You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Kasten kılınmayan namaz

Kasten kılınmayan namaz

Yeni Üye
RE: Kasten kılınmayan namaz
Kasten terk edilen namazın kaza edilmesi gerektiğini söylemek namazın farz oluşuyla çelişir çünkü farz demek zorunlu demektir yani bir kişi namaz kılmıyorsa müminlerin emiri tarafından zorlanacaktır ve namazın terki söz konusu olmayacaktır tıpkı Hz. Ebu Bekir'in zekat vermeyenleri zekat vermeye zorladığı gibi. Söz konusu olmayacak bir durum hakkında da hüküm bulunmaz. Gerçekten de konuyla ilgili bir tek bile hüküm yok. Olsaydı zaten çelişki olurdu. Diyanet'in yaptığı hırsızın elinin kesilmesi farzdır deyip kesilmediği durum için hüküm vermektir. Elde kasten terk edilen namazın kaza edileceğine dair hiçbir hüküm yok (mantık geregi de olmaz zaten çünkü farzdır). Bu zulmü kendine yapanlar tövbe etmeli ve tövbesine sadık kalmalıdır. Allah tövbe edenlerin tövbesini kabul eder ve günahlarını sevaba çevirir.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Acemi Üye
Sen birinden borç aldın diyelim ve bu borcu zamanında ödeyemedin diye de hayır zamanında ödeyemedin diye borcunu ödemeyecek misin?

O baska bu baska deme ama üstelik Allah'ın rahmeti çookkk.biliyorsunuzzz.ve Allah adına;hayır namaz kaza edilemez demek kimin haddine!siz kimsiniz...Siz varya Haşa Allah'ı zalım,gaddar,kansusamış bir ilah olarak mı tanıyorsunuz...

Ha kaZa ederim diye düşünüp namaz kılmamaya gelince...Allah işini bilir kardeşim merak etme. niyetin O'na ayan.sen böyle hesap yapadururken Allah da bir hesap yapar donakalırsın...buda param var ama borcumu sonra öderim deyip eldeki parayla başka birşey almaya benzer örneğin ev,araba vs. bunlarda yanar,patlar elinden uçar gider sora alacaklı gelir seni sıktarır.köşeye sıkışır kalırsın. fazla uzatmaya da gerek yok hersey gayet açık.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Acemi Üye
Namaz kılmayan Allah'tan borç almıyor.Namaz kılmak boynunun borcu zaten.!

Kıyamet günü, müslüman kulun ilk hesaba çekileceği şey, farz namazdır. Eğer bunu tam kılmışsa, mesele yok. Aksi takdirde meleklere :Bakınız onun nafile namazları var mı?, denilir. Eğer nafilesi varsa, farz namazları nafilelerinden ikmal edilir. Sonra diğer farz ameller için de bunun gibi yapılır.(hadis)

~Allah kimsenin çabasını bosa çıkartmaz.senin dediğin gibi olsa bile namazı kaza eden bu hadise göre gene(Allah dilerse tabi)zarar etmez.

Şimdi elbet seninde belirttiğin büyüklerimizin sözleri bizim için kıymetlidir ama bu ümmetin çoğunluğu namazın kazası olacağına ittifak etmişlerdir.bunların başında da gene çok değerli kıymetli ilim erbabı büyükler gelmektedir.

"Benim ümmetim dalâlet üzerine ittifak etmez. "

-ki içinden gelerek kılmıyorsan zaten kimi kandırıyorsun?..
Bunu ilk beğenen sen ol.
Acemi Üye
Kardeşim ben olayı değerlendirmeye çalışıyorum.Diyanet hem kaza gerekir diyor hem Hz.Ömer, Sad bin Ebu Vakkas olmaz demiş diyor hem de olur kılın diyor. Cennetle müjdelenmiş Hz.Ömer ve Sad bin Ebu Vakkas'ın aralarında olduğu sahabeler olmaz dedikten sonra şimdiki 2 milyar müslüman olur dese ne olur? Sanki bu 2 milyar İslam'a çok bağlı.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Acemi Üye
Bak şimdi gül madem bu işi merak ediyorsun ya da ben samimi olduğunu düşünüyorum.Lakin idrakine kalmış anlayıp anlamamak.Aslında Hz.Ömer ya da diğerleri aynı şeyi söylüyorlar.

Belli ki Allah,Rabb'imiz bu işi ucu açık bıramış. neden...çünkü;şayet kazası olmaz dese idi açıkca bildirse idi bunu kitapta ahirette insanlar gerçekten çok zor bir durumda kalacaklardı ya da kazası olur diye açıkca bildirse idi yine insanlar senin de dediğin gibi tembellik edip olur olmadık namazı kaza edip durabilirlerdi amma böyle ucu açık bırakarak insanı kendi niyeti ile ümmeti alimleri ile başbaşa bırakmış ümmete kolaylık olsun diye. doğrusu bunun böyle ucu açık kalması ise biz aciz,kusurlu,eksik insanlar için bir rahmetten başka birşey değil.madem düsüneceksen ayetler hakkında böyle derin düsünmelisin yoksa bocalayıp durursun.bu benim nacizane düsüncem elbette en doğrusunu Allah bilir.gene Hz.Ömer namazı dört gözle bekleyen bir insan adaleti de malumunda.şimdi bu insan namazı nasıl kaza edebilir ya da insanların tembellik edip namazı bırakmalarından korkarak nasıl olur da insanlara namazın kazası olur diyebilir ki.evet o koca ömer,cesur,korkusuz ömer Allah dedin mi korkuyordu.kötü mana da değil bu korku,elbet Allah'ı seviyor ama o ahiretteki hesabın zorluluğunun farkında.Namaz dedin mi seve seve koşa koşa giden bir insan Hz.Ömer.amma günümüz de senin de dediğin gibi insanların çoğu gaflette namaz dedin mi üşene üşene kalkıyorlar...maun süresinde;

4-Vay o namaz kılanların haline ki:
5- Onlar kıldıkları namazdan gafildirler.

Şimdi kardesim gördüğün gibi bu kişiler sonradan tövbe edip pisman olur iseler böyle kıldıkları namazı kaza etmeleri onlara rahmet olur.Allah bu yüzden ahirete bakan yönü ile bu konuyu ucu açık bırakmıs kesin hüküm vermemis olamaz mı yani yukarda yazdığım sebepten ötürü.bilmem anlatabildim mi lakin ulemada namazın kazası olur demekle namazı vaktinde kılmayın demiyor.vaktinde kılacaksın zaten bu işin hesabını yapmayacaksın keyfine göre kazaya bırakırım düsüncesi zaten bastan kaybettirir tövbe gerektirir yani namazın kazası olur diyenler de Hz.Ömerden farklı bir söz söylemiyorlar bi yerde amma insanlar bunlardan nefsinin işine geleni anlamak istiyorlarsa da yapacak bişe yok.Hesap Allah'ın.Kabul edecek O.dilerse kabul eder dilemezse etmez kime ne.bilmem anlatabildim mi.

"Müslümanların güzel gördüğü şey, Allah katında da güzeldir" (Ahmed b. Hanbel, I, 379).
Bunu ilk beğenen sen ol.
Acemi Üye
Doğru ya da yanlışı yok ki. sen onlara bakma...Hz.Ömer ve diğer sahabeler ile yine onlar gibi islama hizmet etmis çok kıymetli büyüklerimizi kafa kafaya çarpıştırmak istiyorlar.oysa ki ehli sünnet büyükleri namazı vaktin de kılmayın demiyor onlar buraya yazdığım birkaç hadis-ayet ve yazmadığım başka ayet ve hadislerden namazın kaza edilip borcun ödenmesi gerektiğinde ittifak ediyorlar.ve bilhassa Allah'ın rahmetini gözetiyorlar...Allah bunu kuranda açıkca belirtseydi insanlar gerçekten çok ağır bir yükün altına girerlerdi.bu bir rahmettir Allah gerekli hertürlü kolaylığa aralık bırakmış yukarda anlatmaya çalıstığım sebepten ötürü.Sen namazlarını vaktinde kıl varsa geçmiş borçların öde yine vicdanen olmadığını düşündüğün namazın varsa onları kaza et.niyet hayır akıbet hayır...

Kısacası Allah'ın rahmetine bırak sen kendini.Herkes bilir zaten niyetini.Gerek ululemre itaat,gerek zorlaştırmayın kolaylaştırın,gerek mezhep imamları ile ilgili kuranda ki ibareler boşa değil elbet ama yine bilmek gerek ki kuran bir bütünüdür kuranda ki şeytan Allah'ın rahmetine güvendirerek aldatmasın ibaresini de unutmamak lazım.

İşte ben böyle Allah rahmetini umuyorum ve O'nun rahmetinden ümidimi kesmiyorum.Namazı kaza eder sonra kılarım diye de bir hesabın içinde de değilim.Çünkü dedim ya; kuran bir bütünüdür kuranda ki şeytan Allah'ın rahmetine güvendirerek aldatmasın ibaresini de unutmamak lazım.işte böyle. Allah dilerse vaktinde kılınan namazı kabul etmez de kaza edilen namazı kabul eder kimi ne.kusura bakma yardımcı olamadım düşünceleri mi paylaşmaktı maksatım daha da baska birşey söyleyemiyorum.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Son Düzenleme: 10-10-2016, Saat:12:34 AM, Düzenleyen: patateskızartması.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İslami Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.