You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Kuran'da Bulunan Secde Ayetlerİ

>295457<

Kuran-ı Kerim'de secde ayeti bulunan sureler ve ayet numaraları:

1. A'râf Sûresi: 206. âyet

2. Ra'd Sûresi: 15. âyet

3. Nahl Sûresi: 50- âyet

4. İsrâ Sûresi: 107. âyet

5. Meryem Sûresi: 58. âyet

6. Hac Sûresi: 18. âyet

7. Furkan Sûresi: 60. âyet

8. Neml Sûresi: 25. âyet

9. Secde Sûresi: 15. âyet

10. Sâd Sûresi: 24. âyet

11. Fussilet Sûresi: 37. âyet

12. Necm Sûresi: 62. Âyet

13. İnşikak Sûresi: 21. âyet

14. Alak Sûresi: 19. Âyet

Resulullah (s.a.v) buyuruyor: Ademoğlu secde âyeti okur ve secde ederse şeytan ağlayarak ayrılır ve: "Yazık bana, insanoğlu secdeyle emredildi ve secde etti, mukabilinde ona cennet var. Ben de secdeyle emrolundum ama ben itiraz ettim, benim için de ateş var '' der. ''

Tilavet Secdesi Nasıl Yapılır?
Başta tilavet secdesi yapacak kişinin abdestli, üstünün başının temiz ve avret yerlerininde örtülü olması şarttır.

Tilavet secdesi yapmak niyetiyle abdestli olarak kıbleye dönülür ve eller kaldırılmaksızın "Allahüekber" diyerek secdeye varılır.

Üç kere "Sübhâne rabbiye'l-a'lâ" denildikten sonra yine "Allahüekber" diyerek kalkılır.
Secdeden kalktıktan sonra "Ğufrâneke Rabbenâ ve İleykel masîr" denir

(Secde âyetinin mealini okuyan veya dinleyen kimse de secde yapmalıdır.)
...Aç sineni açabildiğin kadar ummanlar gibi olsun, inançla geril insana sevgi duy, kalmasın alaka duymadığın ve el uzatmadığın bir mahzun gönül...

Bunu ilk beğenen sen ol.
Profesör
RE: Kuran'da Bulunan Secde Ayetlerİ
Tşkler...aslında hatim konularında not düşülseydi belki iyi olurdu bazen gözden kacabiliyor...özellikle yeni ögrenen arkadaşlar unutabiliyor
[Resim: urjn1.jpg]

Gaflet içinde gördüm, nice canlı cesedi ;
Câhillerden beterdi, âlimlerin hasedi..
Bunu ilk beğenen sen ol.
Forumcu
selamun aleykum

sanırsam tilavet secdesinden sonraki dua şöyle olmalı;

semiğna ve atağna ğufraneke rabbena ve ileykel masiyr

ALLAH teala bizlerden razı olsun.
Degerli hado77 Kullanicisi Jul 2010 Tarihinden Beri İslami Forum, İslam, İslamiyet
Bunu ilk beğenen sen ol.
Göğe Bakma Durağı.
Allah razi olsun.

"Ezanı duyunca müziğin sesini kısmaması normaldir,
        Ben ezanı duyunca namaz kılmayan insanlar gördüm..!!"

"Ezana hürmetin esaslısı davete icabetle olur şarkıyı kapatmakla değil -dedi biri, haklıydı."
H
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İslami Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.