Gönder Cevapla
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
KURAN-I KERİM'İN GENÇELŞMESİ
Yazar Mesaj
mhmt042 Çevrimdışı
Acemi Üye
*

Mesajlar: 30
Üyelik Tarihi: Mar 2018
Rep Puanı: 8
Ruh Halim
Ruh Halim
Soguk

Takımın:
Mesaj: #1
KURAN-I KERİM'İN GENÇELŞMESİ
dünya ihtiyarladıkça Kuran gençleşecektir

cümle tam olarak bu kelimelerden oluşmuş olmayabilr ama anlam kayması yok onun için bu şekilde yazdım
ne anlamalıyız. örneklendirerek anlatabileceğimiz bir şeyler var mı
19-03-2018 06:55 AM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
blue Çevrimdışı
Forumcu
***

Mesajlar: 299
Üyelik Tarihi: Jan 2018
Rep Puanı: 40
Ruh Halim
Ruh Halim
Cilgin

Takımın:
Mesaj: #2
RE: KURAN-I KERİM'İN GENÇELŞMESİ
Hayırlı sabahlar benim anladığım anlamını kuvvetlendirmesi ve daha açık olması. Örneğin isra 32 de zinaya yaklaşmayın şüphesiz o çok kötü bir yoldur deniyor eskiden zina ya götürücü ama mekanik bir yaklaşma anlaşılırken şimdi bilgisayar lar telefonlar aracılığıyla göz ile yaklaşma sözkonusudur. İyi şeylerde olacaktır. Mesela bence evren,karadelikler... Bunlarla ilgili sırlar çözülebilecektir.
19-03-2018 07:04 AM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
camici Çevrimdışı
Üye
**

Mesajlar: 148
Üyelik Tarihi: Nov 2016
Rep Puanı: 44
Ruh Halim
Ruh Halim
Oylesine

Takımın:
Mesaj: #3
RE: KURAN-I KERİM'İN GENÇELŞMESİ
Enam 6/67- Her haberin kararlaştırılmış bir zamanı vardır, siz de onu yakında bileceksiniz.

Neml 27/93- Ve şöyle de: Hamd, Allah'a mahsustur. O, âyetlerini size gösterecek, siz de onları görüp tanıyacaksınız. Rabbin, yaptıklarınızdan habersiz değildir.

Fussilet 41/53- Biz onlara hem ufuklarda ve hem kendi nefislerinde delillerimizi göstereceğiz ki, Kur'ân'ın hak olduğu kendilerine açıkça belli olsun. Senin Rabbinin her şeye şahit olması kafi değil mi?


Yukarıda birkaç örnek ayette (özellikle Fussilet 41/53) belirtildiği gibi her yeni zaman, her yeni buluş, her yeni keşif Kur'an ayetlerinin mucizelerini daha sağlam, daha güçlü bir şekilde tasdik etmektedir. Etmeye devam edecektir. Ta ki kıyamete kadar...

Kur'an-Kerim kendi kendini açıklayan, kendi kendini tefsir eden gerçek bir mucize, kelam-ı ilahidir.

Allah'a emanetsiniz.
19-03-2018 09:16 AM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
Nazlıcan Çevrimdışı
Süper Moderatör
*******

Mesajlar: 39,110
Üyelik Tarihi: Mar 2013
Rep Puanı: 26507
Ruh Halim
Ruh Halim
Oylesine

Takımın:
Fenerbahce
Mesaj: #4
RE: KURAN-I KERİM'İN GENÇELŞMESİ
Dünyamız oldukça yaşlı. Yaratıldığı günden beri fırtına hızıyla geçen milyonlarca yılın tahribatı, dünyamızın çehresinde, dağında, taşında derin izler bırakmış. Geçen her bir saniye, akan her bir zaman parçası dünyamızı ve her şeyi hızla eskitiyor.

Zaman nehri baş döndürücü bir sür’atle akıyor; dağı, taşı peşinden sürükleyip götürüyor; önüne çıkan her nesneye, eline geçirdiği her zerreye öyle bir “fanilik” tokadı vuruyor ki, bir daha kendine gelmeyecek ölçüde perişan ediyor. Öyle mecalsiz, öyle güçsüz, kuvvetsiz, öyle çaresiz bırakıyor her şeyi.

İnsanlar yıpranmaz mı zaman çarkında, mekân yıpranırken, dağ taş hırpalanırken. Bakıyorsunuz; tam medenî bir çağı yakaladık diyorsunuz; insanlık yine o vahşet devrine geri dönüyor, yine o canavar tıynetinin nöbeti tutuyor, yine o hunhar damarları kabarıyor, yine o ilkel zamanlarını bir daha yaşıyor. Vuruyor, kırıyor, öldürüyor, parçalıyor, dağıtıyor. Kuvvet gene bütün kabalığıyla hakkın, adaletin, merhametin, insafın, iyiliğin karşısında. Medeniyet masal gibi, efsane gibi kalıyor. İnsanlık yıpranıyor.

İnsana bağlı ne varsa yıpranıyor. Yasalar, kânunlar, yönetmelikler, emirnameler, düşünceler, felsefeler, sistemler, anlayışlar, görgüler, gelenekler, görenekler, örfler, âdetler, davranışlar, yaşayışlar... Hepsi değişiyor, hepsi yıpranıyor, hepsi ihtiyarlıyor, hepsinin zamanı çabucak geçiyor. Dünkü gelenek bu güne oturmuyor. Dün yapılan kânun bu güne dar geliyor. Dün ileri sürülen görüş, bu gün geçerliliğini kaybediyor. Dünkü sistemler bu güne cevap veremiyor.Dünkü teknoloji, bu gün hantal kalıyor.

Fakat Kur’ân gençleşiyor Üstad Bedîüzzaman’ın ifadesiyle “Zaman ihtiyarlandıkça Kur’ân gençleşiyor. Rumuzu tavazzuh ediyor.” Yani Kur’ân bütün zamanları kucaklıyor, bütün çağların önünden gidiyor. Çağlar ihtiyarlarken, zaman yaşlanırken, dünya kocarken Kur’ân gençleşiyor. Her geçen zaman birimi, Kur’ân’ın bir ayetini tefsir ediyor, bir hükmünü doğruluyor, bir işaretini ortaya çıkarıyor, bir rumuzunu açıklıyor. Zaman en mükemmel müfessirdir; Kur’ân’ı tefsir ediyor. Kur’ân’ın öyle hükümleri var ki, öyle rumuzları var ki, ancak yeni bir zamanla ve yeni bir çağla anlaşılıyor.


Kur’ân’ın hiçbir çağrısı yoktur ki evrensel olmasın. Kur’ân’ın hiçbir işareti yoktur ki, tüm insanları muhatap almasın. Kur’ân’ın hiçbir tavsiyesi yoktur ki, zengin fakir, hasta sağlıklı, genç yaşlı, köle efendi, kadın erkek, memur âmir, tüm beşere saadet kaynağı teşkil etmesin, tüm insanlığa huzur vermesin, tüm tabi olanlarına, tüm inananlarına gerçek uygarlığı, gerçek medeniyeti göstermiş olmasın.

Bu gün Müslüman olsun, olmasın, doğudan batıya hemen tüm toplumlarda “temizlik” gibi, “doğruluk” gibi, “cömertlik” gibi, “insan hakları” gibi, “vicdanî özgürlükler” gibi, “hürriyet” gibi, “istişare” gibi, “azimle çalışmak” gibi, “yardımseverlik” gibi, “akla ve ilme önem vermek” gibi, “düşünceye değer vermek” gibi, “kaliteli iş” gibi, “Allah’a iman” gibi ne kadar yüce değerler manzumesi baş tacı yapılıyorsa, hepsinde, bu değerleri beşere hediye eden Kur’ân’ın bin dört yüz yıllık emeği söz konusu...

Bu gün doğudan batıya hemen tüm toplumlarda Kur’ân’ın yasakladığı şeylerin kötülüğü kabul ediliyorsa, Kur’ân’ın emirlerinin isabetliliği teslim ediliyorsa, Kur’ân’ın en küçük işareti bile dikkatten kaçırılmadan araştırılıyor ve inceleniyorsa ve tüm toplumlar Kur’ân’ın barış ve esenlik yüklü mesajları karşısında hayran iseler, bütün bunlar, Kur’ân’ın beşer üzerinde kurduğu İlâhî otoritenin ihtişamından başka bir şey değildir.

Çünkü Kur’ân Allah kelâmıdır. Kur’ân çağlar üstüdür. Zaman ne kadar değişirse değişsin, Kur’ân hep genç kalıyor.

Göz sayesinde görüyor olsaydın gece uyurken rüya göremezdin.
Demek ki görmüyorsun, sana gösteriliyor.
19-03-2018 10:42 PM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
Gönder Cevapla


Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir
Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. 5651 sayılı yasaya göre bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. 5651 sayılı yasaya göre sitemiz mesajları kontrolle yükümlü olmayıp, şikayetlerinizi mail@islamiforum.net adresine yollarsanız, gerekli işlemler yapılacaktır. Dikkat: Bu site şikayet sitesi değildir, arızalı ürünleriniz ve diğer şikayetleriniz için bu email adresini kullanmayınız. Report Abuse, Harassment, Scamming, Hacking, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to mail@islamiforum.net