Gönder Cevapla

Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Karikatür Günah Mı
Yazar Mesaj
Ömer Yılmaz Çevrimdışı
Yeni Üye

Rep Puanı: 0
Ruh Halim
Ruh Halim
Kaygili

Takımın:
Icon30 Karikatür Günah Mı
İzlediğim çoğu videoda canlı resmin haram olduğunu duydum ve atabileceğim kadarını attım (içim ne kadar acısa da) ve onlardan kurtuldum
Ama karikatür günah mı?Çünkü karikatür gibi çizdiğim 3 çizgi roman var ve bunlar basılıp para kazanmak için değil sadece iç dünyamı bir yere aktarmak için
Soruda karikatür günah mı dedim çünkü her ne kadar çizgi roman da olsa çizim tarzım insan yüzünü tıpatıp aynısı gibi çizmiyorum sadece bir yuvarlak ve içine iki çizgi(gözler) ve bir yay(ağız) çiziyorum. Big Grin
Eğer önemli olacaksa fantastik - gerçek dışı karakterler ve olaylar çiziyorum
Lütfen cevap yazın günah olup olmadığını merak ediyorum üzgün
26-06-2018 06:03 PM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
Nurcu Genç Çevrimdışı
Yeni Üye

Ruh Halim
Ruh Halim
Zararsiz

Takımın:
RE: Karikatür Günah Mı

Hz. Âişe (r.anhâ) anlatıyor:

Rasûlullah (s.a.v.) bir seferden dönmüştü. (O yokken) ben, yüklüğün önüne, üzerinde resimler bulunan bir bez (perde) çekmiştim. Rasûlullah perdeyi görünce, çekip attı, (öfkeden) yüzü de renklenmişti.

"Ey Âişe!" buyurdular, "Bil ki, kıyamet günü insanların en çok azap görecek olanı Allah'ın yarattıklarını taklit edenlerdir." Hz. Âişe (r.â) devamla:

"Biz o bezi kestik, bir veya iki minder yaptık." demiştir. (Buhârî, Libâs 91,95.).

“Kıyamet gününde en şiddetli azaba mâruz kalacak olanlar musavvirlerdir.” (Buhârî, “Libâs”, 89).

“Bu sûretleri yapanlara kıyamet gününde ‘Yarattıklarınıza can verin.’ denilerek azap edilecektir.” (Buhârî, “Libâs”, 89).

Fakat bu resmin sınırı ruh taşıyabilecek canlılar olmasıdır.

Başı koparılmış ruh sahibi canlının timsalinin mubah olduğu anlaşılmaktadır. Buna göre, bu hadis ruh sahibi olmayan şeylerin tasvirinin mubah olduğuna ve görünüm itibariyle ruh taşıması mümkün olmayan canlıların yasak kapsamından çıktığına delâlet etmektedir."
.
27-06-2018 12:43 AM
Nurcu Genç Çevrimdışı
Yeni Üye

Ruh Halim
Ruh Halim
Zararsiz

Takımın:
RE: Karikatür Günah Mı
(27-06-2018 12:43 AM)Nurcu Genç Yazılan: Sitemizden Programları indirebilmek Ve En İyi Şekilde Faydalanmak İçin Lütfen ÜYE Olunuz..
Hz. Âişe (r.anhâ) anlatıyor:

Rasûlullah (s.a.v.) bir seferden dönmüştü. (O yokken) ben, yüklüğün önüne, üzerinde resimler bulunan bir bez (perde) çekmiştim. Rasûlullah perdeyi görünce, çekip attı, (öfkeden) yüzü de renklenmişti.

"Ey Âişe!" buyurdular, "Bil ki, kıyamet günü insanların en çok azap görecek olanı Allah'ın yarattıklarını taklit edenlerdir." Hz. Âişe (r.â) devamla:

"Biz o bezi kestik, bir veya iki minder yaptık." demiştir. (Buhârî, Libâs 91,95.).

“Kıyamet gününde en şiddetli azaba mâruz kalacak olanlar musavvirlerdir.” (Buhârî, “Libâs”, 89).

“Bu sûretleri yapanlara kıyamet gününde ‘Yarattıklarınıza can verin.’ denilerek azap edilecektir.” (Buhârî, “Libâs”, 89).

Fakat bu resmin sınırı ruh taşıyabilecek canlılar olmasıdır.

Başı koparılmış ruh sahibi canlının timsalinin mubah olduğu anlaşılmaktadır. Buna göre, bu hadis ruh sahibi olmayan şeylerin tasvirinin mubah olduğuna ve görünüm itibariyle ruh taşıması mümkün olmayan canlıların yasak kapsamından çıktığına delâlet etmektedir."
.

Son yazının kaynağı şerhi meanil asar
27-06-2018 12:43 AM
Gönder Cevapla

Forum'a Git:

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir
Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. 5651 sayılı yasaya göre bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. 5651 sayılı yasaya göre sitemiz mesajları kontrolle yükümlü olmayıp, şikayetlerinizi mail@islamiforum.net adresine yollarsanız, gerekli işlemler yapılacaktır. Dikkat: Bu site şikayet sitesi değildir, arızalı ürünleriniz ve diğer şikayetleriniz için bu email adresini kullanmayınız. Report Abuse, Harassment, Scamming, Hacking, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to mail@islamiforum.net