Gönder Cevapla

Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
KENDİN OL, EYYY İNSAN!...
Yazar Mesaj
çakyamuni Çevrimdışı
General

Rep Puanı: 1118
Ruh Halim
Ruh Halim
Supheli

Takımın:
diger
KENDİN OL, EYYY İNSAN!...
İnsan, niye, ille de başkası olmaya öykünür? Niye her zaman başkaları anlatılır, başkaları tarafından? İnsan niçin kendi olmak istemez? Zor mu gelmektedir yoksa korkmakta mıdır? Niye üretilenlerle yetinme derdindeyizdir? Biz, bizi üretemez miyiz; biz, biz olamaz mıyız? Kendini değerli görmüyorsa insan, neye değer verebilir, değerli görebileceği ne vardır? Her şey olabilen insan, bir türlü kendisi olamıyor. Seçimini kendisi yapamıyor, aklını kendisi kullanamıyor, seveceğini özgür iradesiyle sevemiyor, kendi yolunu kendi çizemiyor. Garip değil mi bu gerçekten? Niçin kendi anlamını aramaz insan ve kendine yüklenen anlama sığmaya çalışır durmadan? Dünya devasa bir yerken, küçücük bir köşeye sıkıştırırız kendimizi, niye? Çünkü biz, tanımlanmayı, konumlandırılmayı seçiyoruz, kendimizi ise hiç seçme teşebbüsünde bile bulunmadık. Bu yüzden de kendimizdeydik belki ama hiçbir zaman kendimizi yaşamadık. Biz hep dayanmak istedik yaratmak değil. Zira dayanmak kolaydır, hiçbir şey yapmanı gerektirmez ama yaratmak, bir çaba, emek, ter, yaş, kan ister. Biz isteriz ama vermeyiz, vermeyi sevmeyiz. İstemek, belirlenmektir, vermek ise yaratmaktır! Bunu anlamayız, anlamak istemeyiz. Oysa insan kendisi olmalı, kendi anlamını aramalı ve mütemadiyen kendisinin peşinden koşmalıdır. Kendi kaderini kendisi çizmelidir; aklıyla, ihtiyarıyla, iradesiyle. Belki uyum içinde olmaktır insanı her türlü dertten kurtaran. Zira kendin olmaya çalıştıkça, aynı zamanda uyumsuz olman da kaçınılmazdır, bu ise dünyanın mahiyetine göre tehlikelidir. Zira insan açgözlüdür! Gözü aç olanı doyurduğun zaman da, onun gönlünü esir alabilirsin, gönlü esir olanın da kendisi olmasını engelleyebilir ve ilanihaye sömürebilirsin. İşte bu yüzden, her daim, aklımı, irademi, ihtiyarımı kullanmayı ve kaderimi kendim çizmeyi seviyorum, tabi başarabildiğim kadarıyla. Kaderimi başkalarının tayin etmesini sevmiyorum. Okuyorum, düşünüyorum, hissediyorum, görüyorum ve kararımı verip kaderime etkide bulunuyorum.

VATAN-AHLAK-ADALET.
DÜŞÜNCEYLE SAVAŞMAK YÜCELTİR.
08-05-2018 06:54 PM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
Gönder Cevapla

Forum'a Git:

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir
Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. 5651 sayılı yasaya göre bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. 5651 sayılı yasaya göre sitemiz mesajları kontrolle yükümlü olmayıp, şikayetlerinizi mail@islamiforum.net adresine yollarsanız, gerekli işlemler yapılacaktır. Dikkat: Bu site şikayet sitesi değildir, arızalı ürünleriniz ve diğer şikayetleriniz için bu email adresini kullanmayınız. Report Abuse, Harassment, Scamming, Hacking, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to mail@islamiforum.net