Gönder Cevapla
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
KURAN'DA ANLATILAN MUCİZELER
Yazar Mesaj
Kayıtsız
Kayıtsız

 
Mesaj: #1
KURAN'DA ANLATILAN MUCİZELER
HZ. İBRAHİM'E ÖLÜ KUŞUN CANLANDIRILMASI

Hani İbrahim: "Rabbim, bana ölüleri nasıl dirilttiğini göster" demişti. (Allah ona "İnanmıyor musun?" deyince, "Hayır (inandım), ancak kalbimin tatmin olması için" dedi. "Öyleyse, dört kuştut. Onları kendine alıştır, sonra onları (parçalayıp) her bir parçasını bir dağın üzerine bırak, sonra da onları çağır. Sana koşarak gelirler. Bil ki, şüphesiz Allah, üstün ve güçlü olandır, hüküm ve hikmet sahibidir." (Bakara Suresi, 260)

HZ. İBRAHİM'İN ATEŞTEN KURTULMASI

Dediler ki: "Eğer (birşey) yapacaksanız, onu yakın ve ilahlarınıza yardımda bulunun." (Enbiya Suresi, 68)

Dediler ki: "Onun için (yüksekçe) bir bina inşa edin de onu çılgınca yanan ateşin içine atın." (Saffat Suresi, 97)

Biz de dedik ki: "Ey ateş, İbrahim'e karşı soğuk ve esenlik ol." Ona bir düzen (tuzak) kurmak istediler, fakat Biz onları daha çok hüsrana uğrayanlar kıldık. (Enbiya Suresi, 69-70)

Böylelikle ona bir tuzak hazırlamak istediler. Oysa Biz, onları alçaltılmışlar kıldık. (Saffat Suresi, 98)

HZ. MUSA'NIN MUCİZELERİ

Böylece (Firavun ve ordusu) güneşin doğuşvakti onları izlemeye koyuldular. İki topluluk birbirini gördükleri zaman Musa'nın adamları: "Gerçekten yakalandık" dediler. (Musa "Hayır" dedi. "Şüphesiz Rabbim, benimle beraberdir; bana yol gösterecektir." Bunun üzerine Musa'ya: "Asanla denize vur" diye vahyettik. (Vurdu ve) Deniz hemencecik yarılıverdi de her parçası kocaman bir dağ gibi oldu. Ötekileri de buraya yaklaştırdık. Musa'yı ve onunla birlikte olanların hepsini kurtarmışolduk. Sonra ötekileri suda boğduk. Şüphesiz, bunda bir ayet vardır. Ama onların çoğu iman etmişdeğildirler. Ve hiç şüphesiz, senin Rabbin, güçlü ve üstün olandır, esirgeyendir. (Şuara Suresi, 60-68)

(Musa) Dedi ki: "Sana apaçık birşey getirmişolsam da mı?" (Firavun) Dedi ki: "Eğer doğru sözlü isen, onu getir." Bunun üzerine asasını bırakıverdi, bir de (ne görsünler) o, açıkça bir ejderha oluverdi. Elini de çekip çıkardı, bir de (ne görsün) o, bakanlar için 'parlayıp aydınlanıvermiş'. (Şuara Suresi, 30-33)

Dedi ki: "Hayır, siz atın." Sonra hemen (ne görsün), sihirlerinden dolayı, onların ipleri ve asaları kendisine gerçekten koşuyormuşgibi göründü. Musa, bu yüzden kendi içinde bir tür korku duymaya başladı. "Korkma" dedik. "Muhakkak sen üstün geleceksin." (Taha Suresi, 66-68)

Onlar atınca, Musa dedi ki: "Sizlerin (ortaya) getirdiğiniz büyüdür. Doğrusu Allah onu geçersiz kılacaktır. Şüphesiz Allah, bozgunculuk çıkaranların işini düzeltmez." Allah, suçlu-günahkarlar istemese de, hakkı (hak olarak) kendi kelimeleriyle gerçekleştirecektir. (Yunus Suresi, 81-82)

Biz de Musa'ya: "Asanı fırlatıver" diye vahyettik. (O da fırlatıverince) bir de baktılar ki, o bütün uydurduklarını derleyip-toparlayıp yutuyor. (Araf Suresi, 117)

"Sağ elindekini atıver, onların yaptıklarını yutacaktır; çünkü onların yaptıkları yalnızca bir büyücü hilesidir. Büyücü ise nereye varsa kurtulamaz." (Taha Suresi, 69)

Biz de Musa'ya: "Asanı fırlatıver" diye vahyettik. (O da fırlatıverince) bir de baktılar ki, o bütün uydurduklarını derleyip-toparlayıp yutuyor. Böylece hak yerini buldu, onların bütün yapmakta oldukları geçersiz kaldı. Orada yenilmişoldular ve küçük düşmüşler olarak tersyüz çevrildiler. (Araf Suresi, 117-119)

HZ. YUNUS'UN BALIĞIN KARNINDAN KURTARILMASI

Hani o, dolu bir gemiye kaçmıştı. Böylece kur'aya katılmıştı da, kaybedenlerden olmuştu. Derken onu balık yutmuştu, oysa o kınanmıştı. (Saffat Suresi, 140-142)

...Karanlıklar içinde: "Senden başka ilah yoktur, Sen yücesin, gerçekten ben zulmedenlerden oldum" diye çağrıda bulunmuştu. Bunun üzerine duasına icabet ettik ve onu üzüntüden kurtardık. İşte Biz, iman edenleri böyle kurtarırız. (Enbiya Suresi, 87-88)

Eğer (Allah'ı çokça) tesbih edenlerden olmasaydı, onun karnında (insanların) dirilip-kaldırılacakları güne kadar kalakalmıştı. Sonunda o hasta bir durumdayken çıplak bir yere (sahile) attık. Ve üzerine, sık-genişyaprakla (kabağa benzer) türden bir ağaç bitirdik. (Saffat Suresi, 143-146)

HZ. İSA'NIN MUCİZELERİ

İsrailoğulları'na elçi kılacak. (O, İsrailoğulları'na şöyle diyecek "Gerçek şu, ben size Rabbinizden bir ayetle geldim. Ben size çamurdan kuşbiçiminde birşey oluşturur, içine üfürürüm, o da hemencecik Allah'ın izniyle kuşoluverir. Ve Allah'ın izniyle doğuştan kör olanı, alaca hastalığına tutulanı iyileştirir ve ölüyü diriltirim. Yediklerinizi ve biriktirdiklerinizi size haber veririm. Şüphesiz, eğer inanmışsanız bunda sizin için kesin bir ayet vardır." (Al-i İmran Suresi, 49)

ALLAH'In YÜZ YIL ÖLÜ BIRAKIP SONRA DİRİLTTİĞİ KİŞİ

Ya da altı üstüne gelmiş, ıssız duran bir şehre uğrayan gibisini (görmedin mi?) Demişti ki: "Allah, burasını ölümünden sonra nasıl diriltecekmiş?" Bunun üzerine Allah, onu yüz yıl ölü bıraktı, sonra onu diriltti. (Ve ona) Dedi ki: "Ne kadar kaldın?" O: "Bir gün veya bir günden az kaldım" dedi. (Allah ona "Hayır, yüz yıl kaldın, böyleyken yiyeceğine ve içeceğine bak, henüz bozulmamış; eşeğine de bir bak; (bunu yapmamız) seni insanlara ibret-belgesi kılmamız içindir. Kemiklere de bir bak nasıl biraraya getiriyoruz, sonra da onlara et giydiriyoruz?" dedi. O, kendisine (bunlar) apaçık belli olduktan sonra dedi ki: "(Artık şimdi) Biliyorum ki gerçekten Allah, herşeye güç yetirendir." (Bakara Suresi, 259)

KEHF EHLİNİN MAĞARALARINDA YÜZYILLARCA KALIP SONRA UYANMALARI

Onlar mağaralarında üç yüz yıl kaldılar ve dokuz (yıl) daha kattılar. De ki: "Ne kadar kaldıklarını Allah daha iyi bilir. Göklerin ve yerin gaybı O'nundur. O, ne güzel görmekte ve ne güzel işitmektedir. O'nun dışında onların bir velisi yoktur. Kendi hükmünde hiç kimseyi ortak kılmaz." (Kehf Suresi, 25-26)

HZ. SÜLEYMAN'IN EMRİNE VERİLEN RÜZGAR

Süleyman için de, sabah gidişi bir ay, akşam dönüşü bir ay (mesafe) olan rüzgara (boyun eğdirdik); erimişbakır madenini ona sel gibi akıttık. Onun eli altında Rabbinin izniyle işgören bir kısım cinler vardı. Onlardan kim Bizim emrimizden çıkıp-sapacak olsa, ona çılgın ateşin azabından tattırırdık. (Sebe Suresi, 12)
08-12-2007 04:51 PM
Alıntı Yaparak Cevapla
Realist Çevrimdışı
Acemi Üye
*

Mesajlar: 29
Üyelik Tarihi: Apr 2009
Rep Puanı: 0
Ruh Halim
Ruh Halim
Cilgin

Takımın:
Mesaj: #2
RE: KURAN'DA ANLATILAN MUCİZELER
Mucize dediğimiz şey nedir?
Varlığı doğal yollarla değil,ilahi bir müdahale ile gerçekleşen şey yada olay.
Varlığın doğal yollarla oluşumunu araştırmanın yolu bilimden geçer.Fizik,kimya yada biyoloji vb.bilimler yoluyla doğa ve olayları inceleriz.
Oysa mucize dediğimiz şey bu bilimler yoluyla açıklanamaz.Aslında mucizenin varlığının bilimsel yolla açıklanamamasının nedeni,bizzat kendisinin bilimsel olmaması daha doğrubir deyimle hiç olmaması ya da hiç gerçekleşmemiş olmasındandır.Bunu bir örnekle açıklayayım.
Ayın yarılma mucizesi bir çoğumuzun bildiği gibi Hz.Muhammedin bir mucizesi olarak anlatılagelmektedir.Hadislere bakılacak olursa (Buhari),ay ikiye ayrılarak yeryüzüne gelmiş,Arabistan yarımadasındaki Hira dağının ön yüzünde bir parçası,arka yüzünde de diğer parçası olmak üzere ve de bu iki parça arasında Hira dağının zirvesinin görüldüğüne dair sahabeden aktarmalar yapılmaktadır.Şimdi bu olayı aklen ve mantıken biraz düşünelim.Ay dünyanın uydusu olup,büyüklük olarak ta dünyanın 1/3 kadardır.Böyle büyük bir gök cisminin ikiye bölünüp, iki parçasının arasından Hira dağının zirvesinin görülmesi aklen ve mantıken mümklün değildir.Çünkü Hira dağı,Ay'ın yanında devede kulak bile değildir.O halde böyle bir olay fiziki olarak gerçekleşmiş olamaz.Milattan önce 2500 yılından beri Mısır ve Çin başta olmak üzere gökyüzü ve yıldızların hareketi takip edilmektedir.Bu yarılma hadisesi hiç bir kaynakta yer almammaktadır.Dolayısıyle uydurma olduğu kesindir.
Yukarıda yazılan mucizelerde dahil olmak üzere, ayın yarılma hadisesini de düşünerek,gerçekten yaşandığı ispatlanabilen bir mucize biliyor musunuz?
Bence böyle bir mucize bulamayacaksınız.
Çünkü mucize denen şey doğanın yasalarına aykırıdır.O halde YOKTUR.
Selamlar.

Realist der ki:

Aklı ile öğünen kişi, hücresinin genişliği ile gururlanan mahkuma benzer.
19-06-2010 12:32 PM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
Sükut Çevrimdışı
Yönetici
*******

Mesajlar: 18,138
Üyelik Tarihi: Feb 2008
Rep Puanı: 12514
Ruh Halim
Ruh Halim
Stresli

Takımın:
Galatasaray
Mesaj: #3
RE: KURAN'DA ANLATILAN MUCİZELER
Kardeşim dar düşünüyorsunuz.Allah c.c Peygamberlere mucize Alim veli şahıslarada keramet vermiştir.. Peygambere verilen mucizeler, bir yönüyle imanın temel esaslarından olan nübüvvetle, diğer yönüyle de vahiy ile alâkalıdır Dolayısıyla mucizeye inanmak gerekir: “Dediler ki: 'Ona, Rabbinden mucizeler indirilseydi ya!' De ki: 'Mucizeler ancak Allah katındadır ve ben ancak apaçık bir uyarıcıyım” (Ankebut, 29/50) Muceze akıl bakımından da imkansız değildir Çünkü her an insanın çevresinde meydana gelen olaylar ve hayatın her alanı mucizelerle doludur Varlıkların yaratılmaları, ömürleri tamamlanınca yok olmaları ve hayatın kesintisiz olarak devam etmesi bunun en güzel örneğidir Sürekli müşahede ettiğimiz ve bu nedenle değişmez sandığımız tabiat kanunlarını var eden Allâh’tır Allâh bu kanunları dilediği zaman, peygamberlerinin peygamberliklerini ispat için değiştirebilir Bu durumda mucizenin vukuu için aklî bir engel yoktur..
Bana söylermisin kardeşim dünyanın dönmesi,güneşin sönmemesi ve kusursuz düzen,o yıldızların havada asılı kalması,hücrelerdeki o gözle gömerediğin ve kusursuz işleyen sistem..bunlar nedir..?
Neden Sadece Hz.Muhammed(sav)Efendimiz için mucize konusunda duruyorsunuz diğer peygamberleredede mucizeler olmuştur..vesselam

Sitemizden Programları indirebilmek Ve En İyi Şekilde Faydalanmak İçin Lütfen ÜYE Olunuz.. ,Sitemizden Programları indirebilmek Ve En İyi Şekilde Faydalanmak İçin Lütfen ÜYE Olunuz..
(Bu Mesaj 19-06-2010 12:54 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : Sükut.)
19-06-2010 12:49 PM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
silwerfree Çevrimdışı
LoadinG....*
******

Mesajlar: 3,682
Üyelik Tarihi: Nov 2008
Rep Puanı: 2618
Ruh Halim
Ruh Halim
Savurgan

Takımın:
Besiktas
Mesaj: #4
RE: KURAN'DA ANLATILAN MUCİZELER
kardesım sen herseyı tıpla bılımle arasıdırmayı dıosn neden bı yaprak yapamıolar neden bı ınsana can veremıolar sana sorarım he bunlar mumkunmudur hala deıldır daha ne o zaman bıde peygamber efendimizin (sav) ismini agzına alırken salavat getırrmısın kardes

06/07/2012 İçinde bulunduğum durumu kimseye anlatamam, sen de anlamazsın. Ben bile anlamıyorum ki başkasına nasıl anlatırım!Franz Kafka
19-06-2010 02:09 PM
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
iLahi_aŞk Dışarıda
Profesör
*******

Mesajlar: 11,457
Üyelik Tarihi: Jul 2010
Rep Puanı: 12398
Ruh Halim
Ruh Halim
Sert

Takımın:
Besiktas
Mesaj: #5
RE: KURAN'DA ANLATILAN MUCİZELER
(19-06-2010 12:32 PM)Realist Yazılan: Sitemizden Programları indirebilmek Ve En İyi Şekilde Faydalanmak İçin Lütfen ÜYE Olunuz..Mucize dediğimiz şey nedir?
Varlığı doğal yollarla değil,ilahi bir müdahale ile gerçekleşen şey yada olay.
Varlığın doğal yollarla oluşumunu araştırmanın yolu bilimden geçer.Fizik,kimya yada biyoloji vb.bilimler yoluyla doğa ve olayları inceleriz.
Oysa mucize dediğimiz şey bu bilimler yoluyla açıklanamaz.Aslında mucizenin varlığının bilimsel yolla açıklanamamasının nedeni,bizzat kendisinin bilimsel olmaması daha doğrubir deyimle hiç olmaması ya da hiç gerçekleşmemiş olmasındandır.Bunu bir örnekle açıklayayım.
Ayın yarılma mucizesi bir çoğumuzun bildiği gibi Hz.Muhammedin bir mucizesi olarak anlatılagelmektedir.Hadislere bakılacak olursa (Buhari),ay ikiye ayrılarak yeryüzüne gelmiş,Arabistan yarımadasındaki Hira dağının ön yüzünde bir parçası,arka yüzünde de diğer parçası olmak üzere ve de bu iki parça arasında Hira dağının zirvesinin görüldüğüne dair sahabeden aktarmalar yapılmaktadır.Şimdi bu olayı aklen ve mantıken biraz düşünelim.Ay dünyanın uydusu olup,büyüklük olarak ta dünyanın 1/3 kadardır.Böyle büyük bir gök cisminin ikiye bölünüp, iki parçasının arasından Hira dağının zirvesinin görülmesi aklen ve mantıken mümklün değildir.Çünkü Hira dağı,Ay'ın yanında devede kulak bile değildir.O halde böyle bir olay fiziki olarak gerçekleşmiş olamaz.Milattan önce 2500 yılından beri Mısır ve Çin başta olmak üzere gökyüzü ve yıldızların hareketi takip edilmektedir.Bu yarılma hadisesi hiç bir kaynakta yer almammaktadır.Dolayısıyle uydurma olduğu kesindir.
Yukarıda yazılan mucizelerde dahil olmak üzere, ayın yarılma hadisesini de düşünerek,gerçekten yaşandığı ispatlanabilen bir mucize biliyor musunuz?
Bence böyle bir mucize bulamayacaksınız.
Çünkü mucize denen şey doğanın yasalarına aykırıdır.O halde YOKTUR.
Selamlar.

o zaman siz bu perşembe günü kutLayacağımız Mirac kandiLini kutLamayacak.sınız...apacık bir mucizedir Mirac...en büyük mucizelerden birisidir...ve İsra suresinin ilk ayetinde yer alır..demekki siz ayetimizi yaLanlıyorsunuz ve kuranı kerimde gecen diger mucize ayetLerinide yalanlamış oLuyorsunuz...yazık..Rabbim gerçekLeri görmenizi nasip etSin inşAllah...


/isra1 - Kulu Muhammed'i geceleyin, Mescid-i Haram'dan kendisine bazı âyetlerimizi göstermek için, etrafını mübarek kıldığımız Mescid-i Aksâ'ya götüren Allah, her türlü noksan sıfatlardan münezzehtir. Şüphesiz ki her şeyi hakkıyla işiten, hakkıyla gören O'dur..

[Resim: urjn1.jpg]


Gaflet içinde gördüm, nice canlı cesedi ;
Câhillerden beterdi, âlimlerin hasedi..
04-07-2010 10:17 AM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
ORHAN22 Çevrimdışı
Forumcu
***

Mesajlar: 409
Üyelik Tarihi: Jul 2010
Rep Puanı: 143
Ruh Halim
Ruh Halim
Olgun

Takımın:
Mesaj: #6
RE: KURAN'DA ANLATILAN MUCİZELER
Sevgili arkadaşlar,

İslami camiada peygamberimize atfedilen mucizeler konusunda bir ÖNEMLİ NOKTAYI açıklığa kavuşturmamızda yarar vardır diye düşünürüm.

Önce Hz. İsa ve mucizesini bilmemiz gerekir....
Hz. İsa kendisine verilen görev gereği hıristiyanlığı tebliğ ettiğinde
insanları ona inanmadılar, eğer sen peygambersen üstün niteliklerin omalı bize ispat et dediler. Ancak Hz. İsa insanlarını inandıramadı ve Yüce Allaha yalvararak insanların kendisinden bir mucize göstermelerini istediklerini anlattı. Yüce Yaratandan kendisine '' İnsanların istediği mucizeyi göster '' emri geldi..

O da insanlarına ne mucizesi göstermesini istediklerini sordu.. İnsanlarda 3-4 gün önce ölmüş bir kişiyi diriltmesini istediler .. O da istenileni yaptı.
Bu nedenledir ki Hz. İsa için İsa Mesih tabiri kullanılır oldu..

Peygamberimize gelirsek ..Aziz peygamberimiz İslamiyeti tenliğ ederken
insanları inandırmasını başardı ve Yüce Yaradandan Mucize gösterme
isteğinde bulunmadı..

Peygamberimiz hiç bir zaman bir mucize gösterme ihtiyacında olmadı..
Bunun çok açık bir sebebi vardı çünkü AZİZ KUR'ANI KERİMİN KENDİSİ ZATEN BİR MUCİZE İDİ... Kur'anı okuyan ve anlayan bir insanöğlunun başka bir mucize görmeye ihtiyacı yoktur...

Bu durum Kur'anda açıkça belirtilmiş ve Peygamberimize bir MUCİZE OLARAK KUR'ANI KERİMİN LUTFEDİLDİĞİ bilbirilmiştir..

Bazı kalbi ve inancı zayıf kişiler kendilerini inandırabilmek ve etrafındakilere
islamiyete inandığını ispatlama gayretleri içerisinde Peygamberimizin çeşitli mucizeler gösterdiğini ,bu mucizeler nedeniyle inandığını söylerler..

Bırakalım kişiler böyle düşünsünler..
AZİZ KUR'ANI KERİM MUCİZESİNİ GÖRDÜKTEN SONRA...

BAŞKA MUCİZELER ARAYAN İNSANLARA SADECE ACIMAK GEREKİR.....

diye düşünürüm.....

Bir kez gönül yıktın ise , Bu kıldığın namaz değil
07-07-2010 12:03 PM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
Gönder Cevapla


Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir
Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. 5651 sayılı yasaya göre bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. 5651 sayılı yasaya göre sitemiz mesajları kontrolle yükümlü olmayıp, şikayetlerinizi [email protected] adresine yollarsanız, gerekli işlemler yapılacaktır. Dikkat: Bu site şikayet sitesi değildir, arızalı ürünleriniz ve diğer şikayetleriniz için bu email adresini kullanmayınız. Report Abuse, Harassment, Scamming, Hacking, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to [email protected]