Gönder Cevapla
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Helaleşmek...
Yazar Mesaj
buzdağı Çevrimdışı
Kıdemli Üye
****

Mesajlar: 1,007
Üyelik Tarihi: Aug 2017
Rep Puanı: 2118
Ruh Halim
Ruh Halim
Cilgin

Takımın:
Galatasaray
Mesaj: #1
Helaleşmek...
HELALLEŞMEK...
Bir köyde bir zalim ağa varmış. Ağa, köylünün birbirleri ile ihtilaflı konuları istismar ederek onları birbirlerine düşürüp, saltanatını kolayca sürdürüyormuş. Ağanın gücü köylü arasındaki menfaat çatışmalarından kaynaklanırmış. Ağanın önünde mazlum olan köy halkı, birbirleriyle mücadele konularında ise hukuk gözetmezler, çeşitli haksızlıklara batarlarmış.

Günlerden bir gün köye yeni bir imam tayin olmuş. İmam irfan ehli bir insanmış ve ilk bakışta durumu teşhis etmiş. Köylülerin ağaya karşı mazlum, birbirlerine muameleleriyle ise zulme battıklarını görmüş...

Bir çözüm aramış bu iki taraflı meseleye.

Kararını verdikten sonra, hoparlörden köylüye bir ilanda bulunmuş. İlk cuma namazına bütün köylüyü eksiksiz gelmeleri için davet etmiş. Cemaate katılan herkesin de birer yumurta getirip, cami son cemaat yerindeki sepete koymalarını rica etmiş.

Köylü bir anlam veremese de:
"Alt tarafı bir yumurta!"
deyip sorgulamadan isteneni yapmışlar. Cemaatin yumurtaları sepette toplanmış.

Namaz ve hutbe sonrasında, bir bahane yaratıp, yumurtalara artık ihtiyaç kalmadığını ve herkesin kendi yumurtasını almasını söylemiş. Ancak karışan yumurtaların hangisi kimin belli değil! Sahte bir esefle cemaat arasında topluca helalleşme isteyerek özür dilemiş... Nihayet hayırlı bir talepmiş! İnsanlar dertlerini kalplerine gömüp sıraya girmişler, helalleşmişler!..

Son köylü son kişiyle helalleşirken, köyün hakim noktasındaki ağa konağından kadınların çığlıkları yükselmiş:

-Komşulaaaarr yetişiiinnn... Ağa öldüüü...

s.başer
05-06-2018 12:01 AM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
Gönder Cevapla


Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir
Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. 5651 sayılı yasaya göre bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. 5651 sayılı yasaya göre sitemiz mesajları kontrolle yükümlü olmayıp, şikayetlerinizi mail@islamiforum.net adresine yollarsanız, gerekli işlemler yapılacaktır. Dikkat: Bu site şikayet sitesi değildir, arızalı ürünleriniz ve diğer şikayetleriniz için bu email adresini kullanmayınız. Report Abuse, Harassment, Scamming, Hacking, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to mail@islamiforum.net