Gönder Cevapla
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hristiyanlık ve İncil!!!
Yazar Mesaj
Muhammed Changg Çevrimdışı
Yeni Üye

Mesajlar: 8
Üyelik Tarihi: Aug 2018
Rep Puanı: 0
Ruh Halim
Ruh Halim
Cilgin

Takımın:
Mesaj: #1
Hristiyanlık ve İncil!!!
Merhaba Arkadaşlar.Uzun bir süredir dini bir araştırma süreci içerisindeyim size özellikle Hristiyanlık ve İncil ile ilgili bazı sorularım olacak.Bu konu hakkından bilgi sahibi yazarları konu başlığına davet ediyorum.Şimdiden kaliteli bir tartışma olması dileğiyle.
İlk sorum İncilin Tahrifi:Müslümanlar Kitab-ı Mukkadesin değiştirildiğini söylüyorlar.Öncelikle bir yaratanın indirdiği yasayı korumamasını anlamıyorum.Yasanın manası çarpıtılarak yapılan çıkarcı yorumlar tarihte görülmüş olabilir ama dikkat edilirse burada Yasa değil yorum metodu değişmiştir.Müslümanlar ise bizzat Yasanın değiştirildiğini söylüyorlar.Madem ki Yaratanın bize verdiği iddia edilen kitapları inceleyeceğiz, belirli bir ilke üzerinde ilerlememiz gerekmez mi?Yaratanın kendi indirdiği kitapların değiştirilmesine izin vermesi yaratanın kendi duruşuyla çelişmez mi?Hristiyanların iddiasına baktığımızda ise İncil’de daha makul bir yaklaşım görüyorum.İnci’e göre Tevrat değişmemiş ama Museviler özellikle içinde bulundukları ruh hali dikkate alındığında(Roma İmparatorluğu tarafından ellerinden hürriyetleri alınmış.) yasayı değil ama zihniyetlerini değiştirmişlerdir.Aslında İncil’deki bu ayetler ne demek istediğimi açıkça özetliyor.’İsa halka ve öğrencilerine şöyle seslendi: Din adamları ve Ferisiler Musa'nın kürsüsünde otururlar. Bu nedenle size söylediklerinin tümünü yapın ve yerine getirin, ama onların yaptıklarını yapmayın. Çünkü söyledikleri şeyleri kendileri yapmazlar. Ağır ve taşınması güç yükleri bağlayıp başkalarının omuzlarına koyarlar da, kendileri bu yükleri taşımak için parmaklarını bile kıpırdatmak istemezler. Yaptıklarının tümünü gösteriş için yaparlar. Örneğin muskalarınız büyük, elbiselerinin püsküllerini uzun yaparlar. Şölenlerde başköşeye, havralarda en seçkin yerlere kurulmaya bayılırlar. Meydanlarda selamlanmaktan ve insanların kendilerini"Rabbî” diye çağırmalarından zevk duyarlar’.İslamiyetin tahrif iddiasını anlamamda yardımcı olur musunuz?
10-08-2018 04:26 PM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
alpi Çevrimdışı
Yönetici
*******

Mesajlar: 5,310
Üyelik Tarihi: Jun 2015
Rep Puanı: 4888
Ruh Halim
Ruh Halim
Israrci

Takımın:
diger
Mesaj: #2
RE: Hristiyanlık ve İncil!!!
Merhaba hoşgeldiniz.

İncil ve Tevratın değişime uğramasının Yaratıcı ile çeliştiğini söylüyorsunuz ama neden çelişsin ki?
Allah Teala İncil ve Tevrat'ın değişime uğrayamaz yada koruma altında olduğuna dair bir iddiası yok.
Eğer Allah Teala kendisine ait sözlerin değiştirilmesine neden engel olmadı derseniz bu daha doğru bir soru olur.
Şöyle düşünün Allah Teala sözlerinden daha değerli olan insanoğlunun dahi değişimine müsaade etmiştir.
İnsanoğlu dilerse yaratılışını(DNA-Genetik) dahi değiştirebilir. İnsanoğlu gibi daha mukaddes bir yaratığın değişime uğramasına müsaade eden Allah Teala'nın, sözlerinin değişime uğramasına engel olmamasına neden hayret ediyorsunuz? Sonuçta imtihan aleminde bulunuyoruz.

Eğer Tevrat ve İncilin bildiğimiz şekilde değiştiğine inanmıyorsanız farklı yayın evlerinin çıkardığı kitapları hatta aynı yayın evlerinin farklı zamanlarda bastığı Tevrat ve İncilleri karşılaştırarak gerçeği kendi gözlerinizle görebilirsiniz.

Bu kitapların değişime uğramasının İslam'a göre sosyolojik olarak hiçbir sakıncası yoktur. Çünkü bu kitaplar belli bir zamanda ve belli insanlara gelmiştir. Kitaplar işlevlerini yerine getirmiş ve artık insanlığın ihtiyaçlarını karşılayamayacak duruma gelmiştir. Bunların yerine gönderilen Kuran'ı Kerim evrensel oluşu ile kendisinden sonraki tüm insanlara gönderilmiş ve asla değiştirilmesi mümkün değildir.

Allah'ın Ayetlerini ve yaratılışı değiştirmek elbette Allah Teala'nın gazabını gerektirir. Heva, heves ve bazı dünyevi menfaatler uğruna insanlar maalesef bu cürmü işlemiş ve işlemeye devam etmektedirler.

....


Herkes aynı fikirdeyse,
hiç kimse yeterince
düşünmüyor demektir.
Mevlana
(Bu Mesaj 10-08-2018 06:14 PM değiştirilmiştir. Değiştiren : alpi.)
10-08-2018 06:13 PM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
Muhammed Changg Çevrimdışı
Yeni Üye

Mesajlar: 8
Üyelik Tarihi: Aug 2018
Rep Puanı: 0
Ruh Halim
Ruh Halim
Cilgin

Takımın:
Mesaj: #3
RE: Hristiyanlık ve İncil!!!
Öncelikle yazdığınıza katılıyorum.Evet İnsanoğlu değerli bir varlıktır ama insanı değerli kılan özgür iradesidir.İnsan değişmez ise zaten özgür iradenin bir anlamı kalmaz.Bu yüzden insanın kendini değiştirmesinde bir yanlışlık görmüyorum.
İncil ve Tevrat'ta YHV yani İslam'daki Allah birçok defa kendi sözünü koruyacağını vaad ediyor.“Kutsal Yasa’yı ya da peygamberlerin sözlerini geçersiz kılmak için geldiğimi sanmayın. Ben geçersiz kılmaya değil, tamamlamaya geldim. Size doğrusunu söyleyeyim, yer ve gök ortadan kalkmadan, her şey gerçekleşmeden, Kutsal Yasa’dan ufacık bir harf ya da bir nokta bile yok olmayacak.’Tanrı'nın kendi sözüne uymayarak imtihan etmesi bana pek gerçekçi gelmiyor.
' Eğer Tevrat ve İncilin bildiğimiz şekilde değiştiğine inanmıyorsanız farklı yayın evlerinin çıkardığı kitapları hatta aynı yayın evlerinin farklı zamanlarda bastığı Tevrat ve İncilleri karşılaştırarak gerçeği kendi gözlerinizle görebilirsiniz.' Bu iddianız için kanıt verir misiniz?
10-08-2018 06:55 PM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
fure_06 Çevrimdışı
Üye
**

Mesajlar: 188
Üyelik Tarihi: Jan 2015
Rep Puanı: 48
Ruh Halim
Ruh Halim
Mutlu

Takımın:
Mesaj: #4
RE: Hristiyanlık ve İncil!!!
(10-08-2018 04:26 PM)Muhammed Changg Yazılan: Sitemizden Programları indirebilmek Ve En İyi Şekilde Faydalanmak İçin Lütfen ÜYE Olunuz..İlk sorum İncilin Tahrifi:Müslümanlar Kitab-ı Mukkadesin değiştirildiğini söylüyorlar.Öncelikle bir yaratanın indirdiği yasayı korumamasını anlamıyorum.Yasanın manası çarpıtılarak yapılan çıkarcı yorumlar tarihte görülmüş olabilir ama dikkat edilirse burada Yasa değil yorum metodu değişmiştir.Müslümanlar ise bizzat Yasanın değiştirildiğini söylüyorlar.Madem ki Yaratanın bize verdiği iddia edilen kitapları inceleyeceğiz, belirli bir ilke üzerinde ilerlememiz gerekmez mi?Yaratanın kendi indirdiği kitapların değiştirilmesine izin vermesi yaratanın kendi duruşuyla çelişmez mi?

İlla ki birilerinin elindeki kitaba bakmamız gerekmiyor. Ülkemizde Kuran 'ın 150 ye yakın tefsir ve meali mevcuttur. Bir yazarın yukarıdan dediğine, bir diğeri yüksekten diyor. Bir diğerinin gökten dediğine, bir diğeri arştan, bir diğeri semadan diye ifadeler kullanıyor.

Yani mümkün mertebe birisinin kullanmış olduğu ifadeyi, bir diğeri kullanmama gayreti ve çabası içerisinde.

Bakınız;

Ey inananlar, Allah'a, Elçisine, Elçisine indirdiği kitaba ve daha önce indirmiş bulunduğu kitaba inanın. Kim Allâh'ı, meleklerini, kitaplarını, elçilerini ve âhiret gününü inkâr ederse o, delalete uğrayanlardandır.
Nisa 136

Sizce bu ayet açık değil mi.?

Tahrif olan Allah 'ın Kelamı değil, Hak Kelamı arasına sıkıştırılmış kul kelamından başkası değildir. Evvelki kitaplar tahrif edilmiş olsa idi Hz. Allah iman etmeyi ve korumayı emretmezdi.

Evrensel diye nitelediğimiz Kuran, evvelki kitapları korumayı, evvelki kitaplara iman etmeyi emrediyor ise, Allah katında tahrif olan, değişen her hangi bir semavi kitap, dolayısı ile Allah Kelamı olamaz..!

Çelişen bir şey yok. Allah 'ın kanunlarında ve yasalarında zerrece kuşku veya tereddüt duyan kimse, imanını, inancını sorgulasın yahut gözden geçirsin.

Tahrif olan İncil 'in aslı değil, tefsiri veya mealidir. Değişen insandır, değiştiren de..

Fazlaca teferruata gerek yok. Hz. Allah Kuran 'da ;

Sana da kendinden önceki Kitabı doğrulayıcı ve onu kollayıp koruyucu olarak Kitabı gerçekle indirdik. Artık onların aralarında Allâh'ın indirdiğiyle hükmet ve sana gelen gerçekten ayrılıp onların keyiflerine uyma! Sizden her biriniz için bir şeri'at ve bir yol belirledik. Allâh isteseydi, "hepinizi BİR TEK ÜMMET" yapardı, fakat size verdikleri içinde sizi sınamak istedi. Öyleyse hayır işlerine koşun, hepinizin dönüşü Allah'adır. O size ayrılığa düştüğünüz şeyleri haber verecektir.
Maide 48

Buyurmakta.

İnsanlığın babası Adem a.s, annesi Havva validemizdir. Bakmaya buradan başlayalım ki, İncil, Tevrat, Zebur ve Kuran ne ifade eder bilelim. Buradan bakınca da evvelki kitapları ele alıp okumaya gerek var mı bilmiyorum. Kuran hepsini ihtiva eder, Kuran hepsinden bir şeyler sunar.

Amentü altı şartından birisinde, bütün kitaplara, bir diğer şartında ise bütün peygamberlere iman etmeyi mecbur kılar.

‘‘Dini doğru tutun ve onda ayrılığa düşmeyin[/color] diye, din olarak Nuh’a tavsiye ettiğimizi, sana vahiy ettiğimizi, İbrahim’e, Musa’ya ve Îsa’ya tavsiye ettiğimizi, sizin için şeriat yaptı. Fakat kendilerini çağırdığın bu nizam Allah’a ortak koşanlara ağır geldi. Allah dilediğini kendisine seçer ve kendisine yöneleni de doğru yola iletir.’’
Şura 13

De ki: Ey ehl-i kitap! Sizinle bizim aramızda anlamı eşit kelimeye geliniz. Allah’tan başkasına tapmayalım. Ona hiçbir şeyi eş tutmayalım ve Allah’ı bırakıp da kimimiz kimimizi ilahlaştırmasın. Eğer onlar yine yüz çevirirlerse, işte o zaman: ‘Bizim Müslüman olduğumuza şahitler olun’ deyiniz.”
Ali İmran 64

Önündeki Tevrat'ı doğrulayıcı olarak izleri üzerine, Meryem oğlu İsa'yı arkalarından gönderdik. Ve ona, içinde doğruya rehberlik ve nûr bulunmak, önündeki Tevrat'ı tasdik etmek, sakınanlara bir hidayet ve öğüt olmak üzere İncil'i verdik.
Maide 46

İncil sahipleri, Allah'ın onda indirdiği ile hükmetsinler. Kim Allah'ın indirdiği ile hükmetmezse işte onlar fâsıklardır.
Maide 47

Kitâp ehliyle, haksızlık edenleri dışında en güzel tarzda tartışın ve deyin ki: "Bize indirilene de size indirilene de inandık. Tanrımız ve Tanrınız birdir, biz de O'na teslim olanlarız."
Ankebut 46

Bu manadaki ayetlerin daha fazlasını sıralamak mümkündür.


(10-08-2018 04:26 PM)Muhammed Changg Yazılan: Sitemizden Programları indirebilmek Ve En İyi Şekilde Faydalanmak İçin Lütfen ÜYE Olunuz..Hristiyanların iddiasına baktığımızda ise İncil’de daha makul bir yaklaşım görüyorum.İnci’e göre Tevrat değişmemiş ama Museviler özellikle içinde bulundukları ruh hali dikkate alındığında(Roma İmparatorluğu tarafından ellerinden hürriyetleri alınmış.) yasayı değil ama zihniyetlerini değiştirmişlerdir.Aslında İncil’deki bu ayetler ne demek istediğimi açıkça özetliyor.’İsa halka ve öğrencilerine şöyle seslendi: Din adamları ve Ferisiler Musa'nın kürsüsünde otururlar. Bu nedenle size söylediklerinin tümünü yapın ve yerine getirin, ama onların yaptıklarını yapmayın. Çünkü söyledikleri şeyleri kendileri yapmazlar. Ağır ve taşınması güç yükleri bağlayıp başkalarının omuzlarına koyarlar da, kendileri bu yükleri taşımak için parmaklarını bile kıpırdatmak istemezler. Yaptıklarının tümünü gösteriş için yaparlar. Örneğin muskalarınız büyük, elbiselerinin püsküllerini uzun yaparlar. Şölenlerde başköşeye, havralarda en seçkin yerlere kurulmaya bayılırlar. Meydanlarda selamlanmaktan ve insanların kendilerini"Rabbî” diye çağırmalarından zevk duyarlar’.İslamiyetin tahrif iddiasını anlamamda yardımcı olur musunuz?

Tahrif olan, değişen bir şey yok. Benim sözüm doğru algısından ziyade, ayetlere baktığımızda gerçek bütün çıplaklığı ile ortada durmaktadır. Evvelki kitaplara iman, amentünün şartındandır. Tahrif edildi diyebilen bir kimse, imanından, evvelki kitaplara imanı çıkarmış demektir ki, bu da imanında noksanlık ifadesinin başka bir biçimidir.

Gönlünü ferah tut kardeşim. Kurana baktığında Tevrat 'ı, Zebur 'u, İncil 'i görmen mümkündür. Ben demiyorum. Allah böyle buyuruyor.

Allah yar ve yardımcın olsun..
10-08-2018 11:07 PM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
camici Çevrimdışı
Üye
**

Mesajlar: 129
Üyelik Tarihi: Nov 2016
Rep Puanı: 22
Ruh Halim
Ruh Halim
Oylesine

Takımın:
Mesaj: #5
RE: Hristiyanlık ve İncil!!!
Tevbe 9/31- Onlar, Allah'dan başka bilginlerini ve rahiplerini de kendilerine Rab edindiler, Meryem oğlu Mesih'i de. Oysa onlar bir olan Allah'a ibadet etmekle emrolunmuşlardı. Allah'dan başka hiçbir ilâh yoktur. O, müşriklerin ortak koştuğu şeylerden de münezzehtir.

İmam Ahmed, Tirmizi ve İbn-Cerir çeşitli yollardan Hatemoğlu Adiyy’den şu rivayeti naklatmişlerdir.
Cahiliyye döneminde Hiristiyanlığı din olarak kabul etmiş olan Adiyy’e peygamberin daveti erişince kendisi Şam’a göç etmiş; kızkardeşi ile kavminden peygamberin daveti erişince Şam’a göç etmiş; kızkardeşi ile kavminden bir gurup da müslümanlara esir düşmüşlerdi. Fakat Resulullah, kızkardeşine bazı hediyeler vererek serbest bırakmıştı. Kız, Şam’da bulunan kardeşinin yanına gitmiş, onu İslama ve medine’de yerleşen Resulullaha gitmeye davet etmişti. Adiyy Medine’ye geldiğinde -Adiyy, kavminin başkanı idi. Babası da cömertlik ve mertlikle şöhret yapmış olan ELFAİ idi- Medine halkı arasında bir hayli kızgınlar oldu. Adiyy peygamberimizin yanına girdiğinde -boynunda gümüşten yapılmış bir haç vardı- Peygamberimiz yukarıdaki (TEVBE-31) ayeti okuyordu. Adiyy bu ayeti işitince. “Hayır, onlar bilginlerine tapmıyorlardı” dedi. Resulullah: “Evet, onlar ‘yani bilginler ve papazlar kavimlerine helalı haram, haramı da helal yaptılar ve kavimleri de bunu kabul edip onlara uydular. Böylece onlara ibadet etmiş oldular” buyurdu.
Hadis bilginlerinden Essudi diyor ki:
“Yahudi ve Hiristiyanlar, helalı ve haramı bilmek ve birbirinden ayırmak için Allah’ın kitabını arkalarına atıp insanlara başvurduklarından Allah onlar hakkında Tevbe suresinin 31. ayetini indirdi. Yani, Allah bir şeyi haram kılarsa, o, kesinlikle haram, helal kılarsa da kesinlikle helal olur. Yalnız O’nun hükümleri uygulanır ve yalnız o’nun buyrukları yerine getirilir.”

(Bugün eldeki İncillerde bile hiçbir yerde Hz. İsa’nın ağzından “domuz etinin helal olduğu” yönünde bir ibare yoktur. Mevcut İncillerin hiç birinde artık oruç tutmayın veya oruç yerine perhiz yeterlidir gibi bir ifade yoktur. Sünnet olmak Hz. İsa’dan yıllar sonra Pavlos tarafından mecburiyet olmaktan çıkarılmıştır. Kurban kesmek keza öyle.)

Özeleştiri:
Olay sadece Yahudi ve Hıristiyanlarla sınırlı değildir. Maalesef bizim ümmetimiz de aynı hataya düşmektedir:

Fahreddin er-Razî, Mefatihu'1-Gayb adlı tefsirinde bu âyetinin tefsirini yaparken bu konuya işaret etmiştir. Yine el-Begavî, Me'alimu't-Tenzîl adlı eserinde er Razî'nin aynı görüşlerini zikretmiştir. Şöyle ki: "Fukahayı taklid eden bir cemaatle karşılaştım. Onlara bazı meselelerde Allah'ın kitabından birçok âyetler okudum. Onların bağlı oldukları mezhebin görüşleri bu âyetlere ters düşüyordu. Bu âyetleri kabul etmediler, bana hayretler içerisinde bakakaldılar. Yani demek istedikleri şuydu, seleflerimizden bu âyetlerin aksine amel etmek nasıl mümkün olur? Gerçek bir şekilde düşünecek olursan bu hastalığın dünya ehlinden birçok insanın damarlarında dolaştığını görürsün. Bu kimselerin çoğu, şeyhleri hakkında hulul ve ittihadı iddia ederler. Bunlar, bu ümmette var olan vakıalardır." er-Razî'nin sözleri burada bitti.
(Muhammed Sultan el-Masumi, İslam’da Mezhep, Kitap ve Sünneti İhya Yayınları: 64-65.)
Abdülvahid Metin-Mezhepler tarihi


Ayrıca bugün eldeki incillerin en erken yazılanı Hz. İsa'dan 80 yıl sonra kaleme alınmıştır. Hz. İsa İbranice konuştuğu halde mevcut inciller'in orjinali ya yunanca veya Latince'dir. Yani mevcut inciller Hz. İsa'dan sonra talebeleri, (tabiin ve tebe tabiinler) tarafından, Hz. İsa'nın muhtelif sohbet ve vaazlarınan akılda kalanların yazılmasıdır. Yani olsa olsa birer hadis kitabı mertebesindedir. Zaten kendileri de öyle kabul ettikleri için "muteber" dedikleri bile 4 farklı incildir.
11-08-2018 09:15 AM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
spectrum Çevrimdışı
Acemi Üye
*

Mesajlar: 56
Üyelik Tarihi: Jun 2018
Rep Puanı: 4
Ruh Halim
Ruh Halim
Cilgin

Takımın:
Mesaj: #6
RE: Hristiyanlık ve İncil!!!
(10-08-2018 11:07 PM)fure_06 Yazılan: Sitemizden Programları indirebilmek Ve En İyi Şekilde Faydalanmak İçin Lütfen ÜYE Olunuz..Tahrif olan, değişen bir şey yok.

Gelde gülme kahkahakahkahakahkaha

Değişen bişi yokmuş. kahkaha

Ayette öyle demiyor ama Tongue

Bakara 75- Nasıl olur onların size güvenmelerini beklersiniz ki onlardan bir zümre vardı ki Allah'ın kelamını işitip akılları aldıktan sonra, bile bile onu tahrif eder, değiştirirlerdi.” 
11-08-2018 12:24 PM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
fure_06 Çevrimdışı
Üye
**

Mesajlar: 188
Üyelik Tarihi: Jan 2015
Rep Puanı: 48
Ruh Halim
Ruh Halim
Mutlu

Takımın:
Mesaj: #7
RE: Hristiyanlık ve İncil!!!
(11-08-2018 12:24 PM)spectrum Yazılan: Sitemizden Programları indirebilmek Ve En İyi Şekilde Faydalanmak İçin Lütfen ÜYE Olunuz..
(10-08-2018 11:07 PM)fure_06 Yazılan: Sitemizden Programları indirebilmek Ve En İyi Şekilde Faydalanmak İçin Lütfen ÜYE Olunuz..Tahrif olan, değişen bir şey yok.

Gelde gülme kahkahakahkahakahkaha

Değişen bişi yokmuş. kahkaha

Ayette öyle demiyor ama Tongue

Bakara 75- Nasıl olur onların size güvenmelerini beklersiniz ki onlardan bir zümre vardı ki Allah'ın kelamını işitip akılları aldıktan sonra, bile bile onu tahrif eder, değiştirirlerdi.” 

Kullanmış olduğun gülme smileylere bakılırsa, ya hastasın, ya da özürlü... Ya da yeni sütten kesilmiş her şeyi bildiğini zanneden zavallı bir sübyan.

Bak ukala çocuk..!

Kendi kullanış olduğun ayetteki inceliği, ne görecek, ne fark edecek basirete, ne ilme, ne de bilgiye sahip olmadığın gayet aşikar.

Ayette;


Bakara 75- Nasıl olur onların size güvenmelerini beklersiniz ki onlardan bir zümre vardı ki Allah'ın kelamını işitip akılları aldıktan sonra, bile bile onu tahrif eder, değiştirirlerdi.” 

"ONLARDAN BİR ZÜMRE VARDI Kİ".!

ZÜMRE : takım, topluluk, cins, tür demektir.

Ukala çocuk, zümre genel anlamında değildir. Topluluktan sadece bir kısmını ifade eder.

Anlayabildin mi.?

Tevrat, Zebur, İncil, Kuran, hepsi de Allah 'ın Kelamı 'dır. Değişmez, değiştirilemez.

Tevrat 'ı, Zebur 'u, İncil 'i görmek, anlamak, öğrenmek isteyenler Kuran 'a baksınlar yeterli olur. Senin bakmana gerek yok. Baksan da göremeyeceğin apaçık ortada ukala..!

11-08-2018 01:59 PM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
spectrum Çevrimdışı
Acemi Üye
*

Mesajlar: 56
Üyelik Tarihi: Jun 2018
Rep Puanı: 4
Ruh Halim
Ruh Halim
Cilgin

Takımın:
Mesaj: #8
RE: Hristiyanlık ve İncil!!!
(11-08-2018 01:59 PM)fure_06 Yazılan: Sitemizden Programları indirebilmek Ve En İyi Şekilde Faydalanmak İçin Lütfen ÜYE Olunuz..
(11-08-2018 12:24 PM)spectrum Yazılan: Sitemizden Programları indirebilmek Ve En İyi Şekilde Faydalanmak İçin Lütfen ÜYE Olunuz..
(10-08-2018 11:07 PM)fure_06 Yazılan: Sitemizden Programları indirebilmek Ve En İyi Şekilde Faydalanmak İçin Lütfen ÜYE Olunuz..Tahrif olan, değişen bir şey yok.

Gelde gülme kahkahakahkahakahkaha

Değişen bişi yokmuş. kahkaha

Ayette öyle demiyor ama Tongue

Bakara 75- Nasıl olur onların size güvenmelerini beklersiniz ki onlardan bir zümre vardı ki Allah'ın kelamını işitip akılları aldıktan sonra, bile bile onu tahrif eder, değiştirirlerdi.” 

Kullanmış olduğun gülme smileylere bakılırsa, ya hastasın, ya da özürlü... Ya da yeni sütten kesilmiş her şeyi bildiğini zanneden zavallı bir sübyan.

Bak ukala çocuk..!

Kendi kullanış olduğun ayetteki inceliği, ne görecek, ne fark edecek basirete, ne ilme, ne de bilgiye sahip olmadığın gayet aşikar.

Ayette;


Bakara 75- Nasıl olur onların size güvenmelerini beklersiniz ki onlardan bir zümre vardı ki Allah'ın kelamını işitip akılları aldıktan sonra, bile bile onu tahrif eder, değiştirirlerdi.” 

"ONLARDAN BİR ZÜMRE VARDI Kİ".!

ZÜMRE : takım, topluluk, cins, tür demektir.

Ukala çocuk, zümre genel anlamında değildir. Topluluktan sadece bir kısmını ifade eder.

Anlayabildin mi.?

Tevrat, Zebur, İncil, Kuran, hepsi de Allah 'ın Kelamı 'dır. Değişmez, değiştirilemez.

Tevrat 'ı, Zebur 'u, İncil 'i görmek, anlamak, öğrenmek isteyenler Kuran 'a baksınlar yeterli olur. Senin bakmana gerek yok. Baksan da göremeyeceğin apaçık ortada ukala..!


Değişen ne oluyor? Sonuçta ayetleri değiştirmişler. İyi misin? kahkahakahkahakahkaha

Sırf bana muhalefet olsun da nasıl oluyorsa olsun derdindesin. Tongue

Çünkü ; önceden başka bir konuda daha seni eleştirmiştim diye öfkelisin bana. Bu yüzden sağlıklı düşünemiyorsun. ifade

Gülme smileyini bile kendine hakaret olarak görüyorsun.Gerçi bu smileyde çok tuhaf yapmışlar. Çok sinir edici bir şekilde gülüyor jshsjdhdsdas utanmak

Neyse..ayet, gayet açık.Sen lafzdan değil hükümlerden bahsedecektin aslında sanırım.Yanlış anlatmışsın. Hükümleri Allah değiştirir sadece,daha iyisini getiririm diyor.Yanlış ifade etmişsin, Incilde ki ayetlere pekala ekleme çıkarma olmuştur.

Ona bakarsan rus bir yazarın romanıda değiştirilemez. kahkahakahkahakahkaha
11-08-2018 02:39 PM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
Muhammed Changg Çevrimdışı
Yeni Üye

Mesajlar: 8
Üyelik Tarihi: Aug 2018
Rep Puanı: 0
Ruh Halim
Ruh Halim
Cilgin

Takımın:
Mesaj: #9
RE: Hristiyanlık ve İncil!!!
Arkadaşlar, yazdıklarınız hakkında en kısa zamanda bir cevap yazacağım.Bu arada, bu başlık altında yazacak yazarların üslubuna dikkat etmesini rica ediyorum.Birbirimizi sinirlendirmeyelim,amacımız gerçekleri konuşmak olsun.
11-08-2018 03:46 PM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
fure_06 Çevrimdışı
Üye
**

Mesajlar: 188
Üyelik Tarihi: Jan 2015
Rep Puanı: 48
Ruh Halim
Ruh Halim
Mutlu

Takımın:
Mesaj: #10
RE: Hristiyanlık ve İncil!!!
ZÜMRE : Takım, topluluk, cins, tür demektir.

Ayette genelleme yapılmıyor, sadece bir kısmını ifade ediyor sübyan çocuk.

Bak bu ayetler Kuran 'dan..! Tevrat, Zebur veya İncil 'den değil...

Kendilerine kitap verdiğimiz kimseler onu, tilavet hakkını gözeterek okurlar. Çünkü onlar, kitaba inanırlar. Onu inkâr edenlere gelince, işte gerçekten zarara uğrayanlar onlardır.
Bakara 121


Hepsi bir değildir; ehl-i kitap içinde istikamet sahibi bir topluluk vardır ki, gece saatlerinde secde ederek kapanarak Allah'ın âyetlerini okurlar. Onlar, Allah'a ve ahiret gününe inanırlar; iyiliği emreder, kötülükten menederler; hayırlı işlere koşuşurlar. İşte bunlar Salih insanlardandırlar. Onların hayır cinsinde yaptıkları şeyler karşılıksız bırakılmayacaktır. Allah, takvâ sahiplerini çok iyi bilir.
Ali İmran 113.114.115

Ehl-i kitaptan öyleleri var ki, Allah'a, hem size indirilene, hem de kendilerine indirilene tam bir samimiyetle ve Allah'a boyun eğerek iman ederler. Allah'ın âyetlerini az bir paraya satmazlar. İşte onlar için Rableri katında ecirleri vardır. Şüphesiz Allah, hesabı çabuk olandır.
Ali İmran 199


Önündeki Tevrat'ı doğrulayıcı olarak izleri üzerine, Meryem oğlu İsa'yı arkalarından gönderdik. Ve ona, içinde doğruya rehberlik ve nûr bulunmak, önündeki Tevrat'ı tasdik etmek, sakınanlara bir hidayet ve öğüt olmak üzere İncil'i verdik.
Maide 46

İncil sahipleri, Allah'ın onda indirdiği ile hükmetsinler. Kim Allah'ın indirdiği ile hükmetmezse işte onlar fâsıklardır.
Maide 47

Sana da, daha önceki kitabı doğrulamak ve onu korumak üzere hak olarak Kitab’ı gönderdik. Artık aralarında Allah'ın indirdiği ile hükmet; sana gelen gerçeği bırakıp da onların arzularına uyma. Her birinize bir şerîat ve bir yol verdik. Allah dileseydi sizleri bir tek ümmet yapardı; fakat size verdiğinde sizi denemek için. Öyleyse iyi işlerde birbirinizle yarışın. Hepinizin dönüşü Allah'adır. Artık size, üzerinde ayrılığa düştüğünüz şeyleri O haber verecektir.
Maide 48

İman edenler ile Yahudiler, sâbiîler ve Hıristiyanlardan Allah'a ve ahiret gününe inanıp iyi amel işleyenler üzerine asla korku yoktur; onlar üzülecek de değillerdir.
Maide 69

Haydi biraz daha alaylı üslubunla paylaşımlarla dalga geç. Kendinden haberin yok ki, Ayetlerden haberdar olasın zavallı yaratılmış..
11-08-2018 03:58 PM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
Gönder Cevapla


Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir
Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. 5651 sayılı yasaya göre bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. 5651 sayılı yasaya göre sitemiz mesajları kontrolle yükümlü olmayıp, şikayetlerinizi mail@islamiforum.net adresine yollarsanız, gerekli işlemler yapılacaktır. Dikkat: Bu site şikayet sitesi değildir, arızalı ürünleriniz ve diğer şikayetleriniz için bu email adresini kullanmayınız. Report Abuse, Harassment, Scamming, Hacking, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to mail@islamiforum.net