Gönder Cevapla
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hayvanlar alemi
Yazar Mesaj
Murataltug Çevrimdışı
Uzman
*****

Mesajlar: 2,005
Üyelik Tarihi: Nov 2017
Rep Puanı: 68
Ruh Halim
Ruh Halim
Oylesine

Takımın:
Fenerbahce
Mesaj: #1
Hayvanlar alemi
Kaynak köpek cinsleri.biz

Aksaray Malaklısı

*Kangal’a benzeyen Aksaray Malaklısı, Kangaldan daha büyük bir çoban ve sürü köpeğidir. çıkış yeri Aksaray olduğu için bu isimle anılmaktadır. Anadolu çiftçilerinin vazgeçilmez dostlarıdır Aksaray Malaklısı, büyük ve küçükbaş sürülerin korumalığını üstlendiği gibi aynı zamanda iyi bir bekçi köpeğidir. Çiftçi hayvanlarına göz kestiren kurt sürülerinin eli boş dönmesini sağlar Çeviktir vücut ağırlıkları fazla olduğundan, kurt peşinde koşamazlar. kaçan kurtlar, bu köpeklerin varlığından dolayı sürüye yaklaşamaz
Yetişkinlerde 130 ila 140 cm.’ye ulaşan boy uzunlukları 90 kg.’ı bulan ağırlıkları ile devasa köpeklerdir. 17. Yüzyılda Evliya Çelebi, Anadolu’yu gezmiş ve Aksaray Malaklısı cinsi köpeklerini aslana benzetmiştir.*Aksaray Malaklısı tüyleri kısa ve sıkdır.  Kafatası iri olan köpeklerin kulakları sarkık ve orta uzunluktadır. İri yapısı çene altındaki deri tabakası kat kat gözükür. Tüy rengi krem veya kahverengi olup, dudakları aşağıya sarkıktır. Göz kapakları düşüktür. Göğsünün ön kısmı geniş, bacakları kalındır.Aksaray Malaklısı, 17. yüzyılda Anadolu topraklarında ortaya çıkmıştır Malak manda yavrusu olarak bilinmesine rağmen, Aksaray yöresinde “dudak” veya “yanak” anlamında kullanılır. Akbaş, Karabaş, Aksaray Malaklısı ve Kangal köpeklerinin Anadolu Çoban Köpeği ırkından geldiği düşünülse de bu köpekler birbirlerinden farklı ırklardır. Aksaray Malaklısı, çok eski tarihlerden beri 17. Yüzyıl da varlığını sürdürmüş bir köpek ırkıdır

*Malaklı köpeklerinin Kangal olarak satılmasından dolayı, günümüzde popülerlik kazanmıştır. Popülerlik kazanmasının sebeplerinden bir diğeri de, Cumhurbaşkanına Aksaray Belediye Başkanı’nın, malaklı yavrularını hediye etmiş olmasıdır. bu köpekleri ilk kez Evliya Çelebi Anadolu Aslanı” olarak da tanıtmaktadır. 1950 li yıllardan beri Amerikada üretiminin gerçekleştirilmiştir dünyada safkan ırk olarak kabul edilmektedir. Malaklı dünya üzerindeki en iri köpek cinsidir. vücudu normal köpeklere oranla oldukça büyüktür. Kaslı ve kuvvetli bir köpektir. Gösterişli yapısı korkutsa da tanıdıklarına dostane iyi huylu, sakin ve mülayimdir. yabacılara karşı sert ve tehlikelidir. Karşısındakinin kötü olduğunu anladığında hiç düşünmeden saldırma eğilimi gösterebilir. *hayvana saldırı düzenlediğinde, kurtulma şansı azdır. iyi bir koruma ve Cesur bir köpek olup, tehdit hissetmediğinde sakindir. Atik ve dayanıklıdır. Koku duyusu güçlü olan bu köpek ağır koşullarda rahat çalışır Aksaray Malaklısı, Anadolu topraklarında doğmuş, sert ve karasal iklime alışıktır Karasal iklimin etkisini gösterdiği kışın sıfırın altında kalın derisi ve kürküyle rahatlıkla adapte olur. apartmanda bakımı mümkün değildir. Orta bahçeli evlerin bu köpekler için uygun oldukları söylenemez.Malaklının bakımı kolaydır. tüyleri parazitlenmeye karşı haftada bir kez taranmalıdır. Yeni doğan yavruların büyüme süresi yaklaşık 24 ay, gelişimini tamamlama süresi 42 aydır. iyi beslenmeleri gerekir. *Anadolu’da bu köpeklere yiyecek olarak arpa unu, süt, kemik suyu ve yumurta yapılmaktadır. Bu öğünün yöresel adı Yal’dır. Malaklı günde 2 kez yal isimli özel karışımla beslenmektedir.Malaklı 7 bin ila 50 bindir. yavru köpeklerin 1.700.-TL gibi fiyatlarla satıldığı bilgisi edinilmiştir. Yetişkin köpekler 7 bin ila 10 bin TL, özel olanlar 20 bin ila 100 bin TL arasında alıcı bulur
06-06-2018 03:15 AM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
Murataltug Çevrimdışı
Uzman
*****

Mesajlar: 2,005
Üyelik Tarihi: Nov 2017
Rep Puanı: 68
Ruh Halim
Ruh Halim
Oylesine

Takımın:
Fenerbahce
Mesaj: #2
RE: Hayvanlar alemi
Kaynak sivas.gov.tr

Kangal Çoban Köpeği

*Dünyada emsali görülmemiş bir köpek türü olan Kangal Çoban köpekleri, Türkiye'de ve yabancı devletlerde haklı bir üne sahiptir. İngiltere ve Amerika'da bu köpekleri sevenler dernekler kurmuş, yarışmalar yapmıştır. Ne acıdır ki yabancı devletlerin göstermiş oldukları ilgiyi, bizler maalesef son 15 yıldır göstermekteyiz.
Kangal cesur, gayet hızlı ve çeviktir Kadın ve çocuklara muhlis, kötü niyetli kişilere caydırıcı bir silah olan Kangal zeki, ön kuvvetli ve sahibine aşırı bağlıdır Sahibi tarafından azarlandığında suçlu bir çocuk gibi başını öne eğer, sahibinin gözlerine mahsunca bakarak af bekler. Hislerini hal, hareket, mimik ve jestlerle değil havlamalarla belli eder
*Kangal Çoban Köpekleri görevlerine çok sadıktır dağda sürüden ayrılan veya geride kalan koyunun başından günlerce aç ve susuz bekledikleri anlatılmaktadır. Kangal Çoban Köpeğine sahip çiftçilerin en büyük gurur kaynağı köpeklerinin kurt boğmalarıdır. Kurt boğana sahip olmak ayrıcalık ve övünçtür Yüzyılların ihmaline rağmen ırk vasıflarından yüksek ruh yapısından en ufak taviz vermemiştir. Kan asaletine bağlıdır. Doğuda serbestken bile başka bir ırkla çiftleşmesi mümkün değildir. 1975 te askeri amaçla eğitime alınmış asırlardır eğitim gören köpek türlerinden çok yetenekli olduğunu kanıtlamıştır.

*İyi bir köpekte bu özellikler olmalıdır: Zeka : Orta-yüksek düzeyde Güvenirlilik : Sürü hayvanına ve sahiplerine zarar vermemelidir. Dikkatlilik Görevine karşı ilgi ve dikkati bulunmalıdır. Koruyuculuk Yabancıya karşı havlama - saldırı olmalıdır.
Güç : Olası düşmanı durduracak güçte olmalıdır.
Hız : Olası düşmanı kovalayıp yakalayacak hızda olmalıdır. Cesaret : En önemli özellik cesarettir cesareti olmayan köpek etkili olamaz.Tüm özellikleri Kangalda bulmamız mümkündür. Kangal köpekleri dünya köpekleri arasında birinciliğini her zaman koruyacaktır. Kangal çoban köpeği, Anadolu insanının yüzyıllarca sürüsünü kötü niyetli kimselerden ve vahşi hayvanlardan korumuş bir ırkdır. Babiller zamanından beri yaşayan Bu köpekler savaş köpeği olarak kullanıldığı gibi at ve aslan avında da yararlanılmıştır.*Kökeninin Sivas Kangaldır Yozgat, Kayseri, Çorum, Tokat, Erzurum ve Erzincan'da da saf kanlılarına rastlanır. birinci derecede saf Kangal Çoban Köpeğini Sivas Kangal İlçesinde bulmamız mümkündür. 17. Yüzyılda Evliya Çelebi Seyahatnamesinde aslan kadar kuvvetli olarak tarif ettiği bu köpeklerden bahsetmektedir. Osmanlı kurucuları bu köpeği Anadolu'ya getirmiş Osmanlının Avrupa'ya yayılmasıyla Avrupa Çoban Köpeğinin bu ırktan türediği sanılmaktadır.Kangal Çoban Köpekleri günümüze kadar ırk özelliğini bozmadan gelmiş, çiftçilerin en güvenilir dostu olmuştur Dünyada köpek ırkları arasında kurtlara karşı koyabilen tek köpek ırkıdır Kangal köpekleri en zor iklimde verilen görevi canı pahasına yerine getirirler.

*Bakım ve beslenmesi köpek ırklarına göre basit ve ekonomiktir Ağız burun yapısı kısa küt çene kuvvetlidir. Dişler sivri ve sağlam, dudaklar sarkıktır. Göz, kulak, ağız etrafı siyahtır Gözler: Kafatasına göre küçük yuvarlakça olup altın ve kahverengi arasındadır. Göz etrafı siyahtır. Bakışlar canlı ve asildir. Kulaklar: Orta boyda üçgen şeklinde, uçları yuvarlak, kafasına yapışık ve sarkıktır. Kafa ve Göğüsü: Önden bakıldığında aslanı andırır. Kafa iri, güçlü bir boyun ile desteklidir. Boyun: Hafifçe eğik, güçlü ve adaleli, ayak bilekleri kuvvetli ve uzundur. Ön göğüs arkasına göre geniş ve omuzlar adalelidir.
Gövde baştan sonra bir karedir. Vücut güçlü, adaleli şişman değildir. Dirsek hizasına kadar göğüs derin, karin hafifçe içine çekiktir.
*Kızgınlıklar yıla yayılır kızgınlık daha çok ilkbahar, yaz ve kışın görülür. farklılık iklim ve bakımdan kaynaklanır ilk kızgınlık yaşı 13. ay dır Çiftleşme süresi: Ortalama 20 dakikadır. Gebelik oranı % 64 ile % 94 tür Kangal köpeklerinde bir doğumda ortalama yavru sayısı 7 - 8 civarındadır.Ölü doğum oranı: % 2 ile % 14 arasında değişir doğum ağırlığı 550 gr civarındadır. Doğum sayısının artması ile doğum ağırlığı azalmaktadır. Bir yaş civarında ortalama ağırlık ise 35 - 40 kg dır. Kangal yavrularında ağırlık artışının en yüksek olduğu dönem 6. ay ile 8. ay - 1 yaş arasında 10,5 kg olarak gerçekleşmiştir.
06-06-2018 03:15 AM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
Murataltug Çevrimdışı
Uzman
*****

Mesajlar: 2,005
Üyelik Tarihi: Nov 2017
Rep Puanı: 68
Ruh Halim
Ruh Halim
Oylesine

Takımın:
Fenerbahce
Mesaj: #3
RE: Hayvanlar alemi
Kaynak sivas.gov.tr

Kangal Çoban Köpeği

*Dişi damızlık Üstün ırk vasıfları taşımalı Vücut gelişimini tamamlamalıdır. Vücud organlarında uyum olmalıdır. En az sekiz adet meme başı bulunmalıdır. Yavrulara geçecek kalıtsal hastalık taşımamalıdır. Uysal ve iyi huylu olmalıdır.
Erkek damızlıkta üstün ırk olmalı Baş ve ağzı büyük olmalı gelişimini tamamlamış ve kuvvetli olmalı
kalıtsal kusuru olmamalı Bir buçuk yaşındaki erkek köpek ilk çiftleşme için idealdir Bu yaşta erkek Kangal yapısı gelişmiştir. Dişiler için 2. veya 3. kızışma dönemine kadar beklenmelidir Dişiler yaklaşık 180 günde bir kızışmaya girerler. Verimli çiftleşme için en uygun zaman 2. haftanın sonuna doğrudur. dişi köpek kendisine yaklaşan erkek köpeklerden seçtiğine uygun karşılık verir.
*Gebelik süresi: Kangal köpeklerinde 58 - 63 gün dür. Gebeliğin 5. haftasında köpeğe ağır ve yorucu görev verilmemelidir. Gebe köpekler soğuk ve sıcaktan korunmalı, koşmalarına ve atlamalarına izin verilmemelidir. soğuk su, donmuş gıda, ekşimiş ve küflü gıdalar verilmemelidir. Köpeklere iyi gıdalar verilmeli fakat aşırı yağlanmamasına dikkat edilmelidir. Doğum anı: Dişinin huzursuzluğu iştah kaybı, vücut ısısının düşmesi ve göğüsden sarımsı bir sıvının akması doğum anı belirtilerdir. Gebe köpek çevrede ne bulursa kullanarak kendine hazırlar. sancıların etkisiyle inler. Kasılmalar güçlenir yanına yatar ve yavruyu dışarı bırakır. Dişi köpek yavruların içinde olduğu zarı kendi çabasıyla soyar, göbek bağını keser, yavruların bütün deliklerini temizler

*Gebelikte hayvan fazla gıdaya zorlanmamalıdır. Kırkıncı günden önce gıdanın miktarını arttırmak gerekli olabilir. Gündelik doyurma işlemi az ancak sık aralıklarla yapılmalıdır gıdaya kalsiyum eklenmemelidir Köpeklerde fötüs, plesanta ve memelerdeki en büyük gelişme toplam 9 hafta süren gebeliğin son üç haftasındadır Gebeliğin ilk dört haftasında normal beslenmeye devam edilmeli, 5. ve 60. haftadan itibaren yiyecek miktarı her hafta % 10 arttırılarak doğum esnasında % 50'ye kadar arttırılmalıdır. Fazla yavru taşıyan gebe Kangalda gebeliğin son 10 gününde iştahsızlık görülebilir. azar azar ve lezzetli yiyecekler faydalı olabilir. Gebeliğin son üç haftasında uterusun büyümesiyle karın hacmi daraldığı için gebe köpekler günde üç kere beslenmelidir. *Anne köpek, doğumu izleyen birkaç gün yavruların yanında olmayı ister. ağız sütü üç gün salgılanır bunu giderek çoğalan normal süt izler.Süt salgısı 6. haftaya kadar artar, sonra azalır. Laktasyon döneminde normal süt verimi için ana optimum beslenmelidir. Gıda alımı doğumdan sonra artarak, doğumdan 3 - 4 hafta sonra maksimuma ulaşır.
Ergin Kangal köpekleri günde bir defa aynı saatlerde beslenmelidir. Orta boy için yaklaşık 2 kg'lık diyet düzenlenir. diyetin yaklaşık 1/3 'ü et, 1/3 ü tahıl ve sebze karışımı 1/3'ü de sudur Diyetin miktarı hayvanın ağırlığına, kondisyonuna ve yaptığı işe göre ayarlanmalıdır. köpek zayıf ise ya fazla çalışıyorsa ilave olarak bir miktar süt, 1 yumurta, bir miktar sebze veya tahıl verilmelidir.
06-06-2018 03:16 AM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
Murataltug Çevrimdışı
Uzman
*****

Mesajlar: 2,005
Üyelik Tarihi: Nov 2017
Rep Puanı: 68
Ruh Halim
Ruh Halim
Oylesine

Takımın:
Fenerbahce
Mesaj: #4
RE: Hayvanlar alemi
Kaynak hayvanlar alemi.net

Birbirlerine Uyumlu Yaratılan Canlılar

*bitki çiçeklerindeki nektar, çiçeğin iç kısımlarında bulunur. Bu böcek ve kuşların nektar toplamalarını, çiçeğin döllenmesini zorlaştıran bir dezavantaj gibi görünür. Oysa Allah, nektarı derinlerde bulunan çiçeklerin özelliklerine uygun yapılara sahip canlılar yaratarak, bitkilerin döllenmesini sağlamıştır. Avize ağacı ve Yuka güvesi arasındaki beraberlik bunun örneklerindendir. Avize ağacının üzerinde, büyük yapraklardan oluşan krem renkli çiçekleri taşıyan sap bulunur. bitkinin erkek üreme organlarında bulunan çiçek tozunu, ancak eğimli bir ağız yapısına sahip olan bir canlı toplayabilir.
Avize ağacı güvesi, topladığı çiçek tozlarını birbirine bastırıp top şekline sokar başka bir avize ağacı çiçeğine götürür. Önce çiçek dibine iner yumurtalarını bırakır. Sonra tepeciğe çıkar ve çiçek tozu topunu vurarak polenlerin dökülmesini sağlar.
*bir süre sonra yumurtalardan güve tırtılları çıkacak ve polenlerle beslenecektir. güve, önceki bitkiden topladığı çiçek tozu topunu, yeni bitkinin tepesine vurarak bitkinin de döllenmesini sağlar güvenin beslenmesi ve ağacın döllenmesi son derece uyumludur uyumu yaratan ağacın kendisi ya da güve değildir. Bir bitkinin ya da böceğin başka bir canlıdan haberdar olup taktik belirleyerek kendi ihtiyacına çare bulması mümkün değildir, akledip öğretemezler Her iki canlı da kendilerini tanıyan, herşeyden haberdar olan, yaratan, alemlerin Rabbi Allah’ın eseridirler. Allah yüce kudretini, kusursuz sanatını, büyüklüğünü tüm canlılarda olduğu gibi avize ağacı bitkisi ile güvenin birbiri ile uyum içinde yaratılmasında göstermektedir.*Yedi gök, yer ve bunların içindekiler O’nu tespih eder; O’nu övgü ile tespih etmeyen hiçbir şey yoktur, ancak siz tespihleri kavramıyorsunuz. Şüphesiz O, halim olandır, bağışlayandır.” (İsra)Canlılar arasında ve ortak yaşamlardaki kusursuz uyumu yaratan yüce Allah’tır. güveler olmasa avize ağaçları kendi kendilerini dölleyemezler.

Örümcek Ağındaki Mucize

Örümcekler, inşaatlarını bedenlerinden salgıladıkları ipek ağlarla yaparlar. Örümcek ipi, çelikten tam 5 kat sağlamdır. havada hızla uçan büyük sinekler, örümcek ağının sağlam ve esnek tuzağından kurtulamaz. türe göre ağların özellikleri de değişir. Örneğin karadul örümceğinin ağında sağlam yapışkan damlalar bulunur. ağa yakalanan avın kurtulması imkansızdır. Örümceğin ağı, yapışkan, esnek ve sağlamdır. Ağ ile avına tuzak kuran örümcek ağını vücudunun uzantısı gibi kullanır. Örümcek, ağa takılan her türlü canlıyı hissedip yakalar. Örümceklerin mimari harikası ağları inşa etmelerini sağlayan yüce Allah’tır. bütün canlılar gibi Allah’ın ilhamıyla hareket ederler.

Petek yapımı

Petek yapımına kovanın üst kısımından başlanır aynı anda 2-3 dizi örülür. Bu iş uyumlu ve düzenle gerçekleştirilir. Aynı anda değişik uçlardan yapılan petek dilimleri çok düzgündür yüzlerce açı barındırmasına rağmen tek parça izlenimi verir. Bunun için arıların başlangıç ve birleşme uzaklığını hesaplayıp, hücre boyutlarını planlamaları gerekir. İnsanların altından kalkamayacağı bu işi arılar başarırlar Arılar topluca tek bir yerden yönlendirilmekte vasla başaramayacakları işleri başarmaktadırlar. Arıları olağanüstü sisteme sahip kılan, “göklerin yerin ve ikisi arasındakilerin Rabbi” Allah’tır.

Canlılardaki Fedakarlık

*Darwin’in evrim teorisi, 21. yüzyılda itibarını büyük bir hızla kaybetmiştir. 20. yüzyılda materyalistlerin destekleyip bilimsel bir gerçekmiş gibi telkin edilen teorinin geçersizliği kesin olarak anlaşıldı. mikrobiyoloji, biyokimya, paleontoloji gibi bilim dalları gelişti canlılığın, evrim ve tesadüflerle, evrimleşerek meydana gelmesinin imkansız olduğu ortaya çıktı. Çöken teori, canlı kökeni ile ilgili iddialara kanıt getiremedi soruları yanıtsız bıraktı. evrimciler çıkmaz sokaktadır Darwin, evrimi ortaya attığında, iddialarını bir mekanizmaya dayandırmıştı: doğal seleksiyon. tüm canlılar ortak atadan geliyor ve doğaya uyum sağlamaları sonucu farklılaşmışlardı ortama en iyi uyum sağlayan edindikleri özellikleri sonraki nesillere aktarabiliyordu. *doğada yaşam savaşı” olduğunu, savaşta güçlülerin kazanarak, güçsüzlerin yok olduklarını öne sürüyordu. Darwin’in yakın dostu ve evrim teorisinin en ateşli savunucusu Julian Huxley doğayı şöyle nitelendirmişti: arenada zayıflarla beceriksizlerin elenmesi, güçlülerle beceriklilerin egemenliği kaçınılmazdır. Peki doğa gerçekten evrimcilerin iddia ettikleri gibi sadece güçlülerin üstün geldiği, zayıfların ezilerek yok olduğu, bencilliğin ve kıyasıya yaşam mücadelesinin hakim olduğu bir yer midir?.Doğada canlılar çaba içerisindedirler. Her hayvan avlanmak zorundadır veya kendisini korumak için saldırganlaşabilir. Ancak doğa sadece bundan ibaret değildir. Doğada canlılar aileleri için, diğer canlılar hatta diğer türler için benzeri görülmemiş fedakarlıklarda bulunurlar.

*Fedakarlık birbirinin çıkarını kollama canlılar aleminde sıkça karşılaşılan tavırlardır. doğanın savaş yeri olduğunu iddia eden evrim canlıların fedakarlığıni açıklayamaz. Evrim düşmandan kaçan zebranın, neden geri dönüp düşmanları tarafından kuşatılmış olan diğer zebraları hayatını tehlikeye atarak, kurtardığını kesinlikle açıklayamaz. yumurtalarını yaşatabilmek için ölümü göze alarak kumsala çıkan aterina balıklarının bu davranışlarının neden doğal seleksiyonla elenmediği sorusunu cevaplayamaz.
Canlılardaki fedakar ve iş birlikçi davranışlar evrim teorisinin geçersizliğini ortaya koyarken, Tüm evreni üstün güç ve akıl sahibi Allah yaratmıştır her canlı, Yaratıcımız olan Rabbimizin ilhamı ile hareket etmektedir. 
06-06-2018 03:17 AM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
Murataltug Çevrimdışı
Uzman
*****

Mesajlar: 2,005
Üyelik Tarihi: Nov 2017
Rep Puanı: 68
Ruh Halim
Ruh Halim
Oylesine

Takımın:
Fenerbahce
Mesaj: #5
RE: Hayvanlar alemi
Kaynak hayvanlar alemi.net

Allah’ın Detay Sanatına Örnek Canlılar, 

İlimce herşeyi kuşatan Yüce Allah, yeryüzündeki tüm canlıları üremelerinden korunmalarına, beslenme şekillerinden inşa ettikleri yuvalara kadar üstün özellikle yaratmıştır. Canlıların en önemli özelliği yaşadıkları ortamla tam bir uyum içerisinde olmalarıdır Hangi ortamda olurlarsa olsunlar, canlıların temizlenme konusunda gösterdikleri kararlılık dikkat çekicidir. Her canlı gerek fiziksel özelliklerine gerekse bulunduğu ortama en uygun temizlik alışkanlığına sahiptir. kendi kendilerini temizleyen canlılar, kimi zaman da bu görevi yardımlaşarak diğer canlıya yaptırır. Birbirinden farklı temizlik ve bakım yöntemleri bulunan canlılar, yeryüzünde ilk andan beri sonsuz akıl sahibi Yüce Allah’ın ilhamı ile hareket etmektedirler. Göklerde ve yerde her ne varsa O’nundur, tümü O’na gönülden boyun eğmişlerdir.” (Bakara Suresi)

Deniz Samurunun Kürk Bakımı

Hayvanlar için temizlik kürk ve deriden başlar. temizlik yaşamlarını için önemlidir. dış etkenden yalnızca derileri ve kürkleri ile korunmaktadırlar.
tüm hayvanlardan kalın bir kürke sahip olan deniz samuru, her 3 cm2’de bir milyon tüye sahiptir. Bir insanda sadece 20.000 saç teli bulunur Deniz samurunun tüyleri ayrılıp derisine bakılsa derisi görülemez kalınlık onu okyanusların dondurucu soğuklarından korur. kürkün sıcak tutması, temizliğe deniz samuru kendini sürekli temizlemek zorundadır. temizlenmek için öncelikle kendini sürekli olarak ovalar. İkinci aşamada halı silkeler gibi kendine hafifçe vurur ve kürkü temizlenir su geçişini engelleyen bir yağ salgılanır. Deniz samurunun temizlenmek için sergilediği davranışlar, kürkü oluşturan tüylerin arasına hava dolmasına da yarar. Dolan havayla derinin ılık ve kuru kalması sağlanır.

Yavru Panterlerin Temizliği

panterler için temizlik önemlidir yavrularının temizliği konusunda oldukça titizdirler.Anne panter oyun oynarken kirlenen ve vücutlarına kene benzeri asalak toplayan yavrularını küçük ısırıklar ve uzun dil darbeleriyle temizler Anne panterlerin çengel gibi çıkıntılı dilleri, tıpkı bir zımpara işlevi görür. Panterlerin dili sert bir şekilde yaladığında et parçasını kemikten ayıracak güçtedir güçlü dil, yavruları temizlemeye gelince yumuşak darbelerle bir tarak haline dönüşür. Panterlerin dillerini kullanarak sahip oldukları temiz kürkleri derilerinin sağlıklı kalmasına yardımcı olur. temiz ve düzgün bir kürk, serin havalarda kirli ve dağınık bkürke oranla daha sıcak tutar

Çamur Banyosuyla Temizlenen Gergedanlar

Her biri ayrı yaratılış delili olan canlıların kullandıkları şaşırtıcı temizlik yöntemlerinden biri de çamur banyosudur.iri vücutları bulunan gergedanlar, temizlenmek ve derilerini zararlı parazitlerden korumak için çamur kullanır çamur banyosu gergedanın temiz ve sağlıklı kalmasını sağlar kalın bir çamur tabakası kene ve asalakların deriye yapışmasını önler. böcek sinek gibi canlıların ısırıklarından ve Afrika’nın yakıcı güneşinden korur. serinletir Gergedanlar vücutlarını çamurla kapladıktan sonra güneş ışınlarının güçlü etkisiyle çamur kurur bu aşamada gergedanlar mucizevi bir davranış sergilemektedirler. çamur kuruduktan sonra kendilerini ağaca sürterek derilerinde kuruyan çamurun dökülmesini sağlar. Çamurun dökülmesiyle gergedanların derisindeki ölü böcekler ve ölü deri sıyrılmaktadır. Gergedanlar çamur banyosuyla temiz ve sağlıklı bir deriye kavuşur

Gergedanların parazitlerden kurtulmak için kullandıkları bir diğer yöntem kuşlarla yaptıkları iş birliğidir. Kuşlar, gergedan derilerine gömülen kene ve parazitleri ayıklarlar. Gergedanlar kuşlara besin sağlayarak yaptıkları temizliğin karşılığını vermiş, hem de deri parazitlerinden kurtulmuş olurlar.
gergedanların temizlikte sergiledikleri akılcı davranışlar, doğadaki tüm canlıların sonsuz ilim sahibi Yüce Rabbimiz’in ilhamı ile hareket ettiklerinin delillerinden yalnızca biridir.

Hatasız Sayı Sayan Afrika Antilopları

Bazı canlı türleri temizlik için dişleriyle tımarlama yaparlar. Afrika antilopları bu canlı türlerindendir Tımarlamada dişleriyle bedenlerini kazıyarak kene türü asalakları temizlerler.kazıma işleminde baş ve boyun gibi ulaşamadıkları bölgeleri tımarlamaları için yardıma ihtiyaç duyarlar. antiloplar birbirini işbirliği ile tımarlarlar Olayın mucizevi yönü, ise antilopların birbirlerini her defa aynı oranda tımarlamalarıdır. Kaliforniya Üniversitesi’nden Fizyoloji Profesörü Veteriner Ben Hart bu mucizeyi şöyle açıklar antilopların tımarlama işlemi programlanmıştır. Tımarlamanın oranını belirleyen bir biyolojik saat bulunmaktadır.
Tımarlama tamamen karşılıklı… en şaşırtıcı olan, antilopların tımar sayısını bile hesaplamalarıdır

mucize, uzmanlar tarafından doğadaki en çarpıcı karşılıklı fedakarlık örneğidir Eğer Afrika antilopları partnerini altı defa tımarlarsa, partneri de karşılık olarak altı defa tımarlamaktadır. Afrika antiloplarının tımarlama özelliklerindeki bir diğer nokta ise, yeni doğan yavru antilopların doğumlarının ikinci haftasından itibaren tımar sayısını hesaplamalarıdır. Afrika antiloplarının programlanmış” özellikleri ve fedakarlıkları son derece hayranlık uyandırıcıdır ve Yüce Rabbimiz’in ilminin canlılar üzerindeki tecellilerinden yalnızca bir tanesidir.

Antiseptik Uzmanı Filler

Doğadaki canlılar temizliklerini kendileri yaptıkları gibi, rahatsızlıklarını da kendileri tedavi ederler. Derilerini temizlerken çamur kullanan canlılardan filler bunlardandır Filler tıpkı gergedan gibi derideki parazitlerden kurtulmak için çamurda banyo yapar çünkü çamurda hiçbir mikrop ve parazit yaşamaz killi çamur, mikrop barındırmaz yaraların kabuk bağlayıp kapanmasını kolaylaştırır Filler antiseptik yapıdaki killi toprak parçalarını büyük bir özenle yaralarına sürer hortumlarıyla yaralarının üzerine kabuk bağlaması için toz atarlar.Fillerin yanı sıra bizonlar ve Amerikan bufaloları toz banyosu yaparak temizlenir banyoda bufalo gevşek derisini değiştirir. Yeni derilerinin üzerindeki ince toz tabakası ise böceklerin bu canlıları ısırmasını engeller. 

Hayvanlar temizlenmek, parazitlerden kurtulmak ve kendilerini tedavi etmek için kullandıkları yöntemleri çok iyi bilir hangi hastalığa neyin iyi geleceğini tespit eder. Bir gergedanın, bir filin toprakta antiseptik özelliğinin bilmesine imkan yoktur. Tüm bunlar Yüce Allah’ın örneksiz yaratışının ve canlılara ilhamının örneklerindendir Üstün ilim sahibi olan Allah gözetendir, yarattıklarını koruyandır.
06-06-2018 03:18 AM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
Murataltug Çevrimdışı
Uzman
*****

Mesajlar: 2,005
Üyelik Tarihi: Nov 2017
Rep Puanı: 68
Ruh Halim
Ruh Halim
Oylesine

Takımın:
Fenerbahce
Mesaj: #6
RE: Hayvanlar alemi
Kaynak hayvanlar alemi.net

BÖCEKLERLE İLGİLİ KURAN MUCİZELERİ

Böcekler olağanüstü özellikleriyle, birer yaratılış harikasıdır. yaratılışında öyle hassas dengeler söz konusudur ki, bu kusursuz ve detaylı sistem karşısında Yüce Allah’ın kadri, kuvveti, yaratışdaki incelikler ve üstün akıl kavranır. Yüce Allah her şeyi olduğu gibi böcekleri de üstün bir ilim ve hikmetle yaratmıştır.

Toplu Hareket Eden Çekirgeler

“Gözleri ‘zillet ve dehşetten düşmüş olarak’, sanki ‘yayılan’ çekirgeler gibi kabirlerinden çıkarlar.(Kamer Suresi) ayette, iman etmeyenlerin ahiretteki durumları tarif edilir. milyarlarca insanın topluca dirilişi, çekirgelere benzetilmektedir. Kuşkusuz Allah’ın bu örneği vermesinin pek çok hikmeti vardır. Çekirge sürüleri çok kalabalıkdır tek vücut olarak hareket ederler. Milyarlarca çekirge biraraya gelerek kilometrelerce uzunluk ve genişlikteki kapkara bir yağmur bulutunu andırır sürülerin bazıları 3-5 kilometre genişliğinde ve metrelerce derinliktedir Çekirge sürüleri yoğunlukdan ötürü, havanın kararmış görünmesine sebep olurlar.

yumurtalarını toprağın içine tohum gibi yerleştirir çekirge larvaları uzun süre toprağın altında kaldıktan sonra, yeryüzüne topluca çıkar Dişi çekirgeler toprağın içine 10-15 cm’lik tünel kazdıktan sonra, bir seferde 95 larva bırakır. bu işlemi üç sefer tekrarlar. Larva olgunlaştığında -havanın sıcaklığına bağlı olarak 10 ile 65 gün arasında toplu olarak toprağın altından çıkar 1m2’lik alanda 1.000 yumurta çukuru bulunur Çekirge sürüleri yüz km2’lik alanı kaplayabilecek çokluktadırlar. Km2 başına düşen çekirge miktarı ise 40-80 milyon arasında değişmektedir. Çekirgelerin toprağın altında olmaları, uzun süre kaldıktan sonra topluca ve çok kalabalık yeryüzüne çıkıyor olmaları, kıyamet günü insanların dirilişine benzer bir görünüm olabilir. Doğrusunu Allah bilir.
çekirgelerle ilgili tespitte bulunabilmek için kullanılan teknolojilerin bulunmadığı dönemde, böyle bir benzetmenin yapılması Kuran’ın, herşeyin bilgisine sahip Allah’ın vahyi olduğunun delillerindendir

Karıncaların İletişimi

Kuran’da Hz. Süleyman (a.s.)’ın ordularından bahsedilirken, karıncaların haberleşmesine şöyle işaret edilmektedir Nihayet karınca vadisine geldiklerinde, dişi karınca dedi ki: “Ey karınca topluluğu, yuvalarınıza girin, Süleyman ve orduları, farkında olmaksızın sizi kırıp geçmesin.”” (Neml)
bilimsel araştırmalar, küçük karıncaların çok organize yaşantıları olduğunu ve organizasyonda iletişim ağının var olduğunu ortaya koymuştur. National Geographic şöyle anlatır karınca, başındaki duyu organlarıyla, milyonlarca kimyasal ve görsel sinyal yakalar. Beyin 500.000 sinir hücresi içerir; gözler birleşiktir; antenler insandaki burun ve parmak ucu gibi hareket eder. Ağzın altındaki projeksiyonlar tadı algılar, kıllar dokunmaya karşılık verir.

karıncalar, hassas duyu organları sayesinde oldukça farklı iletişim yöntemleri kullanırlar Avlarını bulmaktan birbirlerini takip etmeye, yuva kurmaktan savaşmaya kadar hayatlarının her anında duyu organlarından faydalanırlar. 2-3 milimetrelik vücutlarının sığdırılmış 500.000 sinir hücresiyle, insanları hayrete düşüren bir iletişim sistemine sahiptirler iletişimleri kategorilere ayrılmıştır: Alarm verme, toplanma, besini haber verme, temizlenme, sıvı değişimi, gruplaşma, tanıma, kast düzenli bir toplum oluşturan karıncaların, karşılıklı alışverişe dayalı hayatları vardır. insanların halledemediği konularda paylaşma, temizleme, savunma vs. gibi kusursuz bir iletişim sergilerler.

Karıncalar kimyasal iletişim gerçekleştirirler. iletişim için kullandıkları kimyasal maddeler, “feromen”lerdir. Koku olarak algılanan ve iç salgı bezlerinde salgılanan sıvı olan “feromen”ler, karınca organizasyonunda en önemli rolü oynar. Bir karınca sinyal olarak sıvıyı salgıladığında, diğerleri koku veya tat yoluyla mesajı alır ve cevap verir Karınca feromenleri koloninin ihtiyaçlarına göre salgılanır. karıncaların feromeni, içinde bulunulan durumun aciliyetine göre de değişir karıncaların işlemleri yapmak için, kapsamlı kimya bilgisine ihtiyaç vardır. 14 asır öncesinde, karıncalar hakkında bilgi sahibi olunmadığı dönemde, karıncaların iletişimine dikkat çekilmesi Kuran’ın bilimsel mucizelerindendir

Böcekler, tüm özellikleriyle kendilerini kusursuz yaratan üstün güç Yüce Allah’ın varlığının delillerindendir Bu canlıları gökleri, yeri ve ikisinin arasında bulunanları Yüce Allah yaratmıştır. Allah, üstün ve benzersiz aklının delillerini görebilmemiz için birbirinden kusursuz, birbirinden detaylı sistemler var etmiştir. Allah Kuran’da şöyle haber vermiştir:Yeryüzünde kesin bir bilgiyle inanacak olanlar için ayetler vardır.” (Zariyat Suresi)

Dişi Bal Arısı

“Rabbin bal arısına vahyetti: Dağlarda, ağaçlarda ve çardaklarda evler edin. -meyvelerin tümünden ye, Rabbinin sana kolaylaştırdığı yollarda yürü-Onların karınlarından türlü renklerde şerbetler çıkar, onda insanlar için şifa vardır. Şüphesiz düşünen için ayet vardır.” (Nahl Suresi) Erkek arıların kovan içindeki tek fonksiyonları kraliçe arıyı döllemektir. Çiftleşme organları dışında arılarda bulunan özelliklerin hiçbirine sahip olmadıkları için erkek arıların kraliçe arıyı döllemekten başka iş yapmaları mümkün değildir.

Koloninin tüm yükü üzerinde bulunan işçi arıların ise, kraliçe arılar gibi dişi olmalarına rağmen yumurtalıkları gelişmemiştir, kısırdırlar. Kovanın temizliği, arı larvalarının ve yavrularının bakımı, kraliçe arı ve erkek arıların beslenmesi, bal yapılması, peteklerin inşası ve onarım kovanın havalandırılması,ve güvenliği, nektar polen su, reçine gibi malzemelerin toplanması ve bunların kovanda depolanması gibi görevleri vardır.
Böylece Kuran’da bal yapımında çalışan arıların dişi olduğuna işaret edilir. arılarla ilgili gerçeğin 1400 sene önce bilinmesi mümkün değildir. Ama Allah gerçeğe dikkat çekerek Kuran’ın mucizesini göstermiştir.

Canlıların genetik şifresi olan DNA’lar, kromozomlar üzerinde yer alır. Tüm arıların kromozom sayısı aynıdır değişmez. dişi ve erkekde eşit sayıda kromozom bulunur erkek arı 16 tek dişi arı 16 çift kromozoma sahiptir.
Kuran’da Nahl Suresi’nde arının yaratılışındaki ayrıntıya işaret ediliyor olabilir. (Doğrusunu Allah bilir.)  Kuran’da “arı” anlamına gelen “Nahl” isimli sure tam 16. suredir. Aynı şekilde arı da 16 kromozomlu bir canlıdır.
06-06-2018 03:18 AM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
Gönder Cevapla


Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir
Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. 5651 sayılı yasaya göre bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. 5651 sayılı yasaya göre sitemiz mesajları kontrolle yükümlü olmayıp, şikayetlerinizi [email protected] adresine yollarsanız, gerekli işlemler yapılacaktır. Dikkat: Bu site şikayet sitesi değildir, arızalı ürünleriniz ve diğer şikayetleriniz için bu email adresini kullanmayınız. Report Abuse, Harassment, Scamming, Hacking, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to [email protected]