Gönder Cevapla
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kpss atamalarında istenen nitelikleri kusurlu olarak elde etmek kul hakkı olur mu ?
Yazar Mesaj
absolut Çevrimdışı
Yeni Üye

Mesajlar: 1
Üyelik Tarihi: Dec 2018
Rep Puanı: 0
Ruh Halim
Ruh Halim
Olgun

Takımın:
Mesaj: #1
Kpss atamalarında istenen nitelikleri kusurlu olarak elde etmek kul hakkı olur mu ?
Arkadaşlar öncelikle şunu belirteyim amacım kimseden fetva almak değil sadece yorumlarınızı merak ediyorum.Sorum şu;

Kpss atamalarında istenen bazı nitelikler var mesela sertifikalar,ehliyetler filan bunları alırken kusurlu davranışlarda bulunmak mesela ehliyet sınavında yönetmelikte yazan kırmızı hatalardan(adayın sınavına son veren hatalardan) birini yapmak ve buna rağmen komisyonunun görmemesinden veya iyi niyetle görmezden gelmesinden kaynaklı geçip ehliyeti almış olmak.Veya üniversite okurken derslerden kopya çekerek geçmiş olmak veya yönetmelikte yazan devamsızlık hakkından fazla devamsızlık yapıp başkasına imza attırarak geçmek gibi kusurlu davranışlar neticesinde bu istenen niteliklere sahip olmak aynı yerleri tercihlerinde yazan adayların hakkına girmemize sebep olur mu ?
13-12-2018 11:23 PM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
blue Çevrimdışı
Forumcu
***

Mesajlar: 320
Üyelik Tarihi: Jan 2018
Rep Puanı: 42
Ruh Halim
Ruh Halim
Cilgin

Takımın:
Mesaj: #2
RE: Kpss atamalarında istenen nitelikleri kusurlu olarak elde etmek kul hakkı olur mu ?
referans göstermeden,alıntı yapmadan kendi fikirlerimi yazıyorum

1) ehliyet sınavında yaparsanız hem başkalarının hakkına girmiş olursunuz hemde hakkınız olmayan bir şeyi elde etmiş olursunuz.

çünkü;

önce ehliyet almayı haketmemiştiniz aslında yani araba kullanamazdınız ,halbuki böyle yaparak yasaları çiğneyip suç da işlediniz ve çerçeveye göre başka insanların hayatını tehlikeye atmış oldunuz.
yani başkalarının yaşam hakkına girdiniz hatta bu çok büyük bir kabahat.

2)okuldaki sınavlardan kopya çekmişseniz durum ağaç biçiminde dallanan hak ihlallerine yol açar.

A) eğer sınavda standart sapma (Bağıl değerlendirme sistemi) uygulanmakta ise hem orada sınıf arkadaslarınızın hemde B bendinde vereceğim durumlarda başkalarının ve sonrakilerinin hakkına girmiş olursunuz.

B) bağıl değerlendirme sistemi uygulanmıyorsa açıkçası sınıf arkadaslarınız hakkında çok sağlıklı bir yorum yapamamakla birlikte A öncülünde verilen durumdakinden daha hafif olabileceğini söylemek mümkün gibi ,fakat burada da çok ağır bir sorumluluk katledilmiş olur ve aşağıda tanımlanan kişilerin hakkına girilmiş olur.

i) öğretim elemanlarının / öğretmenlerin hakkına girilmiş olur ,çünkü öğretmen / akademisyen birçok şeyi sınavla değerlendirme ye tabi tutmak istemektedir ve bunlardan birisi de ilgili akademisyenin ne kadar etkili ders anlattığıdır.

ii)mezuniyetten sonra görev alacağınız durumda muhattap olduğunuz kişilerin hakkına girmiş olursunuz.

çünkü asli olmayan birşey yaptınız ve o diplomayı hak etmemiştiniz aslında. yani o sorumluluğu almayı ve o maaşı almayıda hak etmiyordunuz. diğer taraftan kötü bir icra edilmesi de yüksek ihtimaldir (liyakatsizlik)

dolayısıyla öğrencilerinizin yada muhattap olduğunuz kişilerin hakkına girersiniz.


iii) halkların hakkına girmiş olursunuz ,çünkü halk kendisi de meşguliyet içerisinde ve gelişimi arz etmekte ,refah seviyesinin yükselmesini yada ilerlemekte olan zamana uygun hale gelmesini istemektedir halbuki siz sahte birşey yaparak , hakka tecavüz ederek yapamayacağınız bir şeyin altına imza attınız ve o sorumluluğu hiçte düzgün olmayan bir şekilde aldınız.

dolayısıyla halkların da hakkına girdiniz

iV) tüm dünyada yaşayan insanların hakkına girdiniz (dolaylamalıdır)

mesela eğer iii) te belirtilen durum yaşanmayacak olsaydı , halktan bir kimse daha sağlıklı bir durumda olacak ve belki de müslüman olmayan bir kimsenin sevinmesine vesile ularak onunda müslüma n olmasına vesile olacak idi , halbuki siz buna engel olmakla birlikte tam tersi bir durumun yaşanmasına sebebiyet verdiniz.

hele ki zincir işlemin dar olduğu durumlarda çok çok hasssas durumların olması mümkündür. örneğin tersi durumda sözü geçen mümin kişinin psikolojisi bozulmuş ve kendi sorumluluğunu yerine getirememesinden kaynaklı bir durumda başka bir insanın / insanların hayatının kaybedilmesine neden olmuş olabilir (örneğin kişi doktordur , siz hemşiresiniz (sahte hemşire) ameliyat masasaında yaptğınız hata ile hasta öldü!)
veya kişi pilottur ,siz de kuledeki görevlisiniz (sahte görevli),pilotu yanlış yere sevkettiniz uçak kontrolden çıktı ve düştü , uçaktaki herkes öldü, durum şuna da yükseltilebilirdir. siz öğretmensiniz ve bir öğrencinize rehberlikte ve değerlendrimede hata ettiniz o öğrenci yarın cumhurbaşkanı oldu , ülkeyi önce savaşa sürükledi ,daha sonra tüm dünyada bir savaş çıkmasına yol açtı ve nükleer bir savaş çıktı ortaya tam neredeyse bir nesil yok oldu!)

V) hayvanların ve diğer mahlukatın hakkına girmiş oldunuz (dolaylamalıdır)

1)hayvanların kini göstermek basit iş , sahte bir görevle zincirleme veya direkt bir sebeple mesela orman yangınına sebebiyet verdiniz ve ordaki tüm hayvanlar öldü (ağaçlar da var ,onlarda canlı)

2) diğer mahlükat. bunun esrarını izah etmek biraz güç ancak yinede mantığa dayandırılabilir. önce

a1)

dünyanın durumundaki küçük bir deişme başka gezegenlerin durumundada aslında farketmediğimiz veya farkedilebilen bir değişime yol açar buradan hareketle o mevkilerde yaşayan mahlukatın hakkına girmiş oldunuz.

burada özel olarak birde ehli kuburun hakkına da girilmiştir. bu rahatlıkla ispat edilebilir. çünkü çok kısa kestirme yoldan ifade edecek olursak zaten siz iii) ve iV) te anlatılan ihlallere sebebiyet vermemiş olsaydınız o zaman belki de kainat daha güçlü bir ihtimal yekvücut rabbini zikredecekti. halbuki siz buna engel oldunuz.

a2) bilinmeyen

burada malesef tasvir edemediğimiz ve henüz mahiyeti hakkında nasıl olduğu konusunda henüz bilgi sahibi olmadığımız alemlerin de hakkına girmiş olma durumunuz vardır. bkz. وە ما ەرسەلناکە 'للا راهمەتەن ل'ل الەم'ین ("resulum ben seni ancak alemlere rahmet olarak gönderdim" ayet)


YORUM

bu benim en çok dikkatimi çeken konulardan biri idi doğrusu. oldukça hassas olan ancak basit görünen işlerin birinin esrarını anlatmış olduğumu düşünüyorum

bu dünyada çekeceğiniz en fazla zorluk muhtemelen uzun ve ağır bir hastalık ve sonrasındaki ölümdür. ama ölüm ..

fakat ahirette durum böyle değil. daha fazla bilgi için imam gazalinin ölüm ve ötesi veya daha geniş yelpazede bilgi için ihyai ulum-id-dine bakınız (tavsiye ederim)

muhtemelen ahirete gidip cereyan edecek olayları gören her kim olsa , kimse kul hakkına girmek istemeyecekti.


selam
14-12-2018 11:07 PM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
Gönder Cevapla


Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir
Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. 5651 sayılı yasaya göre bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. 5651 sayılı yasaya göre sitemiz mesajları kontrolle yükümlü olmayıp, şikayetlerinizi mail@islamiforum.net adresine yollarsanız, gerekli işlemler yapılacaktır. Dikkat: Bu site şikayet sitesi değildir, arızalı ürünleriniz ve diğer şikayetleriniz için bu email adresini kullanmayınız. Report Abuse, Harassment, Scamming, Hacking, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to mail@islamiforum.net