Gönder Cevapla

Değerlendir:
  • 1 Oy - 4 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kitaplar ve adem, havva
Yazar Mesaj
Mehmet09 Çevrimdışı
Yeni Üye

Rep Puanı: 0
Ruh Halim
Ruh Halim
Tembel

Takımın:
66 Kitaplar ve adem, havva
Duyduguma gore adem ve havva dunyaya geldikten sonra şeytan yasaklı elmayı adem ve havvaya vermiş allah demiş ki benim kullarım yapmaz ama allah zatan gelecegi takdir etmiyormu nasıl bilememiş ve birde neden birsürü kitap çıkarmış gelecegi takdir etmiyormu?^_^
14-07-2019 02:01 AM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
alpi Çevrimdışı
Yönetici

Rep Puanı: 5002
Ruh Halim
Ruh Halim
Israrci

Takımın:
diger
RE: Kitaplar ve adem, havva
Allah lafzı büyük harf ile başlar. Bu konuda çok hassasım. Bu hatayı her üye sadece bir kere yapabiliyor, ikincisinde ban. Bilginiz olsun.

Duyduklarına gelince, her duyduğuna inanma. Körü körüne inanmak insanı yoldan çıkarır. Oku, araştır ama kaynağından. Duyduğunu yazan yazarların kitaplarından değil. Önce gerçeği öğren sonra fikir yürüt, ön yargılarını da kenara bırakabilirsen göreceksin bak sonra çok mantıklı sorular meydana gelecektir.

....

Herkes aynı fikirdeyse,
hiç kimse yeterince
düşünmüyor demektir.
Mevlana
14-07-2019 11:37 AM
Mehmet09 Çevrimdışı
Yeni Üye

Ruh Halim
Ruh Halim
Tembel

Takımın:
(14-07-2019 11:37 AM)alpi Yazılan: Sitemizden Programları indirebilmek Ve En İyi Şekilde Faydalanmak İçin Lütfen ÜYE Olunuz..Allah lafzı büyük harf ile başlar. Bu konuda çok hassasım. Bu hatayı her üye sadece bir kere yapabiliyor, ikincisinde ban. Bilginiz olsun.

Duyduklarına gelince, her duyduğuna inanma. Körü körüne inanmak insanı yoldan çıkarır. Oku, araştır ama kaynağından. Duyduğunu yazan yazarların kitaplarından değil. Önce gerçeği öğren sonra fikir yürüt, ön yargılarını da kenara bırakabilirsen göreceksin bak sonra çok mantıklı sorular meydana gelecektir.

Unuttum ozür aklima gelse yazardım hem buyuk yazmmassam nolmuş önemli olan benim senin nasıl düşündümüz başka dilde kucuk yazilir bazilari buyuk bu arada konuya gelince ya bu dogru diyelim peki bunun cevabı varmidir gördügüm her yerde boyle geciyor
14-07-2019 10:37 PM
Mehmet09 Çevrimdışı
Yeni Üye

Ruh Halim
Ruh Halim
Tembel

Takımın:
Icon30 RE: Kitaplar ve adem, havva
Ne yani İncil Tevrat vs. Yi Allah indirmedimi
14-07-2019 10:40 PM
alpi Çevrimdışı
Yönetici

Rep Puanı: 5002
Ruh Halim
Ruh Halim
Israrci

Takımın:
diger
(14-07-2019 10:40 PM)Mehmet09 Yazılan: Sitemizden Programları indirebilmek Ve En İyi Şekilde Faydalanmak İçin Lütfen ÜYE Olunuz..Ne yani İncil Tevrat vs. Yi Allah indirmedimi

Konu ile ne alakası var?

Sen ilk mesajda yazdıklarını kimden duydun?

....

Herkes aynı fikirdeyse,
hiç kimse yeterince
düşünmüyor demektir.
Mevlana
15-07-2019 10:15 AM
Hakikat Çevrimdışı
Kıdemli Üye

Rep Puanı: 717
Ruh Halim
Ruh Halim
Mutlu

Takımın:
Trabzonspor
(14-07-2019 02:01 AM)Mehmet09 Yazılan: Sitemizden Programları indirebilmek Ve En İyi Şekilde Faydalanmak İçin Lütfen ÜYE Olunuz..Duyduguma gore adem ve havva dunyaya geldikten sonra şeytan yasaklı elmayı adem ve havvaya vermiş allah demiş ki benim kullarım yapmaz ama allah zatan gelecegi takdir etmiyormu nasıl bilememiş ve birde neden birsürü kitap çıkarmış gelecegi takdir etmiyormu?^_^

1- Allah 'Benim kullarım yapmaz.' diye bir şey mi demiş? Bunu ilk defa duydum. Tam aksine Bakara suresinde melekler Allah'a sorarlar: 'Yeryüzünde kan dökecek, bozgunculuk yapacak birini mi yaratacaksın?' diye. Allah da 'Sizin bilemeyeceğiniz şeyleri ben bilirim.' der.

2- Geleceği takdir etmeyle Kitapların ne alakası var?

Az bir şey konuyu araştırıp gelseydin be kardeş.

Elhamdülillah, Müslümanım.
16-07-2019 12:04 AM
Mehmet09 Çevrimdışı
Yeni Üye

Ruh Halim
Ruh Halim
Tembel

Takımın:
(16-07-2019 12:04 AM)Hakikat Yazılan: Sitemizden Programları indirebilmek Ve En İyi Şekilde Faydalanmak İçin Lütfen ÜYE Olunuz..
(14-07-2019 02:01 AM)Mehmet09 Yazılan: Sitemizden Programları indirebilmek Ve En İyi Şekilde Faydalanmak İçin Lütfen ÜYE Olunuz..Duyduguma gore adem ve havva dunyaya geldikten sonra şeytan yasaklı elmayı adem ve havvaya vermiş allah demiş ki benim kullarım yapmaz ama allah zatan gelecegi takdir etmiyormu nasıl bilememiş ve birde neden birsürü kitap çıkarmış gelecegi takdir etmiyormu?^_^

1- Allah 'Benim kullarım yapmaz.' diye bir şey mi demiş? Bunu ilk defa duydum. Tam aksine Bakara suresinde melekler Allah'a sorarlar: 'Yeryüzünde kan dökecek, bozgunculuk yapacak birini mi yaratacaksın?' diye. Allah da 'Sizin bilemeyeceğiniz şeyleri ben bilirim.' der.

1tamamda sizin bilmiyeceginiz şeyler ?
2.cisi neden birsuru kitap indirmiş tek bir tane indirse ne olucakti
16-07-2019 12:34 AM
Mehmet09 Çevrimdışı
Yeni Üye

Ruh Halim
Ruh Halim
Tembel

Takımın:
(16-07-2019 12:04 AM)Hakikat Yazılan: Sitemizden Programları indirebilmek Ve En İyi Şekilde Faydalanmak İçin Lütfen ÜYE Olunuz..

Misal olarak soyledin benim kullarim yapmaz diye

16-07-2019 12:43 AM
Hakikat Çevrimdışı
Kıdemli Üye

Rep Puanı: 717
Ruh Halim
Ruh Halim
Mutlu

Takımın:
Trabzonspor
(16-07-2019 12:34 AM)Mehmet09 Yazılan: Sitemizden Programları indirebilmek Ve En İyi Şekilde Faydalanmak İçin Lütfen ÜYE Olunuz..

1-
30. Hani, Rabbin meleklere, "Ben yeryüzünde bir halife yaratacağım" demişti. Onlar, "Orada bozgunculuk yapacak, kan dökecek birini mi yaratacaksın? Oysa biz sana hamdederek daima seni tesbih ve takdis ediyoruz." demişler. Allah da, "Ben sizin bilmediğinizi bilirim" demişti.

31. Allah, Âdem'e bütün varlıkların isimlerini öğretti. Sonra onları meleklere göstererek, "Eğer doğru söyleyenler iseniz, haydi bana bunların isimlerini bildirin" dedi.

32. Melekler, "Seni bütün eksikliklerden uzak tutarız. Senin bize öğrettiklerinden başka bizim hiçbir bilgimiz yoktur. Şüphesiz her şeyi hakkıyla bilen, her şeyi hikmetle yapan sensin" dediler.

33. Allah, şöyle dedi: "Ey Âdem! Onlara bunların isimlerini söyle." Âdem, meleklere onların isimlerini bildirince Allah, "Size, göklerin ve yerin gaybını şüphesiz ki ben bilirim, yine açığa vurduklarınızı da, gizli tuttuklarınızı da ben bilirim demedim mi?" dedi.

İnsanlar, hayattaki tercihlerine göre yükselirler veya alçalırlar. Doğar doğmaz bir insan için iyi veya kötü diyemezsin. Erdemleri insanı yüceltir veya kötü davranışları insanı alçaltır. Şöyle izah edelim: Görünürde bir hayvanın bir insandan farkı yoktur (biyolojik anlamda). Ama bizim doğruyu veya yanlışı seçebilme, doğayı çok iyi kavrayabilme, öğrenebilme vb. becerilerimiz vardır. İyi veya kötü denilen değerlerimiz vardır. Ve bunları kendimiz tercih ederiz. Bir aslan, birini öldürse onu suçlayamazsın çünkü onun tabiatında aç olduğunda öldürmek vardır. Bir aslanı öyle olduğu için yargılayamazsın. Ama bir insan, her türlü seçimlerinde özgürdür. Bencil mi, kötü mü, iyi mi? Nasıl bir hayat yaşayacağına kendi karar verebilir. Aynı şekilde bir melek, kötülük yapma becerisine sahip değildir. Onun doğasında da o şekilde yaşamak vardır. İnsan, tercihlerine göre yaşadığı için iyiyse bir melekten de üstün, kötüyse bir hayvandan da aşağıdır. İşte bu yüzden insan özeldir.

2- İndirdiği Kitapların hepsi özünde aynı kitaplar. Sadece farklı milletlere, farklı kavimlere gönderildiler.
KANIT: Kendinden önce gelen Tevrat'ı doğrulayıcı olarak peygamberlerin izleri üzerine, Meryem oğlu İsa'yı arkalarından gönderdik. Ve ona, içinde doğruya rehberlik ve nûr bulunmak, önündeki Tevrat'ı tasdik etmek, sakınanlara bir hidayet ve öğüt olmak üzere İncil'i verdik. " (Maide 46)
" Kendilerine: Allah'ın indirdiğine iman edin, denilince: Biz sadece bize indirilene (Tevrat'a) inanırız, derler ve ondan başkasını inkâr ederler. Halbuki o Kur'an, kendi ellerinde bulunan Tevrat'ı doğrulayıcı olarak gelmiş hak kitaptır. (Bakara 91)

Elhamdülillah, Müslümanım.
16-07-2019 12:58 AM
Mehmet09 Çevrimdışı
Yeni Üye

Ruh Halim
Ruh Halim
Tembel

Takımın:
(16-07-2019 12:58 AM)Hakikat Yazılan: Sitemizden Programları indirebilmek Ve En İyi Şekilde Faydalanmak İçin Lütfen ÜYE Olunuz..
(16-07-2019 12:34 AM)Mehmet09 Yazılan: Sitemizden Programları indirebilmek Ve En İyi Şekilde Faydalanmak İçin Lütfen ÜYE Olunuz..

1-
30. Hani, Rabbin meleklere, "Ben yeryüzünde bir halife yaratacağım" demişti. Onlar, "Orada bozgunculuk yapacak, kan dökecek birini mi yaratacaksın? Oysa biz sana hamdederek daima seni tesbih ve takdis ediyoruz." demişler. Allah da, "Ben sizin bilmediğinizi bilirim" demişti.

31. Allah, Âdem'e bütün varlıkların isimlerini öğretti. Sonra onları meleklere göstererek, "Eğer doğru söyleyenler iseniz, haydi bana bunların isimlerini bildirin" dedi.

32. Melekler, "Seni bütün eksikliklerden uzak tutarız. Senin bize öğrettiklerinden başka bizim hiçbir bilgimiz yoktur. Şüphesiz her şeyi hakkıyla bilen, her şeyi hikmetle yapan sensin" dediler.

33. Allah, şöyle dedi: "Ey Âdem! Onlara bunların isimlerini söyle." Âdem, meleklere onların isimlerini bildirince Allah, "Size, göklerin ve yerin gaybını şüphesiz ki ben bilirim, yine açığa vurduklarınızı da, gizli tuttuklarınızı da ben bilirim demedim mi?" dedi.

İnsanlar, hayattaki tercihlerine göre yükselirler veya alçalırlar. Doğar doğmaz bir insan için iyi veya kötü diyemezsin. Erdemleri insanı yüceltir veya kötü davranışları insanı alçaltır. Şöyle izah edelim: Görünürde bir hayvanın bir insandan farkı yoktur (biyolojik anlamda). Ama bizim doğruyu veya yanlışı seçebilme, doğayı çok iyi kavrayabilme, öğrenebilme vb. becerilerimiz vardır. İyi veya kötü denilen değerlerimiz vardır. Ve bunları kendimiz tercih ederiz. Bir aslan, birini öldürse onu suçlayamazsın çünkü onun tabiatında aç olduğunda öldürmek vardır. Bir aslanı öyle olduğu için yargılayamazsın. Ama bir insan, her türlü seçimlerinde özgürdür. Bencil mi, kötü mü, iyi mi? Nasıl bir hayat yaşayacağına kendi karar verebilir. Aynı şekilde bir melek, kötülük yapma becerisine sahip değildir. Onun doğasında da o şekilde yaşamak vardır. İnsan, tercihlerine göre yaşadığı için iyiyse bir melekten de üstün, kötüyse bir hayvandan da aşağıdır. İşte bu yüzden insan özeldir.

2- İndirdiği Kitapların hepsi özünde aynı kitaplar. Sadece farklı milletlere, farklı kavimlere gönderildiler.
KANIT: Kendinden önce gelen Tevrat'ı doğrulayıcı olarak peygamberlerin izleri üzerine, Meryem oğlu İsa'yı arkalarından gönderdik. Ve ona, içinde doğruya rehberlik ve nûr bulunmak, önündeki Tevrat'ı tasdik etmek, sakınanlara bir hidayet ve öğüt olmak üzere İncil'i verdik. " (Maide 46)
" Kendilerine: Allah'ın indirdiğine iman edin, denilince: Biz sadece bize indirilene (Tevrat'a) inanırız, derler ve ondan başkasını inkâr ederler. Halbuki o Kur'an, kendi ellerinde bulunan Tevrat'ı doğrulayıcı olarak gelmiş hak kitaptır. (Bakara 91)
Çok tşk anladim aklimdaki tek soru buydu
17-07-2019 01:46 PM
Gönder Cevapla

Forum'a Git:

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir
Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. 5651 sayılı yasaya göre bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. 5651 sayılı yasaya göre sitemiz mesajları kontrolle yükümlü olmayıp, şikayetlerinizi mail@islamiforum.net adresine yollarsanız, gerekli işlemler yapılacaktır. Dikkat: Bu site şikayet sitesi değildir, arızalı ürünleriniz ve diğer şikayetleriniz için bu email adresini kullanmayınız. Report Abuse, Harassment, Scamming, Hacking, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to mail@islamiforum.net