli farzı vakfenin yapıldığı yerin Arafatın diğer adıdır. Vakfe, kurban bayramının bir gün öncesi olan Zilhicce ayının dokuzuncu günü burada yapıldığından bu güne “yevmü arefe” arefe günü veya Türkçe’de kısaca “arefe” arife denilmiştir. Bu gün milyonlarca hacı Arafat’a çıkıp Allah’a yalvarıp yakarır bu günde hacca gidemeyen müminler, dualarının bu dualarla sayılması için Allah’a yalvarmalı ve bu günü gecesini ganimet bilip değerlendirmelidirler. Peygamber Efendimiz, bu günkü orucun, geçmiş ve gelecek birer yıllık günaha kefaret olacağını bildirmiştir. 

Bu gündeki duanın faziletiyle alakalı Peygamberimiz şöyle buyurmuşlardır:
ALLAH, HİÇBİR GÜNDE, AREFE GÜNÜNDEKİ KADAR KULLARINI ATEŞTEN AZAD ETMEZ. ALLAH MAHLÛKATA RAHMETİYLE YAKLAŞIR VE MELEKLERE KARŞI İFTİHAR EDER VE “BUNLAR NE İSTİYORLAR?” DER.Peygamberimiz sav ve ashâb-ı kiram efendilerimiz Zilhicce’nin ilk yarısını zikir, tesbihat, ibâdet ve tefekkür ile geçirir, yoksula yardım ederdi. onları örnek alır müslümanların o ibadetlerine dikkat etmeleri, dualarını artırmaları, hayır ve hasenât yapmaları, kendilerini muhâsebeye tabi tutmalarına tevbe etmeleri, yapacakları en güzel ameller cümlesindendir. Bu günde kazası olmayanlar, beş vakit namaza ilaveten nafile ibadetlere de vermelidirler. Kazası olanlar ise kaza namazları kılmalıdırlar.
İşte hayır yarışında mübarek bir zaman dilimi daha.

“HAYDİN ÖYLEYSE HEP HAYIRLARA KOŞUN, YARIŞIN!”BAKARA SURESİ, 2\148 MEALİ

“İŞTE YARIŞACAKSA İNSANLAR, BU CENNET DEVLETİNE KONMAK İÇİN YARIŞSINLAR!”
MUTAFFİFÎN SURESİ, 83/26 MEALİ

Kaynak yeniakit.com

Zilhicce ayı, Kameri aylar Hicri ayların sonuncusu yani on ikincisidir. Hac aydır Zilhicce ayının 10. günü Kurban Bayramın ilk günüdür. İslam coğrafyasında Zilhiccenin büyük önemi vardır Zilhicce, hac ibadetini yaptığımız ve kurban kestiğimiz aydır ve mübarek aydır fazileti büyüktür. Bir rivayette, hazret-i Âdem'in tevbesi Muharrem veya Zilhicce ayında kabul buyurulmuştur. hadîs-i şerifte; Hiçbir ibadetin kıymeti, Zilhicce ayının ilk on gününde yapılan ibadetlerin kıymeti gibi olamaz buyurulmuştur
hadîs-i şerifte, Zilhiccenin onuna kadar olan günler Ramazan-ı şerifin günleri fazilet ve kıymetleriyle bildirilmiş ve buyurulmuştur: Zilhiccenin onuncu günü Kurban bayramı günüdür. Her kim bayram namazından gelip kurbanını boğazlayıncaya kadar bir şey yemeyip, kurban böbreklerini yerse ve iki rekat namaz kılsa, o kimsenin kurbanının kanı yere düşmeden, kendi günahı ana-babasının günahları, ailesinin ve akrabalarının günahları sevaba çevrilir.

Her kim, Zilhicce ayının ilk on günü fakirlere yardım etse, Peygamberlere hürmet etmiş olur. kim hasta ziyaret etse, Allahü teâlânın dostlarının hatırını sormuş ve ziyaret etmiş gibi olur. Bu on gün yapılan her ibadet, diğer günlerdeki ibadetlerden üstün ve sevabtır. Bu on günde din ilmi meclisinde bulunan kimse, Peygamberler toplantısında bulunmuş gibi olur. Hadîs-i şerifte buyuruldu ki: Allahü teâlâ, ibadetler içinde, Zilhiccenin ilk on gününde yapılanları daha çok sever. tutulan bir gün oruca, bir senelik nafile oruç sevabı verilir. Gece kılınan namaz, Kadir gecesindeki namaz gibidir. çok tesbih yani Sübhanallah, tehlil yani Elhamdülillah ve tekbir yani Allahü ekber söyleyiniz!
 
İmâm-ı Rabbânî ra buyuruyor ki:Ramazan-ı şerifin son on günü yapamadığınız itikafın kazası olmak için niyet ederek, Zilhiccenin ilk on günü itikaf ediniz. Böyle niyet ederek, sünnet sevabına kavuşursunuz. Bu itikafta, Allahü teâlâya, boyun bükerek, ağlayarak, sızlayarak, kusurların affı için yalvarınız!”


Kaynak 1haber.com

Zilhicce Ayı Başlangıcı

Zilhicce Ayı 23 Ağustos 2017 Çarşamba günü başlıyor.Allâhü Teâlâ’ya ibadet olunan- en sevimli günler Zilhicce’nin on günüdür. Her gününün orucu bir senelik oruca, her gecesinin ihyası da Kadir Gecesi’ni ihya etmeye denktir.” Kurban bayramının olduğu aya zilhicce ayı denir, hicri-kamerî ayların 12’ncisidir. Kurban Bayramından önceki ilk dokuz günü ve Kurban günü olmak üzere tam “on gün” mübarek gecedir. Onuncu gün Kurban Bayramı’nın ilk günüdür. kamerî ayların 12’ncisi olan Zilhicce , İslâm’ın beş esâsından biri olan hac farîzasının îfâ edildiği af ayıdır. Arafât’a çıkılıp Allâh için milyonlarca kurbanın kesildiği ve bir senelik hesapların görülüp amel defterlerinin kapandığı mukaddes bir aydır.

Zilhiccenin birinci on gecesi “leyâlî-i aşere” yâni 10 mübârek gecedir. noksanların tamamlanıp istiğfâr, salevât-ı şerîfe, duâ ve tesbîhte hayır vardır.
Hacca gidemeyen mü’minlerin bu gün oruç tutmaları fazîlettir. Kurban bayramından evvel dokuz gün oruç tutmalı, 10. günü kurban kesilinceye kadar bir şey yemeyip kurban etinden yemelidir. Bu mendubdur. Hiç olmazsa 8’inci gün ile beraber, 9’uncu arefe gününü oruçlu olmak lâzımdır.Arefe günü sabah namazından bayramın 4’üncü günü ikindi namazına kadar, farz namazların arkasından Teşrîk tekbîri Allâhü Ekber Allâhü Ekber, Lâ ilâhe ilallâhü vallâhü ekber, Allâhü Ekber ve lillâhil-hamd okumak kadın-erkek her mükellef Müslümana vâciptir.

Zilhicce ayının birinden onuna yâni Kurban Bayramının ilk gününe kadar, her sabah namazlarından sonra 10 salevât-ı şerîfe “Allahümme salli ve sellim ve bârik alâ seyyidinâ Muhammedin ve alâ âli seyyidinâ Muhammed.”10 istiğfâr: “Estağfirullâhe’l-Azîm el-Kerîm ellezî lâ ilâhe illâ Hüve’l-Hayye’l-Kayyûme ve etûbü ileyk ve nes’elühü’t-tevbete ve’l-mağfirete ve’l-hidâyete lenâ innehû hüve’t-Tevvâbü’r-Rahîm.”10 tevhid: “Lâ ilâhe illallâhü vahdehû lâ şerîke leh, Lehü’l-mülkü ve lehü’l-hamdü yuhyî ve yümît ve hüve hayyün lâ yemûtü biyedihi’l-hayr ve hüve alâ külli şey’in kadîr” okunur. 

Zilhicce ayıda sadaka verilmeli, dua ve istiğfar ile meşgul olunmalı Zilhiccenin ilk dokuz günü oruç tutmalı, çsadaka vermeli, dua ve istiğfar etmelidir.”
Zilhiccenin ilk on gününde “سبحان الله”Sübhanallah”, “الحمد لله “ “Elhamdülillah”, “لا إله إلا الله” “La ilahe illallah” ve bolca tekbir getirilmelidir Allah indinde Zilhiccenin ilk on günündeki amellerden kıymetlisi yoktur. Bugünlerde tesbihi “سبحان الله” Sübhanallah”, tahmidi “الحمد لله “Elhamdülillah”, tehlili “لا إله إلا الله” “Lâ ilâhe illallah” ve tekbiri “اكبر الله “ “Allahu ekber” çok söyleyin! Zilhicce oruç tutma günlerindendir faziletli günler. Ramazandan sonra, Arefe günü, Aşûre günü, Zilhicce ve Muharrem aylarının ilk on günleridir. Haram aylar, oruç tutma günleri ve faziletli günlerdir.  kıymetli aylar ibadetle değerlendirilmelidir Allah katında, Zilhiccenin on günlerinden kıymetli gün yoktur, O günlerde Allah-ü Teala’ya çok ibadet ediniz!”  ve ibadetle meşgul olmak gerekir;

Kaza ve Tesbih namazı kılmak,Sadaka vermek,
Kur’ân tilavetiyle meşgul olmak Cevşen-i Kebir, evrad-ı kudsiye ve tahmidiye duasını okumak.
Zilhiccedeki amellere iyiliklere kat kat mükafat verilir…Zilhicce’nin ilk on gecesinde amellere, 700 misli sevap verilir Bir kimse, bu on günlerde
Yoksul birine iyilik ettiği zaman Allah’ın (cc) Peygamber’ine (asm) bir iyilik bulunmuştur.
hastayı ziyaret eder ise Allah’ın (cc) veli kullarını ziyaret etmiş olur.cenazeye katılır ise Allah (cc) yolunda şehit olanların cenazesine katılmış gibi sevap alır.Bir Mümin’i giydirir ise; Allah (cc) öbür alemde kendisine cennet hullelerinden giydirir.
yetime iyilik ederse Kıyamet günü Allah (cc) ona arşının altından lutfunu yağdırır.İlim meclislerinde hazır olur ise Nebi ve resullerin meclislerinde bulunmuş kadar sevap alır.

On günleri değerlendirenler için denilmiştir ki:
Bir kimse, bu on günleri değerlendirir ise, Cenab-ı Hak o kişiye on ikramda bulunur.Ömrü uğurlu ve bereketli olur.Malında bereket olur, Allah onun çocuğunu korur.Günahlarına kefaret olur.
iyiliklere kat kat sevap alır. Ölümü kolay eder.
karanlık günlere aydınlık verir.Mizanda iyiliği ağır basar Ahirette rezil ve zelil olmaktan kurtarır.
Cennet derecelerini yükseltir.Dünyada günlerin en üstünü: Zilhicce ayının ilk on günüdür
Cenab-ı Hak Zilhicce ayının ON GÜNÜ ne yemin etmiş, Peygamberimiz (asm) ise; “Zilhicce’nin ilk on günündeki ibadetler diğer aylarda yapılan amellerden, Allah (cc) nezdinde daha makbuldür” buyurmuştur.

Kimi yerler mukaddeslik açısından başka yerlere faziletli olması gibi, bazı vakitler de diğer vakitlere göre değerli ve faziletli olabilir. Zilhicce’nin ilk on günü, diğer günlere göre üstündür, hükmün en önemli sonucu “senenin en faziletli günlerinde oruç tutmayı ibadet yapmayı adayan kimsenin nasıl hareket edeceğini belirtmesinde” ortaya çıkar.
Bir kimse en faziletli günlerde kendini ibadete adarsa, arefede bu ibadeti yerine getirmesi gerekir. Zilhicce’nin on gününde en faziletli gün arefe günüdür. Zilhiccenin ilk on günü dünyadaki günlerin en üstünüdür Dünyada günlerin en üstünü Zilhicce ayının ilk on günleridir.” Bu ayın ibadetleri diğer aylardaki amellerden makbuldür Cenab-ı Hak Zilhiccenin on günü üzerine yemin etmiştir

Peygamberimiz (asm) ise; “Zilhicce’nin ilk on gününde yapılan ibadetler diğer aylardaki amellerden, Allah (cc) nezdinde makbuldür.” buyurmuştur. Zilhiccede Kurban Bayramı olduğu için mübarek aydır Zilhicce Ayların on ikincisi ve savaşmanın haram kılındığı haram ayların ikincisidir. Zilhicce ayı, mübarek ayların en mühimidir hacc-ı ekber olduğu için faziletlidir
faziletli günler. Ramazan ayı, Arefe ve Aşûre günü, Zilhicce ve Muharrem aylarının ilk on günleri Haram aylarının tamamı, oruç tutma günleri ve faziletli günlerdir.Bu ayların en faziletlisi Zilhicce’dir. hac mevsimine, haccın on günü eyyam’ul-ma’lumat (Bilinen günler) ve teşrik günleri olan eyyam’ul-madudat (Sayılı günler) aydadır.

Haram aylardan Zilhicce ayı da, Ramazan ve Muharrem gibi fazileti bol aylardandır. Hacc-ı ekber bu aydadır. Bu ayın ilk on günü, Kurân’ın diliyle “el-eyyam’ul-ma’luma” belli başlı günlerdir bu ayda “el-eyyam’ul-ma’duda” diye tabir edilen teşrik günleri vardır. Ramazan ayının en faziletli günleri son on günü; Zilhicce’nin en faziletli günleri ilk on günüdür. Allah (cc) katında Zilhicce ayı makbul aylardandır Yemin olsun fecr’e Ve on geceye çifte ve teke Ve geçip giden geceye!
Bunda bir akıl sahibi için ibretlik bir yemin ve yemine lâyık hakikat vardır, değil mi?”
Zilhicce’nin ilk yarısındaki günler, yüce Allah katındaki değerli günlerdir. Fecr Suresinde; “On geceye yemin olsun ki…” diye yemin edilen Zilhicce ayının ilk on günü Müminler için müjdeler taşıyan mübarek bir zamandır.

Zilhicce ayının ilk on gününde peygamberlere Yüce Allah’tan ikramlar gelmiştir. birçok haberler vardır.
Allah (cc) Adem (as) tevbesini kabul buyurdu
Allah (cc) Adem’e (as) tevbeyi nasip etti. O’na tevbe, Arefe günü nasip oldu. O gün Adem (as) günahını itiraf edip tevbe edince, Allah (cc) da tevbesini kabul buyurdu.Kabe-i Muazzama’yı İbrahim (as) Zilhiccede yapmaya başlamıştır
İbrahim (as) Halil olmuştur. Malını misafirlere çıkardı. Kendini ateşe attı. Oğlunu kurban etti. Kalbini Rahman Allah’a verdi. İbrahim (as) dışında tam manası ile tevekkül, başkasına nasip olmamıştır. Cenab-ı Hak Musa Peygamber’e (as) zatı ile münacat ettti Davud’a (as) mağfiret bu günlerde geldiKur’ân-ı Kerim’in ilk inişi Kurban Bayramı sabahına rastlar

Kur’ân-ı Kerim’in ilk inişi Kurban Bayramı sabahına rastlar. Rıdvan biatı on günler içinde olmuştu. Cenab-ı Hak, buyurdu Ağacın altında seninle biat ettikleri zaman Ki bu ağaç sakız ağacı idi ve bu biat Hudeybiye’de oldu… O gün Resulullah Efendimiz’le (asm) biat eden ashabın sayısı bin dört yüz kadardı hepsi erkekti…Resulullah Efendimiz’in (asm) şöyle buyurdu Zilhiccenin ilk on günü geldiği zaman; tâate ibadete daha ciddi sarılın. bugünler, Allah’ın faziletli günleridir.
o gecelerden birinde namaz kılmak istenirse, şu şekilde kılsın Gecenin son üçte biri geçtikten sonra kalksın; dört rekat namaz kılsın.her rekat Fatiha suresini Üçer kere İhlas Suresi ve Felak ve Nas surelerini okumalıdır. her rekatta üç kere Ayet’el Kürsi’yi okumalıdır.

Namaz bittikten sonra, ellerini açmalı ve şöyle dua etmelidir:İzzet ve Ceberut sahibi Allah (cc), noksan sıfatlardan münezzehtir.Kudret ve melekut sahibi Allah (cc), noksan sıfatlardan münezzehtir.
ölümü olmayan diri Allah (cc), noksan sıfatlardan münezzehtir. Kendisinden başka ilah yoktur; öldürür ve diriltir. Kulların ve ülkelerin Rabbi Allah (cc), noksan sıfatlardan münezzehtir.temiz ve mübarek Allah’a (cc) hamdolsun.Allah (cc) büyükler büyüğüdür. Rabbimiz’in şanı yücedir; ilmi ve kudreti her yerdedir Bundan sonra, dileğini dilemelidir, bu kimseye; Allah (cc) Beytini Kabe-i ve Peygamber’in (asm) kabrini ziyaret eden, Allah (cc) yolunda cihat eden kimsenin sevabını verir.
Allah-ü Teala’dan dilekte bulunur ise Allah (cc), onu kendisine ihsan eyler.

Bir kimse, on gecelerin her birinde, namazı tek tek kılar ise, Allah (cc) onu en yüksek Firdevs Cennetine koyar. O kimsenin kötülüğü silinir ve kendisine şöyle denir Yeniden iyi şeyler yapmaya başla. Arefe günü geldiği zaman, bir kimse onun gündüzünü oruçlu geçirir gecesinde de namazı kılar ise, Allah’ın (cc) huzurunda ağlayarak yalvarır ise, Allah (cc) meleklerine şöyle buyurur:
“Ey meleklerim şahit olun; kulumu bağışladım, hac sevabına da ortak ettim. Resulullah (asm) Efendimiz şöyle buyurdu Kıldığı namazdan ve ettiği duadan dolayı, Allah (cc) kuluna ettiği ihsanı melekler duyunca sevinir ve birbirlerine müjdeler
Zilhicce’nin bir günü faziletçe bin gün gibidir
Zilhiccede bir gün ibadet, diğer zamandaki bir yıllık ibadete bedeldir

Allah nezdinde Zilhicce’nin ilk on gününden sevimli ve faziletli günler yoktur ki, o gün yapılan ibadet, bu on gündekinden daha üstün olsun. Zilhicce’nin bir gününde yapılan ibadet, diğer senelik ibadete bedeldir. Zilhicce’nin bir gecesinde ibadet, Kadir gecesindeki ibadete denktir
Allah Resulü(asm) şöyle buyurdu Amel edilen günlerde Allah-ü Teala’ya Zilhicce’nin on gününden üstün ve sevimli geleni yoktur. O günlerde tutulan oruç, bir yıllık oruca bedeldir. O günlerde ibadete kalkmak, Kadir gecesi kıyam etmeye bedeldir.” 
Zilhicce’nin ilk on gününde yapılan ibadetler, Allah (cc) yolundaki cihattan makbuldür Zilhicce’nin ilk on gününde yapılan amel, Allah (cc) yolunda gündüzü oruç tutulan ve gecesi nöbet beklenen bir cihada eşittir. Ancak bir kişiye cennet müjdelenmesi hariç.”

Zilhicce’nin ilk on günü yapılan ibadetler Allah (cc) katında diğer aylardaki iyi amellerden makbuldür.” buyurdu. Ashap Ya Resulallah! Allah yolundaki cihat Zilhicce ibadetinden, makbul değildir. Ancak canını ve malını tehlikeye atarak cihada çıkıp şehit olanın cihadı zilhicceden daha sevgilidir.” buyurdu.
Zilhicce’nin ilk on gecesini ihya etmek, Kadir gecesini ihya etmeye denktir Hz. Peygamber(asm)
buyurdu Zilhicce’nin ilk on gününde yapılan ibadet Allah (cc) katındaki diğer ibadetten daha güzeldir. Çünkü her gününde tutulan oruç bir sene oruç tutmaya ve her gecesini ihya etmek Kadir Gecesi’ni ihya etmeye denktir.” Bu on gündeki hayır ve bereketten mahrum kalmamalıdır Bu on günün hayır ve bereketinden mahrum kalana yazıklar olsun.” buyurdu.

Zilhicce’nin bir günü faziletçe bin gün gibidir
Zilhicce’nin ilk on gününün her günü faziletçe bin gün gibidir. Arefe günü on bin gün gibidir.”
Zilhiccenin sekizinci gecesini ihya edene cennet vacip olur Beş geceyi ihya edene cennet vacip olur. Bunlar: Terviye Zilhiccenin sekizinci ve Arefe gecesi, Kurban Bayramı , Ramazan Bayramı gecesi ve Şaban’ın on beşinci gecesidir. Zilhiccede zekat veren büyük fazilete nail olur Zekat veren başlangıcını Ramazan ve Zilhiccede yaparsa daha büyük fazilete nail olur. Çünkü bu iki ay, diğerlerinde bulunmayan faziletler ihtiva eder. Ramazan ayı, Kur’an-ı Kerim’in indirilmesiyle şereflendirilmiştir. bin aydan hayırlı görülen Kadir Gecesi bu ayın içindedir. bu ay, oruç gibi mühim bir farzın da eda edildiği aydır

Kaynak webtasarımgurubu.com

Zilhicce Ayı

Kur'an-ı Kerim'de Fecr Suresi'nin başında, "On geceye yemin olsun ki ?" ifadeleriyle bahsedilen on gecenin ne muazzam bir hazine olduğunu ne yazık ki hakkıyla bilemiyoruz. bu on gecenin Ramazan'ın son on günü veya Muharrem'in onuncu gününe kadar olan on gün olduğu kayıtlı olsa da genel görüş ve kabul, mübarek on günün Zilhiccenin ilk on günü olduğudur. Zilhiccenin Başındaki ilk 10 günde Kılınacak Çok Faziletli Namaz: 4 Rekatlık Bir Namaz Kılınır ve Her Rekatında 1 Fatiha Suresi 1 Felak Suresi
1 Nas Suresi 3 İhlas Suresi 1 Ayetel Kürsi Suresi
Okunur ve Namazdan sonra, ellerini açmalı ve şöyle dua etmelidir:

“İzzet ve Ceberut sahibi Allah (cc), noksan sıfatlardan münezzehtir. Kudret ve melekût sahibi Allah (cc), noksan sıfatlardan münezzehtir. Ölümü olmayan diri Allah (cc), noksan sıfatlardan münezzehtir. Kendisinden başka ilâh yoktur; öldürür ve diriltir. Kulların ve ülkelerin Rabbi Allah (cc), noksan sıfatlardan münezzehtir. Çokça temiz mübarek Allah'a (cc) hamdolsun. Allah (cc) büyükler büyüğüdür. Rabbimizin şanı yücedir; ilmi ve kudreti her yerdedir.”Bundan sonra, dileğini dilemelidir, böyle kimseye; Allah (cc) Beytini Kabe-i Muazzama’yı ve Peygamber’in (asm) kabrini ziyaret eden, Allah (cc) yolunda cihat eden kimsenin sevabını verir.Allah-ü Taâlâ'dan ne dilekte bulunur ise Allah (cc), onu ihsan eyler.

Bir kimse, on gecelerin her birinde, namazı tek tek kılar ise, Allah (cc) onu en yüksek Firdevs Cennetine koyar. O kimsenin kötülüğü silinir kendisine şöyle denir:“Yeniden iyi şeyler yapmaya başla.”Arefe günü geldiği zaman, bir kimse gündüzünü oruçlu geçirir de; gecesinde anlatılan namazı kılar ise, anlatılan duayı okuyarak Allah’ın (cc) huzurunda ağlayarak yalvarır ise, Allah (cc) meleklerine şöyle buyurur:“Ey meleklerim şahit olun; kulumu bağışladım, hac edenlerin sevabına ortak ettim.”Efendimiz buyurdu Kıldığı namazdan ve ettiği duadan dolayı, Allah (cc) kuluna ettiği ihsanı melekler duyunca sevinir ve birbirlerine müjdelerler.”(Abdül Kadir Geylani) 


Lâ ilâhe illallâhü vahdehû lâ şerîke leh. Lehül-mülkü ve lehül-hamdü yuhyî ve yümît.biyedihil-hayr. Ve hüve alâ külli şey'in kadîr"
bu zikri 100 kere okuyan kimsenin ameli gibi bir hiçbirine yazılmaz. O kul kıyamette en fazla hasenenin sahibi olur manası şudur Allahtan başka ilah yoktur. o tektir ortağı yoktur mülk ona aittir hamd onadır, diriltir ve öldürür tüm hayır ve kudret elindedir o herşeye gücü yetendir.

Eşhedü en lâ ilâhe illallâhu vahdehû lâ şerîke leh, ilâhen vâhiden sameden lem yettahiz sâhibeten ve lâ veleda" zikrini 100 kere okuyana Allah-u Teala bir milyon hasene yazar, bir o kadar günahlarını siler cennette derecesini on bin derece yükseltir.
MANASI: şahitlik ederimki Allahtan başka ilah yoktur tektir ortağı yoktur herşey ona muhtaçtır muhtaç değildir eş ve çocuk edinmemiştir.

Eşhedü en Lâ ilâhe illallâhu vahdehû lâ şerike leh, lehül mülkü ve lehül hamdü yuhyî ve yümît ve hüve hayyün lâ yemût biyedihil hayr ve hüve alâ külli şey’in kadîr" zikrini 100 kere okuyana yetmişbin melek gelir ve bu zikiri yapana salat ve rahmet yağdırır MANASI şehadet ederimki Allahu Teala’dan başka İlah yoktur; Mülk ve hamd o'nadır O diriltir, o öldürür. Allah ölmeyecek tek diridir hayırlar onundur o herşeye hakkıyla gücü yetendir.

Hasbiyallahu ve kefâ. Semi'allahu li-men deâ. Leyse verâ-Allahi muntehâ" zikrini 100 kere okuyanı melek alıp Rahman ın huzuruna koyar. Rahman nazar buyurur.Allah-u Te'ala 'nın kendisine tecelli bulunduğu kişi bedbaht olmaz.
MANASI: Allah yeter Allah duayı işitir Allahtan gayrısı yoktur. Dua edenin duası kabul edilir. Rızasını kazanmak için uğruna mücadele edilen tek ALLAH’DIR.


Ey Allahım hamd sana mahsustur. senin istediğin gibi hamd sana olsun Bizim imizden daha hayırlı hamdler sana olsun.Biz nimetinin kadrini bilemiyoruz.Azametini takdir edemiyoruz.Ya Rabbi namazım,kurbanım,hayatım, her şeyim sana ait.İbadetimi yardımınla yapıyorum.Yarabbi faniyim. kabir azabından sana sığınıyorum Ya Rabbi kalbimi ve aklımı rızanda topla.Ya Rabbi felaketlerden sana sığınıyorum.
15-08-2018 10:26 AM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
Gönder Cevapla


Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 2 Misafir
Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. 5651 sayılı yasaya göre bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. 5651 sayılı yasaya göre sitemiz mesajları kontrolle yükümlü olmayıp, şikayetlerinizi [email protected] adresine yollarsanız, gerekli işlemler yapılacaktır. Dikkat: Bu site şikayet sitesi değildir, arızalı ürünleriniz ve diğer şikayetleriniz için bu email adresini kullanmayınız. Report Abuse, Harassment, Scamming, Hacking, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to [email protected]