You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Kalemşör Abi İle Söyleşi...

Forumun Uykucu Ninesi
Sorulara başlamadan Öncelikle kabul ettiğiniz için çok teşekkür ediyorumgülücük
Forumda kiminle röportaj yapılsın dedim.Herkes Sizi Söyledi gülücük

1-Kalemşör kimdir?(Adınız,Yaşınız,Yaşadığınız İl,Medeni Durumunuz,MEsleğiniz)istediklerini cevaplayabilirsiniz.

İsmim sizlerce de maruf olduğu üzere Mehmed'dir. Araplar Muhammed diyor, her iki şeklinden de memnunum. Dedem vefat ettiği esnada ben doğmuşum bu yüzden ondan esinlenerek konulmuş. Yaşadığım il değişmekle beraber ''Konya'' diyebilirim. Medeni (halim) olmaya çalışıyorum, bekarım. Meslek: Bir şeyler yazmaya çalışanlardanım. Bazen ismimle bunlar neşrolur bazen isim vermem. Bunun dışında terceme işleriyle daha doğrusu ben buna dil öğrenme işleri ile uğraşıyorum, demeliyim. Asıl mesleğimiz ise aileden kalma AVM (Market).
2-Forumla ne zaman tanıştınız?

Sanırım takribi 2 sene oldu. ''Tevafuk'' olarak aranıza katıldım.

3-Hayatta olmazsa olmazlarınız nelerdir?

Bu soruya her Müslüman gibi ben de dinimdir, demeliyim zaten öyledir de fakat hayatın akışı içerisinde İslamdan bağımsız olmadan edinilen değerler ve sevilenler vardır, bunlarda olmazsa olmazlardandır.

4-Kendinizde Sevdiğiniz ve sevmediğiniz özellikleriniz?

Bu bir özellik midir bilmiyorum: Her ne hal ve durumda olursam olayım içimdeki Allah korkusu hep vardır ve en çaresiz anlarımda beni şekillendirir. Bir de hakikati aramada kendimi gayretli buluyorum. Bunun dışında sevilmeye değer bir özelliğim yok. Sevmediğim özelliklerim çoktur hepsini aktarsam liste uzar, bir kaç tane ile örneklendireyim: Sağlığımı ve zamanımı iyi değerlendiremiyorum. Bazen olaylara makro değil mikro bakıyorum, bu ise benim detaya saplanıp kalmama neden oluyor. Ve yine bazen Allah'ın karşıma çıkardığı fırsatları değerlendirme de geç kalıyorum.

5-Sizi Siz yapan unsur nedir?

Bir şeyin fenomeni bir misal ile: ''Armudu, armut yapan illet.'' şeklinde öğretmişlerdi bunu bize ben de hiç duraksamadan ''kulluk'' demiştim. Çünkü yaratılış gayem budur. Ontolojik olarak ise şöyle cevap verebilirim: Bazen ellerinizin ve sonra diğer organlarınızın başkalaştığını hissedersiniz. Sanki bedeninizin içinde görünmeyen bir başka şey daha vardır ve ''ben'' dersiniz bu ''benim'' dersiniz ya! Sanki bedeninizi terk ettiğinizde sizinle beraber geriye tek kalan bir şey vardır, sizi siz yapan şeydir O şey. İşte her insan gibi unsurumun bu olduğunu düşünüyorum.
6-Nelerden Asla taviz vermezsiniz?

Dinimin akideye dönük karakterinden taviz vermem. Amele dönük olanlardan ise vermemek isterim fakat gerek günahkar bir kul oluşumuz gerekse maslahat gördüğümüz bazı durumlar benim bu isteğimle arama daima perde çeker.

7-İnanmam ama insanların burcunu merak ederim hep :D

Burçlarla ilgilenmeyi hoş görmediğim için bu soruya cevap vermem muhal görünüyor. Çünkü sembol düzleminde ne olduğumu bilmiyorum.

8-Benim merak ettiğim bisoru sitemizde bilgisine en güvendiklerimizdensiniz.Bukadar bilgi aileden mi geliyor.Sonradan mı öğrendiniz?

Bu sizin teveccühünüz. Bilakis ben bilgi bakımından (İman edecek kadar bilgiyi dahil etmezseniz) bir hiç olduğuma inanıyorum. Ve bunu gerçekten inanarak söylüyorum. Biz doğduğumuz da evimiz de kütüphane vardı fakat biz bunu yeteri kadar değerlendiremedik.
9-Hayat Felsefen nedir?

Kitaptaki ayetler ile kitapta olmayan ayetleri sentez etmek. Bu şekilde insan oğlunun mucizeye tanıklık edeceğine ve zirveye yükseleceğine inanıyorum.
10-Mutlu olmak için neler gerekir sizce?

Allah subhanehu ve tealanın sizin gördüğünü ve sizin şu satırları okurken sizinle beraber okuduğunu hissedin! Bu ihlas makamıdır her mutluluğa giden tek mutluluktur.
11-Hayatında seni en çok üzen olay ve en sevindiren olay nedir?

Bu soruya ''cevap vermeme'' hakkımı kullanıyorum.
12-Bişeylerden vazgeçmeniz gerekse ilk neden vazgeçersiniz?

Kendimden.

13-Aile nedir size göre ve nasıl olmalı?

Bu soruya benim gibi birisinin cevap verecek verisi ve tecrübesi yok. Fakat sanki aile bana vahdete(birliğe) giden en küçük birliktelik gibi geliyor.

Nasıl olmalı sorusu kemiyetten ziyade keyfiyeti ilgilendiren bir durum bu soruya cevabımı en kısa ve aynı zaman da en uzun şekilde ''Peygamber sav 'in aile yaşantısı gibi olmalıdır'' şeklinde versem, kabul olur mu?

14-Günümüzde Dinimizi Değerlendirirmisiniz?

Günümüzde dinimiz hüzünlü ve garip kalmıştır. Bizim en önemli ilkemiz olan ''Allah'ı hayatın her yönüyle birlemek'' şeklindeki akide ve menhecimiz dejenere ve deforme olmuştur. İnsanlar dinlerinin gerçek ihtivalarını kaybetmişlerdir. Peygamberlerin ortak çağrısı olan ''La ilahe illallah'' gerçeği gerçeğinden farklı bir halde lanse edilmiş ve sonuç olarak da ortaya İslamdan çok uzak olan Müslüman kitleler tezahür etmiştir.

15-Son olarak Bize Tavsiyeleriniz Önerileriniz nelerdir?

Dinimizi iyi öğrenmeli daha doğrusu: ''doğru'' öğrenmeli ve doğru öğretmeliyiz. Bunun içinde çok okumalı ve çok çalışmalıyız. Bu zaman da kimseye; hiçbir lidere hiçbir hocaya mutlak doğrular gibi bakmamalı bilakis dinimizi orijinal kaynaklardan öğrenmeye cehd etmeliyiz. Bunu yaparken de saygı sınırlarını aşmamaya, herkese gereken ihtimamı göstermeye çalışmalıyız.

Bunlar kendime ve size tavsiyemlerimdir.

Kalemşör abimize bize vakit ayırdığı ve sorularımı yantıladığı için çok teşekkür ediyorum.
[Resim: sems-i-tebrizi-sozleri-ii.jpg]

"Kalk, silkelen, kendine gel. Umutsuzluğa sarılma.
Umutsuzluk şeytandan, ümit etmek ise Allah'tandır."
Bunu ilk beğenen sen ol.
Profesör
RE: Kalemşör Abi İle Söyleşi...
bir an kendimi görür gibi oldum gülücük
güzel bir söyleşi olmuş, her ikinize de teşekkür ederiz gülücük
Göz sayesinde görüyor olsaydın gece uyurken rüya göremezdin.
Demek ki görmüyorsun, sana gösteriliyor.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Forumun Uykucu Ninesi
gülücük

Bunu ilk beğenen sen ol.
Administrator
Hepsini okudum çok güzel bir hasbihal olmuş gülücük
Kalemşör abimizi biraz yakından tanımış olduk ..
Bunu ilk beğenen sen ol.
Profesör
bugune kadar verılmıs en samımı ve en guzel cevaplar olmus gülücük

guzel cevaplar ıcın tesekkur ederım kalemsor hocam,tabırı caızse on numara bes yıldız cevaplar olmus.

konyalı olman da ayrıca guzel tabıkı.kısmet olursa yuzyuze de konusmak ısterımgülücük
.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Son Düzenleme: 06-08-2013, Saat:04:21 PM, Düzenleyen: taha yusuf.
R4BİA
kalemşör abi bize seni tanıma fırsatı verdiğin için çok teşekkür ederiz harika bir röportaj olmuş yüreğine sağlık gülücük

tabi buna vesile olan tuğçeyi de unutmamak lazım emeğine sağlık tuğçecim gülücük
Bunu ilk beğenen sen ol.
Forumun Uykucu Ninesi
gülücük guzel oldu dimigülücük

Bunu ilk beğenen sen ol.
94 Model İnsan
Güzel bir söyleşi olmuş. gülücük
Emeği geçenlerin eline sağlık gülücük
UNUTMA!

Omuzlarında taşıdığın iki kameraman hayatını filme almakta;

Ve yaptıkların, yarın dev ekranda...
Bunu ilk beğenen sen ol.
Forumun Uykucu Ninesi
Sagolungülücük

Bunu ilk beğenen sen ol.
Profesör
Göz sayesinde görüyor olsaydın gece uyurken rüya göremezdin.
Demek ki görmüyorsun, sana gösteriliyor.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Son Düzenleme: 06-08-2013, Saat:10:41 PM, Düzenleyen: Nazlıcan.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İslami Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.