You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Kaza namazı borcum var hobi edinebilir miyim?

Acemi Üye
Merhaba tekrar.
Kaza namazı borcu olan birinin evinin geçimi gibi işlerinden kalan tüm zamanı kaza namazına ayırması gerekiyor diye hatırlıyorum.

Resim kursuna gitmek istiyorum. Zaten çalışıyorum... freelance de olsa.

Allah rızası ile ilgili olmayan işlere zaman ayırmak ne derece doğru zaten diye düşünürken... Aslında Allah Tealayı hatırlatan bir tablo yapabilirim veya Allahın yarattığı güzel doğanın resimleri de onu hatırlatır gibi düşünceler aklımdan geçti.

Ya da resim yaparken içimden Allahı zikredebilirim.

Zaten kaza namazlarımı vakit namazları ile birlikte kılıyorum. Namazımı kılmaya devam edebildiğim sürece sorun yok... mu acaba?

Forumda yeniyim yanlış bir şey yaparsam hoşgörün lütfen gülücük
Hoşgeldim ben gülücük
Bunu ilk beğenen sen ol.
Cezalı Üye
RE: Kaza namazı borcum var hobi edinebilir miyim?
Sizin ilk cümlede kurduğunuz Şafi mezhebi için geçerli açıkcası...Şafi mezhebinde sünnetler yerine bile kaza namazları bitene kadar kaza namazı kılmak gerekiyor ancak bildiğim kadarı ile hanefi mezhebinde durum böyle değil...ama bir an önce bitirmekte fayda var tabiki...

Hoşgeldiniz foruma ayrıca...
Bunu ilk beğenen sen ol.
Acemi Üye
merhaba
cevabınız için teşekkür ederim.
o kadar çok şey var ki insanları ibadetden alıkoyan
bu da kul hakkı mıdır acaba
mesela siz namaz kılacaksınız, dua edeceksiniz birisi geliyor çay içmeye sohbet etmeye. Derler ya ziyaretin kısası makbul. Veya sebebi olmalı. Bütün gününüzü alabiliyorlar.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Acemi Üye
Öyle denmiyor tabi de sürekli beklenti var. Davetler var vs.
Kırılanlar bekleyenler. O bana geldi ben de ona gideyim gibi..
Çok yoğun çok fazla.
Uygun bir dil bulamadım henüz. gülücük
Bunu ilk beğenen sen ol.
Acemi Üye
Tabiki vakit bulunuyor.
Her gün her vakit değil.
Genel bir durumdan söz ettim.
Burada çoğunluk öyle yaşıyor.
Uymazsanız uyumsuz diyorlar gülücük
Bir orta yolunu bulacağız.
Teşekkür ederim gülücük
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İslami Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.