You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

KUR’ÂN’LA AMEL EDİLDİĞİ GİBİ SÜNNET İLE DE AMEL EDİLİR

Profesör
İrbaz bin Sâriye (r.a.) anlattı: Resûlullah ile Hayber'e inmiştik. Yanında da Ashâbından bazıları var idi. Hayber'in reisi inatçı ve kâfir bir adamdı. Resûlullâh'a (s.a.v.) gelerek: “Ey Muhammed, hayvanlarımızı kesmeniz, meyvelerimizi yemeniz, kadınlarımıza vurmanız caiz midir?” dedi. Bunun üzerine Resûlullah (s.a.v.) gazablanıp:

“Ey İbn-i Avf, atına bin ve şöyle seslen: ‘Haberiniz olsun, cennet mü'minden başkasına helal değildir. Namaz için toplanınız.” buyurdular.

Ashâb-ı Kirâm toplandılar. Peygamber Efendimiz (s.a.v.), imam olup namaz kıldırdı. Sonra ayağa kalkıp buyurdular ki: “(Ey ümmet ve Ashâbım), sizden biriniz koltuğuna yaslanır da Allâhü Teâlâ Hazretlerinin Kur’ân-ı Kerîm den sadece herkese zahir olan (herkesin anlayabileceği şeyleri) haram kıldığını, onlardan başka haram olmadığını mı zanneder!

İyi biliniz ki, vallâhi muhakkak ben (başkalarının Kur’ân-ı Kerîm’den anlayıp çıkaramadıkları) pek çok emirleri teblîğ eyledim. Allâh’ın kitabından alarak size pek çok şeyleri emrettim, pek çok şeylerden de nehyettim ki onlar Kur’ân’da açıkça yasaklananlar kadardır veya daha ziyâdedir.

Bilmiş olunuz ki muhakkak Cenâb-ı Hak, ehl-i kitâbın Yahudi ve Hıristiyanların evlerine izinsiz girmenizi, çoluk çocuklarına eziyet etmenizi ve üzerlerine düşen vazifeleri eda ettikleri (vergi ve haraç verdikleri) takdirde mallarını ve hatta meyvelerini yemenizi helâl kılmadı”

(Sünen-i Ebî Davud)
Göz sayesinde görüyor olsaydın gece uyurken rüya göremezdin.
Demek ki görmüyorsun, sana gösteriliyor.
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren İslami Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.